Wyłączenie odpowiedzialności (wykluczenie szkody z AC) – na czym polega i co obejmuje?

Jeżeli masz ubezpieczenie Autocasco, możesz liczyć na szeroki zakres ochrony . W przypadku wystąpienia szkody – przysługuje Ci wówczas odszkodowanie. Jednak… nie jest tak zawsze. Zobacz, czym jest wykluczenie szkody z AC.

Spis treści:

1. Wyłączenie odpowiedzialności a wykluczenie szkody
2. Co oznacza wyłączenie odpowiedzialności (wykluczenie szkody z AC)?
3. Wykluczenia szkody z AC – jakie występują?
4. Wykluczenie szkody z AC. Podsumowanie

Choć ubezpieczenie Autocasco może obejmować bardzo szeroki zakres ochrony, to jednak zawsze ubezpieczyciel nakłada pewne ograniczenia. Takie wykluczenie szkody z AC jest  różnie zdefiniowane, w zależności od konkretnej umowy, dlatego też  należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami przed wykupieniem polisy. Co może sprawić, że – będąc ubezpieczonym – nie będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania?

Wyłączenie odpowiedzialności a wykluczenie szkody

Na samym początku warto podkreślić, że oba pojęcia – wyłączenie odpowiedzialności i wykluczenie szkody stosowane są przez nas zamiennie. Najczęściej można jednak spotkać się z tym pierwszym terminem. Samo wyłączenie odpowiedzialności (lub inaczej wykluczenie szkody  z AC), nie istnieje jako zakres ubezpieczenia. Jest to jego ograniczenie. Wyłączenie odpowiedzialności przez ubezpieczyciela,  można rozumieć jako sytuację, w której towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania. Będziesz musiał wtedy liczyć się z samodzielnym poniesieniem kosztów za naprawę mienia.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie skutera – od czego zależy cena polisy OC?

wykluczenie-szkody-ac

Co oznacza wyłączenie odpowiedzialności (wykluczenie szkody z AC)?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni właściciela pojazdu przed skutkami wielu zdarzeń. Taka polisa najczęściej odnosi się do  uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Oznacza to, że w przypadku, gdy auto zostanie uszkodzone lub skradzione, właścicielowi zostanie wypłacone odszkodowanie. 

To bardzo atrakcyjny produkt ubezpieczeniowy, ponieważ daje on szeroki zakres ochrony właścicielowi pojazdu. Jeżeli samochód zostanie skradziony spod Twojego domu – możesz liczyć na odszkodowanie. Gdy ktoś zarysował auto na parkingu, a sprawca jest nieznany – możesz zgłosić taką szkodę i liczyć na pokrycie strat. Jeżeli to Ty spowodujesz kolizję (przez co nie możesz liczyć na odszkodowanie z OC uczestnika zdarzenia drogowego) – naprawy auta możesz dokonać ze środków wypłaconych z Autocasco. 

Istnieje jednak coś takiego jak wykluczenie szkody z AC. Oznacza to, że – mimo ważnej polisy ubezpieczeniowej – właścicielowi auta w określonych przypadkach nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Ubezpieczyciel może bowiem wskazać, które czynniki sprawiają, że nie weźmie on odpowiedzialności za daną szkodę. 

Co oznacza wykluczenie szkody z AC i dlaczego jest stosowane? Otóż zawierając ubezpieczenie komunikacyjne, towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną pojazd ubezpieczonego i określa warunki takiej ochrony. Brak wyłączeń odpowiedzialności powodowałby, że odszkodowanie byłoby wypłacane zawsze. 

Choć wizja ubezpieczyciela wypłacającego odszkodowanie w każdej sytuacji, niektórym może wydawać się atrakcyjna, to jednak trzeba wiedzieć, że konsekwencją takiego stanu rzeczy byłby najprawdopodobniej znaczący wzrost kosztów ubezpieczenia Autocasco (wkońcu towarzystwo ubezpieczeniowe musi zebrać składkę, która pozwoli na pokrycie kosztów odszkodowań).  To z kolei mogłoby prowadzić do tego, że polisa AC byłaby tak droga, że… nieopłacalna.

Wykluczenie szkody AC – co oznacza? To coś zupełnie zrozumiałego – jest składnikiem każdego produktu ubezpieczeniowego. Takie wykluczenia są jasno opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dlatego każdy właściciel pojazdu powinien się z nimi dokładnie zapoznać przed zawarciem umowy.

Pamiętaj także o tym, że ubezpieczenie samochodowe może mieć różne wykluczenia. W ofercie LINK4 możesz skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty Autocasco, w której to Ty sam określasz, który wariant ubezpieczenia  może być dla Ciebie akceptowalny. W takiej sytuacji wybierasz najkorzystniejszy dla Ciebie wariant ochrony. Oczywiście także w tych  okolicznościach pojawiają się  pewnego rodzaju ograniczenia, z którymi należy dokładnie zapoznać się przed zawarciem umowy.

wykluczenie-szkody-z-ac-co-oznacza

Wykluczenia szkody z AC – jakie występują?

Wykluczenie szkody z AC – co to znaczy? To już wiesz. Jednak teraz warto przyjrzeć się, jak takie wykluczenia mogą wyglądać. Trzeba mieć świadomość, że nie jest to katalog zamknięty. Prawda jest taka, że wykluczenia mogą być różnie ustalane w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie samochodu „na podwójnym gazie” niemal zawsze jest traktowane jako wykluczenie szkody AC. Co to znaczy? Otóż jeżeli spowodujesz kolizję, jadąc pod wpływem alkoholu – nie możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Podobne ograniczenia mają zastosowanie, gdy ma miejsce jazda pod wpływem innych substancji odurzających.

Brak prawa jazdy

Żeby można było liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku spowodowania kolizji drogowej – prowadzący samochód musi mieć prawo jazdy. W innych okolicznościach będzie mieć miejsce wykluczenie szkody AC. Pamiętaj jednak, że ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku, gdy Twój samochód był na parkingu i… nikt nim nie jechał.

Brak badania technicznego

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy samochód nie ma ważnego obowiązkowego badania technicznego. Dlatego też jest to jeden z obowiązków, o których powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu.

Celowe zniszczenie

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania także w sytuacji, w której szkoda jest efektem ewidentnego, celowego zniszczenia auta z Twojej winy. Może mieć to miejsce wtedy, gdy np. rzucisz ciężkim przedmiotem we własne auto.

Rażące niedbalstwo

Istnieje jeszcze jedno popularne wykluczenie szkody AC, które określane jest na różne sposoby. Niekiedy mówi się o rażącym niedbalstwie, a kiedy indziej o lekkomyślności itd. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których właściciel w sposób oczywisty przyczyni się do powstania szkody.  Ma to miejsce np. wtedy, gdy zostawisz kluczyk w stacyjce, a auto zostanie skradzione.

Zobacz także: OC komisowe. Najważniejsze informacje

wykluczenie-szkody-z-ac-co-to-znaczy

Wykluczenie szkody z AC. Podsumowanie

Wykluczenie szkody z AC może wystąpić w wielu sytuacjach. Pamiętaj o tym, że to właśnie towarzystwo ubezpieczeniowe ustala, kiedy zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania mającej na celu pokrycie szkody. Ubezpieczyciel może wskazać także okoliczności, w których nie weźmie odpowiedzialności za szkodę – i w konsekwencji nie wypłaci odszkodowania ubezpieczonemu właścicielowi pojazdu.

Teraz już wiesz, że jak działa wykluczenie szkody z AC. Widzisz, że nie są to „haki” w umowie, a jasno określone sytuacje, które sprawiają, że właściciel pojazdu w dalszym ciągu bierze na siebie pewną dozę odpowiedzialności. 

Nie zmienia to faktu, że Autocasco pozostaje bardzo atrakcyjnym produktem ubezpieczeniowym. Warto zapoznać się z tą polisą w LINK4, gdzie możesz liczyć na szeroki zakres ochrony. Pamiętaj o tym, że gdy nie chcesz płacić „pełnej” składki na Autocasco, możesz także skorzystać ze Smart Casco, dostosowując zakres ochrony do Twoich indywidualnych preferencji.

Koniecznie zapoznaj się także z innymi produktami ubezpieczeniowymi w ofercie LINK4. Pakiet ochrony szyb może być dla Ciebie doskonałym zabezpieczeniem przed utratą zniżek w przypadku wybicia szyby. Z kolei Assistance to nieoceniona pomoc podczas wielu awaryjnych sytuacji na drodze.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Redakcja

Komentarze