Czy można mieszać oleje silnikowe? Podpowiadamy!

Zastanawiasz się, czy można mieszać oleje silnikowe? Wiele tego typu produktów na rynku jest tańszych niż te oferowane w ASO. Dzisiaj podpowiadamy, kiedy mieszanie oleju jest bezpieczne, a kiedy lepiej tego nie robić.

Spis treści:
1. Czym jest olej silnikowy i jakie są jego rodzaje?
2. Czy można mieszać oleje silnikowe?
3. Kiedy nie można mieszać oleju i czym to grozi?
4. Teraz już wiesz, czy można mieszać oleje silnikowe

Czym jest olej silnikowy i jakie są jego rodzaje?

Silnik każdego auta do prawidłowej pracy wymaga stosowania odpowiedniego oleju. Producenci aut zalecają stosowanie konkretnych rodzajów tych specyfików. Jednak nie zawsze masz możliwość ich użycia. Dlatego powinieneś wiedzieć jakie oleje można mieszać, oraz jakie zadanie te substancje odgrywają w funkcjonowaniu Twojego samochodu.

Jeżeli porównamy samochód do ludzkiego ciała, to sercem pojazdu jest silnik. Układ smarowania to układ krwionośny, który dostarcza życiodajny olej silnikowy. Bez nich części silnika, wały, tłoki i łożyska zużywałyby się szybciej i ulegały awarii. Działają na nie ogromne siły, a do tego stale trą o siebie z dużą mocą. Ponadto olej silnikowy chłodzi i zwiększa szczelność całego układu, co pozwala na wytworzenie większego ciśnienia w komorze silnika. To przekłada się na wydajniejsze spalanie silnika.

Na rynku w tej chwili dostępnych jest kilka rodzajów olejów silnikowych. Do której kategorii dany olej się zalicza, zależy od jego składu. A konkretnie tak zwanej bazy olejowej. Stanowi ona nawet 90% objętości danego produktu. Baza olejowa decyduje o właściwościach, a tym samym o jakości oleju silnikowego. Otrzymywana jest ona w wyniku destylacji ropy naftowej lub syntezy chemicznej.

Bazy olejowe podzielone są na V grup. Są to:

  • grupa I – powstaje w procesie destylacji ropy naftowej, obecnie się jej już nie stosuje;

  • grupa II – powstaje w wyniku hydrokrakingu ropy naftowej, charakteryzuje się lepszą jakością od grupy I;

  • grupa III – powstaje z ropy naftowej poddawanej kilkukrotnemu hydrokrakingowi;

  • grupa IV – są to polialfaolefiny powstałe w wyniku syntezy chemicznej, mają dużo lepszą jakość niż poprzednie grupy, są jednak znacząco droższe;

  • grupa V – są to bazy olejowe, wśród których dominują oleje poliestrowe (POE), a także silikony, estry i fosforany, wytwarzane w procesie syntezy chemicznej. Nie są stosowane samodzielnie, lecz jako dodatek do pozostałych baz.

Na podstawie zawartości bazy olejowej w danym produkcie stosuje się następujący podział:

  • Oleje mineralne – powstają ze zmieszania baz z grup I i II;

  • Oleje półsyntetyczne – zawierające bazy z grup I i II oraz grup III, IV i V. Dokładne proporcje określane są przez przepisy obowiązujące w danym kraju;

  • Oleje syntetyczne – bazy z grup III, IV i V.

Im więcej w danym oleju bazy z wyższych grup, tym lepszymi parametrami się on charakteryzuje. Oleje mineralne stosuje się w starszych modelach samochodów, lub w przypadku tych, jednostek napędowych, których producent zaleca stosowanie tego rodzaju oleju. Zdecydowana większość współczesnych pojazdów przystosowana jest to pracy z olejami półsyntetycznymi lub syntetycznymi. Jednak czy olej silnikowy można mieszać z produktem innej marki lub innego rodzaju?

Przeczytaj: Wymiana filtra oleju. Instrukcja krok po kroku

czy-mozna-mieszac-oleje-silnikowe-1

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Skoro na rynku spotkać można kilka typów olejów silnikowych, czy można je ze sobą mieszać? Przecież nie zawsze masz możliwość spuszczenia starego produktu z układu smarowania. Znając zasady interakcji poszczególnych olejów ze sobą, a także z silnikiem, można dolać olej innej marki do silnika. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Należy dobrać olej o podobnych właściwościach i pochodzeniu. W rzeczywistości istnieje wiele zmiennych, które decydują o ostatecznym wyniku mieszania substancji takich jak olej silnikowy. To, czy można mieszać dwa produkty, zależy także od zaleceń producenta konkretnego pojazdu.

A czy można mieszać oleje silnikowe 5w30 z 5w40 ze sobą? Produkty te charakteryzują się podobnym składem. Główną różnicą między tymi olejami jest to, 5w40 jest bardziej lepki w wysokich temperaturach. Oznacza to, że silnik będzie lepiej nasmarowany latem, niż gdy użyjesz oleju 5w30 w niskich temperaturach. Dlatego, gdy nie masz wyboru, możesz zmieszać ze sobą te dwa rodzaje oleju silnikowego. Nie powinno to spowodować problemów z funkcjonowaniem silnika.

A czy można mieszać oleje silnikowe różnych marek? Na to pytanie wielu kierowców poszukuje odpowiedzi w sieci. Jeżeli mają one te same właściwości oraz poziom lepkości, to marka oraz producent danego oleju nie ma znaczenia. Dolanie innego produktu w trasie, gdy nie masz możliwości zakupu zazwyczaj stosowanego oleju, to rozwiązanie bezpieczne i chroniące przed uszkodzeniem silnika. Pamiętaj tylko o tym, by sprawdzić, jaki poziom lepkości ma dany olej. Dolanie nieodpowiedniego produktu może uszkodzić silnik. 

Co ciekawe możesz także mieszać olej półsyntetyczny z mineralnym, jeżeli charakteryzują się one tymi samymi wartościami lepkości. Jednak po takim zabiegu konieczne jest spuszczenie oleju z pojazdu, wymycie układu smarowania i zastosowanie zalecanego przez producenta auta oleju. Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, czy oleje silnikowe można mieszać, w większości przypadków jest twierdząca. Są jednak przypadki, gdy lepiej tego nie robić.

czy-mozna-mieszac-oleje-silnikowe-2

Kiedy nie można mieszać oleju i czym to grozi?

A czy można mieszać olej syntetyczny z półsyntetycznym? Jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja, to już po kilku kilometrach dojdzie do pogorszenia właściwości mieszanki smarnej, oraz stabilności termicznej silnika i przyspieszenia akumulacji osadu. Mieszanie różnych rodzajów olejów silnikowych spowoduje trwałe uszkodzenie silnika. Prowadzi to zwykle do zwiększonego zużycia oleju i zablokowania przewodów doprowadzających go do silnika.

Warto pamiętać, że producenci obecnie skupiają się na olejach syntetycznych i są one stale ulepszane, aby lepiej odpowiadały specyfikacjom technicznym i konstrukcjom współczesnych silników. Prowadzi to do stabilności i lepszej wydajności jednostki napędowej. Ponadto oleje syntetyczne są stabilne termicznie, dzięki czemu mogą pracować w wyższych temperaturach. Dodatkowo zmniejszają zużycie poszczególnych części silnika i opory tarcia, a także oszczędzają paliwo. Ułatwiają pracę w niskich temperaturach i zapewniają lepszą czystość silnika niż oleje mineralne lub półsyntetyczne, co skutkuje dłuższymi okresami między wymianami.

Wymieszanie ich z mniej wydajnymi olejami może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności, a co za tym idzie zmniejszeniem mocy silnika. Dlatego też, gdy zastanawiasz się, czy można mieszać olej silnikowy, pamiętaj, że choć odpowiedź brzmi: tak, to trzeba w takiej sytuacji spełnić pewne warunki.

Zobacz również: Dlaczego “silnik bierze olej”? Przyczyny, objawy i rozwiązania

czy-mozna-mieszac-oleje-silnikowe-3

Teraz już wiesz, czy można mieszać oleje silnikowe

Wiesz już, czy można łączyć oleje silnikowe, oraz czym grozi nieumiejętne sporządzenie takiej mieszanki. Mamy nadzieję, że w razie takiej konieczności nie będziesz miał wątpliwości, jak się zachować.  

Pamiętaj także, że dogodne ubezpieczenie OC  znajdziesz w LINK4. Żeby się o tym przekonać, wystarczy, że odwiedzisz naszą stronę internetową i skorzystasz z wygodnego kalkulatora ubezpieczeń. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze