Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie mieszkania - Czy można ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Czas czytania: 1 min. 20 sek.

“Jesteśmy młodym małżeństwem. Nie stać nas jeszcze na zakup mieszkania, dlatego zdecydowaliśmy się na wynajęcie nowego lokum. Wprowadzając się, zainstalowaliśmy w mieszkaniu nasze meble i wyposażenie kuchni. W pokojach znajdują się także wartościowe przedmioty, między innymi pamiątki należące do naszych rodzin. Czy możemy ubezpieczyć to mieszkanie?”?”

Odpowiedzi udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4 na portalu ubezpieczenie.com.pl.

Jak najbardziej mogą Państwo zawrzeć umowę ubezpieczenia tego mieszkania. Co istotne, ubezpieczenie to może obejmować tylko te elementy, których są Państwo właścicielami. Niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają możliwość elastycznego dopasowania zakresu ubezpieczenia do osób wynajmujących mieszkanie.

Zakres ubezpieczenia mieszkania, które wynajmujemy, ale którego nie jesteśmy właścicielem, może obejmować dwa obszary:

  • stałe elementy nieruchomości, które my na własny koszt zamontowaliśmy w wynajmowanym mieszkaniu (czyli przedmioty zamontowane w mieszkaniu w taki sposób, który uniemożliwia ich zdemontowanie bez jednoczesnego ich uszkodzenia, na przykład: stałe elementy wykończeniowe, szyby, zabudowy kuchni i instalacje)
  • oraz mienie ruchome (na przykład meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, ubrania, sprzęt sportowy czy przedmioty wartościowe, takie jak dzieła sztuki, karty kredytowe i instrumenty muzyczne).

Pamiętajmy, że stałe nieruchomości i ruchomości możemy ubezpieczyć na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń losowych (do których należą między innymi: pożar, zalanie, wybuch czy powódź), a także od dewastacji, stłuczenia (w przypadku szyb), rabunku oraz kradzieży z włamaniem.

Jako osoby wynajmujące mieszkanie nie musimy natomiast ubezpieczać nieruchomości jako takiej, czyli tzw. murów. Nie jesteśmy bowiem ich właścicielami. Jeśli wprowadziliśmy się do mieszkania, w którym są już glazury, terakoty, parkiet, zabudowa kuchenna i inne elementy stałe, których nie musieliśmy sami robić i należą one do właściciela, także możemy to wyłączyć z ochrony, dzięki czemu zapłacimy składkę za to, co faktycznie potrzebujemy ubezpieczyć i jest w pełni naszą własnością.

W ramach ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania możemy także dodatkowo dokupić ochronę od odpowiedzialności cywilnej (tak zwane OC mieszkaniowe). Polisa ta zabezpiecza nas w sytuacji, gdy my lub nasi domownicy nieumyślnie wyrządzimy szkody innym, na przykład zalewając mieszkanie sąsiadom.

I jedna ważna rzecz na koniec: na te rzeczy, których jesteśmy właścicielami, warto mieć rachunki, faktury lub inne dokumenty potwierdzające naszą własność. Pomoże to w szacowaniu ewentualnego odszkodowania.

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20