Bezpieczeństwo bierne w aucie

Bezpieczeństwo na drogach publicznych dzieli się na bierne oraz czynne. Oba mimo ogromnych różnic mają podstawowy wpływ na ochronę zdrowia i życia podczas różnorodnych, niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Sprawdź, czym jest bezpieczeństwo bierne i jak je zachować.

Spis treści:

1. Przyczyny kolizji drogowych

2. Bezpieczeństwo bierne w aucie – jak je zachować?

3. Systemy bezpieczeństwa w samochodach

4. Bezpieczeństwo bierne. Podsumowanie

Statystyki mówią wyraźnie – Polacy coraz chętniej wykorzystują w swoich codziennych czynnościach samochody osobowe1. Jeszcze w 2012 roku zarejestrowanych w naszym kraju aut było nieco ponad 18 500 000 sztuk. Obecnie, po kolejnych dziesięciu latach, liczba ta wzrosła aż do niespełna 26 000 000 egzemplarzy. To ogromny przeskok liczbowy, a przez kolejne pojazdy na drogach robi się tłoczno, miasta się korkują, a obwodnice tętnią życiem. 

Niestety z coraz większą liczbą kierowców rośnie także odsetek wypadków drogowych. Na ograniczenie ich skutków wpływa przede wszystkim bezpieczeństwo bierne, które jest podstawą na ogólnodostępnych jezdniach.

Przyczyny kolizji drogowych

W Polsce kolizje są na porządku dziennym. Duża liczba samochodów w połączeniu z niedostosowaną do nich infrastrukturą, nieprawidłowymi oznaczeniami oraz zwykłym rozkojarzeniem kierowców musi niestety odcisnąć piętno na bezpieczeństwie wszystkich podróżujących. Wedle corocznych statystyk, za wypadki najczęściej odpowiada:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – podstawowa i najpopularniejsza przyczyna wypadków oraz stłuczek, lecz także najniebezpieczniejsza – w 2022 roku przez nieuważnych kierowców życie straciło niespełna 280 osób, a 5 600 zostało rannych;

  • niedostosowanie prędkości do warunków – przyczyną wypadków bywa także brawura oraz nadmierna wiara w swoje własne umiejętności. Tylko w 2022 roku przez przekroczenie prędkości życie straciło niespełna 800 osób przy 5 200 osób rannych;

  • niezachowanie bezpiecznej odległości od innego pojazdu – to dość szeroki zakres, który obejmuje manewry: wyprzedzania, omijania, wymijania, skręcania, cofania, zmiany pasy ruchu, zawracania, przejeżdżania przez przejazd dla rowerów oraz zatrzymanie i postój. Łącznie na skutek błędnej oceny tego typu sytuacji życie straciło 58 osób przy ponad 1 600 osób rannych.

Oczywiście w większości przypadków przyczyna zawsze leży po stronie jednego z kierowców. Część się spieszy na spotkanie, inni jeżdżą samochodami niesprawnymi i takimi, które nie powinny być dopuszczone do ruchu drogowego, a jeszcze inni – po alkoholu czy innych środkach odurzających. Większości wypadków dałoby się uniknąć, dbając o bezpieczeństwo w samochodzie – bierne oraz czynne.

Sprawdź także: Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – mandat i punkty karne

Wypadek

Bezpieczeństwo bierne w aucie – jak je zachować?

Kolizja drogowa to niezwykle stresująca i niebezpieczna sytuacja, która u każdego kierowcy wywołuje niemały strach. Fakt ten nie jest dziełem przypadku. Nawet niewielka stłuczka, w której nikt nie doznał żadnego uszczerbku na zdrowiu, może skończyć się dniem spędzonym na uzupełnianiu dokumentów dot. zdarzenia drogowego. To także spora dawka stresu oraz duże obciążenie finansowe dla sprawcy. 

Kolizja drogowa może skończyć się nawet pobytem w więzieniu, jeśli zakończyła się śmiercią poszkodowanego i została spowodowana działaniem pod wpływem środków odurzających. Tak czy inaczej, o bezpieczeństwo w samochodzie trzeba zadbać – i to niezależnie od własnych przekonań czy oczekiwań.

