Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Bezpieczna jazda samochodem z dzieckiem

Czas czytania: 3 min. 11 sek.

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka przewożonego w samochodzie? Jaki wybrać fotelik? Które miejsce w samochodzie jest najlepsze?

Takie pytania zadaje większość z rodziców … Wiele osób myśli, że kupując fotelik wywiązuje się w pełni ze swojego obowiązku. To niestety błędny sposób myślenia, gdyż głównym bezpiecznikiem jesteśmy my sami i powinniśmy o tym bezwzględnie pamiętać.

Opiekę nad najmłodszymi wyznaczają nie narodziny dziecka, a okres gdy kobieta jest w ciąży. Od tego momentu musimy zmienić nasz sposób myślenia i patrzeć na wszystko przez „pryzmat dziecka”. Dbanie o bezpieczeństwo zaczynamy od nas samych, a dokładniej zmieniamy styl jazdy. Musimy jeździć uważniej, delikatniej i z rozwagą wykonywać wszystkie manewry. Nic nie zastąpi naszego zdrowego rozsądku. W tym okresie szczególnie zadbajmy o stan techniczny samochodu. Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe, ale także o utrzymaniu czystości w kabinie pasażerskiej. W aucie podobnie jak w domu zbierają się bakterie. Ważnym elementem jest sprawdzenie stanu klimatyzacji oraz częstsza wymiana filtra przeciwpyłowego. Wiele pojazdów ma system nagłośnienia z tzw. subwooferem (głośnik niskotonowy) warto go wyłączyć lub ściszyć, by nie narażać aparatu słuchowego dziecka na wysoki poziom niskich dźwięków.

Polskie przepisy prawa ruchu drogowego nie „zmuszają” kobiet ciężarnych do zapinania pasów. Ustawodawca dał kobietom otwartą bramkę, a przecież każda osoba czuje się wygodniej bez pasów, tym bardziej ciężarna. To, że nie ma nakazu nie oznacza, że panie w ciąży powinny jeździć bez pasów. Pasy zapinamy zawsze, poza przypadkami, gdy lekarz prowadzący zaleci ich niestosowanie. Barkowa część pasa powinna być poprowadzona pomiędzy piersiami, a biodrowa poniżej brzucha, tak by przylegała do ud. Najlepiej zakupić specjalny „fotelik” - podkładkę pod pupę z przelotką, która zmienia sposób prowadzenia pasa biodrowego. Opiera się on wtedy nie na biodrach, a na obu udach pasażerki. Z różnych oferowanych na rynku rozwiązań tylko to ma sens - zapobiega zsunięciu się z fotela. Kobieta ciężarna nie powinna prowadzić samochodu, szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży. Jeśli decyduje się kierować pojazdem, odległość pomiędzy kierownicą, a ciałem powinna wynosić około 25 cm. To bardzo ważne, gdyż poduszka bezpieczeństwa może być groźna dla płodu.

Bezpieczne dziecko

Gdy nasza pociecha już się urodzi powinniśmy zakupić dla niej specjalny fotelik. Dzielimy je na kilka grup. Pierwsza to foteliki dla dzieci o wadze do +/- 13 kg. Są one mocowane tyłem do kierunku jazdy (do około 4 roku życia). Ten sposób zapewnia właściwe podparcie - głowa niemowlęcia jest ciężka, kręgi nie do końca wykształcone, a więzadła i mięśnie słabe. Fotelik wymieniamy na nowy, gdy dziecko podrośnie, a ten który posiadamy nie zapewnia podparcia głowy (za krótkie oparcie względem wzrostu).

Kolejną grupę stanowią dzieci o masie od +/- 9 kg do +/-18kg, w tym wypadku mogą już siedzieć zgodnie z kierunkiem jazdy w specjalnych fotelikach przypominających wyczynowe fotele kubełkowe. Im fotelik bardziej rozbudowany tym lepiej. Ciało dziecka powinno być ciasno obejmowane przez fotel.

Dzieci o wadze +/- 15 kg do +/- 36 kg siedzą nadal w foteliku lub korzystają ze specjalnych podkładek, wszystko zależy od budowy ciała dziecka. Przepisy wyraźnie mówią, że dzieci do 12 roku życia / o wzroście poniżej 150 cm przewozimy w foteliku.

Przystępując do zakupu fotelika zwróćmy uwagę czy spełnia normę: ECE R44/04. Nie oszczędzajmy na fotelikach, sprawdźmy jakość materiałów. Nie powinny one wywoływać podrażnienia skóry dziecka.

Jak przymierzamy fotelik do samochodu:

  • sprawdźmy czy długość pasów jest wystarczająca,
  • wsadźmy dziecko do fotelika, powinno się w nim czuć wygodnie
  • zagłówek musi podpierać głowę dziecka
  • pasy fotelika powinny przebiegać we właściwy sposób (pas biodrowy musi przebiegać na wysokości bioder, skontrolujmy zakres regulacji pasów, pasy nie powinny ocierać szyi dziecka - wygoda),
  • sprawdźmy, czy fotelik łatwo wkłada się do samochodu
  • foteliki z system Isofix ułatwią nam ich mocowanie (samochód w tym wypadku musi mieć system mocowań Isofix)

porady LINK4

Najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka jest to środkowe na tylnej kanapie. Wielu specjalistów zaleca, by poduszka powietrzna była wyłączona gdy z przodu przewozimy dziecko o wzroście poniżej 140 cm. Gdy na miejscu pasażera siedzi ciężarna lub dziecko odsuwajmy go maksymalnie do tyłu. W części państw przepisy wyraźnie zakazują wożenia dzieci poniżej 10 roku życia na przednim fotelu – to powinno nam dać do myślenia. Bezwzględnie zakazuje się wożenia dzieci w fotelikach odwróconych tyłem do kierunku jazdy, gdy przednia poduszka powietrzna jest aktywna. Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję bocznych poduszek powietrznych. Przewożąc dziecko z tyłu pamiętajmy o włączeniu blokady tylnych zamków w drzwiach, warto też zablokować otwieranie szyb. Starajmy się, by z tyłu obok dziecka siedziała osoba dorosła, a gdy jedziemy sami z dzieckiem zainstalujmy specjalne lusterko, które umożliwi nam jego obserwację. Pamiętajmy o mocowaniu ciężkich przedmiotów w bagażniku, podczas wypadku mogą one zmiażdżyć oparcie tylnej kanapy, nie wspominając o ich zachowaniu podczas dachowania. 

Ponad wszystko, zachowujmy się na drodze bezpiecznie. Zwolnijmy o te kilka kilometrów, szczególnie w przypadku krótkich podróży mniejsza prędkość niemalże nie wpływa na czas dotarcia do celu. Planując dalsze wojaże róbmy przerwy – zaplanujmy je np. na czas karmienia. Wpajajmy dzieciom już od najmłodszych lat zasady bezpieczeństwa. Po prostu nie wyłączajmy umysłu!

Konsultacje: Ursynowska Szkoła Narodzin

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21