Auto z Francji – co sprawdzić i jak je zarejestrować?

Chciałbyś kupić zadbane auto z Francji, ale nie wiesz, jakie są z tym związane koszty i formalności? Doradzimy Ci, na co zwrócić uwagę przed zakupem, dowiesz się, ile kosztuje rejestracja auta z Francji i jakie dokumenty będą potrzebne.

Spis treści:
1. Auto z Francji – dlaczego warto wybrać właśnie takie?
2. Jak sprawdzić samochód z Francji?
3. Rejestracja samochodu z Francji. Czego potrzebujesz?
4. Auto z Francji – podsumowanie

Czy wiesz, że Francja, to czwarty pod względem wielkości motoryzacyjny  rynek Europy? Z raportu IBRM Samar wynika, że w 2020 roku Polacy sprowadzili z niej około 80 tys. aut!  Dzieje się tak, dlatego że samochody z Francji wśród polskich użytkowników cieszą się opinią eleganckich, wygodnych i niezawodnych. Są one bardzo chętnie kupowane, ustępując pod względem swojej popularności jedynie niemieckim pojazdom. Jeżeli Tobie też marzy się zadbany Citroen,  Peugeot lub Renault, z drugiej ręki, rozważ jego zakup za granicą. W ten sposób możesz zaoszczędzić całkiem sporą sumę. 

Auto z Francji – dlaczego warto wybrać właśnie takie? 

Korzyści przemawiających za wyborem pojazdu z tej właśnie części Europy jest wiele. Przede wszystkim słoneczny, ciepły klimat ma dobroczynny wpływ na stan podwozia. Francuskie auta nie są narażone na niskie temperatury i nadmierny kontakt z substancjami zapobiegającymi oblodzonej jezdni, dzięki czemu korozja pojawia się na nich rzadko. Kupując samochód z Francji, możesz liczyć na stosunkowo niski przebieg i dobry stan techniczny pojazdu, a także jego bogate wyposażenie

Drogi we Francji są przeważnie dobrze utrzymane, dlatego poruszające się po nich samochody mają nieuszkodzone zawieszenia. Jednak Francuzi nie dbają przesadnie o karoserię, dlatego w używanych autach często występują zarysowania i drobne uszczerbki lakieru. Są to przeważnie niewielkie usterki, i auta takie można niewielkim kosztem doprowadzić do stanu idealnego. Pamiętaj jednak, by przed dokonaniem zakupu sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeśli nie masz w tej kwestii wystarczającego doświadczenia, możesz zabrać auto do stacji diagnostycznej.

Przeczytaj również: Kupno samochodu. Formalności i obowiązki, o których musisz pamiętać

auto-z-francji

Jak sprawdzić samochód z Francji? 

Historię interesującego Cię auta możesz sprawdzić, wchodząc na stronę https://historiapojazdu.gov.pl lub na stronę http://www.cepik.gov.pl. Sprawdzisz tam także auta zarejestrowane poza granicami naszego kraju, pochodzące z np. Francji, Holandii, Włoch, Szwecji, Czech, a nawet USA lub Kanady. Aby uzyskać potrzebne informacje, należy podać VIN oraz numer rejestracyjny danego pojazdu. Ważna jest także data pierwszej rejestracji. 

Jak sprawdzić auto z Francji w systemie CEPiK 2.0? Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową CEPiK i wybierzesz zakładkę: Dla obywateli i przedsiębiorców. W opcji: Historia Pojazdu wpisz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji auta. Aby uzyskać dane dotyczące pojazdu zarejestrowanego w Polsce, będziesz potrzebował Profilu Zaufanego.

W ten sposób uzyskasz dane techniczne interesującego Cię pojazdu, takie jak pojemność i moc silnika, a także rodzaj paliwa. Poznasz  terminy badań technicznych oraz ich aktualność, stan licznika podany podczas ostatniego badania. Dowiesz się, czy pojazd ma ważne OC, czy właścicielem lub właścicielami jest osoba fizyczna, czy przedsiębiorca. Zajrzyj też do zakładki Dane zagraniczne. Sprawdzisz tam, czy interesujące Cię auto z Francji nie jest skradzione, uszkodzone lub czy miało przekręcone liczniki. 

By zdobyć więcej informacji, możesz korzystać z prywatnych serwisów. Poznasz tam szczegółowe dane dotyczące wyposażenia oraz dowiesz się, jaka jest kompletna historia pojazdu. Francja to kraj, którego baza samochodów znajduje się na stronie AutoDNA lub carVertical. Ponadto korzystając z https://trustoo.fr/, lub  https://www.experveo.fr możesz zlecić mechanikowi z Francji dokładne sprawdzenie danego auta. Taki przegląd techniczny będzie Cię kosztować co najmniej 80 euro, jednak w porównaniu z kosztami zakupu auta, jest to niewiele.

auto-z-francji

Rejestracja samochodu z Francji. Czego potrzebujesz?

Jeśli wybierzesz auto, do załatwienia pozostanie Ci jeszcze kilka formalności. Po pierwsze z poprzednim właścicielem powinieneś podpisać umowę kupna-sprzedaży. W dokumencie takim powinny się znaleźć najważniejsze informacje takie jak: dane sprzedającego, kupującego, pojazdu, przebieg licznika, wzmianki o ewentualnych wadach. Umowa będzie potrzebna do zarejestrowania auta w Polsce. 

Oprócz umowy poprzedni właściciel auta powinien Ci także przekazać Carte grise, czyli dowód rejestracyjny pojazdu. W momencie zakupu sprzedający powinien go przekreślić i podpisać. Carte grise uprawnia Cię do poruszania się zakupionym autem na terenie Unii Europejskiej przez okres 30 dni. Sprzedający powinien Ci jeszcze przekazać komplet kluczyków oraz Certyficate de non gage, czyli dokument potwierdzający, że dany pojazd nie jest obciążony kredytem.

Jeżeli planujesz wrócić świeżo zakupionym pojazdem do Polski, będą Ci potrzebne tymczasowe tablice rejestracyjne. Otrzymasz je w prefekturze, czyli  francuskim wydziale komunikacji. Koszt takich tablic wynosi około 50 euro, a na wyrobienie ich trzeba poczekać do dwóch dni roboczych. Oprócz tego będzie Ci jeszcze potrzebne tymczasowe ubezpieczenie OC.

W Polsce czeka Cię dalszy ciąg formalności, czyli przetłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego, opłata akcyzy i zarejestrowanie auta. Powinieneś to zrobić w przeciągu 30 dni od dnia zakupu. Nie zapomnij też o wykupieniu ubezpieczenia OC. Aby zarejestrować auto w Polsce będzie konieczna wizyta w Wydziale Komunikacji. Będą Ci tam potrzebne: przetłumaczone dokumenty dotyczące pojazdu, tablice wywozowe, dowód zakupu, ważne OC, a także zaświadczenie o opłaceniu podatku akcyzowego, a w niektórych wypadkach VAT-u. 

Tłumaczenie dokumentów u tłumacza przysięgłego wyniesie Cię około 100 złotych. Wizyta w Wydziale Komunikacji związana jest z koniecznością uiszczenia opłat, które kształtują się następująco: 85 zł wydasz na dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i naklejkę na szybę, 13,50 zł za pozwolenie czasowe na jazdę, a 80 zł będą Cię kosztować tablice rejestracyjne. Do tego urząd naliczy jeszcze 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Za wszystko zapłacisz przelewem lub w kasie urzędu. 

Zobacz także: Auto do 50 tys. złotych. Jakie kupić? Wybieramy bestseller!

auto-z-francji

Auto z Francji – podsumowanie

Marzy Ci się szybki Citroen, elegancki  Peugeot, a może uniwersalny Renault? Jeśli tak, to nic w tym dziwnego, są to niezawodne i często bogato wyposażone samochody. Francja to jeden z największych rynków motoryzacyjnych w Europie i popularny kierunek wyjazdu Polaków po nowe auto z drugiej ręki. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego pojazdu, jakie dokumenty będą Ci potrzebne i jakie są z tym związane koszty.

A gdy już wrócisz z Francji Twoim nowym samochodem, pamiętaj, by go ubezpieczyć. W LINK4 wykupisz polisę OC w bardzo atrakcyjnej cenie. By obliczyć koszt składki, wystarczy wejść na stronę LINK4 i skorzystać z bezpłatnego kalkulatora. 

Warto też zadbać o dodatkowe polisy takie jak Autocasco, które uchroni Cię przed ponoszeniem kosztów związanych z uszkodzeniem Twojego pojazdu w wielu okolicznościach, lub NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 już dzisiaj i jedź bezpiecznie! Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze