Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

10 kultowych aut z jeszcze bardziej kultowych filmów. Czy rozpoznasz wszystkie?

Czas czytania: 2 min. 13 sek.

Przedstawiamy listę kultowych samochodów, które zagrały, bądź pojawiły się gościnnie w znanych i lubianych filmach. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Prezentujemy nie tylko pojazdy z wielkich produkcji, lecz także auta z polskich filmów.

Prawie każdy ma 10 swoich ulubionych aut. Selekcja ta jest w dużym stopniu uzależniona od okresu w jakim żyjemy, od naszego otoczenia, zainteresowań i innych czynników. Na przestrzeni wielu lat powstało, tak dużo filmów, że z pewnością powrócimy do tego tematu jeszcze nie raz.

Oto nasz subiektywny wybór kultowych samochodów:

 1. DeLorean DMC-12 – Powrót do Przyszłości

DeLorean DMC-12 auto z filmu Powrót do Przyszłości, bez którego takie zestawienie nie miałoby sensu. Chyba każdy pamięta sympatycznych bohaterów z produkcji z lat 80-tych: Emmetta Browna i Marty'ego McFly'a oraz wyjątkowy samochód, który nawet bez dodatkowego osprzętu zainstalowanego przez Emmetta robi duże wrażenie. Obecnie oryginalne auto ze wspomnianego filmu, a dokładniej wersję "A", można podziwiać w Universal Studios.

 

2.     Ford Mustang GT-390 Fastback  – Bullit

3.     Dodge Charger R/T 440 Bullit

Ford Mustang GT-390 Fastback z 1968 roku to gwiazda filmu pt. Bullit. Za kierownicą Mustanga zasiadł bardzo dobry aktor, a jednocześnie miłośnik samochodów: Steve McQueen. W filmie możemy podziwiać jeden z najbardziej znanych pościgów szklanego ekranu. Bierze w nim udział kolejny kultowy musclecar: czarny Dodge Charger R/T 440. Model wykonany z niezwykłą starannością z form nieistniejącej już firmy Ertl Authentics.

 

4.     Porsche 911S – Le Mans

Innym kultowym samochodem, w którym mogliśmy zobaczyć McQueena, jest Porsche 911S z 1970 roku. Pojazd i aktor wystąpili w produkcji pt. Le Mans. W 2011 roku samochód ten zmienił właściciela i został sprzedany za kwotę 1 375 000 dolarów. Porsche 911 w różnych odmianach i generacjach możemy podziwiać w wielu produkcjach, np. w serialu Californication czy filmie Skolimowskiego Le Depart.

 

5.     Alfa Romeo Spider Duetto 1600 – Student

Alfa Romeo Spider Duetto 1600 z 1966 roku wystąpiła u boku Dustina Hoffmana w filmie pt. Student. Wprowadzenie tego modelu Alfy Romeo "na ekrany" było świetnym posunięciem marketingowym (lokowanie produktu). Pojazd bardzo szybko zyskał popularność na rynku amerykańskim i nie tylko. Model ten dość często można zobaczyć także w innych produkcjach, np. Vicky Cristina Barcelona.

 

6.     Ferrari Daytona Spyder Miami Vice

7.     Ferrari Testarossa Miami Vice

W serialu Miami Vice widzowie mogli podziwiać dwa kultowe modele Ferrari: Ferrari Daytona Spyder oraz Ferrari Testarossa. W trakcie 111 odcinków detektywi James "Sonny" Crockett i Ricardo "Rico" Tubbs toczą zażarty bój z kartelami narkotykowymi. Te piękne samochody i nietypowe, jak na gliniarzy, ubrania zapoczątkowały trend, który był wyznacznikiem męskiej mody lat 80-tych.

 

 8.     Fiat 125p „Zmiennicy”

Na naszej liście nie może zabraknąć polskiego akcentu. Do dobrze znanych samochodów w Polsce, które uchodzą dziś za kultowe należy zaliczyć Fiata 125p w kolorze Yellow Bahama. To właśnie ten model został wykorzystany w serialu telewizyjnym Zmiennicy.

 

9.   Polonez „07 zgłoś się”

Konkurent Fiata 125p, czyli Polonez towarzyszył polskiemu Bondowi – Borewiczowi (Bronisławowi Cieślakowi) w serialu 07 zgłoś się. Stąd też otrzymał potoczną nazwę Borewicz.

 

10.  Triumph Spitfire – Nie Lubię Poniedziałku, Poszukiwany, poszukiwana

Drobniejsze role w polskich filmach zagrały też inne samochody uznawane dziś za kultowe, np. Triumph Spitfire w komediach Nie Lubię Poniedziałku czy Poszukiwany, poszukiwana.

 

To tylko kilka przykładów kultowych samochodów, które mogliśmy zobaczyć na ekranach kin i telewizorów. Dziś większość z tych modeli jest cenionymi pojazdami kolekcjonerskimi. Jeśli należysz do grona szczęśliwych posiadaczy kultowych aut, pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu zabytkowego jest tak samo ważne, jak ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego na co dzień.

 

A jakie są Wasze ulubione samochody z filmów?

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21