Bezpieczeństwo bierne to zagadnienie, które sprowadza się do wszystkich systemów oraz rozwiązań technologicznych zwiększających poziom ochrony podczas kolizji lub wypadku – zarówno pasażerów danego auta, jak i innych użytkowników dróg.  W bezpieczeństwie biernym wszystko zależą głównie od stanu pojazdu, jego wieku czy fabrycznego wyposażenia, a także dbałości producenta o kwestię ochrony swoich klientów przed skutkami różnych zdarzeń drogowych.

Zobacz również: Auta powypadkowe. Jak je rozpoznać?

Pieszy wypadek

Systemy bezpieczeństwa w samochodach

Poszczególne systemy w samochodzie dbają o bezpieczeństwo bierne w zasadzie od razu po wykryciu kolizji, nawet tej niewielkiej. W ich skład wchodzi:

  • konstrukcja pojazdu – w zakres konstrukcji wchodzą przede wszystkim właściwie zaprojektowane strefy zgniotu oraz skuteczne i przemyślane wzmocnienia całego podwozia i nadwozia. Elementy te chronią kierowców i pasażerów np. przed działaniem zbyt dużego przeciążenia, będącego podstawowym skutkiem zgonów i pobytów w szpitalu poszkodowanych oraz sprawców;

  • dodatkowe wyposażenie – współcześni producenci wyposażają swoje auta także w najnowocześniejsze dodatki, które znacznie zmniejszają negatywne skutki nawet najmniejszych stłuczek. Należą do nich przede wszystkim poduszki wypełniające się powietrzem po wykryciu wypadku, czy też pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa;

  • najnowsza technika – pojazdy, szczególnie te wyprodukowane całkiem niedawno, producenci uzupełniają specjalnymi kamerami oraz radarami, które na bieżąco analizują całe otoczenie samochodu. W rezultacie auto samodzielnie „dostosowuje się” do nieuchronnego wypadku, napina pasy bezpieczeństwa, domyka wszelkie szyby, w tym także szyberdach, a nawet reguluje ustawienie kierownicy i fotela. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w samochodzie.

Jak zatem widzisz, nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach są na tyle dopracowane, aby móc chronić kierowcę oraz pasażerów czy też pieszych przed najgroźniejszymi skutkami większości wypadków. Oczywiście części zagrożeń nie da się uniknąć. W szczególności tych, podczas których sprawca jechał pod wpływem środków odurzających lub zupełnie nie zwracał uwagi na oznaczenia drogowe.

Wypadek

Bezpieczeństwo bierne. Podsumowanie

O bezpieczeństwo bierne powinien dbać producent każdego auta. Do Ciebie jednak należy utrzymanie go w optymalnym stanie technicznym. Starsze samochody, które mają za sobą setki tysięcy przejechanych kilometrów, wymagają szczególnie częstych kontroli stanu pojazdu. Podobnie jak auta powypadkowe, w których system Pre-Safe zdążył uruchomić wszystkie pokładowe systemy zabezpieczające. Auto zaprojektowane przez najlepszych inżynierów nie zapewni dobrego bezpieczeństwa, jeśli nie będzie utrzymane w prawidłowym stanie.

Dbanie o bezpieczeństwo to podstawa. Równie istotne jest jednak także wykupienie ubezpieczenia. OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, jest w naszym kraju wymagane prawnie, podobnie jak precyzyjnie określony jest jego zakres. Służy głównie zaspokojeniu finansowych potrzeb poszkodowanego względem sprawcy. Ubezpieczenie AC z kolei chroni przed skutkami finansowymi wypadku lub stłuczki, w których to pojazd sprawcy ulegnie uszkodzeniu.

Sprawdź również: ubezpieczenie samochodu ŁańcutOC Daewoo

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4 lub porozmawiania z konsultantami pod numerem telefonu 22 444 44 44. Możesz także spotkać się osobiście z jednym z agentów współpracujących z LINK4. We wszystkich tych przypadkach otrzymasz najważniejsze informacje o ofercie oraz wykupisz interesujące Cię ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU, dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Źródła:

1https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy