Czy dostanę odszkodowanie z AC? Szkoda z własnej winy
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Masz wykupioną polisę Autocasco, jednak nie masz pewności co do tego, czy otrzymasz odszkodowanie, jeśli szkoda powstanie z Twojej winy? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy tę kwestię.
Nawet będąc bardzo doświadczonym kierowcą, chwila nieuwagi może przyczynić się do tego, że spowodujesz kolizję czy wypadek. Takie sytuacje trudno przewidzieć, dlatego warto być zabezpieczonym na taką ewentualność. Jeśli masz wykupione OC, odszkodowanie otrzymają osoby poszkodowane w spowodowanym przez Ciebie wypadku. Co jednak w sytuacji, kiedy to Twój pojazd ulegnie uszkodzeniu? Czy będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia?
Mając wykupione jedynie OC, jako sprawca wypadku niestety nie otrzymasz odszkodowania. Dlatego warto mieć wykupione autocasco, dzięki któremu Twój pojazd będzie objęty ochroną na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Nawet jeśli będziesz sprawcą wypadku, będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania z AC.
Niestety w Polsce zaledwie niewiele ponad 7 milionów uprawnionych do prowadzenia pojazdów ma wykupioną polisę autocasco (AC)1. Zestawiając tę liczbę z niemal 30 milionami aktywnymi umowami ubezpieczeń OC, widać, jak wiele pojazdów nie jest objętych ochroną z AC.
Bez względu na to, czy swoich samochodem jeździsz codziennie, czy jedynie raz na jakiś czas, warto rozważyć zakup Autocasco. Jeżeli nie masz wykupionego AC, szkoda z własnej winy będzie dość kosztowna. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego warto mieć wykupioną polisę AC. W jakich sytuacjach i czy na pewno uda się uzyskać odszkodowanie z takiego ubezpieczenia, jeśli szkoda powstanie z własnej winy?
Czy uda się uzyskać odszkodowanie z AC w przypadku spowodowania szkody z własnej winy?
Jeżeli masz wykupione ubezpieczenie AC, szkoda z własnej winy to sytuacja, w której dzięki Autocasco będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania. Oczywiście istnieją też różne wyłączenia, kiedy ubezpieczenie to nie zadziała, np. gdy spowodujesz wypadek, będąc pod wpływem alkoholu. Wszelkie wyłączenia znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego jego posiadanie w przeciwieństwie do OC nie jest obowiązkowe. Mimo to warto je mieć, ponieważ obejmuje ochroną Twój pojazd nie tylko w razie wypadku czy kolizji, ale również w przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, działania sił natury czy działania osób trzecich. Może także obejmować kradzież.
Jak uzyskać odszkodowanie z AC?
Sam proces zgłaszania szkody jest w dzisiejszych czasach bardzo ułatwiony i wyjątkowo intuicyjny. W LINK4 dostępny jest m.in. specjalny formularz zgłoszeń online, który wyraźnie skraca czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Formalności są w zasadzie ograniczone do minimum, a doradcy dostępni na każdym etapie zarówno zgłaszania, jak i likwidacji szkody. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skorzystać z innych form kontaktu, np. telefonicznego.
Czy konieczne jest wzywanie policji na miejsce zdarzenia?
Jeśli doszło jedynie do kolizji, czyli zdarzenia, w wyniku którego straty mają wyłącznie charakter materialny (czyli uszkodzenie auta lub np. ogrodzenia), natomiast żadna osoba nie odniosła obrażeń, nie ma obowiązku wzywania policji. Jednak jak najbardziej masz taką możliwość. Jeśli wezwiesz policję, musisz liczyć się z tym, że cała procedura najpewniej zostanie znacznie wydłużona. Co więcej, przyjazd policji będzie determinował poniesienie pewnych kosztów – na kierowcę, który zostanie uznany przez policję za winnego, będzie nałożony mandat oraz otrzyma on co najmniej 6 punktów karnych.
Zatem wiesz już, że z pomocy policji możemy skorzystać zawsze, jednak nie w każdej sytuacji jest to konieczne. Stłuczki mają różny charakter i mogą być powodem jedynie drobnego zarysowania. Jeśli dwie strony szybko ustalą winnego i będą zgodne co do całego przebiegu kolizji wówczas można ograniczyć działania do spisania wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Oświadczenie będzie wystarczającym dowodem dla ubezpieczyciela i pozwoli uzyskać odszkodowanie, które zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC lub AC. Warto też pamiętać o tym, że, takiego oświadczenia nie musisz wypełniać na specjalnym druku – wystarczy zwykła kartka papieru, na której opiszesz zdarzenie.
Pamiętaj! Oświadczenie, na podstawie którego będzie wyceniane odszkodowanie z polisy AC, musi informować o tym, kto jest sprawcą zdarzenia. Kluczowe jest także opisanie całego zajścia, z uwzględnieniem takich informacji jak miejsce, godzina, przebieg sytuacji, okoliczności towarzyszące kolizji, a także skutki kolizji. |
Jeśli jednak dochodzi do sporów związanych z tym, kto zawinił lub nie masz pewności co do tego, czy przyznający się do winy kierowca nie zmieni później zeznań, warto wówczas wezwać policję, która sporządzi stosowny protokół stanowiący dowód w sprawie.
Istnieją jednak pewne okoliczności, które nakładają obowiązek wezwania policji. Jeśli choćby jedna osoba odniosła obrażenia w wyniku wypadku drogowego, należy wówczas wezwać odpowiednie służby, w tym policję. Zasada ta nie ogranicza się do sytuacji, w której poszkodowany trafi do szpitala – jeśli tylko na miejscu zdarzenia interweniuje pogotowie, należy również wezwać policję.
Zobacz, w jakich jeszcze sytuacjach należy wezwać służby policyjne:
- kiedy nie jest klarowne, kto jest winny i, jaka jest przyczyna zdarzenia,
- jeśli winny nie przyznaje się do spowodowania kolizji,
- w sytuacji, kiedy sprawca nie ma przy sobie dokumentów lub są one nieczytelne,
- kiedy, winny oddalił się od miejsca wypadku,
- jeżeli masz podejrzenie, że jakiś uczestnik zdarzenia jest nietrzeźwy,
- w przypadku, kiedy do wypadku zostały wezwane służby ratunkowe.
Jaki jest zakres AC w LINK4?
Jak już wiesz, autocasco to dobrowolne ubezpieczenie przeznaczone dla pojazdów mechanicznych, które są uczestnikami ruchu drogowego. Jeśli tylko dojdzie do wypadku czy kolizji – także z Twojej winy – polisa AC zabezpiecza Cię przed finansowymi skutkami zdarzenia. Zakres ochrony ubezpieczeniowej może być różny w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego
W LINK4 AC zawierane jest w formule All Risk, co oznacza, że obejmuje wszelkie zdarzenia poza tymi wyłączonymi wprost w OWU. Możesz liczyć na odszkodowanie w takich sytuacjach jak m.in.:
- wypadek,
- kolizja,
- zderzenie ze zwierzęciem,
- działanie osób trzecich (np. zarysowanie pojazdu na parkingu),
- działanie sił natury (np. huragan, grad, powódź),
- kradzież.
Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC, nie będziesz musiał się już martwić o to, że któraś z wymienionych sytuacji mocno uderzy w Twój domowy budżet. W LINK4 AC nie zabezpiecza jedynie samochodu, ale także podręczny bagaż czy dziecięce foteliki znajdujące się w pojeździe w chwili zdarzenia. Klient ma możliwość objęcia ochroną wyposażenia dodatkowego takiego alufelgi czy sprzęt audio.
W LINK4 do wyboru masz trzy warianty likwidacji szkody: ASO, Warsztat i Kosztorys. W pierwszym wariancie możesz naprawić samochód w dowolnym warsztacie, w tym w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO),w opcji Warsztat możesz zdecydować się na naprawę w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym. W wariancie Kosztorys otrzymujesz odszkodowanie na podstawie wyceny szkody opracowanej przez rzeczoznawcę, a następnie we własnym zakresie naprawiasz pojazd.
Zarówno w jednym, jak i w drugim wariancie możesz wybrać sumę ubezpieczenia: stałą bądź zmienną.
Co wybrać – stałą czy zmienną sumę ubezpieczenia?
Omawiając tę kwestię, należy zacząć od tego, że wartość każdego pojazdu zmniejsza się w zasadzie z każdym miesiącem. I jest to o tyle istotne, że może mieć wpływ na wysokość odszkodowania w przypadku powstałej szkody lub kradzieży. Wyobraź sobie, że kupujesz nowy samochód, który po pół roku użytkowania został skradziony, a suma ubezpieczenia AC jest zmienna. W takim przypadku ubezpieczyciel ustali na nowo wartość auta na dzień, w którym doszło do kradzieży. I to ta ustalona kwota będzie wiążąca pod kątem ustalania wysokości odszkodowania. W przypadku nowych aut jest to więc rozwiązanie stosunkowo niekorzystne. Istnieje jednak alternatywa w postaci ubezpieczenia ze stałą sumą.
Stała suma ubezpieczenia gwarantuje właścicielowi ubezpieczonego pojazdu zachowanie wartości samochodu z dnia zawarcia umowy przez cały okres trwania umowy. Zatem wybór odpowiedniej sumy ubezpieczeniajest niezwykle istotny w przypadku nowego lub kilkuletniego auta, dla którego spadki wartości w stosunkowo krótkim czasie są dość wyraźne.
Pamiętaj! W LINK4 dla nowych samochodów przewidziana jest polisa ze stałą sumą ubezpieczenia. Nie są za to nakładane żadne dodatkowe opłaty. |
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak kupić AC w LINK4?
Jeśli szukasz rozwiązania, które zabezpieczy Cię przed poniesieniem finansowych strat w wyniku szkody powstałej z Twojej winy, polisa AC będzie doskonałym rozwiązaniem. Propozycja LINK4 jest elastyczna i pozwala dopasować AC do swoich potrzeb. Masz możliwość wybrania wariantu likwidacji szkody. Możesz też zdecydować się na dodatkowe opcje, takie jak amortyzacja czy udział własny.
Mając ubezpieczenie AC w LINK4, możesz liczyć na odszkodowanie za szkody, które zaistniały w ruchu drogowym, ale także szkody parkingowe czy też zdarzenia wywołane przez siły natury lub osoby trzecie. Co więcej, ochroną objęte są także foteliki i bagaż podręczny. Możesz także ubezpieczyć dodatkowe wyposażenie samochodu. Jeśli jeszcze nie masz wykupionego AC, to warto skorzystać z intuicyjnego kalkulatora OC LINK4, dzięki któremu szybko poznasz wysokość swojej składki na pojazd. Możesz też skontaktować się bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. W ofercie znajdziesz nie tylko OC czy AC, ale również inne ubezpieczenia dobrowolne, takie jak Assistance czy NNW. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. Nie czekaj i kup ubezpieczenie już dziś!
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Toruń
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
FAQ – często zadawane pytania
Czy mogę liczyć na odszkodowanie, gdy jestem sprawcą wypadku?
Właśnie tak działa ubezpieczenie AC. Szkoda z własnej winy nie pozbawia Cię możliwości otrzymania odszkodowania. Polisa AC stanowi zabezpieczenie przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń – nawet tych, którego sam jesteś sprawcą.
Jakie szkody pokrywa AC?
Polisa AC swoim zakresem obejmuje szkody, które mogą być spowodowane zarówno przez Ciebie, jak i osoby trzecie czy warunki atmosferyczne. Polisa obejmuje m.in. takie zdarzenia jak wypadek, kolizja, zderzenie ze zwierzęciem czy działanie sił natury. Na odszkodowanie możesz liczyć także w sytuacji, kiedy skradzione zostanie samo auto, jak i jego elementy.
Jak uzyskać odszkodowanie z AC?
Należy zgłosić powstanie szkody ubezpieczycielowi. W LINK4 można to zrobić za pomocą wygodnego formularza online lub skorzystać z innych form kontaktu. Szkodę powinieneś zgłosić niezwłocznie, dzięki czemu odpowiednio szybciej otrzymasz odszkodowanie. Wartość uszkodzeń ocenia rzeczoznawca i na podstawie sporządzonego przez niego kosztorysu przyznawane jest odszkodowanie.
Ile mam czasu na zgłoszenie szkody?
Szkodę należy zgłosić niezwłocznie po jej zaistnieniu. Miej też na uwadze to, że w pewnych przypadkach istnieje obowiązek zgłoszenia szkody policji. Jeśli natomiast masz podejrzenie, że uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub w wypadku ucierpieli ludzie czy zachodzi podejrzenie, że doszło do przestępstwa, zajście należy zgłosić natychmiast.
Musisz także zgłosić szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym. Sprawdź w OWU, ile masz czasu na zgłoszenie szkody, ale tu także warto kierować się zasadą niezwłocznego przekazania informacji o zaistniałej szkodzie.
Żródła:
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20