Podwójne ubezpieczenie samochodu – jak uniknąć problemów?

Jeżeli zapomnisz o złożeniu wypowiedzenia i wykupisz polisę w innej firmie, może okazać się, że będziesz mieć podwójne ubezpieczenie. To jednak nie jest problem bez rozwiązania. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? To prostsze niż myślisz.

Spis treści:
1. Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?
2. Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia OC?
3. Jak wypowiedzieć umowę w przypadku podwójnego ubezpieczenia?
4. Podwójne OC. Podsumowanie

Choć podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela zdarza się rzadko, to jednak w przypadku polisy w dwóch firmach, takie sytuacje mogą wystąpić. Czy wiesz, na czym polega podwójne ubezpieczenie? Coś takiego może przytrafić się każdemu. Jeżeli zapomnisz o wypowiedzeniu poprzedniej polisy i wykupisz nową, może się to wiązać z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Na szczęście są sposoby na poradzenie sobie z takim problemem. W takiej sytuacji przyda się pewna forma wypowiedzenia. Jaka? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

podwojne-ubezpieczenie-1

Co to jest podwójne ubezpieczenie OC?

Podwójne ubezpieczenie OC może zdarzyć się w różnych sytuacjach. Najczęściej dochodzi do niego wtedy, gdy zapomnisz o wypowiedzeniu umowy ubezpieczeniowej u poprzedniego ubezpieczyciela, a zdecydujesz się na zakup nowego w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC automatycznie się odnawia

Oznacza to, że o ile nie złożysz wypowiedzenia u poprzedniego towarzystwa, wówczas automatycznie przedłuży się ono na kolejny okres ubezpieczenia. Nie będzie do tego potrzebna wizyta u agenta ubezpieczeniowego ani żaden dodatkowy krok z Twojej strony. Po prostu – jeżeli przegapisz moment na złożenie wypowiedzenia – podwójne ubezpieczenie stanie się faktem.

Podwójne ubezpieczenie OC ma też miejsce wtedy, gdy kupujesz samochód, na który zostało wykupione takie ubezpieczenie, a Ty… opłacisz nowe OC, nie składając wypowiedzenia na dotychczasowe. Wbrew pozorom zdarza się to dość często. Miej przy tym świadomość, że OC otrzymane wraz z pojazdem nie przedłuża się automatycznie. W związku z tym ochrona ubezpieczeniowa wykupiona przez poprzedniego właściciela obowiązuje tylko tak długo, na ile została wykupiona.

Podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela zdarza się już znacznie rzadziej. Dlaczego? Otóż jeżeli agent wprowadzi Twoje dane do systemu, automatycznie otrzyma on informację na temat tego, że dany kierowca jest już ubezpieczony. W takiej sytuacji poinformuje Cię on o tym, przez co nie będzie trzeba tracić pieniędzy na opłacanie kilku składek (ani czasu na to, aby przygotować wypowiedzenie z tytułu podwójnego ubezpieczenia).

Samo automatyczne przedłużenie OC jest oczywiście niezwykle przydatne. Dzięki temu maleje szansa na tzw. przerwę w OC. Musisz bowiem pamiętać o tym, że brak takiego ubezpieczenia wiąże się ze sporymi problemami. Jeżeli bowiem podczas kontroli zostanie wykryte, że samochód nie miał OC, chociażby przez jeden dzień – trzeba się liczyć z karą naliczoną przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zatem, jeżeli zdasz sobie sprawę, że masz wykupione podwójne OC, należy jak najszybciej przejść do działania. W takiej sytuacji warto przygotować wypowiedzenie OC. Podwójne ubezpieczenie nie daje Ci bowiem żadnych dodatkowych korzyści. Jest ono wyłącznie kosztem – w końcu mając dwa ubezpieczenia OC, płacisz dodatkowe składki, jednak nie oznacza to, że odszkodowanie wypłacone poszkodowanemu będzie wyższe.

Przeczytaj także: OC na raty. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia OC?

Podwójne ubezpieczenie to sytuacja, która – choć może zdarzyć się każdemu – jest oczywiście łatwa do uniknięcia. Jak można to zrobić?

