Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – czy to możliwe?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC zazwyczaj zawiera się na okres 12 miesięcy. Istnieje także ubezpieczenie samochodu na miesiąc. Jednak z tego rozwiązania może skorzystać tylko pewna grupa posiadaczy pojazdów mechanicznych. Od czego zależy taka możliwość?

Dowiedz się więcej!

Spis treści:
1. Czy da się ubezpieczyć samochód na miesiąc?
2. Ubezpieczenie auta na miesiąc – co obejmuje?
3. Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – online, bez wychodzenia z domu
4. Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – kilka słów na koniec

Krótkoterminowe ubezpieczenie komunikacyjne jest dostępne tylko w rzadkich przypadkach. Jest ważne przez 30 dni lub do 3 miesięcy w przypadku pojazdów wolnobieżnych. Oferuje ono taką samą ochronę ja tradycyjna polisa OC. Różnica polega na czasie trwania tej ochrony. Co więcej, ubezpieczenie krótkoterminowe nie odnawia się automatycznie. Ochrona wygasa po zakończeniu umowy. Polisa taka najczęściej wykupywana jest przez komisy samochodowe, dlatego też nazywana jest także ubezpieczeniem komisowym.

Czy da się ubezpieczyć samochód na miesiąc?

Krótkoterminowe ubezpieczenie na miesiąc auta jest dostępne tylko w rzadkich przypadkach. Zacznijmy od tego, że taka polisa oferuje dokładnie taki sam zakres jak polisa 12-miesięczna.1 Kto może z niej korzystać? Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stwierdza, że polisę taką wykupić może:

 • Właściciel pojazdów zabytkowych — są to pojazdy historyczne, które mają co najmniej 40 lat. Jeśli jednak ekspert uzna samochód za wyjątkowy lub szczególnie ważny z punktu widzenia historii motoryzacji, dolna granica wieku może zostać obniżona do 25 lat. 

 • Właściciel pojazdów wolnobieżnych – to pojazdy mechaniczne, których prędkość nie przekracza 25 km/h. Mowa tutaj o maszynach budowlanych lub leśnych. Wyjątek dotyczy ciągników użytkowanych w gospodarstwach rolnych. Ubezpieczenie OC należy w ich przypadku wykupić na okres 12 miesięcy. 

 • Handlarz samochodowy – ubezpieczenie krótkoterminowe jest często nazywane ubezpieczeniem komisowym. Jest przeznaczone głównie dla firm i osób sprzedających samochody. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów związanych z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej dużej ilości samochodów.

 • Właściciel pojazdów zarejestrowanych czasowo – ubezpieczenie jest ważne przez 30 dni tj. w tym samym okresie, na który możliwa jest tymczasowa rejestracja samochodu.

 • Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą sprowadzonych do Polski, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia OC lub zielonej karty – jeśli samochód jest zarejestrowany za granicą, nie można wykupić do niego rocznej polisy. Powinien posiadać 30-dniowe ubezpieczenie OC. W tym czasie należy dopełnić wszelkich formalności i dopiero po tym czasie wykupić roczne ubezpieczenie komunikacyjne.

Z ubezpieczeń krótkoterminowych korzystają głównie osoby zajmujące się handlem samochodami. Jednak w sytuacji, gdy oddałeś auto w komis, może ono korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do czasu wygaśnięcia ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli jednak przekazujesz samochód do takiej firmy tylko na podstawie umowy cesji, sam musisz zadbać o ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. W takim wypadku powinieneś wykupić zwykłe OC, a po sprzedaży pojazdu, zwrócić się do towarzystwa o zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej.

ubezpieczenie-samochodu-na-miesiac

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/T/D20031152L.pdf

Sprawdź również: Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie auta na miesiąc – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC na mniej niż 12 miesięcy ma dokładnie taki sam zakres ochrony jak tradycyjna polisa obowiązkowa. Czyli chroni przed konsekwencjami wynikającymi ze spowodowania wypadku podczas kierowania ubezpieczonym pojazdem. Warto wiedzieć, że tego rodzaju ubezpieczenie kończy się automatycznie po 30 dniach. Dzięki temu nie musisz anulować umowy z ubezpieczycielem. Cena ubezpieczenia krótkoterminowego OC uzależniona jest od rodzaju auta oraz dostępnych zniżek.

