Zielona karta - jak wyrobić i kogo obowiązuje?

Zielona Karta to potoczna nazwa dla Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Dokument ten musisz mieć przy sobie, podróżując do państw, w których Twoje polskie OC nie wystarcza, a które należą do systemu tzw. Zielonej Karty.

Kogo obowiązuje Zielona Karta? Jak wyrobić ten dokument podróży? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego. 

Spis treści:

1. Jak wyrobić zieloną kartę na samochód?
2. Gdzie wyrobić zieloną kartę?
3. Kogo obowiązuje wyrobienie zielonej karty?
4. Zielona karta – jak wyrobić? Już wiesz!

Kiedy wybierasz się za granicę swoim samochodem, być może potrzebna będzie Ci Zielona Karta. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy wymagany jest obecnie w 11 krajach. Jak działa Zielona Karta? Dokument ten to potwierdzenie tego, że kierowca ma aktualną polisę OC w kraju. 

Jak wyrobić Zieloną Kartę na samochód?

Zaplanowałeś podróż zagraniczną i dowiedziałeś się, że potrzebujesz Zielonej Karty? Co teraz zrobić i gdzie się udać po pomoc? Na początek warto wyjaśnić, że nie jest to dokument wystawiany przez organy państwowe. Nie musisz więc ustawiać się w kolejkach do urzędów miasta czy gminy. 

zielona karta

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia, czyli Zieloną Kartę na samochód, wystawia ubezpieczyciel. W przypadku LINK4 Zieloną Kartę otrzymujesz za darmo wraz z pakietem OC.

Zieloną Kartę wyrabia się na okres od 15 dni do 12 miesięcy. Jednak nie może być ona wystawiona na okres dłuższy niż czas obowiązywania polisy OC. W końcu pełni ona funkcję potwierdzenia tego, że pojazd ma ubezpieczenie OC w kraju. Dlatego przed planowanym wyjazdem dokładnie sprawdź ważność swojej polisy. 

O Zieloną Kartę wnioskować możesz wielokrotnie – ubezpieczyciel nie powinien narzucać na Ciebie żadnych limitów. To standardowy produkt, który dostępny powinien być wszędzie tam, gdzie wystawiane są polisy OC na samochód. 

A co daje Zielona Karta? Działa ona jak krajowe OC. Jeżeli za granicą spowodujesz wypadek samochodowy, np. spowodujesz kolizję na drodze, ubezpieczyciel pokryje koszty szkody wyrządzonej osobom trzecim. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, co obejmuje i kogo chroni polisa OC na samochód

Zobacz także: Dokumenty do rejestracji samochodu – sprawdź, czego potrzebujesz!

Gdzie wyrobić Zieloną Kartę?

Wiesz już, że jest Ci potrzebna Zielona Karta. Gdzie wyrobić ten dokument? Gdy masz już wykupione krajowe OC, najlepiej skontaktuj się z ubezpieczycielem. Co do zasady, Zieloną Kartę najlepiej wyrabiać u ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś obowiązkową polisę OC. Otrzymać ją możesz za darmo lub za niewielką opłatą. 

Jeżeli masz wykupioną polisę OC z LINK4, możesz zadzwonić pod numer (22) 444 44 44, aby uzyskać ten dokument podróży za darmo. Możesz skontaktować się z nami również przez Internet. Jeżeli jednak woli spotkania na żywo, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. 

Zieloną Kartę, którą musisz mieć fizycznie ze sobą w czasie podróży, wyślemy do Ciebie pocztą. Dlatego zdecydowanie lepiej pomyśleć o zgłoszeniu się po nią na przynajmniej 2-3 tygodnie przed wyjazdem. 

Kogo obowiązuje wyrobienie Zielonej Karty?

Zielona Karta obowiązuje kierowców, którzy udają się w podróż własnym samochodem do jednego z tych 11 krajów. Są to:

 • Albania,

 • Azerbejdżan,

 • Białoruś,

 • Iran,

 • Maroko,

 • Mołdawia,

 • Macedonia Północna,

 • Rosja,

 • Tunezja,

 • Turcja,

 • Ukraina.

