Co oznacza kontrolka ABS i co robić, gdy się świeci?

ABS to system, który jest uruchamiany podczas hamowania, a jego zadanie polega na blokowaniu kół na bardzo krótki czas. ABS zmienia ciśnienie w układzie hamulcowym, co pozwala na odzyskanie przyczepności pojazdu.

Bywa jednak, że system ulega awarii, czego zwiastunem jest świecąca się kontrolka na desce rozdzielczej. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego kontrolka ABS świeci i co to oznacza.

Spis treści:
1. Kontrolka ABS – co oznacza?
2. Czy można jeździć, gdy świeci się kontrolka ABS?
3. Kontrolka ABS – podsumowanie

Kontrolka ABS – co oznacza?

Świecąca kontrolka ABS to w większości przypadków znak awarii układu hamulcowego, a konkretniej systemu ABS, którego zadaniem jest zapewnienie kierowcy należytej kontroli nad hamującym pojazdem. Teoria mówi, że jazda z tego typu uszkodzeniem jest możliwa, ponieważ nie wpływa na działanie układu napędowego, ale praktyka pokazuje jednak, że radykalnie obniża się bezpieczeństwo podróży.

Układ hamulcowy, w przypadku usterki, będzie działać prawidłowo, ale podczas jazdy po mokrej, ośnieżonej lub nierównej powierzchni, naciśnięcie na pedał hamulca sprawi, że koła zostaną zablokowane, co w rezultacie może być prostą drogą do utraty panowania nad pojazdem. Zablokowane koła uniemożliwiają bowiem poprawne skręcanie oraz wykonywanie manewrów w celu uniknięcia uderzenia w przeszkodę.

Powinieneś też wiedzieć, że niesprawny system ABS często jest przyczyną poważnego uszkodzenia ogumienia. Gdy koła nie kręcą się, ścieranie bieżnika nie jest prawidłowe, co wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Wiesz już, co dzieje się, gdy kontrolka ABS zapala się w czasie jazdy.

Sprawdź także: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

Kontrolka ABS – jaką awarię zwiastuje?

Jeśli świeci się kontrolka ABS, to znak, że możesz mieć do czynienia z awarią czujnika prędkości obrotowej kół. Rolą czujnika jest dostarczanie informacji o tym, na jakim poziomie jest prędkość obrotowa kół. Dane są przekazywane bezpośrednio do systemu ABS, aby ten odpowiednio zareagował i przejął kontrolę nad procesem hamowania. 

Czujnik jest umieszczany zazwyczaj w piaście koła, a jego praca to mierzenie prędkości obrotu i przekazywanie danych do ABS. W sytuacji, gdy system wykryje nieprawidłowości, zmniejsza ciśnienie w układzie hamulcowym, by wyrównać prędkości na poszczególnych kołach. Gdy czujnik zostanie uszkodzony, na desce rozdzielczej pali się kontrola ABS.

co-oznacza-kontrolka-abs

Inną, często występującą usterką jest niesprawna pompa ABS lub zawór. Gdy czujniki pracują prawidłowo i przekazują informacje o prędkości kół, swoje działanie powinien rozpocząć hydrauliczny zawór zmniejszający lub zwiększający ciśnienie płynu hamulcowego w kołach. Z czasem wszystko jednak się zużywa i nie inaczej jest z zaworami oraz pompą. W przypadku awarii tych elementów na Twojej desce rozdzielczej również zauważysz, że kontrolka ABS ciągle świeci.

Czy można jeździć, gdy świeci się kontrolka ABS?

Jak już ustaliliśmy, gdy pali się kontrolka ABS, oznacza to, że system odpowiedzialny za kontrolę nad blokowaniem kół podczas hamowania nie działa tak, jak powinien. Jeśli w Twoim samochodzie pojawi się świecąca kontrolka ABS, to znak, że powinieneś podejść do tematu bardzo poważne. W większości przypadków symbol ABS ma formę napisu umieszczonego w kółku z dwoma łukami po bokach. Na pierwszy rzut oka może przypominać szczęki hamulca bębnowego.

Co do jazdy z nieaktywnym systemem ABS, to nie ma oczywiście odgórnego zakazu poruszania się po drogach, gdy świeci się kontrolka ABS. Mimo tego jednak należy z całą stanowczością powiedzieć, że tego typu praktyki są objawem skrajnego braku odpowiedzialności ze strony osoby kierującej pojazdem. Świecąca kontrolka ABS to bowiem oznaka tego, że podczas hamowania możesz bardzo łatwo utracić kontrolę nad autem i uderzyć w przeszkodę, która znajdzie się na Twojej drodze. 

Jeśli więc zauważysz, że świeci kontrolka ABS, powinieneś bez zbędnej zwłoki pojawić się w warsztacie mechanicznym, który zajmuje się naprawami aut. Pamiętaj, że system czuwa nad Twoim bezpieczeństwem i nie ma powodu, byś świadomie pozbawiał się tej ochrony. 

Przeczytaj również: Ile można przejechać na rezerwie? Odpowiada ekspert

Kasowanie kontrolki ABS

Kasowanie kontrolki ABS to proces, który w praktyce jest bardzo łatwy do przeprowadzenia. Jeśli chcesz, żeby kontrolka ABS przestała świecić, musisz po prostu naprawić usterkę, która wywołuje tego typu reakcję lampki. W innym wypadki nastaw się na to, że wciąż będziesz otrzymywać sygnały od systemu czuwającego nad bezpieczeństwem hamowania.

co-oznacza-kontrolka-abs

W momencie, gdy awaria zostanie zażegnana, kontrolka sama przestanie świecić, a Ty będziesz mógł znowu cieszyć się bezpieczną oraz pełną komfortu jazdą. Bywają jednak przypadki, gdy wszystko jest sprawne, a kontrolka ABS zapala się w czasie jazdy. Co zrobić w takiej sytuacji? Niestety, ale będziesz potrzebować pomocy mechanika, który ręcznie zajmie się skasowaniem błędu. Tego typu sytuacje mogą być spowodowane wieloma czynnikami i tak naprawdę ciężko podać jednoznaczną przyczynę tego, że świeci kontrolka ABS. Zawsze warto jednak skorzystać ze wsparcia profesjonalisty.

Kontrolka ABS – podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu powinieneś już wiedzieć, co oznacza kontrolka ABS, która świeci podczas jazdy samochodem. Przyczyną tego typu zjawiska jest uszkodzenie czujnika, pompy lub zaworów hydraulicznych. Ze względu na istotną rolę, jaką w prawidłowym działaniu pojazdu odgrywa system kontroli hamowania, nie powinieneś zwlekać z diagnozą usterki. Pamiętaj, że niesprawny ABS to duże ryzyko wpadnięcia w poślizg oraz zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą, która  znajduje się na drodze

Jeśli więc zauważysz, że kontrolka ABS ciągle świeci, skontaktuj się z mechanikiem i umów na wizytę. Tylko szybka pomoc fachowca pomoże Ci przywrócić bezpieczeństwo oraz pełny komfort jazdy. 

co-oznacza-kontrolka-abs

W kwestii bezpieczeństwa, to oprócz dbania o dobry stan techniczny samochodu, powinieneś też zaopatrzyć się w polisę komunikacyjną. Oczywiście prawo reguluje, że jako właściciel pojazdu musisz posiadać OC, ale warto też zainteresować się tym, co oferuje AC.

Czy najtańsze ubezpieczenie OC oraz autocasco znajdziesz w LINK4? Aby to sprawdzić, wystarczy tylko, że skorzystasz z kalkulatora, który pomoże Ci we wstępnym wyliczeniu wysokości składki. Zapewnimy profesjonalne podejście, a dzięki naszej ochronie będziesz czuł się bezpiecznie na drodze. 

Pamiętaj, że jedynie odpowiednio dobrany do Twoich potrzeb pakiet OC + AC jest w stanie zagwarantować skuteczne uniknięcie konsekwencji finansowych, które mogą pojawić się po zdarzeniach drogowych z Twoim udziałem. Jeśli więc chcesz zyskać pewność oraz ochronę, skorzystaj z oferty Link4 i przekonaj się o produktach, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora LINK4. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniego rozwiązania zadzwoń na infolinię Link4 pod numer 22 444 44 44 i skorzystaj z pomocy konsultantów, lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. Z pewnością szybko dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, by wybrać ubezpieczenie w pełni zgodne z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Nie czekaj i zapewnij ochronę sobie oraz swoim pasażerom już dzisiaj. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy