Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Co to jest, ile kosztuje i kto może z niego skorzystać?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 23 sek.

OC krótkoterminowe to rozwiązanie dostępne tylko dla wybranej grupy kierowców. Kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z tego ubezpieczenia? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Dotyczy to także tych znajdujących się w komisach samochodowych. Jednak ich właściciele nie muszą wykupywać ubezpieczenia na cały rok. Specjalnie dla nich na rynku dostępne jest inne rozwiązanieubezpieczenie OC krótkoterminowe.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – podstawowe informacje

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie krótkoterminowe to umowa zawierana na okres krótszy niż 12 miesięcy. Minimalnie jest to 30 dni. Jak kupić OC krótkoterminowe? Dla kogo przeznaczony jest ten produkt ubezpieczeniowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

oc-krotkoterminowe

Czym się różni ubezpieczenie OC krótkoterminowe od tradycyjnego OC?

OC krótkoterminowe ma taki sam zakres ubezpieczenia, jak to OC, które obowiązuje przez 12 miesięcy. Zapewnia kierowcy dokładnie taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej. Również sumy gwarancyjne są identyczne w obu przypadkach i wynoszą odpowiednio:

  • dla szkód osobowych: 5 210 000 euro,
  • dla szkód rzeczowych: 1 050 000 euro.

Nie zmienia się także obowiązkowy charakter posiadania OC. Niezależnie od tego, czy jest całoroczne, czy krótkoterminowe – musisz je mieć. Brak ubezpieczenia podczas kontroli drogowej – czy też tej przeprowadzanej online przez UFG – będzie skutkować nałożeniem stosownej kary. Od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2023 jej wysokość wynosi 1440 zł (dla osób, które nie ubezpieczą samochodu osobowego przez 3 dni), 3 600 zł (w przypadku braku OC od 4 do 14 dni) oraz 7200 zł (przy braku OC przez 14 dni lub więcej).

Warto też mieć na uwadze to, że OC krótkoterminowe przechodzi na nowego właściciela samochodu. Jeśli więc kupujesz auto od osoby trzeciej albo z komisu, możesz korzystać z polisy zbywcy lub komisowej tak długo, jak pozostaje w mocy. Po upłynięciu okresu ubezpieczeniowego nie zostanie jednak przedłużona na kolejny okres – dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnej polisy zbywcy.

OC krótkoterminowe a OC na 12 miesięcy – różnice

Rożnice dotyczą chociażby kwestii automatycznego przedłużenia umowy. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zapewnia automatyczne odnawianie się polisy OC na 12 miesięcy. Chociaż są od tego wyjątki (np. przejęcie polisy poprzedniego właściciela), to jednak większość kierowców nie martwi się przypadkową przerwą w ochronie ubezpieczeniowej. Ustawa chroni więc przed karą od UFG po przegapieniu terminu na zakup nowego ubezpieczenia. Natomiast ubezpieczenie krótkoterminowe nie przedłuża się na kolejny okres. Gdy wygaśnie, trzeba pamiętać o tym, by wykupić kolejne ubezpieczenie OC. 

O ile prawo (a wręcz obowiązek) zakupu tradycyjnego OC ma każdy właściciel samochodu, o tyle w odniesieniu do tego drugiego wariantu obowiązują inne zasady. Ubezpieczenie krótkoterminowe OC jest skierowane do bardzo wąskiego i dokładnie określonego grona kierowców. Jeśli do niego nie należysz, nie uda Ci się kupić tego produktu. 

Przekłada się to także na stosunkowo trudną dostępność takich produktów ubezpieczeniowych online. Z tego powodu możesz napotkać trudności, jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie krótkoterminowe online. OC tego typu kupuje się zwykle po wcześniejszej telefonicznej konsultacji z doradcą  lub podczas spotkania z agentem. 

W kontekście różnic nie można także zapomnieć o aspekcie ekonomicznym. Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu cechuje się krótszym okresem obowiązywania niż to całoroczne. To z kolei przekłada się na niższą cenę – w końcu ochrona ubezpieczeniowa jest zapewniana przez mniejszą liczbę dni. 

Warto wiedzieć! Jeśli interesuje Cię OC krótkoterminowe dla samochodu zabytkowego lub wolnobieżnego, który jest użytkowany sezonowo, zastanów się, co jest bardziej opłacalne: opcja całoroczna czy miesięczna. Pojazd musi być ubezpieczony za każdym razem, gdy wyjeżdża na drogę. Jeśli w grę wchodzi okres kilku miesięcy (np. od połowy wiosny do połowy jesieni, gdy jesteś właścicielem roadstera), cena OC na 12 miesięcy może okazać się niższa niż cena kilku ubezpieczeń krótkoterminowych. 

oc-krotkoterminowe

Kto może skorzystać z ubezpieczenia OC krótkoterminowego?

Wiesz już, jak działa ubezpieczenie krótkoterminowe. Dla kogo jest przeznaczone? Prawo ubezpieczeniowe wyszczególnia dokładnie kilka przypadków, w których jest dopuszczalna taka możliwość. Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z nich.

Auto zarejestrowane czasowo

Jeżeli auto będzie zarejestrowane tymczasowo, to możliwe jest krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu. Jednak okres ochrony nie może być krótszy niż czas trwania tymczasowej rejestracji.

Samochód sprzedawany przez komis

Auta będące w posiadnaiu firmy zajmującej się handlem pojazdami także obejmuje tymczasowe ubezpieczenie samochodu. Przyczyna jest bardzo prosta: zakup ubezpieczenia na pełne 12 miesięcy dla kilkudziesięciu pojazdów to ogromny koszt. Znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze jest płacenie niskiej składki co miesiąc, aż do momentu sprzedaży danego auta.

