AC a zalanie samochodu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie Auto Casco chroni pojazd przed konsekwencjami wielu sytuacji losowych, na które właściciel nie ma żadnego wpływu. Jedną z takich sytuacji jest zalanie samochodu.

Z tego tekstu dowiesz się, czy AC obejmuje zalanie samochodu oraz, jak ubezpieczyciele podchodzą do tego typu zdarzenia. Czytaj dalej.

Spis treści: 
1. Zalanie samochodu – ubezpieczenie AC Cię ochroni
2. Dlaczego zalanie samochodu to bardzo poważna usterka?
3. Jak wybrać AC?
4. AC a zalanie samochodu – podsumowanie

Zalanie samochodu – ubezpieczenie AC Cię ochroni

Jeśli zdecydujesz się na polisę autocasco, będziesz mógł liczyć na ochronę finansową w przypadku wystąpienia wielu zdarzeń losowych w tym zalania pojazdu. W praktyce działa to tak, że jeśli dojdzie do określonej w umowie sytuacji, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania. Zakres ochrony jest oczywiście różny w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Najczęściej jednak rekompensowane są szkody wynikające z:

 • opadów atmosferycznych,
 • powodzi,
 • burz,
 • zatopień,
 • silnego wiatru,
 • osuwania lub zapadnięcia ziemi.

Na pewno zastanawiasz się jednak, na jak wysokie odszkodowanie możesz liczyć, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu od zalania. Wiele w tej kwestii zależy od wykupionego przez Ciebie pakietu oraz od uszkodzeń pojazdu. Po zalaniu samochodu może dojść do szkody częściowej lub całkowitej.

Sprawdź także: Autocasco (AC) - co obejmuje? Wyjaśnia ekspert

Szkoda całkowita w większości przypadków przekracza 70% wartości rynkowej uszkodzonego pojazdu. Jeśli więc ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że ma do czynienia ze szkodą całkowitą, wysokość Twojego odszkodowania zostanie ustalona przy pomocy metody dyferencyjnej. Od wartości pojazdu przed zalaniem zostanie odjęta wartość wraku możliwa do sprzedaży. Musisz jednak wiedzieć, że zalanie samochodu nie zawsze oznacza konieczność kasacji, ponieważ wiele podzespołów takich jak np. akumulator, elementy oświetlenia czy tapicerkę można bez większego problemu wymienić i w ten sposób przywrócić pojazd do idealnego stanu. Jak widzisz, odpowiedź na pytanie „czy AC obejmuje zalanie samochodu?” jest twierdząca.

zalanie-samochodu-1

AC – zalanie samochodu i odmowa ubezpieczyciela

Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalanie pojazdu wodą. Zazwyczaj chodzi o:

 • zalanie wynikające z umyślnego działania lub zaniedbań właściciela lub innej osoby prowadzącej pojazd,
 • samodzielną próbę uruchamiania zalanego silnika, która doprowadziła do zassania wody i poważnych uszkodzeń.

Jeśli więc zależy Ci na tym, czy uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania musisz znać kilka ważnych zasad związanych z AC. Zalanie samochodu należy zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu jak najszybciej po zdarzeniu. Czas, w którym powinieneś zgłosić szkodę, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. 

Najlepiej będzie, jeśli przed wyborem konkretnej polisy zapoznasz się z jej warunkami i dokładnie przeanalizujesz OWU. Dzięki temu będziesz mógł szybko zorientować się, jak wygląda zakres gwarantowanej ochrony oferowanej przez dane towarzystwo. 

zalanie-samochodu-2

Dlaczego zalanie samochodu to bardzo poważna usterka?

Zalanie samochodu jest szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy mowa jest o poruszającym się pojeździe. W takiej sytuacji powstaje bowiem duże ryzyko zassania wody do silnika. Konsekwencjami zazwyczaj są:

 • wygięcie korowodu,
 • zniszczenia silnika,
 • zniszczenia układu wydechowego.

W większości przypadków naprawa zalanego podczas jazdy samochodu jest nieopłacalna i konieczne okazuje się orzeczenie szkody całkowitej. Z tego też powodu podczas nawałnicy, unikaj przejeżdżania przez wodę, której poziom jest wyższy niż koła. Unikniesz dzięki temu kosztownych uszkodzeń. Najlepiej będzie, jeśli wyłączysz silnik i zostawisz auto na poboczu.

Zalanie pojazdu na postoju może również być opłakane w skutkach. Co prawa, nie uszkodzisz silnika, ale i tak będziesz musiał osuszyć auto przez ponownym uruchomieniem. Na pewno też konieczna okaże się wymiana oleju w przekładni w celu pozbycia się zebranej wewnątrz mechanizmu wody. 

Problemy z elektroniką to również częste zjawisko, jeśli chodzi o zalanie samochodu. Objawy niestety mogą pojawić się po dłuższym czasie. Styki przewodów będą powoli ulegać zniszczeniu, co odczujesz np. dopiero po kilku miesiącach. Podobnie jest z korozją nadwozia czy tapicerką. 

Jak wybrać AC?

Skoro zajmujemy się zalaniem samochodu w kontekście polisy AC, to na pewno dobrze będzie, jeśli poświęcimy kilka zdań temu, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie. Otóż biorąc pod uwagę to, jak obecnie funkcjonuje branża polis komunikacyjnych, to bez wątpienia można stwierdzić, że istnieje wiele kanałów, poprzez które znajdziesz ofertę ubezpieczenia dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dzięki temu szybko uzyskasz dostęp do dopasowanych do Ciebie produktów. Pamiętaj też, żeby wybierać ubezpieczenie samochodowe od firm takich jak LINK4, które długo działają na rynku i mają wyrobioną wśród klientów renomę. Dzięki rozwadze przy wyborze ubezpieczyciela uzyskasz pomoc, gdy spotka Cię zalanie samochodu. Ubezpieczenie powinno być przygotowane na taką sytuację.

Zobacz również: Utrata zniżek AC. Podpowiadamy, jak jej uniknąć

zalanie-samochodu

AC a zalanie samochodu – podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie samochodu od zalania jest bardzo korzystnym produktem w kontekście nieprzewidywalności tego, co może się przydarzyć. Nigdy bowiem nie wiesz, czy nagła nawałnica lub gwałtowna powódź nie dotkną Twojego samochodu i nie uszkodzą jego kluczowych podzespołów. Pamiętaj też, że nie zawsze łatwo jest określić skutki, jakie wywołało zalanie samochodu. Objawy często pojawiają się po dłuższym czasie, co znacznie utrudnia ocenę szkód. 

Najważniejsze w kontekście zapewnienia ochrony jest ubezpieczenie samochodu od zalania wybrane zgodne z Twoimi oczekiwaniami oraz realnymi potrzebami. Dlatego właśnie zaopatruj się w rozwiązania pochodzące od renomowanych firm. Nie odpuszczaj jednak zapoznania się z zakresem polisy oraz OWU. Znajdziesz tam wszystkie informacje, które dotyczą ubezpieczenia.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze