Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy do Chorwacji potrzebna jest Zielona Karta? Wyjaśniamy!

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 21 sek.

Chorwacja to od lat jeden z kierunków wakacyjnych chętnie wybieranych przez Polaków. Czy wybierając się do tego kraju, potrzebna jest Zielona Karta? Chorwacja ma w tej kwestii określone przepisy. Sprawdź, co warto wiedzieć, jadąc do tego słonecznego kraju.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przyniosło wiele korzyści i udogodnień, również tych związanych z przekraczaniem granic. Wcześniej kierowcy podróżujący do innych krajów musieli posiadać Zieloną Kartę, czyli dokument potwierdzający objęcie samochodu obowiązkową polisą OC. Aktualnie jest ona nadal wymagana, ale tylko w wybranych państwach europejskich. A jak jest w przypadku Chorwacji? W tym artykule wyjaśniamy, czy do Chorwacji potrzebna jest Zielona Karta. Podpowiadamy również, jakie ubezpieczenia przydadzą się w tym kraju.

Czym jest Zielona Karta?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy Zielona Karta do Chorwacji jest niezbędna, wyjaśnimy, co kryje się pod tym pojęciem. Otóż Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, zwany też Zieloną Kartą (ze względu na swą barwę), to dokument, który potwierdza, że dany pojazd posiada aktualne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w kraju, w którym jest zarejestrowany. Stanowi zatem potwierdzenie ważności polisy OC konkretnego samochodu poruszającego się poza granicami swego państwa. 

Dokument zwykle jest wydawany na 12 miesięcy. Jeśli wyrządzisz szkodę komunikacyjną za granicą, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zostanie wydana Zielona Karta, wypłaci odszkodowanie poszkodowanym do wysokości sumy gwarancyjnej wskazanej w umowie albo zgodnie z wymogami prawnymi kraju, w którym doszło do zdarzenia.

Kiedy powstał i jak działa system Zielonej Karty?

System Zielonej Karty działa od 1.01.1953 roku. Służy przede wszystkim zapewnieniu poszkodowanym w kolizjach, wypadkach i innych zdarzeniach drogowych, odszkodowań za szkody wywołane przez kierowcę samochodu zarejestrowanego w innym kraju. Dzięki przynależności danego państwa do tego systemu kierowcy nie muszą nabywać osobnego ubezpieczenia OC. Cele te są osiągane dzięki systemowi umów dwustronnych, uregulowanych w Rekomendacji Genewskiej ONZ (Recommendation No 5 on Insurance of Motorists Against Third Party Risks z 25.01.1949 roku). 

Na bazie owych uregulowań rządy państw, których Biura Narodowe należą do wspomnianego systemu, uznają, że Zielona Karta stanowi wystarczające potwierdzenie istnienia polisy OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym konkretnego państwa. Co istotne, uznają one dane ubezpieczenie bez żadnych dodatkowych opłat czy formalności. To oznacza, że kierowca posiadający aktualną polisę odpowiedzialności cywilnej, który wybiera się do kraju należącego do systemu Zielonej Karty, nie musi kupować dodatkowego OC.

Zielona Karta a Porozumienie Wielostronne

Aktualnie system Zielonej Karty obejmuje 46 Biur Narodowych. W większości są to instytucje z Europy, a dodatkowo wybrane kraje w Azji i Afryce. Aby przystąpić do systemu Zielonej Karty, na terenie zainteresowanego państwa musi obowiązywać ubezpieczenie OC dla właścicieli aut. Warunkiem jest też stworzenie Biura Narodowego.

Uwaga! W zakresie systemu Zielonej Karty działa Porozumienie Wielostronne. To właśnie ono umożliwia kierowcom z państw, które je podpisały, poruszanie się po terenie tych krajów bez obowiązku posiadania Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego.

Zakłada się, że właściciele owych samochodów mają ważne polisy OC zawarte w państwie, w którym zarejestrowano auto i w związku z tym mogą jeździć bez dodatkowych opłat czy zaświadczeń. Co istotne, Porozumienie Wielostronne nie jest równoznaczne z systemem Zielonej Karty. To oznacza, że tylko część z państw należących do systemu podpisała porozumienie

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

Do krajów należących do Porozumienia Wielostronnego, w których wystarcza polskie OC (bez Zielonej Karty), należą: Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmuje też kraje, za które odpowiadają Biura (Sygnatariusze Porozumienia), zgodnie z Porozumieniem Wielostronnym. Należą do nich: Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspa Man oraz Wyspy Owcze.

Do państw, w których obowiązuje Zielona Karta, należą: Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia Północna, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Warto wiedzieć! Białoruś i Rosja poza systemem Zielonej Karty znajdują się od 1 czerwca 2023 – aby wjechać na terytorium tych państw, musisz wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne.

Wybierając się w podróż autem za granicę, koniecznie sprawdź, czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta. Co istotne, weź pod uwagę nie tylko miejsce docelowe, ale też państwa, przez które będziesz przejeżdżać. Może się bowiem okazać, że w kraju, do którego się wybierasz, Zielona Karta nie jest wymagana, ale w państwie sąsiadującym, przez który przejedziesz, jest ona niezbędna. Na przykład, gdy wybierasz się samochodem do Grecji, w tym kraju nie potrzebujesz Zielonej Karty. Jeśli jednak zamierzasz przejechać przez Macedonię Północną albo Albanię, aby się do niej dostać, musisz posiadać Zieloną Kartę. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zechcesz wybrać się do Rumunii przez Ukrainę – w samej Rumunii wystarczy OC, ale w Ukrainie konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Jeżeli spowodujesz szkodę w Ukrainie, Albanii czy Macedonii Północnej, nie mając ZK, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania z OC.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Zielona Karta – Chorwacja i jej wymagania

W Chorwacji, Zielona Karta nie jest wymagana. Co istotne, podróżując do Chorwacji, w żadnym państwie po drodze także nie obowiązuje ten dokument, a żaden z krajów ościennych nie wymaga jego posiadania. Możesz zatem bez obaw przejechać przez Czechy, Austrię, Słowenię albo Słowację i Węgry – Zielona Karta do Chorwacji, jak i wymienionych państw nie jest potrzebna.

Czy wiesz, że 1 stycznia 2023 roku Chorwacja dołączyła do strefy Schengen? Dzięki temu nie obowiązują już kontrole na granicach tego kraju, co jeszcze bardziej ułatwia i przyspiesza podróżowanie. 

Jakie ubezpieczenia przydadzą się w Chorwacji?

Wiesz już, że w Chorwacji nie jest potrzebna Zielona Karta. Chorwacja należy do grona krajów, które podpisały Porozumienie Wielostronne. W związku z tym do przekroczenia jej granic wystarczy polisa OC. A jak przedstawia się kwestia innych ubezpieczeń oraz dokumentów, które należy mieć przy sobie?

Wybierając się w podróż do Chorwacji, pamiętaj o zabraniu niezbędnych dokumentów dotyczących Twojego auta. Nie zapomnij dowodu osobistego lub paszportu, dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy oraz obowiązkowej aktualnej polisy OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zupełności wystarczy, ponieważ, jak już wiesz, Zielona Karta w Chorwacji nie jest wymagana. 

Poczucie bezpieczeństwa podczas podróży zagranicznej zapewniają dodatkowe ubezpieczenia. Wyjeżdżając samochodem do Chorwacji, warto posiadać polisę AC, która chroni przed skutkami uszkodzeń bądź kradzieży pojazdu. W jej ramach ubezpieczony jest samochód, którego właściciel otrzyma odszkodowanie, jeżeli pojazd ulegnie zniszczeniu w wyniku aktu wandalizmu, wypadku, działania sił przyrody albo gdy zostanie skradzione. Zakres AC może różnić się w zależności do towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego wybierając polisę, dokładnie zapoznaj się z ofertą ubezpieczyciela, aby zweryfikować, czy zapewnia on ochronę nie tylko na terenie Polski, ale i poza jej granicami. Na przykład, Auto Casco wypadkowe w LINK4 obejmuje szkody, które powstaną na terenie całej Europy, w tym Chorwacji. 

Ponadto w LINK4 możesz wykupić ubezpieczenie Podróże + Auto Assistance. Obejmuje ono ubezpieczenie podróży (w tym np. ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków czy bagażu podróżnego) wraz z krótkoterminowym Auto Assistance, zawartym na czas wyjazdu. Wybierając to rozwiązanie, uzyskasz pomoc techniczną w przypadku wypadku lub awarii pojazdu, braku paliwa, przebicia opon, uszkodzenia samochodu w wyniku wandalizmu oraz kradzieży części auta. Ubezpieczenie to daje też możliwość bezpłatnego skorzystania do 4 dni z auta zastępczego w przypadku kradzieży lub wypadku Twojego pojazdu. Jeśli po zdarzeniu kontynuowanie podróży okaże się niemożliwe, ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie i pasażerów nocleg albo transport.

