Co to jest ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) i jak działa? Wyjaśnia ekspert

Advanced Driver Assistance System, czyli w skrócie ADAS są to układy, które są aktywnymi systemami bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich to te, które ostrzegają kierowcę o kolizji i potrafią awaryjnie automatycznie zahamować.

Co jeszcze wchodzi w skład tego systemu i jak on działa? 

Spis treści:
1. System ADAS – co to jest?
2. Jak działa Advanced Driver Assistance Systems?
3. System ADAS. Podsumowanie

O samochodach, które potrafią się poruszać częściowo lub w pełni samodzielnie pisano już od dawna w książkach i tekstach science fiction. Co ciekawe, jeszcze nie tak dawno ciężko było sobie wyobrazić pojazdy o takich możliwościach. Wdrożenie systemów ADAS pozwoliło jednak na zmianę zwykłego pojazdu w niemalże “inteligentny” samochód, który potrafi sprawić, że kierowca może czuć się prawie niepotrzebny podczas podróży.

System ADAS – co to jest?

System ADAS (z języka angielskiego Advanced Driver Assistance Systems) jest zbiorem systemów wspomagania kierowcy, które mają za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania, jak również poprawić jego komfort. Systemów, które składają się na całość ADAS, jest w tym momencie całe mnóstwo, a każdy z nich ma inne elementy składowe oraz skupia się na zupełnie różnych podzespołach samochodu.

Na początku naukowcy chcieli stworzyć mechaniczne “zmysły”, dzięki którym kierowca będzie miał zwiększoną świadomość sytuacji na drodze. Przykładem jest system monitorujący tzw. martwe pole w lusterkach. Jednakże z czasem zaczęto wprowadzać rozwiązania, które częściowo mogły zastępować człowieka oraz ułatwiają reagowanie w skrajnych i niebezpiecznych sytuacjach podczas prowadzenia pojazdu.

Dzięki temu, że obecnie elektronika samochodów jest bardzo rozbudowana, instalowanie dodatkowych systemów wspierających, sterowników i czujników jest dużo łatwiejsze. Advanced Driver Assistance Systems jest “mózgiem”, który do działania wykorzystuje sieć wszystkich czujników i sterowników, zamontowanych w pojeździe. Dzięki temu komunikacja w całym systemie jest błyskawiczna.

Zobacz także: Układ ASR – co to jest oraz jak działa system kontroli trakcji?

adas

Jak działa Advanced Driver Assistance Systems?

Działanie ADAS najłatwiej opisać na przykładzie funkcji wspomagania parkowania. System ten składa się z wielu urządzeń, m.in. kamery tylnej, przedniej oraz 360 stopni, ultradźwiękowych czujników oraz specjalnych czujników w kierownicy. Kiedy system wykrywa przeszkodę podczas parkowania, w mgnieniu oka informuje on o tym kierowcę. Pokazuje nie tylko odległość od przeszkody, ale także jej kształt, rozmiar, widok z kilku różnych kamer, a nawet kierunek, w którym będą poruszały się przednie koła.

Jest to jedna z najpopularniejszych funkcji systemu ADAS. Kamera cofania jest coraz częściej jednym z akcesoriów wymaganych przez kierowców kupujących samochód. Stanowi ogromne ułatwienie podczas manewrów, szczególnie parkowania Umożliwia większą precyzję i wpływa na bezpieczeństwo. Dzięki niej kierowca ma niemalże 100% pewność, że przestrzeń z tyłu lub boku pojazdu jest pusta i możliwe jest bezpieczne wykonanie danego manewru.

Kolejnym z udogodnień, które wprowadza ADAS (system inteligencji w pojeździe), jest możliwość ustawienia maksymalnej prędkości jazdy oraz automatyczne hamowanie, jeśli poprzedzający pojazd zwolni poniżej tej prędkości. Za tę funkcję odpowiada aktywny tempomat, wykorzystujący m.in. czujniki radarowe, który jest szczególnie przydatny na autostradzie.

Dzięki niemu kierowca może się zrelaksować podczas jazdy, bo nie musi martwić się o dostosowanie siły nacisku pedału gazu. Tempomat będzie również pomocą podczas wykrycia wszelkiego rodzaju zagrożeń jak np. zbyt blisko jadący pojazd z tyłu. Na bieżąco wysyła on komunikaty i alerty do kierowcy, co poprawia komfort samej jazdy oraz bezpieczeństwo.

Rewelacyjnym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo wyprzedzania jest system, który kontroluje tzw. martwe pole w lusterkach bocznych. Dzięki czujnikom, umieszczonym z tyłu i z boku auta, w momencie rozpoczęcia wyprzedzania i wykrycia w pobliżu innego pojazdu, system alarmuje kierowcę sygnałem dźwiękowym lub podświetleniem odpowiedniej ikony.

adas

W skład ADAS wchodzą różne systemy, przez co działanie samego systemu jest bardzo kompleksowe. Do typowych składników ADAS należą między innymi:

  • System wspomagający parkowanie

  • Aktywny tempomat

  • System kontroli pasa ruchu

  • System wspomagający wyjazd z miejsca parkingowego

  • System kontroli znaków drogowych

  • System ostrzegający kierowcę o jego zmęczeniu

  • System e-call

  • System prezentacji informacji na przedniej szybie (HUD)

Warto w tym miejscu przyjrzeć się dodatkowo niektórym z wymienionych elementów składowych systemu ADAS. Pierwszym z nich jest system E-call, który ułatwia powiadamianie odpowiednich służb ratunkowych w razie wypadku. Samo posiadanie tego systemu jest regulowane nie tylko przez prawo Unii Europejskie, dotyczy również takich krajów jak Islandia, Norwegia czy Szwajcaria. Sposób powiadamiania działa na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest automatyczne uruchomienie sygnału SOS po zadziałaniu czujników. Mogą być to np. urządzenia monitorujące pracę poduszek powietrznych. Po wystrzeleniu jednej z nich system wysyła odpowiedni alert do służb ratunkowych. Drugim sposobem działania E-call jest jego ręczne uruchomienie. Wystarczy nacisnąć przycisk opatrzony skrótem SOS, aby zrealizować połączenie z numerem alarmowym. Podczas uruchomienia tego systemu do centrali zostają wysłane dane, które zawierają m.in. stan i lokalizację pojazdu.

Równie istotnym rozwiązaniem jest system rozpoznawania znaków drogowych tzw. TSR. Jego działanie polega na odczycie przez program symboli znajdujących się przy drodze. System przekształca je w komunikaty, które pojawiają się na desce rozdzielczej. Istotną funkcją tego systemu jest bieżące monitorowanie znaków, określających dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi. Przez chwilową nieuwagę kierowca może nie zauważyć ograniczenia, które wpłynie na bezpieczeństwo jego oraz innych użytkowników jezdni.

Wiele składowych tworzy całość systemu ADAS. Wideorejestrator, który również jest jego częścią, stanowi ogromne udogodnienie dla kierowców. Jest bowiem narzędziem do nagrywania trasy podczas podróży. Może to stanowić ważny dowód podczas postępowania w sprawie wypadku lub kolizji. Ponadto taka kamera pomaga kierowcy monitorować odległość od innych aut z przodu i tyłu pojazdu, a podczas zmiany pasa sprawdza dodatkowo tzw. martwe pole.

Przeczytaj również: System ABS. Co to jest i jak działa? Wyjaśniamy!

adas

System ADAS. Podsumowanie

Wprowadzana do produkowanych pojazdów inteligencja ma ogromny wpływ na zwiększenie komfortu prowadzenia samochodu. System ADAS stanowi istotną pomoc podczas kierowania, zwiększa precyzję wykonywanych manewrów oraz pozwala na łatwiejsze pokonywanie dłuższych tras samochodem. Wszystkie wspomniane udogodnienia stanowią dowód na to, że system ten jest przyszłością i może niedługo pozwolić na stworzenie prawdziwie autonomicznych pojazdów.

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń przygotowaną przez LINK4. Wybierz polisę lub ich pakiet, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb. Bez wątpienia zakupione ubezpieczenie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa samochodu oraz zdrowia i życia Ciebie i bliskich.

Sprawdź kalkulator OC, aby obliczyć swoją składkę!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze