Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zielona karta - jak wyrobić i kogo obowiązuje?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 53 sek.

Zielona Karta to potoczna nazwa dla Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Dokument ten musisz mieć przy sobie, podróżując do państw, w których Twoje polskie OC nie wystarcza, a które należą do systemu tzw. Zielonej Karty. Kogo obowiązuje Zielona Karta? Jak wyrobić ten dokument podróży? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego.

Kiedy wybierasz się za granicę swoim samochodem, być może potrzebna będzie Ci Zielona Karta. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy wymagany jest obecnie w 9 krajach dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Jak działa Zielona Karta? Dokument ten to potwierdzenie tego, że kierowca ma aktualną polisę OC w kraju. Jego brak może skutkować koniecznością poniesienia sporych wydatków. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest Zielona Karta, jak wyrobić ten dokument i kiedy jest niezbędny.

Czym jest Zielona Karta?

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy to dokument potwierdzający, że konkretny pojazd mechaniczny posiada aktualne OC w państwie, w którym został zarejestrowany. Poświadcza zatem ważność ubezpieczenia OC auta, które porusza się poza granicami ojczyzny. Wymiennie jest nazywany Zieloną Kartą ze względu na to, że tradycyjnie dokument ten miał czarno-zieloną barwę. Od 1 lipca 2021 roku dokument ten jest wydawany także na drukach biało-czarnych.

Zaplanowałeś podróż zagraniczną i potrzebujesz Zielonej Karty? Na początek warto wyjaśnić, że nie jest to dokument wystawiany przez organy państwowe. Nie musisz więc ustawiać się w kolejkach do urzędów miasta czy gminy po wyrobienie Zielonej Karty.

Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia, czyli Zieloną Kartę na samochód, wystawia ubezpieczyciel, u którego masz wykupioną polisę OC. W przypadku LINK4 Zieloną Kartę otrzymujesz za darmo wraz z pakietem OC na wniosek klienta.

Zieloną Kartę wyrabia się na okres od 15 dni do 12 miesięcy. Jednak nie może być ona wystawiona na okres dłuższy niż czas obowiązywania polisy OC. W końcu pełni ona funkcję potwierdzenia tego, że pojazd ma ubezpieczenie OC w kraju. Dlatego przed planowanym wyjazdem dokładnie sprawdź ważność swojej polisy. 

O Zieloną Kartę wnioskować możesz wielokrotnie – ubezpieczyciel nie powinien narzucać na Ciebie żadnych limitów. To standardowy produkt, który dostępny powinien być wszędzie tam, gdzie wystawiane są polisy OC na samochód. 

A co daje Zielona Karta? Działa ona jak krajowe OC. Jej zakres jest taki sam jak w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Chroni właściciela pojazdu przed skutkami szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Jeżeli za granicą spowodujesz wypadek samochodowy, np. spowodujesz stłuczkę albo kolizję na drodze, ubezpieczyciel pokryje koszty szkody wyrządzonej osobom trzecim. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w umowie lub zgodnie z wymaganiami prawnymi państwa, w którym doszło do zdarzenia. 

Polisa ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla poszkodowanego, gdyż to jemu wypłacane jest świadczenia za powstałe szkody będące skutkiem stłuczki, kolizji bądź wypadku. Jednocześnie jest też ważna dla kierowcy ubezpieczonego pojazdu, gdyż zdejmuje z niego odpowiedzialność finansową za wyrządzone szkody. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, co obejmuje i kogo chroni polisa OC na samochód

Dzięki Zielonej Karcie kierowcy nie muszą nabywać polisy OC za każdym razem, kiedy przekraczają granicę innego kraju. System Zielonej Karty tworzą obecnie 44 rynki ubezpieczeniowe. Część z nich należy do Porozumienia Wielostronnego. To sprawia, że w państwach tych kierowcy mogą jeździć bez dodatkowych zaświadczeń (w tym Zielonej Karty), gdyż zakłada się, że mają oni aktualne ubezpieczenie OC.

Zobacz także: Dokumenty do rejestracji samochodu – sprawdź, czego potrzebujesz!

Kiedy jest wymagana Zielona Karta?

Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej kierowcy podróżujący do innych krajów musieli mieć Zieloną Kartę, gdy chcieli przekroczyć granicę. Obecność w UE przyniosła spore zmiany w tym zakresie – aktualnie wyrobienie Zielonej Karty jest konieczne tylko przy wjeździe do wybranych państw.

Zielona Karta obowiązuje kierowców, którzy udają się w podróż własnym samochodem do jednego z tych 9 krajów. Są to:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Iran,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Macedonia Północna,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Od 1 czerwca 2023 roku nastąpiła duża zmiana. Otóż Zielona Karta straciła w tym dniu ważność na terenie Białorusi oraz Rosji. Państwa te nie uznają również polskiego, krajowego OC. Dlatego też udając się do Białorusi lub do Rosji, musisz wykupić polisę ubezpieczenia granicznego na miejscu. 

Pamiętaj! Planując podróż, weź pod uwagę nie tylko cel podróży, ale też kraje tranzytowe, czyli państwa, przez które planujesz przejeżdżać. Może się bowiem okazać, że w kraju docelowym nie obowiązuje Zielona Karta, ale jest ona niezbędna w państwie sąsiadującym, przez który przejedziesz.

Na przykład, jeśli wybierasz się autem do Grecji, w kraju tym nie potrzebujesz certyfikatu. Jeśli jednak planujesz się do niej dostać, jadąc przez Albanię lub Macedonię Północną, musisz posiadać Zieloną Kartę.

Wypadek na trasie może zdarzyć się w każdym miejscu. Nie ma chyba gorszego rozpoczęcia wakacji niż utknięcie na trasie na wiele godzin z powodu stłuczki. Nie mówiąc już o tym, że brak Zielonej Karty może poważnie nadszarpnąć budżet.

Aktualną mapę systemu Zielonej Karty znajdziesz na stronie PBUK.

Przeczytaj także: Jak poprawnie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

A co z pozostałymi krajami? Podróżując po krajach członkowskich Unii Europejskiej, chroni Cię Twoja polisa OC. Jednak Zielona Karta może zdecydowanie ułatwić Ci życie, bo może przyspieszyć procedurę powypadkową. 

Zielonej Karty nie musisz mieć także, podróżując do kilku państw europejskich spoza UE. Polska polisa OC będzie uznawana podczas wjazdu do:

 • Andory, 
 • Bośni i Hercegowiny, 
 • Czarnogóry, 
 • Gibraltaru,
 • Islandii, 
 • Liechtensteinu, 
 • Norwegii, 
 • San Marino, 
 • Serbii, 
 • Szwajcarii, 
 • Wielkiej Brytanii. 

Czy Zielona Karta potrzebna jest do Wielkiej Brytanii?

Szczególne wątpliwości wzbudza właśnie kwestia przeprawy na Wyspy Brytyjskie. Po brexicie przez pewien czas Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych1 zalecało, aby wjeżdżając samochodem na teren Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, mieć przy sobie Zieloną Kartę. 

Jednak Komisja UE 30 czerwca 2021 r. wydała decyzję wykonawczą 2021/1145 w sprawie stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE w odniesieniu do kontroli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów silnikowych normalnie przebywających w Czarnogórze i Zjednoczonym Królestwie2. Zgodnie z art. 2 decyzji:

”[...] od dnia 02 sierpnia 2021 r. państwa członkowskie odstępują od kontrolowania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w przypadku wszystkich rodzajów pojazdów normalnie przebywających na terytorium Zjednoczonego Królestwa, z wyjątkiem pojazdów wojskowych zarejestrowanych w tym kraju, przy ich wjeździe na terytorium Unii”.

Tak więc, udając się do Wielkiej Brytanii, nie musisz wyrabiać Zielonej Karty. Tą samą decyzją (w art. 1) zniesiono obowiązek posiadania Zielonej Karty do Czarnogóry. 

OC graniczne, czyli ubezpieczenie poza strefą Zielonej Karty czy polskiego OC 

Podczas podróży zagranicznej istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, a więc tzw. ubezpieczenie graniczne, czy też OC graniczne. Jest to polisa, którą musisz wykupić, przekraczając granicę kraju, który znajduje się poza systemem Zielonej Karty, a w którym nie obowiązuje polska polisa OC. 

Więcej na temat tego rodzaju ubezpieczenia przeczytać możesz w artykule o OC granicznym.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Zielona Karta – jak wyrobić? Proces uzyskania Zielonej Karty

Wiesz już, że jest Ci potrzebna Zielona Karta. Gdzie wyrobić Zieloną Kartę? Gdy masz już wykupione OC, najlepiej skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Otrzymać ją możesz za darmo lub za niewielką opłatą. 

Jak wyrobić Zieloną Kartę? W LINK4 jest to niezwykle proste. Wystarczy, że nabędziesz ubezpieczenie OC i złożysz wniosek o Zieloną Kartę, a dostaniesz ją bez żadnych dodatkowych kosztów.Jeżeli masz wykupioną polisę OC w LINK4, możesz zadzwonić pod numer (22) 444 44 44, aby uzyskać ten dokument za darmo. Możesz skontaktować się z nami również przez Internet, wypełniając krótki formularz dostępny na naszej stronie www. Jeżeli jednak wolisz spotkania na żywo, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. 

Zieloną Kartę, którą musisz mieć fizycznie ze sobą w czasie podróży, niezwłocznie wyślemy do Ciebie mailowo albo pocztą tradycyjną. Dlatego zdecydowanie lepiej pomyśleć o zgłoszeniu się po nią z wyprzedzeniem. 

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Już wiesz, jak i gdzie wyrobić Zieloną Kartę

Już wiesz, w jakich krajach jest niezbędna, a także jak wyrobić Zieloną Kartę. Dokument ten potwierdza posiadanie aktualnej polisy OC, a tym samym zapewnia ochronę kierowcy za granicą. Przed planowaną podróżą zagraniczną, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, w którym wykupiłeś polisę OC na samochód

Zwróć też uwagę, że jeżeli w danym kraju nie jest wymagana Zielona Karta, być może potrzebować będziesz ubezpieczenia granicznego. To oznacza konieczność poniesienia dodatkowego wydatku. 

Zobacz również: OC dla Volvoubezpieczenie OC Ostrowiec Świętokrzyski

Zawsze skorzystać możesz z naszego Kalkulatora LINK4, dzięki któremu dowiesz się, ile kosztować będzie Twoje ubezpieczenie. Jeżeli wolisz porozmawiać z konsultantem i zadać mu dodatkowe pytania przed podróżą, zadzwoń pod numer (22) 444 44 44 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, u którego też możesz wykupić polisę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Co to jest Zielona Karta i do czego służy? 

Zielona Karta potwierdza, że dany samochód posiada ubezpieczenie OC w kraju, w którym został zarejestrowany. Jej zakres jest taki sam jak w polisie odpowiedzialności cywilnej. Chroni posiadacza pojazdu mechanicznego przed skutkami szkód wyrządzonych osobie trzeciej w wyniku kolizji bądź wypadku za granicą.

Czy każdy kierowca musi posiadać Zieloną Kartę? 

Nie. Zielona Karta jest wskazana dla kierowców podróżujących do krajów, gdzie nie wystarczy posiadanie polisy OC. Należą do nich m.in. Albania, Macedonia, Turcja, Ukraina czy Mołdawia.

Jakie kraje wymagają posiadania Zielonej Karty? 

Zielona Karta obowiązuje kierowców pojazdów zarejestrowanych w Polsce, udających się w podróż samochodem do: Albanii, Azerbejdżanu, Iranu, Maroko, Mołdawii, Macedonii Północnej, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Jak długo ważna jest Zielona Karta? 

Zieloną Kartę wyrabia się na okres od 15 dni do 12 miesięcy, ale nie dłużej niż czas obowiązywania ubezpieczenia OC. 

Co zrobić, jeśli zapomnę wziąć Zieloną Kartę na wyjazd?

Jeśli zapomnisz zabrać ze sobą w podróż Zieloną Kartę, wykup ubezpieczenie graniczne na przejściu. Jeżeli otrzymałeś od ubezpieczyciela Elektroniczną Zieloną Kartę, czyli certyfikat przesłany na maila, możesz spróbować wydrukować go na białej kartce formatu A4, jeszcze przed przekroczeniem granicy.

Źródła:

 1. https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/111-po-brexicie-podroze-do-wielkiej-brytanii-beda-wymagaly-wiecej-formalnosci 
 2. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L:2021:247:FULL&from=PL
Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21