Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Poznaj zapisy prawne

Czas czytania: 4 min. 15 sek.

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych, to podstawa bezpiecznego podróżowania. Dzięki nim maluchy mogą wygodnie podróżować, jednak dzieci rosną i w pewnym momencie są już na to za duże.  Dlatego też warto wiedzieć, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika.

Spis treści:
1. Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Ogólne zasady
2. Jazda bez fotelika - jakie mogą być tego konsekwencje?
3. Kiedy można wymienić fotelik na podstawkę i czy warto to robić?
4. Jazda w foteliku - do kiedy musisz o tym pamiętać? Podsumowanie

Nowoczesne auta zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa dla kierowcy, jak i dla pasażerów. Jednak dzieci muszą korzystać z dodatkowych zabezpieczeń, takich jak fotelik samochodowy. Gadżety te mają swoje ograniczenia, dlatego też w pewnym wieku jazda bez fotelika, jest wygodniejsza i zapewnia większe bezpieczeństwo. To, w jakim momencie dziecko może przestać korzystać z tego zabezpieczenia, regulują przepisy ruchu drogowego.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Ogólne zasady

Przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodzie zostały znowelizowane w 2017 roku. W wyniku tego doprecyzowanych zostało kilka zapisów. Warto zapoznać się z nowy wytycznymi, ponieważ za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat karny. O tym, jakie jeszcze konsekwencje mogą Cię spotkać, gdy dziecko jest przewożone nieprawidłowo, dowiesz się z dalszej części artykułu. W przypadku przewożenia dziecka w foteliku szczególnie ważne są trzy kwestie.

Po pierwsze dziecko w samochodzie musi być przewożone w foteliku do momentu osiągnięcia wzrostu 150 centymetrów. Jest to jedyne kryterium, nie ma znaczenia wiek dziecka, czy też jego waga. Oczywiście fotelik może zostać zastąpiony innym urządzeniem podtrzymującym dziecko. 

Ustawodawca pozwolił jednak na pewne odejście od tej reguły. Dziecko może podróżować bez zabezpieczenia w przypadku gdy osiągnęło wzrost 135 centymetrów, a ze względu na swoją masę nie jest możliwa jazda w foteliku. Musi ono jednak korzystać z pasów bezpieczeństwa.

Druga kwestia dotyczy przewożenia trójki dzieci na tylnej kanapie Twojego samochodu. W pojazdach 5-osobowych często nie ma możliwości zamontowania  trzech fotelików lub podstawek na raz. W takim przypadku ustawodawca dopuszcza przewożenie jednego z dzieci, które skończyło 3 lata, bez fotelika. Musi ono jednak być zapięte pasami. Pozostała dwójka powinna podróżować w fotelikach. W autach przeznaczonych do przewozu 7 lub 9 osób nie na takiego problemu.

Trzecia kwestia związana jest z przewożeniem dziecka na przednim fotelu. W takiej sytuacji dziecko musi  podróżować w foteliku do osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu. Może oczywiście korzystać z podstawki, gdy przekroczy 135 centymetrów, a jego waga uniemożliwia bezpieczną jazdę w foteliku. 

od-kiedy-dziecko-moze-jezdzic-bez-fotelika

Teraz już wiesz, od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika,  przepisy są jasne i nie budzą żadnych wątpliwości. Warto się do nich stosować nie tylko ze względu na bezpieczeństwo Twoich dzieci, ale także ze względu na częste kontrole drogowe oraz wysokie kary za brak fotelika podczas jazdy z dzieckiem.

A co jeżeli z dzieckiem podróżujesz taksówką, autobusem lub niestety karetką? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tego rodzaju pojazdach dziecko nie musi być przewożone w foteliku. Pamiętaj jednak, że pojazdy osób świadczących przewóz osób w imieniu firm takich jak np. Uber, nie są objęte tymi przepisami. Dlatego też, gdy planujesz jazdę tym środkiem transportu, musisz zapewnić dziecku fotelik lub  podstawkę.

Zobacz także: Samochód 7-osobowy dla Twojej rodziny. Jakie modele są godne uwagi?

Jazda bez fotelika - jakie mogą być tego konsekwencje?

