Jak jeździć bezpieczniej i płynniej? Z nawigacją!

Wielu z nas doskonale zna trasy, którymi codziennie porusza się do pracy czy na zakupy. Zdarza się jednak, że musimy wyjechać w nieznane miejsce, co zawsze powoduje rozterki: jaką trasę wybrać? Czy odnajdę adres i zdążę na spotkanie w obcym mieście? Czy po drodze nic mnie nie zaskoczy? Współczesne nawigacje odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających kierowców poprawiając nie tylko komfort jazdy, ale i zwiększając bezpieczeństwo podróży.

Kierowcy coraz chętniej porzucają tradycyjne nawigacje PND na rzecz aplikacji nawigacyjnych. Nic dziwnego, wszak telefon mamy zawsze przy sobie, a konieczność dokupowania dedykowanego urządzenia do nawigacji jest coraz mniej atrakcyjna. Tym bardziej, że dzisiejsze urządzenia mobilne, dzięki stałemu połączeniu z Internetem możemy samodzielnie przekształcić w nawigację, która nie tylko poprowadzi nas z punktu A do B, ale także ominie korki czy ostrzeże przed kontrolą policji.

Producenci oprogramowania nawigacyjnego już dawno zdali sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach zwykłe prowadzenie na trasie nie wystarczy, dlatego też w pełni wykorzystują możliwości i przewagi, jakie daje stałe połączenie z Internetem. Dzięki temu jadąc z nawigacją, jeśli na wyznaczonej trasie aplikacja wykryje korek, zaktualizuje ją i poprowadzi tak, by ominąć drogowy zator. Według danych NaviExpert, dzięki zaawansowanym algorytmom, osoby korzystających z rekomendowanych przez nawigację tras zyskują średnio 26% czasu do tej pory traconego w korkach.

Omijanie korków to nie jedyna przewaga aplikacji nad tradycyjnym urządzeniem nawigacyjnym. Nawigacje w smartfonach dbają także o bezpieczeństwo kierowcy, przypominając o obowiązujących na danych odcinkach ograniczeniach prędkości i informując stosownym komunikatem o jej przekroczeniu. Społecznościowa funkcja ostrzeżeń CB pozwala z kolei użytkownikom nie tylko informować się wzajemnie o kontrolach drogowych, ale także ostrzegać o niebezpiecznych miejscach czy wypadkach, jakie znajdują się na wyznaczonej trasie. Same wskazówki i ostrzeżenia prezentowane są nie tylko w formie graficznej na mapie w telefonie, ale i głosowej, dzięki czemu nie musimy odwracać wzroku od drogi by wiedzieć, w którym miejscu należy skręcić. NaviExpert niedawno przygotował także dla swoich użytkowników ekran HUD, który znacznie ułatwia i poprawia bezpieczeństwo podróżowania z nawigacją po zmroku, dzięki najważniejszym wskazówkom nawigacyjnym wyświetlanym na przedniej szybie samochodu w kolorach niemęczących wzroku kierowcy.

W obcym mieście nieocenioną funkcją poprawiającą bezpieczeństwo i płynność jazdy jest asystent pasa ruchu, który podpowie, który pas należy zająć do wykonania najbliższego manewru. Przyda się także opcja płatności za parking za pomocą aplikacji – nawigacja poinformuje o tym, że znajdujemy się w strefie płatnego parkowania i wystarczy kilka kliknięć, by uiścić opłatę za postój, zamiast szukać nerwowo drobnych po kieszeniach i najbliższego parkomatu. Dużym ułatwieniem jest także możliwość głosowego wybierania adresów, dzięki czemu w trakcie jazdy nie musimy ręcznie wpisywać go na ekranie telefonu.

Jak się zatem okazuje, możliwości dzisiejszych aplikacji nawigacyjnych oferują znacznie więcej, niż zwykłe urządzenia GPS, dbając nie tylko o komfort kierowcy, ale i jego bezpieczeństwo na drodze. 

 

Jak jeździć bezpieczniej i płynniej? Z nawigacją!