Denerwujesz się stojąc w korku? Skończ z tym!

Naukowcy zgodnie przyznają, że codzienne stanie w korkach i związany z tym stres może być niebezpieczny dla zdrowia kierowcy. Notoryczna irytacja, spowodowana między innymi poczuciem tracenia czasu w korkach, kumulowana przez lata może być przyczyną nerwic i zaburzeń nastroju.

Nikt z nas chyba nie lubi stać w korkach, czy to w porannym, czy popołudniowym szczycie. A kiedy dojdą do tego trudne warunki atmosferyczne okazuje się, że w zatorze drogowym spędzamy znacznie więcej czasu niż byśmy sobie tego życzyli. Według badań przeprowadzonych przez NaviExpert, opady występujące w dni powszednie, wydłużają czas przejazdu w polskich miastach średnio o 30%. Co ciekawe, gorsze warunki atmosferyczne powodują… poprawę bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy wówczas jeżdżą wolniej i ostrożniej.

Spadek średnich prędkości na drogach powoduje jednak zwiększenie się korków, które negatywnie wpływają na naszą psychikę. - Irytowanie się małymi rzeczami, jest tak szkodliwe dla zdrowia, jak zła dieta czy unikanie aktywności fizycznej - pisze dziennik „Daily Mail”. Anna Małdzińska, psycholog transportu, tłumaczy: - Korki to powtarzająca się sytuacja stresowa. A jak powiedział Wergiliusz; "kropla drąży skałę nie siłą, ale ciągłym jej padaniem". I tak jest z korkami. Nawet jeśli niekoniecznie wywołają zaburzenia nerwicowe, to na pewno powodują zdenerwowanie kierowców, a także zmęczenie. Szczególnie stresujące jest to dla osób, które mają napięty terminarz spotkań, zobowiązań itp.

Nic dziwnego, że kierowca stojący w korku czuje się jakby był uwięziony w klatce, ogarnia go zniecierpliwienie, które przeistacza się w złość. Próbując rozładować negatywne emocje, znerwicowany kierowca potrafi wszcząć kłótnie z pasażerami, zacząć trąbić na innych kierowców czy przeklinać na otaczający go drogowy krajobraz.

Tymczasem istnieją sposoby, dzięki którym można nie tylko zniwelować stres związany ze staniem w korkach, ale nawet ich unikać! Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia w postaci aplikacji nawigacyjnych, które dzięki zaawansowanym algorytmom potrafią na bieżąco wyznaczać trasy omijające drogowe zatory. Według danych NaviExpert podróż z nawigacją online potrafi średnio oszczędzić 26% czasu do tej pory traconego w korkach. Zamiast więc codziennie irytować się za kółkiem, warto zaufać technologii i wybrać alternatywną trasę proponowaną przez aplikację, dzięki czemu do celu nie tylko dojedziemy szybciej, ale i w lepszym humorze.