Niezbędnik kupującego i sprzedającego pojazd

 

g1

 

Planujesz zakup pierwszego auta? A może chcesz zmienić dotychczasowy na nowszy model i zamierzasz sprzedać długo służący Ci pojazd?

Tutaj znajdziesz porady wraz z objaśnieniami i wskazówkami, jak postępować i o czym pamiętać w przypadku sprzedaży/zakupu samochodu.

 

? SPRZEDAJĘ POJAZD I CO DALEJ? 

Pierwszym krokiem to przygotowanie pojazdu do sprzedaży. Wymaga to zadbania o jego wygląd zewnętrzny oraz stan techniczny.

Kolejnym krokiem jest wycena pojazdu i zamieszczenie ogłoszenia. Jeżeli chciałbyś poznać przybliżoną wartość pojazdu można to sprawdzić w specjalistycznej bazie danych o używanych pojazdach lub  porównać z podobnymi ofertami sprzedaży w serwisach aukcyjnych, ogłoszeniowych etc.

Krokiem trzecim przygotować umowę kupna sprzedaży pojazdu. Umowa musi zawierać niezbędne dane umożliwiające bezproblemowe wyrejestrowanie pojazdu przez poprzedniego właściciela oraz zarejestrowanie go przez nowego Nabywcę. Nasz wzór umowy pozwoli Ci w łatwy sposób wprowadzić wszystkie potrzebne informacje.

             Pobierz wzór umowy kupna/sprzedaży

 

! Bardzo ważna jest zawartość umowy. Informacje, które muszą się w niej znaleźć to:

 • Data, miejsce zawarcia umowy oraz godzinę jej podpisania. Wpisując na umowie dokładną godzinę można uniknąć nieprzyjemnej sytuacji np. otrzymania mandatu.
 • Dane stron umowy.
 • Precyzyjny opis sprzedawanego samochodu (marka i model samochodu, rok produkcji, kolor, numer VIN, aktualny przebieg, numer rejestracyjny).
 • Cena pojazdu, zapisana w liczbach oraz słownie.
 • Oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego auta.
 • Określenie, która strona ponosi koszty związane z zawarciem umowy.
 • Własnoręczne podpisy obu stron.

 

? SPRZEDAŻ POJAZDU – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Po złożeniu podpisów na umowach, sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz dotychczasową polisę OC.

Następnie, jako Zbywca pojazdu jesteś zobowiązany do zgłoszenia jego sprzedaży we właściwym wydziale komunikacji.

Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest przesłanie kopii umowy do LINK4. Na wykonanie tej czynności masz 14 dni od chwili sprzedaży pojazdu i możesz tego dokonać:

 • Skanując dokument i załączając go do wypełnionego formularza znajdującego się tutaj.
 • Dzwoniąc pod numer 22 444 67 27
 • Skanując dokument i przesyłając go drogą mailową.
 • Wysyłając podpisaną umowę pocztą tradycyjną na adres LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna, ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa.
 • Udając się osobiście do oddziału LINK4 i przedkładając podpisaną umowę ubezpieczycielowi. 

 

 żarówka WARTO WIEDZIEĆ!

Pamiętaj  - jeżeli sprzedany pojazd miał ubezpieczenie w LINK4, otrzymasz zniżkę na ubezpieczenie swojego nowego pojazdu. 

 

 ? KUPUJĘ POJAZD I CO DALEJ?

Po nabyciu pojazdu i otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów od poprzedniego właściciela, czeka Cię przerejestrowanie pojazdu. Masz na to 30 dni od chwili zakupu.

 

? KUPNO POJAZDU – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Po zakupie pojazdu przejmujesz wszystkie obowiązki z nim związane. Dotyczy to także obowiązkowej polisy OC. To na Tobie od dnia zakupu spoczywa odpowiedzialność, aby auto posiadało ważną polisę OC.
Jeżeli pojazd nie ma ważnej polisy koniecznie trzeba jak najszybciej kupić nową. Najlepiej jeszcze w dniu zakupu.

W przypadku zakupu samochodu niedawno sprowadzonego z zagranicy, do jego rejestracji konieczna będzie dodatkowa dokumentacja. Będą to: opłata recyklingowa, opłata celna oraz potwierdzenie zapłacenia należnych podatków (akcyzy). Pamiętaj że w dniu pierwszej rejestracji samochodu w Polsce, musi on również zostać ubezpieczony.

Umowę ubezpieczenia OC zawartą przez poprzedniego właściciela możesz:

 • przepisać na siebie

  Zmienimy dane w polisie zgodnie z umową kupna sprzedaży. Skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem
  22 444 44 10 a dokonamy przeliczenia składki ubezpieczenia z uwzględnieniem Twoich danych. Cena może ulec zmianie i trzeba będzie dopłacić różnicę.
 • zrezygnować z kontynuacji i kupić nową w LINK4.

 

 żarówka WARTO WIEDZIEĆ!

Gdy się z nami skontaktujesz otrzymasz zniżkę dla Nabywcy.

 

telefon Kontakt:

Formularz kontaktowy - Przejdź do formularza

Kontakt dla Zbywców - tel. 22 444 67 27

Kontakt dla Nabywców - tel. 22 444 44 10