Wiedza o tym, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, pozwoli Ci także zaoszczędzić, sporo nerwów i pieniędzy podczas ewentualnej kontroli drogowej. Ponieważ ustawodawca przewidział dość wysokie kary za przewożenie dziecka bez fotelika. Co ważne poza mandatem karnym, Twoje konto zostanie obciążone także sporą ilością punktów karnych. 

Policjant w trakcie kontroli może ukarać Cię za kilka wykroczeń związanych z przewożeniem dziecka w samochodzie. Pierwsze z nich dotyczy braku fotelika, gdy dziecko mierzy mniej niż 150 centymetrów wzrostu. Wówczas kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 150 złotych oraz dopisaniem do jego konta aż 6 punktów karnych. 

Taka sama kara spotka kierowcę, który przewozi dzieci w fotelikach bez atestu i homologacji lub niezgodnie z ich przeznaczeniem. Mandat otrzymasz także, gdy przewozisz dziecko w foteliku na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy z włączoną poduszką powietrzną pasażera. Grozi to bowiem poważnym urazem dziecka w przypadku odpalenia poduszki.

od-kiedy-dziecko-moze-jezdzic-bez-fotelika

Kiedy można wymienić fotelik na podstawkę i czy warto to robić?

Z wielu powodów może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko źle się czuje w foteliku lub nie lubi w nim podróżować. Wtedy możesz zastosować inne rozwiązanie, czyli podwyższenie.  Jednak od ilu lat dziecko może jeździć na podstawce? Według prawa fotelik samochodowy możesz nią zastąpić, gdy dziecko waży co najmniej 15 kg, czyli gdy osiągnie mniej więcej 3 lata.

Podstawka ma zalety, dzięki którym wielu rodziców decyduje się na jej stosowanie. To przede wszystkim niska cena. Najtańsze modele w supermarketach można kupić już za kilkanaście złotych. Są one także łatwe w montażu i zabierają mało miejsca. Jednak mają zdecydowanie więcej wad.

Podstawka niestety nie gwarantuje takiego poziomu bezpieczeństwa jak fotelik. Chroni ona tak naprawdę tylko przed otrzymaniem mandatu. Dziecko nie jest chronione tak, jak w przypadku fotelika samochodowego, którego zadaniem jest ochrona całego ciała. Ma on skomplikowaną budowę i chroni szyję, głowę oraz zapewnia mocne trzymanie w trakcie kolizji lub wypadku drogowego.

Natomiast podkładka, służy tylko i wyłącznie do podniesienia dziecka, by lepiej dopasować pas bezpieczeństwa. Jednak ochrona jest tylko prowizoryczna, ponieważ w razie wypadku podkładka wraz z dzieckiem przesunie się do przodu z ogromnym impetem. W wielu przypadkach pasy bezpieczeństwa nie są w stanie tego zamortyzować i dochodzi do wielu tragedii.

Zatem czy warto korzystać z podkładki zamiast fotelika? Wielu ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa, stanowczo odradza takie rozwiązanie. Zwłaszcza w przypadku długich wyjazdów, w których czasie osiągane są znaczne prędkości. W takim przypadku tylko fotelik jest w stanie zagwarantować dziecku bezpieczeństwo i szansę na przeżycie ewentualnego wypadku.

Zakup podstawki wydaje się więc pozorną oszczędnością oraz igraniem ze zdrowiem, a nawet życiem Twoich dzieci. Dlatego też nawet gdy wiesz już, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, a Twój maluch spełnia do tego warunki, zainwestuj w dobrej jakości fotelik z atestem i homologacją. Koszt takiej oszczędności może się okazać w końcowym rozrachunku zbyt wysoki. 

Przeczytaj również: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

od-kiedy-dziecko-moze-jezdzic-bez-fotelika

Jazda w foteliku - do kiedy musisz o tym pamiętać? Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że masz teraz jasność, od kiedy można jeździć bez fotelika, jakie konsekwencję grożą, za jego brak oraz czy warto zamienić go na podstawkę. Bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne, dlatego też warto cały czas wzbogacać swoją wiedzę w tym zakresie.

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie dzieci oraz innych osób z Tobą podróżujących, to zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4. Znajdziesz tutaj szeroki wybór polis, pozwalających na zabezpieczenia auta, przedmiotów w nim się znajdujących oraz podróżujących nim osób.

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21