Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana akumulatora. Czy wiesz, jak zrobić to prawidłowo?

Czas czytania: 4 min. 1 sek.

Sprawna bateria zapewnia funkcjonowanie wielu elementów w samochodzie. Z tego względu regularna wymiana akumulatora jest bardzo ważna i powinna być zawsze przeprowadzana prawidłowo. O tym, jak tego dokonać przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Spis treści:
1. Wymiana akumulatora. Po czym poznać, że jest potrzebna?
2. Kiedy wymienić akumulator, a kiedy doładować?
3. Wymiana akumulatora w samochodzie. O tym musisz pamiętać!
4. Teraz już wiesz, co ile wymieniać akumulator!

Akumulator to nic innego jak bateria, dzięki której możliwe jest uruchomienie pojazdu, oraz korzystanie ze wszystkich urządzeń i systemów elektronicznych. Współczesne samochody są wyposażone w wiele elektronicznych podzespołów, dlatego też regularna wymiana akumulatora w samochodzie jest niezwykle istotna. A konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo kosztowne. 

Wymiana akumulatora. Po czym poznać, że jest potrzebna? 

Akumulator samochodowy nie jest urządzeniem skomplikowanym, pomimo rozwoju techniki, jego budowa od wielu lat pozostaje taka sama. Najważniejszym elementem są ogniowa. Są to płyty dodatnie lub ujemne, oddzielone specjalnymi separatorami. Pojedyncze ogniwo wytwarza napięcie elektryczne 2,13 V. Jako że instalacje samochodowe najczęściej zasilane są napięciem o mocy 12 V, w akumulatorze powinno znajdować się co najmniej 6 ogniw. Aby one działały, muszą być zanurzone w kwasie siarkowym. Pełni on funkcję elektrolitu. Aktywuje czynny materiał w płytach oraz przewodzi prąd między ogniwami.

Akumulator stale pracuje, rozładowuje się, gdy używane są urządzenia elektryczne w samochodzie, a ładuje się, gdy w instalacji elektrycznej powstaje nadmiar energii elektrycznej. Takie działanie nazywane jest cyklem. Ilość cykli, jaką może osiągnąć dany akumulator, jest ograniczona. Z czasem urządzenie takie szybciej się rozładowuje i nie ładuje się do końca. Wtedy najlepiej jest wymienić je na nowy. Jednak jak poznać, kiedy wymienić akumulator?

Oznaki, tego, że bateria w Twoim samochodzie powinna zostać jak najszybciej wymieniona, są łatwe do rozpoznania. Po pierwsze samochód czasem nie odpala, trzeba kilka razy spróbować, by uruchomić silnik. Kolejnym sygnałem są kłopoty z rozruchem silnika zimą. Także przypadek, gdy rozrusznik pracuje, jednak silnik nie odpala. Jeżeli akumulator często się rozładowuje i musisz korzystać z kabli rozruchowych oraz prostownika, to także oznaka, że czas na wymianę akumulatora.

Zastanawiasz się co ile wymienić akumulator? Specjaliści zalecają wymianę baterii, co 4 lata. Po takim czasie akumulator ładuje się maksymalnie w połowie swojej pojemności. Jednak pomimo tego warto kontrolować, stan naładowania baterii. Wiele współczesnych aut wyposażonych jest w przydatną funkcję, jaką jest kodowanie akumulatora. Dzięki niemu nie tylko wiesz, jak bardzo naładowana jest bateria, ale także możesz zarządzać urządzeniami elektrycznymi w samochodzie.

Przeczytaj również: Jak holować auto? 4 porady od eksperta

wymiana-akumulatora

Kiedy wymienić akumulator, a kiedy doładować? 

Wymiana akumulatora nie zawsze jest konieczna. Czasami wystarczy tylko naładowanie baterii.  Jeżeli pewnego dnia próbujesz uruchomić samochód, a okazuje się, że akumulator jest rozładowany, nie trzeba od razu szukać nowego egzemplarza. Może się okazać, że z jakiegoś powodu doszło do rozładowania akumulatora.

Najczęściej powodem takiej sytuacji są pozostawione włączone światła, radio lub ładowarka telefoniczna. Takie urządzenia są w stanie rozładować akumulator w kilkanaście godzin. Zwłaszcza jeżeli na zewnątrz panują niesprzyjające warunki. W takim wypadku masz dwie możliwości. Jeżeli masz czas, możesz naładować akumulator za pomocą prostownika. Natomiast, jeżeli zależy CI na szybkim uruchomieniu pojazdu, możesz skorzystać z pomocy innego kierowcy oraz kabli rozruchowych.

Kiedy akumulator do wymiany – o czym warto wiedzieć

W pierwszej sytuacji pełne naładowanie akumulatora zajmuje od kilkunastu do nawet dwudziestu czterech godzin. Wynika to ze specyfiki działania ogniw, które muszą być ładowane pojedynczo. Natomiast w drugim przypadku energia elektryczna z akumulatora innego pojazdu służy tylko do uruchomienia silnika. Dlatego po odpaleniu auta nie należy go wyłączać. Trzeba wówczas przejechać co najmniej kilkadziesiąt kilometrów, by akumulator zdążył się chociaż trochę podładować. 

Natomiast jeżeli takie sytuacje będą powtarzać się częściej, może okazać się, że winien jest niesprawny alternator. Jeżeli okaże się, że działa on prawidłowo, to winny jest akumulator. Wówczas należy jak najszybciej wymienić go na nowy. W innym razie takie niespodzianki będą zdarzać się coraz częściej. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Takich jak to, że auto odpali bez problemu, ale zgaśnie na najbliższym skrzyżowaniu, gdy zatrzymasz się, czekając na zmianę światła.

wymiana-akumulatora

Wymiana akumulatora w samochodzie. O tym musisz pamiętać! 

Jeżeli zastanawiasz się jak wymienić akumulator, to z pewnością ucieszy Cię wiadomość, iż nie jest to trudne zadanie. Każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie. Potrzebne są tylko podstawowe narzędzia i kilkanaście minut wolnego czasu. Ważne jest także wybranie odpowiedniego rodzaju baterii do Twojego samochodu. Chodzi tutaj o jego pojemność, podawaną w Ah. Informacja taka znajduje się na każdym akumulatorze. Jeżeli wybierzesz zbyt małą pojemność, bateria będzie mocno eksploatowana i znacznie szybciej się zużyje. A jeśli Twój samochód wyposażony jest w wiele urządzeń i systemów elektronicznych, akumulator będzie często się rozładowywał. Natomiast zbyt pojemny akumulator, będzie działał prawidłowo, jednak jest on droższy. Dlatego warto wybrać model o pojemności zalecanej przez producenta danego auta

Pamiętaj też, by zużytego akumulatora nie wyrzucać na śmieci. Nawet jeśli je segregujesz. Powinien on zostać poddany profesjonalnej utylizacji, ze względu na znajdujący się w jego wnętrzu kwas siarkowy. Dlatego też kupując nowy akumulator, stary powinieneś oddać sprzedawcy. A ten przekaże go do profesjonalnej firmy zajmującej się neutralizacją baterii samochodowych.

Sam proces wymiany jest prosty. Po podniesieniu maski, na wyłączonym silniku należy odkręcić klemy akumulatorowe. Jedna znajduje się przy dodatnim słupku, a druga przy ujemnym. Na każdej z nich znajdziesz stosowne oznaczenie w postaci symboli plus i minus. Następnie ostrożnie wyciągnij stary akumulator, a na jego miejsce umieść nowy. Przykręć klemy w odpowiednie miejsca i zabezpiecz baterię przed przemieszczanie się. Jeżeli wszystko wykonałeś prawidłowo, po przekręceniu kluczyka samochód powinien zapalić.

Jednak jeżeli uważasz, że jest to zadanie zbyt skomplikowane, zawsze możesz udać się tym do warsztatu. Ile kosztuje wymiana akumulatora u profesjonalisty? Jest to koszt około 100 złotych, plus cena zakupu samej baterii.

Zobacz także: Dlaczego “silnik bierze olej”? Przyczyny, objawy i rozwiązania

wymiana-akumulatora

Teraz już wiesz, co ile wymieniać akumulator! 

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu, wiesz już, kiedy i jak wymieniać akumulator na nowy. Dowiedziałeś się także, kiedy wystarczy baterię tylko naładować. Dzięki temu będziesz mógł zadbać o swoje auto jeszcze lepiej.

Możesz tego dokonać, także ubezpieczając je w LINK4. W naszej ofercie znajdziesz wiele polis komunikacyjnych. Zarówno obowiązkowych, takich jak OC, jak i dobrowolnych. Możesz wybrać Autocasco, NNW czy też Auto Assistance

Odwiedź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki i przekonaj się, ile możesz zyskać!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21