Oto najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia auta na 30 dni:

 • Umowa zawierana jest z towarzystwem ubezpieczeniowym na 30 dni. 

 • Jeśli masz ubezpieczenie samochodu na miesiąc, nie musisz wypowiadać umowy po wygaśnięciu umowy.

 • Ubezpieczenie miesięczne nie odnawia się automatycznie. Nie zapomnij więc poszukać innej oferty, np. atrakcyjnego pakietu OC/AC. 

 • Nie zawsze można zawrzeć umowę na miesiąc. Prawo przewiduje tylko kilka wyjątkowych przypadków.

 • Internetowe 30-dniowe ubezpieczenie OC nie jest powszechną praktyką. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zapoznanie się z ofertami, porównanie ich i załatwienie formalności telefonicznie lub u agenta. W LINK4 masz możliwość zawarcia takiej umowy za pomocą strony internetowej.

 • W każdej firmie otrzymujesz taką samą ochronę. Jednak cena takiej polisy różni się w zależności od ustaleń konkretnego zakładu ubezpieczeń.

W praktyce krótkoterminowe ubezpieczenie OC jest tańsze niż całoroczne, ale ochrona działa tylko przez 30 dni. Każda firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę wybrane przez siebie parametry przy obliczaniu składek. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj sprawdzają historię ubezpieczenia właściciela pojazdu, jego wiek, miejsce zamieszkania oraz oczywiście model, markę i rok produkcji pojazdu.

Co ciekawe, niektóre firmy biorą pod uwagę nie tylko liczbę wypadków drogowych spowodowanych do czasu zawarcia umowy, ale także doświadczenie za kierownicą. W praktyce może się zdarzyć, że młody kierowca płaci więcej za ubezpieczenie krótkoterminowe, a doświadczony kierowca płaci mniej. 

Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują ustalone z góry składki. I tak na przykład OC krótkoterminowe w LINK4 kosztuje 75 zł za samochody osobowe i 100 zł za pojazdy dostawcze. Ceny te nie dotyczą jednak pojazdów z kierownicą po prawej stronie lub tymczasowo zarejestrowanych. 

ubezpieczenie-samochodu-na-miesiac

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – online, bez wychodzenia z domu

Wiemy, jak cenny jest dla Ciebie Twój samochód. Kupując krótkoterminowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w LINK4, możesz liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim ubezpieczenie to można zakupić na wiele sposobów: spotykając się z agentem współpracującym z LINK 4 lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 4444444. Wygodnym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie samochodu na miesiąc online. Dzięki temu wszystkie formalności załatwisz szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. 

W LINK4 oferujemy naszym klientom dogodne formy płatności, m.in. płatność BLIKIEM lub kartą. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie OC pojazdu na 30 dni za pośrednictwem naszej strony internetowej. Zakupu polisy możesz dokonać w odpowiednim dla Ciebie czasie i miejscu. Wszystkie dokumenty wyślemy na podany przez Ciebie adres mailowy. Jest to wygodne, praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu.

ubezpieczenie-samochodu-na-miesiac

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

Ubezpieczenie samochodu na miesiąc – kilka słów na koniec

Po lekturze naszego artykułu powinieneś już wiedzieć, czy można ubezpieczyć auto na miesiąc oraz kto i kiedy może taką polisę wykupić. Poznałeś także najwygodniejszy sposób na ubezpieczenie pojazdu na 30 dni za pomocą internetu. Zakup ubezpieczenia OC w ten sposób jest prosty, szybki oraz bezpieczny. Dlatego nie zwlekaj i już dziś odwiedź naszą stronę internetową.

Zobacz też: OC Wrocław, ubezpieczenie Ford

Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu z łatwością obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy