Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

Czas czytania: 4 min. 21 sek.

Kupujesz pierwszy samochód i zastanawiasz się, czym jest ubezpieczenie OC, co obejmuje i dla kogo jest przeznaczone? Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o tej polisie oraz najważniejszych kwestiach związanych z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej.

Spis treść: 
1. Krótko o OC. Czym jest polisa?
2. Co obejmuje OC i kogo chroni? Zakres polisy
3. Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC?
4. Co obejmuje OC? Kilka słów na koniec

Każdy świeżo upieczony właściciel samochodu powinien mieć wiedzę na temat tego, jakiego rodzaju polisa jest obowiązkowa, a która z nich nie jest obligatoryjnym, ale pomocnym dodatkiem do ubezpieczenia. Dzięki temu w trakcie kolizji czy awarii auta będzie mógł otrzymać ekspresową pomoc. 

Jedną z kluczowych polis jest ubezpieczenie OC. Co obejmuje, a jakie uszkodzenia nie wchodzą w jej zakres? To kluczowa wiedza dla każdego kierowcy, dlatego warto wiedzieć, co pokrywa OC i jak dokładnie działa ubezpieczenie.

Krótko o OC. Czym jest polisa?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, dotyczy każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zgodnie z polskim prawem jest to obowiązkowa polisa, bez względu na to, czy jeździsz samochodem, motocyklem, czy też skuterem. Jest ona zawierana zazwyczaj na okres 12 miesięcy – wyjątkiem są polisy krótkoterminowe. Po tym czasie automatycznie się przedłuża, chyba że ubezpieczony wypowie ją z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Przedmiotem polisy OC jest konkretny pojazd, a nie osoba, która je wykupiła. Dlatego w przypadku, gdy z jednego auta korzysta kilka osób, nie ma potrzeby, by każda z nich miała osobną polisę. Ubezpieczenie auta to obowiązek głównego właściciela samochodu. To na niego spadnie kara za ewentualny brak polisy w czasie kontroli drogowej. 

Mandat za brak takiego ubezpieczenia może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego, gdy kupujesz nowy samochód, musisz jak najszybciej go ubezpieczyć. 

Warunki zawarcia polisy OC

Podobnie jak w przypadku innych ubezpieczeń, tutaj także istnieją obostrzenia, którymi kierują się towarzystwa ubezpieczeniowe podczas zawierania z Tobą umowy. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, ile lat ma twoje auto, żaden ubezpieczyciel nie może odmówić Ci wykupienia tej konkretnej polisy. Są jednak pewne zasady, które określają, kiedy należy nabyć OC. Oto najważniejsze z nich:

• Ubezpieczenie nowego auta musi być wykupione najpóźniej w dniu jego rejestracji;
• Polisa zawierana jest na okres 12 miesięcy, po czym automatycznie się przedłuża;
• Między poszczególnymi polisami musi być zachowana ciągłość;
• Nawet pojazdy nieużywane, ale zarejestrowane, muszą mieć polisę OC (wyjątkiem są np. auta zabytkowe).

Sprawdź również: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

ubezpieczenie-oc-co-obejmuje

Co obejmuje OC i kogo chroni? Zakres polisy

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni Cię przed ponoszeniem kosztów związanych z usuwaniem szkód, które zostały wyrządzone z Twojej winy danym pojazdem. Chodzi tutaj o wypadki, kolizje, a także szkody parkingowe. Dotyczy to także uszkodzeń, powstałych podczas wysiadania, wsiadania lub rozładowywania pojazdu.

Najczęstsze sytuacje, w których kierowcy korzystają z OC, to:

• Zderzenie z innym pojazdem;
• Potrącenie pieszego lub kolizja z rowerzystą;
• Potrącenie zwierzęcia;
• Uszkodzenie pojazdem mienia innej osoby (np. wjechanie w płot);
• Uszkodzenie pojazdu osoby trzeciej  podczas postoju.

OC zapewnia kierowcy ubezpieczonego pojazdu, że towarzystwo ubezpieczeń pokryje koszty, jakie zobowiązany byłby zapłacić osobom poszkodowanym w razie spowodowania szkody. Jeśli chodzi o poszkodowanych kierowców, pieszych oraz rowerzystów, nie muszą oni starać się o odszkodowanie od Ciebie – otrzymają je od Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak działa polisa OC? To bardzo proste! Ty płacisz składkę, a w momencie, gdy uszkodzisz np. samochód innej osoby, ubezpieczyciel pokrywa koszty. Dzieje się tak w każdym przypadku, gdy masz ważną polisę. Suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych:

• w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;
• w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Limity są wysokie, ponieważ może się zdarzyć, że poniesione straty liczone są w milionach złotych. Na przykład, gdyby uszkodzone przez Ciebie auto było luksusowym egzemplarzem, samodzielnie nie byłbyś w stanie pokryć kosztów naprawy. 

Co daje OC, gdy Ty jesteś ofiarą wypadku?

Odszkodowanie z polisy OC sprawcy otrzymasz, jeśli jesteś poszkodowany w danym zdarzeniu oraz wtedy, gdy uszkodzone lub zniszczone zostało Twoje mienie. Pamiętaj o tym, by w razie kolizji, stłuczki lub wypadku wymienić się danymi personalnymi z innymi uczestnikami. Sprawca ma obowiązek podać informacje związane z jego ubezpieczeniem OC, co obejmuje numer polisy oraz nazwę towarzystwa, w którym jest ubezpieczony. Możesz także udokumentować szkody, wykonując zdjęcia i wezwać Policję, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Odszkodowanie wypłacane jest w terminie maksymalnie 30 dni od przyjęcia zgłoszenia przez danego ubezpieczyciela. W przypadku, gdy sprawa wymaga dokładnego wyjaśnienia, okres ten może być dłuższy – jednak nie powinien przekroczyć 90 dni od poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zaistniałym zdarzeniu. To, co daje OC Tobie, jako poszkodowanemu, to pewność, iż nawet w razie wypadku lub kolizji możesz liczyć na zadośćuczynienie.

ubezpieczenie-oc-co-obejmuje

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC?

Wiesz już, co obejmuje OC, teraz czas poznać tak zwane “wyłączenia”. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z OC sprawcy. Dzieje się tak w przypadkach, gdy:

• Sprawca jest zarówno właścicielem auta uszkodzonego, jak i tego, które szkodę spowodowało;
• Miała miejsce szkoda środowiskowa – na przykład substancja chemiczna wyciekła z cysterny, na skutek wypadku, który został spowodowany przez innego kierowcę;
• Utracono gotówkę lub kosztowności – polisa nie przewiduje wypłaty odszkodowania za utratę tych przedmiotów w trakcie wypadku;
• Auto sprawcy zostało zniszczone – takie uszkodzenia nie mieszczą się w zakresie ochrony polisy OC.

Polisa AC i NNW – uzupełnienie tego, czego nie pokrywa OC

Zależy Ci na pełnej ochronie Twojego samochodu? Chcesz zabezpieczyć to, czego nie obejmuje ubezpieczenie OC? Zastanów się nad wykupieniem dodatkowych polis:

• AC – (Autocasco) nieobowiązkowa polisa dla właścicieli pojazdów. Chroni m.in. od kradzieży oraz zniszczenia auta wskutek działania sił natury lub osób trzecich;
• NNW – (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) nieobowiązkowe ubezpieczenie zdrowia oraz życia kierowcy i jego pasażerów. Zapewnia m.in. odszkodowanie dla bliskich w razie śmierci kierowcy czy uszczerbku na zdrowiu.

Zabezpieczając się kilkoma rodzajami polis, znacząco zwiększasz zakres ochrony i minimalizujesz ewentualne straty finansowe. Możesz mieć zatem pewność, że dodatkowe polisy ochronią Cię w każdych okolicznościach.

Przeczytaj też: Zwrot składki OC – czy wiesz, kiedy Ci przysługuje? Podpowiadamy!

ubezpieczenie-oc-co-obejmuje

Co obejmuje OC? Kilka słów na koniec

Wiesz już, czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i co pokrywa OC. Poznałeś także przypadki, w jakich jest wypłacane to odszkodowanie, a także jakie są konsekwencje braku polisy. Teraz czas, by świadomie wybrać ubezpieczenie. 

Możesz zdecydować się tylko na obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej, jednak warto zabezpieczyć także to, czego nie pokrywa OC. Dzięki temu w razie nagłej awarii samochodu czy kolizji drogowej zabezpieczysz swój pojazd, własne zdrowie oraz domowy budżet. Odpowiednio dobrana polisa da Ci spokojną głowę, a w razie problemów możesz liczyć na naszą fachową pomoc. Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4, a nasz kalkulator w mniej niż 60 sekund wyliczy koszt polisy!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20