Kto lepiej prowadzi samochód, kobiety czy mężczyźni?

Stereotyp funkcjonujący w Polsce, który mówi że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni, nie do końca się potwierdza – takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania zorganizowanego przez LINK4.

Kto częściej powoduje wypadki?

Z badania LINK4 wynika, że w ostatnich latach, 11% mężczyzn kierowców i 9% kobiet przyznało się do spowodowania kolizji lub wypadku. To jednak nie płeć a… wiek wpływa na wypadkowość. Młodzi kierowcy dużo częściej powodują kolizje. W ostatnich latach, wśród osób do 29 roku życia kolizje spowodowało 17% kierowców, a powyżej tego wieku tylko 9%.

Łamanie przepisów

Kobiety rzadziej łamią przepisy. 59% pań nigdy lub bardzo rzadko przekracza dozwoloną prędkość (do ograniczeń prędkości, prawie zawsze, stosuje się natomiast tylko 45% panów). 35% kobiet nigdy nie przekracza linii ciągłej a 45% nigdy nie wymusza pierwszeństwa. Wśród mężczyzn te wskaźniki wyniosły odpowiednio 27% i 40%. „Tak z badań, jak i z obserwacji na co dzień wynika, że kobiety jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej oraz zgodnie z przepisami.” – powiedział Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Kobiety mają jednak słabość do częstszego wjeżdżania na skrzyżowanie, gdy nie można go opuścić przed zmianą świateł oraz do przejeżdżania na czerwonym świetle.

Małe grzeszki

Najpopularniejszą czynnością dodatkową przy prowadzeniu samochodu jest rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – do tej czynności przyznaje się niemal co drugi kierowca. Kto częściej „grzeszy” w ten sposób? Okazuje się, że mężczyźni (49%). Wśród kobiet odsetek ten wyniósł 43%. Jeśli chodzi o inne zachowania, które nie służą koncentracji za kierownicą, to do palenia, picia lub jedzenia przyznało się 31% mężczyzn i 27% kobiet. Natomiast w dwóch kategoriach bezdyskusyjnie wygrały panie. To śpiewanie za kierownicą i dbanie o wygląd – 23% kobiet podśpiewuje za kółkiem, przy 14 procentach mężczyzn, a 10% poprawia makijaż. Co ciekawe, mężczyźni nie przyznali się do golenia w czasie jazdy.

Kultura jazdy

Wydaje się, że mężczyźni są bardziej kulturalnymi kierowcami w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. 65% z nich często i bardzo często ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom umożliwiając im włączenie się do ruchu. Dla porównania, 59% kobiet zachowuje się w ten sposób na drodze.

Czystość samochodu

Ciekawe wnioski płyną z badania w zakresie dbania o czystość samochodu. Okazuje się, że to mężczyźni częściej myją swoje auta. Przynajmniej raz w miesiącu robi to 64% mężczyzn i 58% kobiet. Natomiast kilka razy w miesiącu samochód jest myty przez 29% panów i tylko 21% pań. Samochód szczególnie często myją mężczyźni z wyższym wykształceniem, zamieszkujący średnie i duże miasta.

Stereotyp funkcjonujący w Polsce, który mówi że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni