Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Podwójne ubezpieczenie samochodu – jak uniknąć problemów?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 48 sek.

Jeżeli zapomnisz o złożeniu wypowiedzenia w dotyczasowym Towarzystwie Ubezpieczeniowym i wykupisz polisę w innej firmie, może okazać się, że będziesz mieć podwójne ubezpieczenie. To jednak nie jest problem bez rozwiązania. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? To prostsze niż myślisz.

Podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela zdarza się niezwykle  rzadko. Znacznie częściej można spotkać się z polisami na ten sam pojazd w dwóch różnych towarzystwach. 

Czy wiesz, na czym polega podwójne ubezpieczenie? Coś takiego może przytrafić się każdemu. Jeżeli zapomnisz o wypowiedzeniu poprzedniej polisy i wykupisz nową, może się to wiązać z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Na szczęście są sposoby na poradzenie sobie z takim problemem. W takiej sytuacji przyda się pewna forma wypowiedzenia. Jaka? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

podwojne-ubezpieczenie-1

Podwójne ubezpieczenie samochodu – czym jest i jak powstaje?

Podwójne ubezpieczenie OC może zdarzyć się w różnych sytuacjach. Najczęściej dochodzi do niego wtedy, gdy zapomnisz o wypowiedzeniu umowy ubezpieczeniowej u poprzedniego ubezpieczyciela, a zdecydujesz się na zakup nowego w innym towarzystwie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC zwykle odnawia się automatycznie. Polisa przedłuży się na kolejny okres i nie będzie do tego potrzebna wizyta u agenta ubezpieczeniowego ani żaden dodatkowy krok z Twojej strony. Jeżeli przegapisz moment na złożenie wypowiedzenia i kupisz nową polisę, dojdzie do podwójnego ubezpieczenia. 

Podwójne ubezpieczenie OC ma też miejsce wtedy, gdy kupujesz samochód używany, na który zostało wykupione takie ubezpieczenie, a Ty  wykupisz  nowe OC, nie składając wcześniej wypowiedzenia na polisie zbywcy. Wbrew pozorom, zdarza się to dość często. 

Miej przy tym świadomość, że OC otrzymane wraz z niedawno zakupionym pojazdem nie przedłuża się automatycznie. W związku z tym ochrona ubezpieczeniowa wykupiona przez poprzedniego właściciela obowiązuje tylko do końca obecnej umowy.

Podwójne ubezpieczenie OC u tego samego ubezpieczyciela zdarza się już znacznie rzadziej. Dlaczego? Jeżeli agent wprowadzi Twoje dane do systemu, otrzyma informację na temat tego, że dany pojazd jest już ubezpieczony. W takiej sytuacji poinformuje Cię o tym, dzięki czemu nie stracisz pieniędzy na opłacanie kilku składek – ani czasu na to, aby przygotować wypowiedzenie z tytułu podwójnego ubezpieczenia.

Samo automatyczne przedłużenie OC jest oczywiście niezwykle przydatne. Dzięki temu maleje szansa na tzw. przerwę w OC. Musisz bowiem pamiętać o tym, że brak takiego ubezpieczenia wiąże się ze sporymi problemami. Jeżeli zostanie wykryte, że samochód nie miał OC choćby przez jeden dzień, trzeba liczyć się z karą naliczoną przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To z kolei może okazać się dużym wydatkiem, bo obecnie wysokość kar za brak OC wynosi¹:

Kara za brak OC od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

Jeżeli zdasz sobie sprawę, że masz wykupione podwójne OC, należy jak najszybciej przejść do działania. W takiej sytuacji warto przygotować wypowiedzenie OC. Podwójne ubezpieczenie nie daje Ci bowiem żadnych dodatkowych korzyści. Jest ono wyłącznie kosztem – w końcu mając dwa ubezpieczenia OC, płacisz obie składki, jednak nie oznacza to, że odszkodowanie wypłacone poszkodowanemu będzie wyższe.

Przeczytaj także: OC na raty. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Konsekwencje podwójnego ubezpieczenia samochodu

Z punktu widzenia właściciela samochodu główną konsekwencją takiego działania będzie konieczność płacenia za podwójne OC. Nawet jeśli zorientujesz się szybko i od razu wypowiesz drugą umowę, i tak przyjdzie Ci zapłacić za ten okres, w którym obowiązywała. Im później to zrobisz, tym wyższa będzie składka za ubezpieczenie, którego tak naprawdę nie potrzebujesz – bo masz inną polisę działającą w dokładnie ten sam sposób i zapewniającą identyczny zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Ponadto dwóch ubezpieczycieli będzie odpowiadać za likwidację szkody, co może doprowadzić do sytuacji, w których jeden wypłaca odszkodowanie, a następnie wysuwa roszczenia regresowe względem drugiego, żądając zwrotu części odszkodowania.

Kwestię tę precyzuje Uchwała Sądu Najwyższego z 16 maja 2016 r. (sygn. akt III CZP 11/16, III CZP 16/16). Jest to oczywista korzyść dla osób poszkodowanych, które w przeszłości miewały problemy z uzyskaniem odszkodowania, gdy samochód sprawcy był podwójnie ubezpieczony. Towarzystwa odwlekały bowiem wypłatę odszkodowania, czekając na to, aż drugie z nich podejmie się likwidacji szkody.

Problemu nie stanowi obecnie także to, do którego towarzystwa skieruje się poszkodowany, zgłaszając wystąpienie szkody. Może wybrać dowolne z nich. Sprawa rozstrzygnie się bez udziału poszkodowanej osoby, która nie musi się niczym martwić – odszkodowanie wpłynie na jej konto w terminie, choć zostanie wypłacone przez dwa różne towarzystwa.

podwojne-ubezpieczenie

Jak uniknąć problemów związanych z podwójnym ubezpieczeniem?

Podwójne ubezpieczenie to sytuacja, która – choć może zdarzyć się każdemu – jest oczywiście łatwa do uniknięcia. Jak można to zrobić?

Warto pamiętać o tym, że zawarcie nowego OC nie anuluje dotychczasowej polisy. W związku z tym, wykupując nowe ubezpieczenie, trzeba  zadbać o to, aby zaczęło ono obowiązywać w momencie, w którym dotychczasowa polisa straci swoją ważność.

Przede wszystkim warto mieć nawyk polegający na tym, że podczas ważnych zmian danych, zbywania lub nabywania pojazdu informuje się o tym ubezpieczyciela. Jeżeli postępujesz w ten sposób, jesteś w stanie uniknąć niepotrzebnego stresu w wielu sytuacjach.

Jeśli masz dwa ubezpieczenia, wypowiedzenie podwójnego OC warto złożyć jak najszybciej. Dlaczego to takie istotne? Miej na względzie to, że umowa przestaje obowiązywać najwcześniej dzień po złożeniu takiego pisma. Nie możesz liczyć na to, że składając wypowiedzenie OC z tytułu podwójnego ubezpieczenia, uzyskasz zwrot zapłaconych składek, a polisa będzie traktowana jako niebyła. Nie zapłacisz jednak także pełnej składki. W takiej sytuacji zostanie ona odpowiednio naliczona wyłącznie za czas, w którym obowiązywało podwójne OC.

Dlaczego w powyższych sytuacjach warto jak najszybciej rozwiązać tę sytuację? Dwie składki mogą być kosztowne. Im dłużej zwlekasz, zanim złożysz wypowiedzenie podwójnego OC, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie samochodu.

Sprawdź również: Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

podwojne-ubezpieczenie-2

Co robić w przypadku podwójnego ubezpieczenia samochodu?

Wypowiedzenie z tytułu podwójnego ubezpieczenia to jeden z niewielu przypadków uprawniających do wypowiedzenia polisy przed upływem okresu, na jaki została ona zawarta. Inne sytuacje tego typu wiążą się ze sprzedażą lub wyrejestrowaniem pojazdu. Warto o tym pamiętać, szczególnie wtedy, gdy przez Twoje niedopatrzenie umowa została automatycznie zawarta na kolejny okres ubezpieczenia. Wiele osób w takich sytuacjach po prostu decyduje się na wykupienie nowej polisy i skorzystanie z prawa do wypowiedzenia OC z tytułu podwójnego ubezpieczenia.

Chcesz zlikwidować podwójne ubezpieczenie OC? Wypowiedzenie automatycznie odnowionej polisy możesz złożyć w dowolnym momencie jej obowiązywania. Co do zasady, wypowiedzenie zaczyna działać w momencie złożenia dokumentu u ubezpieczyciela. Wyjątkiem jest tutaj wysyłka listowna – wówczas istotna jest nie data wpłynięcia dokumentu, a data stempla pocztowego.

A jak wygląda sam druk? Nie jest on szczególnie skomplikowany, choć poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przygotowywać różne jego wzory – gotowe do pobrania ze strony internetowej. Najważniejsze elementy tego dokumentu to określenie intencji rozwiązania dotychczasowej umowy, wskazanie numeru polisy oraz poinformowanie, w jakim towarzystwie została zawarta nowa polisa.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podwójne OC. Kilka słów na koniec

Jak widzisz, podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Wystarczy tylko przegapić moment, w którym należy złożyć wypowiedzenie, a umowa zostanie z automatu przedłużona na kolejny rok. Na szczęście możliwe jest wyjście z tej sytuacji. Wypowiedzenie z tytułu podwójnego ubezpieczenia może być złożone w dowolnym momencie, co umożliwia opłacenie składek wyłącznie za okres, w którym obowiązywało podwójne ubezpieczenie.

Obliczanie OC w LINK4 pozwoli Ci orientacyjnie określić, z jakimi składkami musisz się liczyć. Wystarczy, że skorzystasz z Kalkulatora online, a w kilka chwil dowiesz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie. Możesz też porozmawiać z naszymi konsultantami, dzwoniąc pod numer 22 4444444, lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Poza obowiązkowym OC możesz zdecydować się również na ubezpieczenia dodatkowe, takie jak AC, assistance czy NNW. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować polisę do Twoich potrzeb!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź także: Ubezpieczenie OC Zielona Góra, OC Toyota RAV4

Źródła:

¹ Opłata za brak OC: https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page259.jspx?_afrLoop=6226278879054757&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=ywjcya0po_326

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podwójne ubezpieczenie samochodu

Czy w sytuacji podwójnego ubezpieczenia muszę płacić za obie polisy?

Tak. Skoro każdy z ubezpieczycieli zapewnia Ci ochronę ubezpieczeniową, należy im się za to zapłata. Jeśli jednak szybko wypowiesz podwójne OC, za jedno z tych ubezpieczeń zapłacisz mniej – tylko za ten okres, w którym obowiązywała umowa, czyli np. miesiąc czy tydzień. Będzie to na pewno mniej niż w przypadku dwóch całorocznych składek.

Czy podwójne ubezpieczenie OC oznacza, że mam podwójną ochronę ubezpieczeniową?

Nie. Nie należy rozumieć tego tak, że masz do dyspozycji podwójne sumy gwarancyjne i zostanie wypłacone podwójne odszkodowanie. Nawet jeśli masz dwie polisy, wciąż obowiązuje Cię jedna suma gwarancyjna, a jeśli dojdzie do szkody – poszkodowany dostanie tylko jedno odszkodowanie.

Jak sprawdzić, czy mam dwa ubezpieczenia OC?

Informacje o tym znajdziesz chociażby w bazach UFG i CEPiK. Wystarczy postępować tak, jak przy sprawdzaniu, czy auto jest ubezpieczone – czyli wpisać do formularza numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu. Zobaczysz wtedy kluczowe informacje o ubezpieczeniu tego konkretnego pojazdu na dany dzień, w tym nazwę towarzystwa lub towarzystw, z którymi została zawarta umowa.

Czy podwójne ubezpieczenie OC niesie za sobą jakieś konsekwencje?

Jeśli masz podwójne ubezpieczenie, możesz spodziewać się konsekwencji finansowych. Przyjdzie Ci bowiem zapłacić za oba z nich. Nie wiążą się z tym jednak żadne problemy natury prawnej ani inna kara za podwójne ubezpieczenie.

Czy można mieć dwa ubezpieczenia OC w tym samym towarzystwie?

Teoretycznie jest to możliwe, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Znacznie powszechniejszym zjawiskiem jest podwójne ubezpieczenie u dwóch różnych ubezpieczycieli.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21