Warto pamiętać o tym, że zawarcie nowego OC nie anuluje dotychczasowej polisy. W związku z tym, wykupując nowe ubezpieczenie, trzeba dołożyć starań, aby zaczęło ono obowiązywać w momencie, w którym dotychczasowa polisa straci swoją ważność.

Przede wszystkim warto mieć nawyk, w którym podczas ważnych zmian danych, zbywania lub nabywania pojazdu… informuje się o tym ubezpieczyciela. Jeżeli postępujesz w ten sposób, jesteś w stanie uniknąć wielu niepotrzebnych stresów. 

Pamiętaj, że gdy masz podwójne ubezpieczenie OC, wypowiedzenie warto złożyć jak najszybciej. Dlaczego to takie istotne? Otóż miej na względzie, że umowa przestaje obowiązywać najwcześniej dzień po złożeniu takiego pisma. Nie możesz liczyć na to, że składając wypowiedzenie OC z tytułu podwójnego ubezpieczenia, uzyskasz zwrot zapłaconych składek, a polisa będzie traktowana jako niebyła. Nie zapłacisz jednak także pełnej składki. W takiej sytuacji zostanie ona odpowiednio naliczona wyłącznie za czas, w którym obowiązywało podwójne OC.

Dlaczego w powyższych sytuacjach warto jak najszybciej złożyć wypowiedzenie OC? Podwójne ubezpieczenie jest bowiem bardzo kosztowne.

podwojne-ubezpieczenie

Jak wypowiedzieć umowę w przypadku podwójnego ubezpieczenia?

Wypowiedzenie z tytułu podwójnego ubezpieczenia to jeden z niewielu przypadków uprawniających do wypowiedzenia polisy przed upływem okresu, na jaki została ona zawarta. Inne tego typu sytuacje wiążą się ze sprzedażą lub wyrejestrowaniem pojazdu. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli przez Twoje niedopatrzenie, umowa została automatycznie zawarta na kolejny okres ubezpieczenia. Wiele osób w takich sytuacjach po prostu decyduje się na wykupienie nowej polisy i skorzystanie z prawa do wypowiedzenia OC z tytułu podwójnego ubezpieczenia.

Chcesz zlikwidować podwójne ubezpieczenie OC? Wypowiedzenie automatycznie odnowionej polisy możesz złożyć w dowolnym momencie jej obowiązywania. Co do zasady wypowiedzenie zaczyna działać w momencie złożenia dokumentu u ubezpieczyciela. Wyjątkiem jest tutaj wysyłka listowna – wówczas istotna jest nie data wpłynięcia, a data stempla pocztowego. 

A jak wygląda sam druk? Nie jest on szczególnie skomplikowany, choć poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przygotowywać różne jego wzory. Co do zasady – najważniejsze elementy tego dokumentu to określenie intencji rozwiązania dotychczasowej umowy, wskazanie numeru polisy oraz poinformowanie, w jakim towarzystwie została zawarta nowa polisa. 

Sprawdź również: Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

podwojne-ubezpieczenie-2

Podwójne OC. Podsumowanie

Jak widzisz – podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Wystarczy tylko przegapić moment, w którym należało złożyć wypowiedzenie, a umowa zostanie z automatu przedłużona na kolejny rok. Na szczęście możliwe jest wyjście z tej sytuacji. Wypowiedzenie z tytułu podwójnego ubezpieczenia może być złożone w dowolnym momencie, co umożliwia opłacenie składek wyłącznie za okres, w którym obowiązywało podwójne ubezpieczenie.

Możliwość złożenia takiego wypowiedzenia może być uznana za spory plus. To szansa na spore oszczędności – jeżeli zdecydujesz się na ofertę, która będzie tańsza przy takim samym  zakresie ubezpieczenia.

Obliczanie OC w LINK4 pozwoli Ci orientacyjnie określić, z jakimi składkami musisz liczyć się w tym towarzystwie ubezpieczeniowym. Pamiętaj jednak, że OC to wyłącznie podstawowa ochrona. Warto ją rozszerzyć np. o Autocasco – czyli ochronę przed skutkami uszkodzenia lub kradzieży Twojego auta. Zapoznaj się także z dodatkowymi pakietami – takimi jak Assistance czy Szyby24 – które mogą zapewnić Ci przyjazną dłoń w awaryjnych sytuacjach.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze