Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

System ABS. Co to jest i jak działa? Wyjaśniamy!

Czas czytania: 3 min. 48 sek.

System ABS stał się już standardem – jest seryjnie oferowany we wszystkich nowych samochodach. Układ ten to rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo w trakcie hamowania oraz zapobiega wejściu w poślizg. Dlaczego tak się dzieje? I jak działa? Wyjaśniamy!

Hamowanie na drodze – z perspektywy fizyki – nie jest wcale prostym procesem, gdy mówimy o dużej prędkości, zmiennej nawierzchni i ponad kilkuset kilogramowym pojeździe. Działa wtedy mnóstwo sił, które łatwo mogą wymknąć się spod kontroli. Dlatego właśnie powstały rozwiązania, które czynią hamowanie o wiele bardziej bezpiecznym. 

Jednym z nich jest ABS. Jak hamować z jego udziałem? W jaki sposób pozwolić mu prawidłowo zadziałać? To informacje istotne, jeśli chcemy skutecznie korzystać z tego systemu. 

Co to jest ABS? Definicja

Co to jest ABS? Pod tą nazwą kryje się system, którego początki sięgają… pierwszej połowy XX wieku. Od jego pierwszych zastosowań minęło już bardzo dużo czasu, w związku z tym budowa ABS uległa licznym modyfikacjom. Jednak sam cel wykorzystania tego układu pozostaje ten sam. Układ ABS (czyli anti-lock braking system) to system, który chroni pojazd przed blokowaniem się kół podczas gwałtownego hamowania.

Hamowanie polega na zmniejszeniu prędkości dzięki wykorzystaniu siły tarcia. W przypadku hamulców tarczowych chodzi o tarcie pomiędzy klockami a tarczą. W typach bębnowych hamowanie odbywa się poprzez rozpieranie szczęk wewnątrz bębna. Jednak, aby było efektywne, nie można doprowadzić do pełnego zablokowania koła. Dlaczego? Bo to wprowadzi samochód w poślizg.

Poślizgiem nazywamy sytuację, w której koła tracą swoją przyczepność, na przykład w wyniku nagłego zablokowania w trakcie jazdy. Mimo tego, że już się nie poruszają, auto nie traci swojej prędkości. Co więcej – póki koła są zablokowane,kręcenie kierownicą nie prowadzi do zmiany kierunku poruszania się samochodu. Często dochodzi do tego np. podczas jazdy na lodzie czy śniegu. Jednak może to się zdarzyć także podczas hamowania na zakręcie czy nawet na prostej drodze w ciepły dzień bez deszczu. Jest to bardzo niebezpieczny moment, bowiem kierowca nie ma wtedy kontroli nad autem. 

System ABS powstał po to, by utrzymać pod kontrolą ślizg każdego z kół podczas hamowania. Utrzymuje on jego wartość na poziomie nieprzekraczającym 30%. Dzięki temu układ ABS umożliwia kierowcy sprawne manewrowanie, nawet podczas wytracania prędkości.

Widzisz, że ABS pełni bardzo ważną funkcję. Nie dziwi zatem, że od 2004 roku w Unii Europejskiej nie można kupić nowego samochodu, który nie byłby wyposażony w taki system. 

Jak działa ABS? 

Chcesz zobaczyć jak działa ABS? Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś gwałtownie zahamować. Jeżeli Twoje auto jest wyposażone w ten system, to – mimo że pedał hamulca ciągle był wciśnięty – dało się wyczuć charakterystyczne, drobne przerwy w hamowaniu. To właśnie w tym tkwi sedno tego, jak działa system ABS.

Budowa ABS zawsze oparta jest na pewnym schemacie. Układ składa się ze sterownika, elektrozaworów, oraz czujnika obrotowego kół. Sensor na bieżąco monitoruje, z jaką szybkością obracają się koła. Gdy koło zaczyna wpadać w poślizg, czujnik przesyła informację do sterownika modulatora ciśnienia. Blokujące się koło wymaga zmniejszenia ciśnienia, z kolei od razu po jego odblokowaniu modulator dokonuje zwiększenia. Właśnie to pulsacyjne zwiększanie i zmniejszanie ciśnienia skutkuje charakterystycznym, wyczuwalnym drganiem podczas gwałtownego hamowania.

Zastanawiasz się, czy ABS skraca drogę hamowania? Skoro pulsacyjnie zmniejsza ciśnienie na poszczególnych kołach, to może się wydawać, że będzie przez to potrzeba dłuższej drogi do zatrzymania auta. Prawda jest jednak taka, że dzięki zabezpieczeniu przed zablokowaniem się kół droga hamowania z systemem ABS jest o wiele krótsza, niż w przypadku wpadnięcia w poślizg.  Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna – zawsze należy wziąć pod uwagę nie tylko warunki na drodze, ale także pogodę oraz umiejętności kierowcy.

Bardzo ważne jest również, aby wiedzieć, czy samochód, którym się poruszasz, jest wyposażony w system ABS. W końcu będzie to wymagało zupełnie innej reakcji podczas nagłej sytuacji na drodze.

System ABS – najczęściej zadawane pytania

Widzisz, że ABS to niezwykle przydatny system, który znacząco wpływa na komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. Zapoznaj się z listą najczęściej zadawanych pytań, aby utrwalić zdobytą wiedzę.

Jak hamować z ABS? 

Jako kierowca koniecznie powinieneś wiedzieć, jak hamować z ABS – naciśnij pedał hamulca do oporu i utrzymaj go w takiej pozycji dopóki samochód nie zatrzyma się całkowicie. Wibracja, która pojawia się pod pedałem hamulca, jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Drgania oznaczają, że system ABS działa prawidłowo. Jeżeli nagle puścisz hamulec, nie pozwolisz temu układowi zadziałać, a w konsekwencji znacząco wydłużysz drogę hamowania.

Jak hamować bez ABS?

Twoje auto nie ma systemu ABS? Jak hamować, aby nie doprowadzić do kolizji? Wówczas należy samodzielnie – niejako na wyczucie – dawkować siłę hamowania, zapewniając kołom odpowiedni poślizg. Odbywa się to poprzez naprzemienne, pulsacyjne naciskanie hamulca i jego puszczanie w momencie, gdy koła zaczynają się blokować. 

Czy warto mieć ABS? Zalety

Bez wątpienia – tak. ABS chroni przed zablokowaniem kół, czyli wpadnięciem w poślizg, podczas którego możesz stracić kontrolę nad samochodem. Układ ten zapewnia hamowanie pulsacyjne, jednak dzięki możliwości regulacji ciśnienia w obwodach hamulcowych każdego koła z osobna, odbywa się to o wiele precyzyjniej, niż zrobiłby to nawet doświadczony kierowca. To dlatego system ABS jest aktualnie obowiązkowym wyposażeniem każdego auta w Unii Europejskiej.

Układ ABS. Kilka słów na koniec

Wiesz już, co to jest ABS. Taka wiedza będzie dla Ciebie bardzo przydatna, zwłaszcza w podczas złych warunków pogodowych na drodze. Jeżeli znasz zasadę działania danego systemu, wiesz także, w jaki sposób wykorzystać jego atuty. Korzystając z ABS możesz zmniejszyć drogę hamowania, co w niebezpiecznej sytuacji drogowej może uratować Tobie i innym uczestnikom ruchu drogowego zdrowie lub życie.

System ABS znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, jednak podczas planowania podróży nie możesz opierać się wyłącznie na elektronicznych systemach. Zapoznaj się z ofertą LINK4 – znajdziesz tam ubezpieczenia komunikacyjne, które zapewnią Tobie i Twojej rodzinie spokój oraz bezpieczeństwo zarówno podczas wakacyjnych podróży, jak i codziennej jazdy do pracy. Sprawdź naszą ofertę i wybierz spośród najpopularniejszych polis – OC, AC, NNW czy Smart Casco już na Ciebie czekają!

Ubezpieczenie AC, NNW i Smart Casco dostępne tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21