AC a zarysowanie samochodu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Parkingowe zdarzenia szkodowe są frustrujące. Powstają one głównie ze względu na rozkojarzenie i nieuwagę kierowców. Niemniej jednak zarysowanie parkingowe potrafi być kosztowne w naprawie – zwłaszcza gdy sprawca postanowi uciec z miejsca zdarzenia.

Sprawdź więc, jak zabezpieczyć się finansowo, inwestując w odpowiednie ubezpieczenie samochodowe autocasco. Zarysowanie na parkingu nie musi obciążyć Twojego prywatnego budżetu. 

Spis treści:
1. Czym jest ubezpieczenie AC i co obejmuje?
2. Ubezpieczenie AC a zarysowanie samochodu
3. AC a zarysowanie samochodu. Podsumowanie

Jako doświadczony zespół ekspertów LINK4, wiemy, jak często zdarzają się sytuacje typu zarysowanie samochodu. Poznaj zakres ochrony AC i bądź świadomym konsumentem, który zna swoje prawa i obowiązki. W poniższym materiale przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. 

Czym jest ubezpieczenie AC i co obejmuje? 

Ubezpieczenie samochodowe to nie tylko obowiązkowe OC. To także AC, czyli w rozwinięciu autocasco. Zarysowanie na parkingu przez nieznanego sprawcę lub przez Ciebie samego to zdarzenia, w przypadku których możesz liczyć na odszkodowanie z autocasco.

AC nie jest obowiązkowe. Autocasco zabezpiecza kierowcę i właściciela auta m.in. przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia lub utraty samochodu. Ochrona obejmuje również części pojazdu i pozostałe elementy wyposażenia, które uległy uszkodzeniu w wyniku zdarzenia niezależnego od woli kierującego – np. sytuacji spowodowanej przez osoby trzecie.

Autocasco to idealne uzupełnienie ubezpieczenia OC. Sprawdź więc, co to jest autocasco i jak wyglądają zapisy polisy AC, a zarysowanie samochodu.

Chcesz mieć pewność, że wybrane ubezpieczenie samochodowe ochroni Cię w sposób satysfakcjonujący? Poznaj możliwości LINK4 i oferowane autocasco. Zarysowanie na parkingu przestanie być dla Ciebie straszne. 

Sprawdź również: Ucieczka z miejsca kolizji a OC. Wyjaśniamy konsekwencje

AC-a-zarysowanie-samochodu-1

Ubezpieczenie AC a zarysowanie samochodu 

Ktoś parkuje auto obok Ciebie i nagle słyszysz nieprzyjemny dźwięk tarcia? Niestety, zdarza się to nawet najlepszym kierowcom. Każdy kierowca powinien w takiej chwili poczekać na osobę użytkującą drugie auto i spisać oświadczenie dotyczące zdarzenia i szkody (uwzględniając m.in. sprawcę oraz ofiarę). Dzięki temu środki na naprawę zostaną potrącone ze składek OC sprawcy. 

Jeśli nie możesz czekać na drugiego kierowcę, zostaw kartkę z danymi kontaktowymi za wycieraczką. Sporządzenie oświadczenia w późniejszym czasie również rozwiąże problem zgodnie z prawem. 

Bywają jednak sytuacje, w których ubezpieczenie samochodowe OC nie pokryje strat. Zdarza się to w chwili, gdy sprawca ucieknie i nie uda się go zidentyfikować. Ubezpieczyciel nie może w końcu pokryć kosztów naprawy ze składek poszkodowanego. Rozwiązaniem staje się zatem AC, które musi być oczywiście wykupione przed zdarzeniem szkodowym. Pokryje ono koszty naprawy lakierniczo-blacharskiej.

Kiedy można kupić AC?

Posiadasz ważną i aktywną polisę OC w LINK4? Nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupić dodatkową ochronę w formie AC. Polisę należy jednak samodzielnie przedłużać, gdyż autocasco nie odnawia się automatycznie.

Autocasco można wykupić wyłącznie w pakiecie z OC. Oznacza to, że chcąc skorzystać z AC w LINK4, musisz posiadać również wykupione ubezpieczenie OC z naszej oferty. Autocasco może zostać dokupione maksymalnie w terminie 2 miesięcy od aktywacji polisy OC.

Skorzystaj z dostępnego kalkulatora LINK4 w celu obliczenia wartości ubezpieczenia. Wystarczy podać kilka podstawowych danych na temat auta i Twoich potrzeb. W zaledwie kilka chwil otrzymasz indywidualną wycenę polisy ubezpieczeniowej. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Nie bój się o zarysowanie samochodu. AC zabezpieczy Cię nawet w razie ucieczki sprawcy z miejsca zdarzenia. 

AC-a-zarysowanie-samochodu-2

Jak zachować się po zarysowaniu auta i ucieczce sprawcy?

W pierwszej kolejności wezwij policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze powinni sporządzić notatkę i podjąć stosowne kroki pozwalające na ukaranie sprawcy. 

W trakcie oczekiwania na patrol policji zrób zdjęcia szkód, pozostając cały czas na miejscu zdarzenia. Fotografie muszą być dobrej jakości, by widać było na nich uszkodzenia w sposób szczegółowy. Jeśli wykonujesz je w nocy, użyj lampy błyskowej. 

Następnie sprawdź, czy parking jest monitorowany. Jeśli tak, skontaktuj się z osobą lub firmą odpowiedzialną za ochronę obiektu. Powinna ona udostępnić materiał wideo, będący dowodem w sprawie. W przypadku braku kamer poszukaj ewentualnych świadków zdarzenia lub, jeśli jest to obiekt komercyjny, prywatnego inwestora i skontaktuj się z nim. Im więcej dowiesz się o ewentualnym sprawcy, tym lepiej. 

Powyższe czynności musisz wykonać jeśli nie masz Autocasco i chciałbyś naprawić uszkodzenia z OC sprawcy. Z odpowiednim ubezpieczeniem nie musisz obawiać się o finansowe skutki zarysowania auta na parkingu. AC pokryje straty nawet w razie ucieczki sprawcy, który może zostać nieodnaleziony. Poznaj warunki oferowane przez LINK4 i oblicz wartość składki w kilka chwil. Wystarczy skorzystać z kalkulatora LINK4.

Jak zgłosić zarysowanie parkingowe do ubezpieczyciela?

Skontaktuj się z infolinią LINK4 i zgłoś szkodę. Konsultant udzieli Ci niezbędnego wsparcia i dokładnie pokieruje krok po kroku przez całą procedurę.

To może Cię zainteresować: Regres ubezpieczeniowy OC. Co musisz o nim wiedzieć? 

AC-a-zarysowanie-samochodu-3

AC a zarysowanie samochodu. Podsumowanie 

Wiesz już, jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem AC a zarysowaniem samochodu. Zdarzenia szkodowe na parkingu mogą przydarzyć się każdemu – niezależnie od tego, jaka jest wartość pojazdu lub gdzie został on zaparkowany. Zdarza się, że sprawcy często znikają z takich miejsc, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu poza uszkodzeniami – nawet jeśli parking jest monitorowany. 

Trudno w takich przypadkach znaleźć sprawcę zdarzenia. Wiele parkingów posiada kamery stosunkowo niskiej jakości. Istnieje więc duża szansa, że zgłoszenie sprawy na policję i ujęcie uciekiniera na nagraniu wideo, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sprawa zostanie więc umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną. Ubezpieczyciel nie będzie mieć zatem podstaw do tego, by wypłacić odszkodowanie z polisy OC, ponieważ wartość naprawy pokrywa ubezpieczenie sprawcy – którego w tym wypadku brakuje. 

Czy to znaczy, że musisz na własny koszt naprawić zarysowanie samochodu? AC eliminuje ten problem. Dzięki niemu Twój ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lakierniczej lub wymiany elementu auta na nowy. Poznaj więc ofertę ubezpieczenia u jednego z najpopularniejszych i jednego z najbardziej doświadczonych ubezpieczycieli w Polsce. Sprawdź AC w LINK4 i dołącz do grona zadowolonych klientów. 

Korzystając z kalkulatora dostępnego na naszej stronie, możesz w krótkim czasie dokonać wyceny polisy ubezpieczeniowej. Wystarczy podać podstawowe dane i gotowe. W razie pytań nasi specjaliści również są do Twojej dyspozycji. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze