Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie samochodu z Niemiec – co trzeba wiedzieć?

Czas czytania: 7 min. 39 sek.

Sprowadzając auto z zagranicy, musisz pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności, aby nie narażać się na przykre konsekwencje. Jednym z obowiązków jest ubezpieczenie samochodu z Niemiec, z Czech czy innego zakątka świata... Co trzeba wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy!

Sprowadzanie aut z Niemiec to częsta praktyka, z której korzystają nie tylko komisy, ale i osoby prywatne. Daje to większe szanse znalezienia zadbanego auta w wysokim standardzie. Podobnie jak w Polsce, na kupujących auto z zagranicy czyhają  pułapki, np. zatajanie informacji historii pojazdu, wady ukryte czy niezgodność stanu technicznego z tym, co prezentowało ogłoszenie. Warto też pamiętać, że po sfinalizowaniu transakcji czeka Cię sporo formalności do załatwienia w polskich urzędach, takich jak opłaty akcyzowe, rejestracja pojazdu i ubezpieczenie samochodu z Niemiec. W artykule wyjaśniamy, jak bezpiecznie sprowadzić auto z zagranicy, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu takiego pojazdu i jak krok po kroku przejść niezbędne procedury.

Jak sprowadzić auto z Niemiec? Procedury

Import auta zza zachodniej granicy może być świetną okazją, aby nabyć wymarzony samochód, jednak wbrew pozorom nie jest to takie proste. Nie mając doświadczenia w takich transakcjach, musisz zachować ostrożność i dobrze się przygotować do całego przedsięwzięcia. Jak sprowadzić pojazd i czyubezpieczenie OC auta z Niemiec będzie Ci potrzebne, żeby legalnie poruszać się po polskich drogach?

Znalezienie odpowiedniego auta

Poszukiwania auta zacznij od ustalenia budżetu oraz określenia, jakiego pojazdu potrzebujesz. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas na przeszukiwanie ogłoszeń, niezgodnych z Twoimi kryteriami. Oferty sprzedażowe od osób prywatnych są zazwyczaj wystawiane na lokalnych portalach aukcyjnych. Jeśli zależy Ci na zakupie samochodu z komisu, sprawdź niemieckie strony z aukcjami samochodowymi i ogłoszeniami motoryzacyjnymi z całego kraju.

Oględziny auta

Jeśli znalazłeś już odpowiednie auto, skontaktuj się ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się więcej o samochodzie. Być może warto poprosić go o dodatkowe zdjęcia samochodu – takie, których nie było w ogłoszeniu i które dokumentują detale. Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą, umów się  na spotkanie już na miejscu, aby obejrzeć samochód, a i być może sfinalizować transakcję. Przed zakupem sprawdź stan techniczny i wizualny auta, dopytaj właściciela o historię pojazdu, przebyte szkody oraz sposób serwisowania samochodu. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, możesz zabrać ze sobą fachowca lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która oceni faktyczny stan auta. Sprawdź również, czy samochód nie jest kradziony lub uszkodzony, korzystając z serwisów udostępniających takie informacje na podstawie numeru VIN.

Sfinalizowanie transakcji kupna samochodu

Zanim przekażesz sprzedawcy pieniądze, dopełnij z nim wszelkich formalności. Po podpisaniu umowy sprawdź, czy właściciel przekazał Ci komplet dokumentów, takich jak:

  • dowód rejestracyjny; 
  • karta pojazdu (o ile została wydana);
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu; 
  • książka serwisowa
  • potwierdzenie badania technicznego i analizę składu spalin; 
  • faktura lub rachunek. 

W sytuacji, gdy samochód był już wcześniej sprowadzany, poproś również o dowód zakupu za granicą oraz dowód opłacenia wszelkich podatków i ceł.

Kwestie ubezpieczenia podczas sprowadzania samochodu

Sposób sprowadzenia samochodu decyduje o tym, czy potrzebne jest ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec. Żeby przetransportować pojazd do Polski, możesz skorzystać z lawety i tak przewożony samochód nie musi mieć OC. Jeżeli nie bierze on bowiem udziału w ruchu drogowym i nie jest jeszcze zarejestrowany, nie musi spełniać warunków dopuszczających go do jazdy. Gdyby przewożony pojazd uszkodził inne auta, np. wskutek zsunięcia się z lawety, wszelkie roszczenia poszkodowanych zostaną pokryte z OC przewoźnika.

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest sprowadzenie auta „na kołach”, gdyż koszty lawety są liczone zwykle od kilometra. W przypadku dużych odległości może się więc okazać, że pochłoną one sporą część budżetu, który można przeznaczyć na inne opłaty po przewiezieniu pojazdu do Polski. 

Jeśli chodzi o ubezpieczenie auta, Niemcy należą do Unii Europejskiej, dlatego podlegają ujednoliconym przepisom dotyczącym OC. Oznacza to, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej funkcjonuje w ten sam sposób, co w Polsce i jest honorowane na terenie wszystkich krajów należących do UE. Samochodem z niemieckim ubezpieczeniem możesz więc przyjechać do Polski, a następnie tu dopełnić resztę formalności.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli zamierzasz sprowadzić pojazd, który został wyrejestrowany przez poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji w dniu podpisania umowy sprzedaży powinieneś udać się do wydziału komunikacji w Niemczech i dopełnić formalności związanych z krótkoterminową rejestracją na miejscu oraz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu. Dzięki tej procedurze możesz  legalnie wyjechać samochodem poza granice kraju.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Rejestracja pojazdu w Polsce

Po przywiezieniu auta czeka Cię rejestracja pojazdu w Polsce, aby móc legalnie poruszać się nim po drogach. Samochód musisz zarejestrować w ciągu 30 dni od daty zakupu, udając się z kompletem dokumentów do Wydziału Komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Co jest wymagane do załatwienia formalności w urzędzie?

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu;
  • przetłumaczona umowa sprzedaży;
  • potwierdzenie wymeldowania auta z Niemiec;
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym;
  • potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego;
  • karta pojazdu, jeśli została wydana;
  • niemieckie tablice i dowód rejestracyjny.

Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika samochodu. Zgodnie z danymi aktualnymi na luty 2024 r., w przypadku samochodów z jednostką napędową do 2000 cm³ wynosi ona 3,1% wartości auta. Powyżej tej pojemności pobierana jest opłata akcyzowa w wysokości 18,6% wartości pojazdu. Pamiętaj, aby poza zapłatą akcyzy w dniu rejestracji wykupić ubezpieczenie samochodu, w przeciwnym razie za każdy dzień zwłoki mogą zostać naliczone kary za brak OC.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla samochodu sprowadzanego z Niemiec

OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Zakres ochrony OC ustalony jest odgórnie przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.  Celem ubezpieczenia jest pokrycie kosztów usunięcia szkód wyrządzonych osobom trzecim wskutek kolizji, wypadku i innych zdarzeń na drodze. Jeśli zależy Ci na lepszym zabezpieczeniu finansowym, warto wykupić ubezpieczenia dodatkowe.

Jedną z nich jest Autocasco, które zapewnia wypłatę odszkodowania w sytuacji uszkodzenia czy utraty auta w np. wyniku kradzieży, pożaru, zderzenia, wandalizmu czy innych żywiołów. W LINK4 Autocasco zawierane jest w formule All Risk, co oznacza, że chroni przed każdym zdarzeniem, poza tymi wskazanymi w wyłączeniach w OWU. AC w LINK4 obejmuje także bagaż podręczny oraz foteliki dziecięce. Wybierając ubezpieczenie auta z Niemiec, możesz samodzielnie określić wysokość udziałów własnych, sposób likwidacji szkody, czy sumę ubezpieczenia, uwzględniając przy tym swój budżet i indywidualne potrzeby.