Jak kupić ubezpieczenie w LINK4?

Twoim celem podróży jest Chorwacja? Zielona Karta nie będzie Ci potrzebna. Niezbędna jest natomiast polisa OC. 

Uwaga! Za brak polisy OC grożą w Chorwacji bardzo wysokie kary finansowe. Kierowca nieposiadający ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej może otrzymać mandat w wysokości nawet 50 tysięcy kun, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 29 tysięcy PLN!

Polisę w LINK4 możesz kupić nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora OC na naszej stronie i obliczysz wysokość składki ubezpieczenia. Wypełnij formularz, podając kilka podstawowych informacji na temat Twojego pojazdu i swoje dane, a po chwili otrzymasz wysokość składki ubezpieczenia Twojego samochodu. 

Ubezpieczenie możesz kupić nie tylko online. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4 lub porozmawiać z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 który pomoże Ci również dokonać zakupu dodatkowych ubezpieczeń, takich jak AC czy assistance.

Zielona Karta w Chorwacji – kilka słów na koniec

Wybierając ubezpieczenie OC w LINK4, otrzymasz Zieloną Kartę gratis, gdy zgłosisz taką potrzebę. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy stanowi potwierdzenie posiadania OC, które zapewnia ochronę kierowcy w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim. Szkoda zostanie zatem pokryta przez LINK4, jeżeli kogoś potrącisz albo spowodujesz wypadek.

Natomiast czy do Chorwacji potrzebna jest Zielona Karta? Nie, wybierając się do tego kraju, nie musisz posiadać ZK. Pamiętaj jednak o obowiązkowej polisie odpowiedzialności cywilnej – za jej brak grożą poważne konsekwencje finansowe. Przydadzą Ci się też dodatkowe ubezpieczenia, dzięki którym zwiększysz swoje poczucie bezpieczeństwa na drodze. 

Bogatą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych i podróżnych znajdziesz w LINK4. Skontaktuj się z nami online, telefonicznie lub osobiście i uzyskaj więcej informacji na temat naszych polis. Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie i chętnie pomożemy w zakupie ubezpieczania pojazdu. Zapraszamy do kontaktu!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Często zadawane pytania (FAQ)

Jakich dokumentów potrzebujesz, wybierając się do Chorwacji?

Planując podróż do Chorwacji, pamiętaj o zabraniu niezbędnych dokumentów osobistych i dotyczących pojazdu mechanicznego. Weź zatem dowód osobisty albo paszport, a także prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu. Nie zapomnij również o ważnej polisie OC. Nie musisz natomiast kupować Zielonej Karty.

Czy potrzebujesz Zielonej Karty, jadąc samochodem do Chorwacji?

Nie. Zarówno do Chorwacji, jak i krajów ościennych wjedziesz bez Zielonej Karty. Dokument nie jest też potrzebny w krajach na trasie prowadzącej do Chorwacji, tj. Czechach, Słowacji, Austrii, Słowenii i na Węgrzech. Jeśli natomiast planujesz podróż po Bałkanach i z Chorwacji wybierasz się do Albanii albo Macedonii Północnej, koniecznie zaopatrz się w Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy uprawniający do wjazdu do tych państw.

Co grozi za brak OC w Chorwacji?

Za brak OC w Chorwacji może grozić kara prawie 30 tysięcy złotych. Wysokie kary pieniężne przewidują też ustawodawcy w innych krajach, w tym Czechach, Słowacji czy na Węgrzech. Dlatego wybierając się w podróż do Chorwacji i przejeżdżając przez te kraje, pamiętaj o posiadaniu aktualnego ubezpieczenia OC. To pozwoli Ci uniknąć tak poważnych konsekwencji finansowych.

Gdzie jest wymagana Zielona Karta?

Zielona Karta wymagana jest w takich krajach jak Albania, Azerbejdżan, Iran, Maroko, Macedonia Północna, Mołdawia, Tunezja, Turcja oraz Ukraina. Brak Zielonej Karty nie oznacza zakazu wjazdu na terytorium tych państw, jednak wiąże się z ryzykiem tego, że będziesz musiał zapłacić karę lub w razie doprowadzenia do wypadku – pokryć koszty ewentualnych szkód.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20