Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu. Co zrobić?

Obowiązujące w Polsce przepisy jasno wskazują, że każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi posiadać ważną polisę ubezpieczeniową. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu jest zgodny z prawem.

W tym tekście opowiemy Ci wszystko o tym, czym może skutkować brak OC nieużywanego samochodu.

Spis treści: 
1. Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu. Co to znaczy?
2. Nieużywany samochód i zawieszenie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić?
3. Potrzebujesz OC? Wybierz LINK4!
4. Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu. Podsumowanie

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu. Co to znaczy?

Polskie prawo nie przewiduje czasowego wyrejestrowania pojazdu, a więc obowiązek zadbania o ubezpieczenie samochodu występuje zawsze, gdy mowa jest o pojeździe mechanicznym zarejestrowanym w wydziale komunikacji. Można jednak zatrzymać opłaty poprzez czasowe wycofanie z ruchu. 

Jak już mogłeś przeczytać we wstępie do tego tekstu, w Polsce każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi posiadać ubezpieczenie OC. Istotny fakt stanowi również to, że polisa zostaje przypisana do konkretnego pojazdu i, a nie do właściciela. W rezultacie oznacza to, że nawet gdy nie korzystasz z danego samochodu lub motocykla, musisz opłacać jego OC.

Zobacz także: Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia – kiedy i jak je zdobyć? Wyjaśniamy!

Na pewno zastanawiasz się, dlaczego brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu zarejestrowanego w wydziale komunikacji nie jest możliwy. Wszystko spowodowane jest tym, że nawet, pojazd nieużywany może wyrządzić szkody. Chodzi o sytuacje takie jak:

 • stoczenie zaparkowanego samochodu,
 • uszkodzenie innego auta podczas wsiadania lub wysiadania z nieużywanego pojazdu,
 • kradzież nieużywanego pojazdu i wyrządzeniem nim szkód przez złodzieja,
 • nagła konieczność wykorzystania dotychczas nieużywanego auta.

Drugim powodem takiego stanu prawnego, jest nasza natura i narodowy upór, którym niemal wszyscy się charakteryzujemy. Widać to bardzo dobrze na przykładzie dobrowolnych ubezpieczeń na życie. Skoro ustawodawca nie przewidziałby obowiązku objęcia się ochroną, to wielu z nas by tego nie robiło. Nie miałyby tu nawet znaczenia korzyści, jakie płyną z posiadania polisy, np. OC. Z pewnością znasz już odpowiedź na pytanie „Czy OC jest obowiązkowe jeżeli nie jeżdżę samochodem?”.

Co więcej, gdyby ustawodawca pozwolił na brak OC, to ofiary wypadków drogowych nie mogliby liczyć na odszkodowania, a sądy zostałyby zalane sprawami związanymi z wezwaniem sprawcy zdarzenia do wypłaty zadośćuczynienia. To byłby istny paraliż i tak już nadwyrężonych możliwości naszego wymiaru sprawiedliwości.

brak-ubezpieczenia-oc-nieuzywanego-samochodu-3

Nieużywany samochód i zawieszenie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić?

Zawieszenie ubezpieczenia OC nie jest możliwe. Po wyrejestrowaniu samochodu umowa ubezpieczenia OC jest rozwiązywana. Do tego dnia składki muszą być bezwzględnie opłacane. Wyrejestrowanie nieużywanego pojazdu może nastąpić, gdy:

 • wywozisz auto z Polski w celu sprzedaży w innym kraju,
 • zezłomujesz pojazd,
 • jesteś ofiarą kradzieży,
 • utraciłeś pojazd w wyniku pożaru powodzi lub innych sytuacji losowych,
 • zarejestrowałeś auto jako zabytkowe.

Skoro wiesz już, czy można nie płacić OC, warto zająć się kwestią czasowego wyrejestrowania. Jak to wygląda w praktyce? Otóż niektóre pojazdy można wycofać z ruchu. Od 31 stycznia 2022 roku właściciele samochodów osobowych do 3,5 tony mają możliwość skorzystania z tego typu procedury w określonych przypadkach. Czasowa rejestracja jest przeznaczona dla właścicieli:

 • pojazdów ciężarowych,
 • ciągników samochodowych,
 • autobusów,
 • przyczep o masie całkowitej 3,5 tony,
 • pojazdów specjalnych,
 • samochodów osobowych, np. po poważnym wypadku.

Warto wiedzieć, że czasowe wycofanie z ruchu to nie to samo co wyrejestrowanie, ponieważ nie zwalnia z opłacania składek ubezpieczenia OC. Auto jest więc dalej objęte ochroną, ale wysokość składki zostaje obniżona nawet o 95%. Towarzystwo ubezpieczeniowe powinno otrzymać od właściciela stosowny wniosek. Zgodnie z przepisami czasowe wyrejestrowanie możliwe jest na okres od 2 do 24 miesięcy. Maksymalnie czas ten można wydłużyć do 48 miesięcy.

Brak OC nieużywanego samochodu – ile kosztuje wyrejestrowanie?

Wysokość opłat, jakimi zostaniesz obciążony w przypadku chęci czasowego wycofania auta z ruchu, jest ściśle uzależniona od jego okresu. Najczęściej wycofania dokonuje się na okres 2 miesięcy i kosztuje to 80 zł. Każdy kolejny miesiąc to dopłata w wysokości:

 • od 3 do 12 miesięcy – 4 zł/miesiąc,
 • od 13 do 24 miesięcy – 2 zł/miesiąc,
 • od 25 do 48 miesięcy – 0,25 zł/miesiąc.

Łatwo więc obliczyć, że wycofanie auta z ruchu na rok wynosi 120 zł. Nie zapomnij też dodać do tego opłaty za złożenie pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. Zostanie ona naliczana, jeśli formalności będzie za Ciebie dokonywać Twój pełnomocnik. 

brak-ubezpieczenia-oc-nieuzywanego-samochodu-2

Potrzebujesz OC? Wybierz LINK4!

Możesz zadawać sobie pytanie, czy niezarejestrowany samochód trzeba ubezpieczyć. Otóż nie. Ale już brak ubezpieczenia OC nieużywanego (ale zarejestrowanego) auta nie wchodzi w grę. Skoro tak mówią przepisy to czas zastanowić się na tym, jak kupić wymaganą polisę. Otóż brak OC nieużywanego samochodu nie dość, że jest sprzeczny z prawem, ale również obciąża kosztami niepokornego właściciela. Na rynku uzyskasz dostęp do szeregu ofert od znanych i cenionych ubezpieczycieli takich, jak chociażby LINK4. Pamiętaj, że w kwestii „czy niezarejestrowany samochód trzeba ubezpieczyć” odpowiedź brzmi: NIE.

Sprawdź również: Podwójne ubezpieczenie samochodu – jak uniknąć problemów?

W kwestii, czy nieubezpieczony samochód trzeba ubezpieczyć, warto również wspomnieć o możliwości zakupu OC krótkoterminowego. Ten rodzaj polisy może trwać krócej niż 12 miesięcy, co dla wielu kierowców jest bardzo istotnym atutem. OC krótkoterminowe może zostać wybrane przez właścicieli pojazdów, które mają:

 • co najmniej 40 lat,
 • co najmniej 25 lat pod warunkiem, że są uznane za unikatowe pod względem historii motoryzacji. 

Odpowiedź na pytanie: „Czy OC jest obowiązkowe, jeżeli nie jeżdżę samochodem?” jest więc twierdząca. Wiele zależy jednak jakiego rodzaju pojazdem dysponujesz. 

brak-ubezpieczenia-oc-nieuzywanego-samochodu-1

Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu. Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, że zawieszenie OC nie jest możliwe. Wysokość składki możesz jednak znacznie zmniejszyć w momencie, gdy zdecydujesz się na czasowe wycofanie auta z ruchu. Przywilej został zarezerwowany jednak tylko dla właścicieli pojazdów o większych gabarytach. Co ważne, czasowe wycofanie trwa maksymalnie do 48 miesięcy i jest płatne. 

Jeśli więc zastanawiasz się, czy można nie płacić OC, to w większości przypadków nie jest to możliwe. Możesz obniżyć koszt polisy, wykupując polisę na okres krótszy niż 12 miesięcy – pod warunkiem że pojazd spełnia warunki, o których pisaliśmy powyżej. Musisz też mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC samochodu to produkt, który stanowi ochronę nie tylko dla poszkodowanych, ale również dla Ciebie – pozwalając uniknąć finansowych konsekwencji szkód, które spowodujesz za kierownicą.  

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze