Czy NNW jest obowiązkowe? Wyjaśniamy!

Ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, to ważne wsparcie finansowe dla osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym.

Z NNW wypłacane jest świadczenie pieniężne, które może być przeznaczone na dowolny cel – w tym na pokrycie kosztów leczenia. Poza tym wspiera finansowo osoby najbliższe po utracie osoby, która znajdowała się w ubezpieczonym samochodzie. Czy NNW jest obowiązkowe dla kierowców? Nie, ale warto z niego skorzystać.

Spis treści:

1. Czy NNW jest obowiązkowe?
2. NNW – co obejmuje?
3. NNW komunikacyjne – co jeszcze warto wiedzieć?
4. Podsumujmy: NNW – obowiązkowe, czy nie?

Czy NNW jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Zatem, czy NNW jest obowiązkowe? Odpowiedź brzmi: nie

Polisa NNW często jednak polecana jest kierowcom pojazdów mechanicznych wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Stąd może pojawiać się wątpliwość, czy NNW jest obowiązkowe, czy nie.

Polisa NNW jest jednak niezwykle pomocna w przypadku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. NNW przy niewysokim koszcie składki chroni kierowcę oraz pasażerów samochodu – nawet jeżeli to on ponosi winę za kolizję drogową. O szczegółowych warunkach wypłaty odszkodowania z tytułu NNW dowiesz się zawsze z OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. 

Z reguły NNW jest dołączane do ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że ważna polisa OC jest warunkiem niezbędnym dla dopuszczenia samochodu do jazdy. Za brak aktualnego OC od 1 stycznia 2023 grozi Ci kara w wysokości do 200% minimalnego wynagrodzenia, czyli nawet do 6980 zł, a od lipca 2023 nawet 7200 zł!

Polisa OC pokrywa jedynie koszty związane ze szkodami powstałymi u osób trzecich podczas spowodowanego przez Ciebie wypadku. Nie obejmuje ona ochroną ani Twojego samochodu, ani Ciebie. Jeżeli chcesz mieć finansowe zabezpieczenie, np. na wypadek zdarzenia, po którym będziesz musiał dochodzić do zdrowia, warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia o NNW. Jego koszty są relatywnie niewysokie. 

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

Ludzie kupują ubezpieczenie

NNW – co obejmuje?

Jako kierowca pojazdu możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW. Czy jest obowiązkowe? Już wiesz, że nie, jednak może okazać się niezwykle przydatne. W przypadku polisy NNW w LINK4 pieniądze wypłacane są w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. Oznacza to, że wypłata zwykle następuje jeszcze przed zakończeniem leczenia. 

Co obejmuje polisa NNW w LINK4? Przede wszystkim, niezależnie czy kierowca ubezpieczonego pojazdu był sprawcą wypadku, czy poszkodowanym, zarówno on, jak i jego pasażerowie mogą otrzymać wypłatę odszkodowania. Finansowe wsparcie udzielane jest w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu osób uczestniczących w zdarzeniu, które znajdowały się w ubezpieczonym samochodzie. Polisa NNW nabyta w LINK4 działa na całym świecie. Nieważne więc, czy wypadek zdarzył się w Polsce, czy podczas podróży za granicą. 

NNW wypłacane jest zwykle:

  • w razie urazu, który jest następstwem wypadku komunikacyjnego,
  • rodzinie osoby, która zginęła w wypadku komunikacyjnym,
  • w razie nieszczęśliwego wypadku powstałego przy wsiadaniu, wysiadaniu, postoju czy załadunku pojazdu objętego ubezpieczeniem.

Przed wykupieniem NNW komunikacyjnego dokładnie dowiedz się, kogo i w jakich sytuacjach będzie obejmować ubezpieczenie. Wszystkie te niezbędne informacje zawsze znajdziesz w OWU. Jednym z wyłączeń NNW są sytuacje, w których sprawca wypadku działał pod wpływem środków odurzających – alkoholu czy narkotyków. Ubezpieczenie nie zadziała także, jeżeli szkody wyrządzono celowo. 

Co ważne, NNW wykupione przez kierowcę, może obejmować wszystkie osoby podróżujące z nim samochodem do wysokości ustalonej w polisie kwoty. Ubezpieczony sam decyduje o tym, jaka będzie to suma podczas zakupu NNW. To od niej też zależeć będzie wysokość składki. Świadczenie będzie można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów leczenia, opłacenie wizyt w poradniach specjalistycznych, rehabilitację czy zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Co więcej, jeżeli w wyniku wypadku doszło do śmierci pasażera pojazdu, pieniądze z polisy mogą zostać wypłacone bliskim tej osoby, którzy przeznaczyć mogą je na pochówek

W LINK4 polisę NNW można wykupić razem z pakietem OC lub OC/AC. Aby to zrobić, skorzystaj z Kalkulatora LINK4 na naszej stronie internetowej. Możesz także zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i porozmawiać o dostępnych opcjach z naszym konsultantem. Jeżeli wolisz rozmowę na żywo, spotkaj się z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4. Każda z tych dróg to dobra opcja na zakup ubezpieczenia.

KObieta po wypadku samochodowym

NNW komunikacyjne – co jeszcze warto wiedzieć?

Polisa NNW przypisana jest do konkretnego samochodu – tak jak OC. Dlatego też ubezpieczenie obejmuje wszystkie osoby, które w trakcie nieszczęśliwego wypadku znajdowały się w samochodzie. Jeżeli więc masz kilka pojazdów, rozważ wykupienie polisy NNW na każdy z nich. Dzięki temu Ty i Twoi pasażerowie zawsze będziecie chronieni przed następstwem nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. 

Polisa NNW w LINK4 dołączana jest do ubezpieczenia OC lub OC/AC. Oznacza to, że czas obowiązywania NNW musi pokrywać się z OC. Ubezpieczenie wykupuje się zwykle na 12 miesięcy. Istnieje jednak możliwość dokupienia NNW osobno w późniejszym terminie. Wtedy okres jej obowiązywania będzie kończył się zawsze z ustaniem ważności polisy OC. 

Warto wiedzieć, że w LINK4 możesz poszerzyć ubezpieczenie komunikacyjne NNW także o pakiet Wracaj do zdrowia. Dzięki niemu zyskasz dostęp do lekarzy specjalistów oraz wielu zabiegów medycznych, które pomogą Ci szybciej dojść do sprawności po nieszczęśliwym wypadku. 

W LINK4 możesz wybrać sumę ubezpieczenia NNW, która najbardziej Ci odpowiada. Więcej o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dowiesz się na stronie LINK4.

Zobacz także: Ubezpieczenie komunikacyjne – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Mężczyzna podpisuje umowę

Podsumujmy: NNW – obowiązkowe czy nie?

Odpowiedź na pytanie, czy ubezpieczenie NNW jest obowiązkowe, brzmi nie. Może się jednak okazać niezwykle przydatne w procesie dochodzenia do zdrowia po wypadku komunikacyjnym. Wykupując polisę NNW do swojego OC lub OC/AC, zapewniasz ochronę nie tylko sobie, ale i swoim pasażerom. Składki NNW są stosunkowo niskie, co oznacza, że dodatkowe zabezpieczenie nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. 

Sprawdź również: ubezpieczenie samochodu Stalowa WolaOC Jeep

Jeżeli jesteś zainteresowany wykupieniem polisy NNW w LINK4, skorzystaj z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu sprawnie przeliczysz Twoje ubezpieczenie. Możesz także porozmawiać z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, by wykupić ubezpieczenie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu z LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy