Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie oc a RODO

Czas czytania: 1 min. 14 sek.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, już niedługo uczestnicy ruchu drogowego w bardzo łatwy sposób będą mogli sprawdzić, czy właściciel danego pojazdu wykupił ubezpieczenie OC, a jeśli tak – to w którym biurze to zrobił. A wszystko dzięki portalowi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – www.ufg.pl – to miejsce, w którym każdy będzie mógł sprawdzić podstawowe dane na temat innych kierowców. Wcześniej podawanie takich informacji było niemożliwe ze względu na stan prawny, jednak nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sprawiła, że każdy będzie mógł sprawdzić innych uczestników ruchu. Obecnie prawo do sprawdzenia właściciela pojazdu w bazie polis komunikacyjnych, ma tylko osoba poszkodowana w wypadku. Po zmianie przepisów jedyne, co będzie nam potrzebne, to numer rejestracyjny lub indentyfikacyjny pojazdu (VIN).

Informacje te przydadzą się w wielu sytuacjach, np. wtedy, kiedy będziemy chcieli kupić samochód z rynku wtórnego. Zdarzały się sytuacje fałszywego deklarowania kupna ubezpieczenia OC. Przykładem zatajenia tych informacji, szkodliwego dla nowego nabywcy samochodu, może być sytuacja jednego z Internautów z Forum Prawnego:

“Kupilem samochod w komisie 04.05.2010. samochod mial aktualna polise ubezpieczeniowa wystawiona od 27.04.2010-26.04.w liberty direct. ubezpieczajacym i ubezpieczonym na polisie byl komis. po zakupie przepisalem istniejaca polise na siebie. W pazdzierniku otrzymalem wezwanie do zaplaty(1550zl) z PZU – w zwiazku z nabyciem pojazdu. nie mialem pojecia o polisie w PZU ( prawdopodobnie 1 wlasciciel mial tam zawarte ubezpieczenie)nikt nie wspomnial o tej polisie i nawet mimo najszczerszych checi nie moglem sie o niej dowiedziec ze wzgledu na ochrone dancych.

Teraz przychodza kolejne coraz mniej przyjemne wezwania do zaplaty a odwolanie, ktore wyslalem po 1 wezwaniu, w ktorym opisalem sytuacje i dolaczylem kopie polis tej komisowej i swojej aktualnej, uznano za niezasadne.

Co moge w tej sytuacji zrobic??

Kupujac auto z aktualna roczna polisa do glowy mi nie przyszlo sprawdzanie poprzednich ubezpieczen.

Prace nad uruchomieniem portalu www.ufg.pl trwają. Czekamy z niecierpliwością ;)

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20