Samochód sprowadzony z zagranicy bez ważnego OC

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy jest niezbędne, gdy nie ma on ważnej polisy OC. Bez niej nie może on bowiem poruszać się po drogach publicznych. Taką polisę na 30 dni można wykupić tylko raz. Kolejna musi być już całoroczna, gdy auto zostanie zarejestrowane w kraju.

Pojazd historyczny

Takie auto musi spełnić określone kryteria, głównie wiekowe (co najmniej 40 lat), i być wpisane do rejestru zabytków. Jeśli dopełnisz tych formalności, możesz kupować krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu na minimum 30 dni za każdym razem, gdy planujesz użytkowanie auta w ruchu drogowym.

Pojazd do jazd testowych

Pod tą nazwą kryją się samochody, które są użytkowane przez jednostki badawcze producentów i nie były wcześniej zarejestrowane ani w Polsce, ani za granicą. Takie ubezpieczenie może obowiązywać tak długo, jak profesjonalny dowód rejestracyjny wydany dla auta, czyli nie mniej niż 30 dni.

Pojazd wolnobieżny

Są to pojazdy, których fabryczna konstrukcja nie pozwala na rozwinięcie prędkości przekraczającej 25 km/h. Stanowią one wyjątek w kontekście OC krótkoterminowego. Umowa może zostać zawarta na co najmniej 3 miesiące.

Powyższe przykłady to wszystkie sytuacje, w których możliwe jest ubezpieczenie auta na okres krótszy niż 12 miesięcy. Właściciele innych pojazdów nie mogą skorzystać z tego rozwiązania.

oc-krotkoterminowe

Ile kosztuje ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Skoro ma być to rozwiązanie tańsze od OC na 12 miesięcy, to ile kosztuje ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu? Wysokość składki waha się zwykle w okolicach 100 zł.

W LINK4 podchodzimy proponujemy stałą kwotę, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu. Zakup ubezpieczenia dla samochodu osobowego na okres 30 dni to koszt  95 złotych, natomiast dla auta dostawczego to   120 złotych. 

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak kupić ubezpieczenie? Krótkoterminowe OC w LINK4

Zastanawiasz się, czy możesz kupić ubezpieczenie krótkoterminowe online? OC w LINK4 na krótszy okres kupisz osobiście u agenta lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą. 

Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 688 444 444. Po krótkiej rozmowie z naszym doradcą wszystkie dokumenty zostaną dostarczone na podany przez Ciebie adres mailowy. Aby umowa została sfinalizowana, konieczne jest przesłanie np. kopii umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj, że nie może ona być starsza niż 30 dni. 

Jeżeli chodzi o płatność za zakupiony produkt, to składkę możesz opłacić za pomocą przelewu, systemu bankowości elektronicznej. Potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej zostanie wysłane na Twój adres mailowy. Pamiętaj, że od kilku lat nie musisz mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu. Wszystkie dane znajdują się w bazie CEPiK, do której dostęp mają policjanci dokonujący kontroli drogowych.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kilka słów na koniec

Mamy nadzieję, że dzięki artykułowi wiesz już, dla jakich pojazdów dostępne jest OC krótkoterminowe, jaki to koszt oraz na co zwrócić uwagę, gdy przyjdzie Ci wykupić takie ubezpieczenie. 

Pamiętaj, że OC krótkoterminowe możesz wygodnie kupić w LINK4 – zadzwoń pod numer 668 444 444 lub wypełnij formularz na stronie. Jeżeli jednak chcesz kupić OC na 12 miesięcy, możesz zrobić to przez Internet. Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego Kalkulatora OC, by po chwili poznać wysokość składki na swój pojazd. Możesz też skontaktować się z nami telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44, lub osobiście spotykając się z agentem współpracującym z LINK4. Nie czekaj – już dzisiaj kup OC w LINK4 i jedź bezpiecznie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Przeczytaj również: OC Skoda Fabia, Ubezpieczenie OC Grodzisk Mazowiecki

FAQ – często zadawane pytania

Czy mogę kupić OC krótkoterminowe online?

Ze względu na konieczność dokładnego sprawdzenia tego, czy pojazd i właściciel spełniają określone warunki uprawniające do skorzystania z tego rozwiązania, nie jest to możliwe. Możesz jednak kupić ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu przez telefon, jeśli interesuje Cię umowa zawierana na odległość.

Czy ubezpieczenie krótkoterminowe jest odnawialne?

Nie. Wygasa automatycznie wraz z ostatnim dniem umowy. Jeśli chcesz przedłużyć okres ochrony ubezpieczeniowej, musisz wykupić je jeszcze raz.

Czy mogę kupić OC krótkoterminowe, jeśli używam samochodu tylko przez kilka dni w roku?

To zależy. Jeśli jest to pojazd historyczny lub wolnobieżny, to tak. W przypadku wszystkich pozostałych samochodów – nie ma takiej możliwości. Ubezpieczenie krótkoterminowe nie jest zatem sposobem na to, by zaoszczędzić i płacić niższą składkę za rzadko użytkowane auto.

Czy OC krótkoterminowe zawsze obowiązuje przez 30 dni? 

Nie. Dla przykładu, w przypadku pojazdów wolnobieżnych minimalny okres ochrony ubezpieczeniowej w ramach tego produktu to 3 miesiące.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

W LINK4 zapłacisz 95 zł za samochód osobowy i 120 zł za samochód dostawczy, jeśli kupujesz ubezpieczenie na 30 dni.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20