Od 1 czerwca 2023 roku następuje duża zmiana. Otóż Zielona Karta traci w tym dniu ważność na terenie Białorusi oraz Rosji. Państwa te nie uznają również polskiego, krajowego OC. Dlatego też udając się do Białorusi lub do Rosji, musisz wykupić polisę ubezpieczenia granicznego na miejscu. Tak więc od 1 czerwca 2023 lista państw wymagających Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego skraca się do 9. 

zielona karta

Planując podróż, weź też pod uwagę nie tylko cel podróży, ale i kraje tranzytowe, czyli państwa, przez które planujesz przejeżdżać. Wypadek na trasie może zdarzyć się w każdym miejscu. Nie ma chyba gorszego rozpoczęcia wakacji niż utknięcie na trasie na wiele godzin z powodu stłuczki. Nie mówiąc już o tym, że brak Zielonej Karty może poważnie pociągnąć Cię po kieszeni. 

Aktualną mapę systemu Zielonej Karty znajdziesz na stronie PBUK.

Przeczytaj także: Jak poprawnie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

W jakich krajach wystarczy polska polisa OC?

A co z pozostałymi krajami? Podróżując po krajach członkowskich Unii Europejskiej, chroni Cię Twoja krajowa polisa OC. Jednak Zielona Karta może zdecydowanie ułatwić Ci życie, bo może przyspieszyć procedurę powypadkową. 

Zielonej Karty nie musisz mieć także, podróżując do kilku państw europejskich spoza UE. Polska polisa OC będzie uznawana podczas wjazdu do:

 • Andory, 

 • Bośni i Hercegowiny, 

 • Czarnogóry, 

 • Gibraltaru,

 • Islandii, 

 • Liechtensteinu, 

 • Norwegii, 

 • San Marino, 

 • Serbii, 

 • Szwajcarii, 

 • Wielkiej Brytanii. 

Czy Zielona Karta potrzebna jest do Wielkiej Brytanii?

Szczególne wątpliwości wzbudza właśnie kwestia przeprawy na Wyspy Brytyjskie. Po brexicie przez pewien czas Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1 zalecało, aby wjeżdżając samochodem na teren Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mieć przy sobie Zieloną Kartę. 

Jednak Komisja UE 30 czerwca 2021 r. wydała decyzję wykonawczą 2021/1145 w sprawie stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE w odniesieniu do kontroli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów silnikowych normalnie przebywających w Czarnogórze i Zjednoczonym Królestwie2. Zgodnie z art. 2 decyzji:

zielona karta

”[...] od dnia 02 sierpnia 2021 r. państwa członkowskie odstępują od kontrolowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wszystkich rodzajów pojazdów normalnie przebywających na terytorium Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem pojazdów wojskowych zarejestrowanych w tym kraju, przy ich wjeździe na terytorium Unii”.

Tak więc, udając się do Wielkiej Brytanii, nie musisz wyrabiać Zielonej Karty. Tą samą decyzją (w art. 1) zniesiono obowiązek posiadania Zielonej Karty do Czarnogóry. 

OC graniczne, czyli ubezpieczenie poza strefą Zielonej Karty czy polskiego OC 

Podczas podróży zagranicznej istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, a więc tzw. ubezpieczenie graniczne, czy też OC graniczne. Jest to polisa, którą musisz wykupić, przekraczając granicę kraju, który znajduje się poza systemem Zielonej Karty, a w którym nie obowiązuje polska polisa OC. 

Więcej na temat tego rodzaju ubezpieczenia przeczytać możesz w artykule o OC granicznym.

Zielona karta – jak wyrobić? Już wiesz!

Jak wyrobić Zieloną Kartę na samochód? Na kilka 2 – 3 tygodnie przed planowaną podróżą zagraniczną, najlepiej skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, w którym wykupiłeś polisę OC na samochód. Zielona Karta powinna zostać wydana za darmo lub za niewielką opłatą. Dokument wysyła się zwykle przesyłką pocztową. 

Zwróć też uwagę, że jeżeli w danym kraju nie jest wymagana Zielona Karta, być może potrzebować będziesz ubezpieczenia granicznego. 

Zobacz również: OC dla Volvoubezpieczenie OC Ostrowiec Świętokrzyski

Zawsze skorzystać możesz z naszego Kalkulatora LINK4, dzięki któremu dowiesz się, ile kosztować będzie Twoje ubezpieczenie. Jeżeli wolisz porozmawiać z konsultantem i zadać mu dodatkowe pytania przed podróżą, zadzwoń pod numer (22) 444 44 44 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, u którego też możesz wykupić polisę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/111-po-brexicie-podroze-do-wielkiej-brytanii-beda-wymagaly-wiecej-formalnosci 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2021:247:FULL&from=PL

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy