Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wartość rzeczywista a odtworzeniowa

Czas czytania: 1 min. 58 sek.

Czym się różni wartość odtworzeniowa od rzeczywistej przy wycenie szkody w mieszkaniu? W skrócie, w pierwszym przypadku w wycenie odszkodowania policzone będzie zużycie. W drugim, odszkodowanie pozwoli na zakup nowej rzeczy, odpowiadającej tej, którą straciliśmy w szkodzie.

Dokładnie o zasadach wyliczania odszkodowania pisze dzisiaj Marlena w swoim poradniku

Mieliśmy pożar w domu. Spalił nam się telewizor i sprzęt grający. Zniszczył się też dach. Dom miął 6 lat, a elektronika niecały rok. Przychodzi rzeczoznawca, robi kalkulację i bierze pod uwagę wartość odtworzeniową. Czyli dostaniemy odszkodowanie, które pozwoli nam na odtworzenie nowego dachu oraz na zakup nowego sprzętu. Co ważne, chodzi o dach i sprzęty o tych samych parametrach jak zniszczone.

I druga sytuacja, podobna do pierwszej. Czyli pożar i te same zniszczenia, ale elektronika miała 4 lata, a dom 30 lat. Odszkodowanie będzie wyliczane według dwóch wartości w tym przykładzie. Na elektronikę nadal według wartości odtworzeniowej, czyli dostaniemy kasę jak za nowy o tych samych parametrach. A przy dachu kalkulacja uwzględni jego zużycie dachu, czyli będzie liczona według wartości rzeczywistej. Czyli rekompensata za dach wyniesie tyle, ile jego wartość na dzień przed szkodą.

Można sobie wyobrazić jeszcze trzecią sytuację, gdy sprzęt jest starszy niż 5 lat. Wtedy wyliczenie za ten element będzie robione także według wartości rzeczywistej.

Skąd takie zasady? Jak już wspominałam wynikają z przyjętych warunków ubezpieczenia Dom w Link4.  W zależności od elementu chronionego różne są limity wiekowe, kiedy jest będzie brana pod uwagę wartość rzeczywista i odtworzeniowa. Szczegóły na poniższym diagramie:

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21