Innym ubezpieczeniem, które może się przydać, jest Assistance, które zapewnia pomoc drogową w razie awarii, wypadku lub innego zdarzenia uniemożliwiającego dalszą jazdę. Obejmuje takie usługi jak holowanie, naprawa na miejscu, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, powrót do domu i inne opcje w zależności od wybranego wariantu ochrony. 

W zdarzeniach drogowych może ucierpieć nie tylko samochód, ale i osoby podróżujące pojazdem. Wykupując ubezpieczenie auta z Niemiec, warto więc rozważyć rozszerzenie zakresu ochrony o NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), dzięki któremu w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub zgonu kierowcy czy jego pasażerów w wyniku nieszczęśliwego wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Na ubezpieczenie NNW powinien zdecydować się każdy kierowca, ponieważ wypadek może zdarzyć się każdemu, niezależnie od tego, kto jest kierowcą i skąd został sprowadzony samochód.

Ubezpieczenie a historia pojazdu z Niemiec

Historia pojazdu to zbiór informacji o jego pochodzeniu, właścicielach, przebiegu, naprawach, szkodach i innych ważnych danych. Mogą mieć one duże znaczenie dla dostępności i ceny ubezpieczenia, ponieważ pozwalają ocenić ubezpieczycielowi poziom ryzyka związanego pojazdem. Dotyczy to przede wszystkim dobrowolnych ubezpieczeń, takich jak AC, dla których każda firma może ustalać własne warunki i zakres ochrony.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki AC biorą pod uwagę różne czynniki, takie jak historia bezszkodowej jazdy, marka, model i parametry auta, wiek i doświadczenie kierowcy, a także sposób użytkowania samochodu. 

Sprawdzając historię pojazdu, zmniejszasz ryzyko kupna samochodu, który jest skradziony, uszkodzony czy niezgodny z opisem.

Ubezpiecz swój samochód w LINK4!

Ubezpieczenie samochodu z Niemiec (a dokładnie wykupienie ubezpieczenia OC) to Twój obowiązek, który wynika z ustawy. Żeby zapewnić sobie odpowiedni zakres ochrony przed konsekwencjami różnych zdarzeń losowych, oprócz OC możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenia. W LINK4 znajdziesz atrakcyjne produkty ubezpieczeniowe dostępne w wielu wariantach, które dopasujesz do swoich potrzeb i budżetu.

OC

W LINK4 możesz kupić Pakiet OC z  Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. W ramach Programu Pomocy LINK4 zapewnia pomoc drogową, która podejmie próbę uruchomienia pojazdu na miejscu wypadku, holowanie samochodu do 100 km od miejsca zdarzenia w razie wypadku, samochód zastępczy do 3 dni w razie kradzieży lub wypadku, a także pomoc w wymianie koła. 

AC i Smart Casco

Autocasco w LINK4 zawierane jest w formule All Risk. Wybierając AC, możesz zdecydować, czy wolisz otrzymać odszkodowanie i we własnym zakresie naprawić auto, czy ubezpieczyciel ma rozliczyć szkodę bezpośrednio z warsztatem. Autocasco ma odnawialną sumę ubezpieczenia, co oznacza, że nie musisz ponosić dodatkowych kosztów, aby utrzymać wartość auta sprzed szkody. 

Możesz jednak zdecydować się na ochronę Smart Casco (to produkt typu mini AC) w jednym z 5 wariantów. Są to: 

  • Żywioły, 
  • Kradzież (dostępne dla klientów w procesie odnowienia umowy),
  • Żywioły i kradzież, 
  • Szkoda całkowita i kradzież
  • Szkoda całkowita, kradzież i żywioły. 

2 ostatnie – dostępne są dla doświadczonych kierowców. 

Smart Casco dla Twojego samochodu będzie mieć zapewne niższą składkę niż AC. 

Assistance

Pomoc drogowa jest dostępna w trzech wariantach – Auto Assistance (zakres podstawowy), Auto Assistance Plus (zakres rozszerzony) oraz Auto Assistance Komfort (z najszerszym zakresem). W ramach ubezpieczenia otrzymasz wsparcie w postaci holowania, próby naprawy i uruchomienia pojazdu na miejscu zdarzenia lub zorganizowania transportu dla kierowcy i pasażerów. Auto Assistance obejmuje pomoc w opiece nad dziećmi lub zwierzętami w razie Twojej hospitalizacji czy pokrycie kosztów zakwaterowania bliskiej osoby na czas odwiedzin w szpitalu.

NNW

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków w ramach świadczeń podstawowych zapewnia wypłatę odszkodowania do ustalonej sumy, jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci kierowcy czy jego pasażerów na skutek nieszczęśliwego wypadku. Rozszerzony wariant Wracaj do Zdrowia dodatkowo pokrywa koszty rehabilitacji i konsultacji u specjalisty (do wyznaczonych w umowie ubezpieczeniowej limitów) przez 12 miesięcy od daty wypłaty odszkodowania z NNW.

Podsumowanie

Obowiązkowe ubezpieczenie auta z Niemiec (OC) jest wymagane, aby legalnie podróżować nie tylko po Polsce, ale i pozostałych krajach Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności należy opłacić podatek akcyzowy, a następnie zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. Wybierając ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec, oprócz obowiązkowego OC, warto rozważyć rozszerzenie polisy o dodatkowe opcje, takie jak NNW, AC i Assistance. W ten sposób zabezpieczysz się finansowo przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, na które narażony jest każdy kierowca.

W LINK4 znajdziesz ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec.  Wysokość składki możesz sprawdzić samodzielnie w Kalkulatorze online. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze ubezpieczenia, zadzwoń pod numer 22 444 44 44 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu od kradziezy, Ubezpieczenie samochodu od awarii

FAQ – często zadawane pytania

Czy mogę ubezpieczyć samochód sprowadzony z Niemiec w Polsce?

Tak, możesz ubezpieczyć samochód sprowadzony z Niemiec w Polsce pod warunkiem, że zarejestrujesz go w Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni od daty nabycia i opłacisz podatek akcyzowy. Jako prawny właściciel będziesz mieć obowiązek wykupienia OC, w przeciwnym razie zostaniesz obciążony karami finansowymi od UFG. 

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia takiego pojazdu?

Dla aut sprowadzonych z zagranicy i zarejestrowanych w polskim urzędzie, procedury ubezpieczeniowe są takie same, jak dla pojazdów zakupionych w kraju. Do podpisania umowy z ubezpieczycielem będziesz potrzebował danych z obecnej polisy, dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy. Polisę możesz wykupić zdalnie przez telefon lub Internet, dlatego nie ma potrzeby dostarczania ubezpieczycielowi dokumentów w fizycznej formie.

Czy cena ubezpieczenia jest wyższa dla samochodów sprowadzonych?

Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników, takich jak wartość i parametry samochodu, wiek i doświadczenie kierowcy, historia pojazdu, suma i zakres ubezpieczenia czy warunki użytkowania auta. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własną politykę cenową i określa poziom ryzyka wystąpienia szkody na podstawie indywidualnych kryteriów. Warto więc porównywać oferty różnych firm, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą opcję.

Czy istnieją specjalne ubezpieczenia dla aut sprowadzonych z Niemiec?

Ubezpieczenia dla aut sprowadzonych z Niemiec są takie same jak dla samochodów kupionych w Polsce. Możesz wybrać spośród różnych rodzajów ubezpieczeń, takich jak OC, AC, Assistance, czy NNW, w zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych. Na stronie LINK4 możesz skorzystać z Kalkulatora online, który wyliczy składkę wybranego pakietu ochrony, co pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21