Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia – kiedy i jak je zdobyć? Wyjaśniamy!

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC lub AC jest dokumentem, który pozwala na weryfikację historii Twoich polis.

Z tego tekstu dowiesz się, czym jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego, jak o nie zawnioskować i kiedy będziesz go potrzebować. Czytaj dalej.

Spis treści:
1. Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Co to za dokument?
2. Gdzie złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia?
3. Przebieg ubezpieczenia a zniżki za OC
4. Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Podsumowanie

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Co to za dokument?

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego to dokument, który zawiera dotychczasową historię ubezpieczenia danego klienta. Zgodnie z przepisami zaświadczenie jest wydawane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub towarzystwo ubezpieczeniowe związane umową z klientem. W tego typu dokumencie powinny znaleźć się dane takie jak:

 • dane osobowe właściciela i współwłaścicieli pojazdu (imię, nazwisko, adres zamieszkania),

 • marka, model, rok produkcji oraz numer rejestracyjny pojazdu objętego ubezpieczeniem,

 • okres obowiązywania wszystkich polis OC oraz AC,

 • daty zgłoszenie szkód (o ile były likwidowane w ramach polisy OC lub dobrowolnego ubezpieczenia AC).

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o przebiegu OC?

Bywają przypadki, gdy towarzystwa podczas obliczania składki oraz naliczaniu zniżek bazują na danych dostarczonych im przez klienta. Inna metoda wykorzystywana przez firmy to skorzystanie z danych umieszczonych w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W jakim więc celu klient ma przedstawiać zaświadczenie o przebiegu OC?

Czasami dane zawarte w takim oświadczeniu okazują się niezwykle przydatne przy wykupowaniu nowej polisy. Towarzystwo, z którego oferty chcesz skorzystać, może szybko uzyskać dostęp do informacji o szkodach, czasie ich wystąpienia oraz wypłatach odszkodowań. W sytuacji, gdy możesz pochwalić się co najmniej kilkoma latami bezszkodowej jazdy, ubezpieczyciel z pewnością zaproponuje Ci preferencyjne warunki oraz znacznie niższe składki. 

Pamiętaj jednak, że wysokość Twojej składki może również wzrosnąć. Jeśli zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC wskaże, że w ciągu ostatnich lat z Twojej polisy były wypłacane odszkodowania, z pewnością kalkulacja będzie wyższa.

UFG – zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia – dla kogo?

Zaświadczenie o historii ubezpieczenia OC jest wydawane właścicielowi pojazdu wpisanemu do dowodu rejestracyjnego oraz wszystkim współwłaścicielom. Co ważne, dokumentu nie mogą uzyskać kierowcy wpisani w polisie jako dodatkowi użytkownicy. Bez względu, czy zgłosić się po dokument do towarzystwa, czy UFG – zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia otrzymasz tylko, gdy będziesz właścicielem danego pojazdu objętego ochroną z tytułu OC lub AC.

Zobacz również: Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, czyli krótkoterminowe Assistance

zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia-1

Gdzie złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia?

Skoro wiesz już, czym jest zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia oraz kto może o nie ubiegać, czas, żebyśmy przeszli do tego, gdzie udać się po dokument. Na samym początku musisz mieć świadomość tego, że każda zmiana ubezpieczyciela lub wypowiadanie obecnej umowy OC powinno być poprzedzone zdobyciem danych związanych z historią ubezpieczeniową. Dzięki temu będziesz mógł w każdej chwili udowodnić prawo do przysługujących Ci zniżek oraz mieć wgląd, czy jakieś zdarzenie drogowe nie zostało niesłusznie przypisane Twojemu kontu. Wniosek o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia zazwyczaj znajdziesz na stronie internetowej towarzystwa, z którym masz podpisaną umowę. Pamiętaj, że zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia OC możesz otrzymać od danej firmy jedynie za okres, gdy posiadałeś w niej aktywną polisę.

Wniosek o wydanie zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia może również złożyć poprzez stronę www.ufg.pl. Cała procedura jest dostępna w językach:

 • Polskim,

 • Angielskim,

 • Niemieckim.

Zaświadczenie jest wydawane za dwa okresy: ostatnie 5 lat oraz całość historii udostępnionej w bazie UFG, czyli od 2004 r. (OC) i od 2006 r. (AC).

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia – UFG

Pełna historia ubezpieczenia OC i AC poprzez UFG jest łatwa do uzyskania. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i przejdziesz do zakładki „Baza OC i AC”, a następnie klikniesz „Narzędzia” i „Przebieg ubezpieczenie OC i AC”. Następny krok to rejestracja w serwisie. Po zalogowaniu łatwo wygenerujesz pełny raport z przebiegu ubezpieczeń.

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia – towarzystwo

Najlepszym momentem na zawnioskowanie o dokument jest składanie wypowiedzenia umowy. Wniosek możesz też złożyć w dowolnym momencie poprzez swoje konto w serwisie ubezpieczyciela. Sprawdź, jak uzyskać je w LINK4. Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia otrzymasz, jeśli wejdziesz na stronę www.link4.pl/dokumenty, wypełnisz formularz i zaznaczysz w pierwszym kroku „Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego”. Następnie zostaniesz poproszony o dane:

 • imię,

 • nazwisko,

 • numer telefonu,

 • numer polisy,

 • PESEL lub REGON,

 • numer rejestracyjny pojazdu,

 • adres zamieszkania (ulica, numer domu, mieszkania, kod pocztowy, miejscowość).

Zaświadczenie możesz otrzymać na dwa sposoby. Pierwszy to wysyłka dokumentu drogą elektroniczną na Twoją skrzynkę e-mail, a drugi to tradycyjna poczta. Pamięta jednak, że towarzystwo wyśle Ci zaświadczenie na adres podany w wypełnionym przez Ciebie formularzu. Teraz już wiesz, jak cała procedura wygląda w LINK4. Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia uzyskasz w zaledwie kilka kroków.

zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia-2

Przebieg ubezpieczenia a zniżki za OC

Przebieg Twojego ubezpieczenia ma ogromny wpływ na zniżki, które zostaną Ci przyznane przy zakupie nowej polisy. W im większej liczbie zdarzeń drogowych brałeś udział, tym mniejsza szansa na uzyskanie atrakcyjnej wysokości składki. W przypadku, gdy, na Twojej polisie były szkody, ubezpieczyciel może zastosować wobec Ciebie politykę ograniczonego zaufania, co będzie skutkować droższą polisą OC lub AC. Nie ma więc innego sposobu niż ostrożna jazda oraz próba unikania niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Co prawda, jako kierowca masz ograniczone możliwości wpływania na innych uczestników ruchu, ale zachowanie uwagi to już coś.

Przeczytaj: Podwójne ubezpieczenie samochodu – jak uniknąć problemów?

zaswiadczenie-o-przebiegu-ubezpieczenia-3

Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia. Podsumowanie

Jak widzisz, zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia to dokument, który może zapewnić Ci tańszą polisę OC/ AC lub sprawić, że Twój budżet zostanie obciążony wyższymi składkami. Procedura uzyskiwania dokumentu nie jest skomplikowana i możesz skorzystać z zasobów UFG lub towarzystwa, z którym masz podpisaną umowę. Wystarczy zaledwie jeden formularz, by otrzymać oświadczenie. 

Skoro interesuje Cię nowe ubezpieczenie OC samochodu, to pamiętaj, żeby zajrzeć do kalkulatora LINK4. Dzięki niemu możesz zapoznać się z atrakcyjnymi ofertami polis. Wystarczy tylko kilka danych, by móc skorzystać z oferty LINK4. Nie czekaj i już dzisiaj zaopatrz się w dopasowaną do Twoich potrzeb polisę. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze