Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy NNW jest obowiązkowe? Wyjaśniamy!

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 39 sek.

Ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, to ważne wsparcie finansowe dla osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym. Z NNW wypłacane jest świadczenie pieniężne, które może być przeznaczone na dowolny cel – w tym na pokrycie kosztów leczenia. Czy NNW jest obowiązkowe dla kierowców? Nie, ale warto je wykupić.

Skutkiem nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych może być uraz, uszczerbek na zdrowiu, hospitalizacja, a nawet śmierć kierowcy bądź pasażera. Finansowe wsparcie w takich sytuacjach zapewnia ubezpieczenie NNW. Obejmuje ono nie tylko kierowcę ubezpieczonego pojazdu, ale też wszystkich uczestniczących w zdarzeniu pasażerów znajdujących się w aucie, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu. Warto zatem zdecydować się na ubezpieczenie NNW, aby zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa na drodze i zyskać pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji nie zostaniesz pozostawiony bez pomocy.

Co dokładnie obejmuje ubezpieczenie NNW? Czy jest obowiązkowe? Dlaczego warto je mieć? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia NNW.

Czy NNW jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. Zatem, czy NNW jest obowiązkowe? Odpowiedź brzmi: nie. 

NNW komunikacyjne często polecane jest kierowcom pojazdów mechanicznych wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Stąd właśnie może pojawiać się wątpliwość, czy NNW jest obowiązkowe, czy nie. To dobrowolne ubezpieczenie, które warto jednak posiadać, aby zabezpieczyć się w razie kolizji, wypadku komunikacyjnego i nieszczęśliwych następstw tych zdarzeń. 

Przy niewysokim koszcie składki ubezpieczenie NNW chroni kierowcę oraz pasażerów samochodu – nawet jeżeli to on ponosi winę za kolizję drogową. Ubezpieczenie to pozwala otrzymać świadczenie pieniężne w trudnych sytuacjach życiowych, które są następstwem wypadków albo kolizji drogowych. Co istotne, dotyczy ono też zdarzeń podczas wsiadania i wysiadania z auta, tankowania lub rozładowania pojazdu. O szczegółowych warunkach wypłaty odszkodowania z tytułu NNW dowiesz się zawsze z OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. 

W LINK4 możesz kupić NNW wraz z ubezpieczeniem OC albo OC AC. Pamiętaj, że ważne OC jest warunkiem niezbędnym do włączenia się do ruchu drogowego. Za brak aktualnego OC od 1 stycznia 2024 grozi Ci nałożona przez UFG kara w wysokości do 200% minimalnego wynagrodzenia, czyli nawet do 8480 zł , a od lipca 2024 nawet 8600 zł!

OC pokrywa jedynie koszty związane ze szkodami powstałymi u osób trzecich podczas spowodowanego przez Ciebie wypadku. Nie obejmuje ochroną ani Twojego samochodu, ani Ciebie. Jeżeli chcesz mieć finansowe zabezpieczenie, np. na wypadek zdarzenia, które spowoduje uszczerbek na zdrowiu, wraz z obowiązkowym OC warto wykupić ubezpieczenie NNW. Jego koszty są relatywnie niewysokie. 

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

NNW – co obejmuje?

Jako ubezpieczający pojazd możesz zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW. Czy jest obowiązkowe? Już wiesz, że nie, jednak może okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy uwzględnisz niewysoki koszt składki i jednocześnie szeroki zakres tego, co obejmuje ubezpieczenie NNW. W przypadku ubezpieczenia NNW w LINK4 świadczenie wypłacane jest w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. Oznacza to, że wypłata następuje już podczas Twojego powracania do zdrowia. To ułatwi Ci skupienie się na rekonwalescencji.

Co obejmuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w LINK4? Przede wszystkim, niezależnie, czy kierowca ubezpieczonego pojazdu był sprawcą wypadku, czy poszkodowanym, zarówno on, jak i jego pasażerowie mogą otrzymać wypłatę odszkodowania. Finansowe wsparcie udzielane jest w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu osób uczestniczących w zdarzeniu, które znajdowały się w ubezpieczonym samochodzie. NNW oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4 działa na całym świecie. Nieważne więc, czy wypadek zdarzył się w Polsce, czy podczas podróży za granicą. 

NNW wypłacane jest zwykle:

  • w przypadku uszczerbku na zdrowiu, który jest następstwem wypadku komunikacyjnego,
  • rodzinie osoby, która zginęła w wypadku komunikacyjnym,
  • w razie nieszczęśliwego wypadku powstałego przy wsiadaniu, wysiadaniu, postoju czy załadunku pojazdu objętego ubezpieczeniem,
  • w razie hospitalizacji, konieczności zakupu leków i środków opatrunkowych, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych.

Przed wykupieniem NNW komunikacyjnego dokładnie dowiedz się, kogo, w jakich sytuacjach i w jakim zakresie obejmuje ubezpieczenie NNW, a także na jaką wypłatę odszkodowania możesz liczyć. Wszystkie te niezbędne informacje zawsze znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W OWU wskazane są też wyłączenia. Jednym z wyłączeń NNW są sytuacje, w których sprawca wypadku działał pod wpływem środków odurzających – alkoholu czy narkotyków. Ubezpieczenie nie zadziała także, jeżeli m.in. szkody wyrządzono celowo, gdy do wypadku doszło w wyniku udziału w rajdzie czy wyścigu, a także, gdy kierowca spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca zdarzenia mimo prawnego obowiązku pozostania na miejscu (nie dotyczy sytuacji, gdy ucieczka ma na celu ratowanie czyjegoś zdrowia bądź życia).

Co ważne, NNW wykupione przez kierowcę, obejmuje wszystkie osoby podróżujące z nim samochodem do wysokości sumy ubezpieczeniu NNW. W ramach dostępnych opcji ubezpieczony sam decyduje o tym, jaka będzie to suma ubezpieczenia podczas zakupu NNW. To od niej zależeć będzie wysokość składki. Co istotne, suma ubezpieczenia NNW po wypłacie świadczenia nie zmniejszy się o kwotę wypłaconych świadczeń.

Świadczenie będzie można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów leczenia, opłacenie wizyt w poradniach specjalistycznych, rehabilitację czy zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Co więcej, jeżeli w wyniku wypadku doszło do śmierci pasażera pojazdu, pieniądze z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków mogą zostać wypłacone bliskim tej osoby, którzy przeznaczyć mogą je na pochówek. W razie śmierci LINK4 wypłaci jednorazowo 100% wysokości sumy ubezpieczenia.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

NNW komunikacyjne – co jeszcze warto wiedzieć?

Ubezpieczenie NNW przypisane jest do konkretnego samochodu – tak jak OC. Dlatego też obejmuje wszystkie osoby, które w trakcie nieszczęśliwego wypadku znajdowały się w samochodzie. Jeżeli więc masz kilka pojazdów, rozważ wykupienie NNW na każdy z nich. Dzięki temu Ty i Twoi pasażerowie zawsze będziecie chronieni przed następstwem nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego. 

NNW komunikacyjne w LINK4 dołączane jest do ubezpieczenia OC lub OC AC. Oznacza to, że czas obowiązywania NNW musi pokrywać się z OC. Ubezpieczenie wykupuje się zwykle na 12 miesięcy. Istnieje jednak możliwość dokupienia NNW osobno w późniejszym terminie. Wtedy okres jego obowiązywania będzie kończył się zawsze z ustaniem ważności OC. Koszt składki zostanie proporcjonalnie zmniejszony i wyliczony za konkretny okres obowiązywania.

Warto wiedzieć, że w LINK4 możesz poszerzyć ubezpieczenie komunikacyjne NNW także o pakiet Wracaj do zdrowia. Dzięki niemu zyskasz dostęp do lekarzy specjalistów oraz wielu zabiegów medycznych, które pomogą Ci szybciej dojść do sprawności po nieszczęśliwym wypadku. 

Więcej o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dowiesz się na stronie LINK4.

Zobacz także: Ubezpieczenie komunikacyjne – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Ubezpieczenie AC – dodatkowa ochrona dla Ciebie

Na wypłatę odszkodowania z NNW komunikacyjnego możesz liczyć w wielu sytuacjach na drodze. NNW nie jest jednak jedynym dobrowolnym ubezpieczeniem, które warto kupić. NNW zapewnia wsparcie finansowe, gdy coś stanie się kierowcy bądź pasażerom. Jeśli jednak uszkodzeniu ulegnie Twój samochód, możesz liczyć na świadczenie w ramach AC.

Dzięki posiadaniu ubezpieczenia Autocasco otrzymasz odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku albo stłuczki z Twojej winy, czego efektem będzie uszkodzenie Twojego auta. Szeroki zakres ochrony obejmuje też inne zdarzenia losowe, w tym m.in. działanie osób trzecich oraz sił natury. AC w LINK4 jest zawierane w formule All Risk, co oznacza, że obejmuje wszystkie zdarzenia, które mogą Cię spotkać, z wyjątkiem tych wymienionych w OWU jako wyłączenia. W ramach ubezpieczenia możesz samodzielnie wybrać wariant likwidacji szkody: 

  • ASO – naprawiasz auto w autoryzowanej stacji obsługi, 
  • Kosztorys – rzeczoznawca oszacuje szkodę, otrzymasz odszkodowanie i sam zdecydujesz o sposobie naprawy,
  • Warsztat – dokonujesz naprawy w warsztacie nieautoryzowanym.

Ponadto w ramach wariantów ASO i Warsztat masz możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Jeśli Twój samochód ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy z AC, LINK4 zapewni Ci auto zastępcze na maksymalnie 7 dni.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podsumujmy: NNW – obowiązkowe czy nie?

Wyjaśniliśmy już, czym się charakteryzuje i co obejmuje ubezpieczenie NNW. Pamiętaj, że odpowiedź na to, czy ubezpieczenie NNW jest obowiązkowe, brzmi nie. Może się ono jednak okazać niezwykle przydatne w procesie dochodzenia do zdrowia po wypadku komunikacyjnym. Wykupując NNW do swojego OC lub OC AC, zapewniasz ochronę nie tylko sobie, ale i swoim pasażerom. Składki NNW są stosunkowo niskie, co oznacza, że dodatkowe zabezpieczenie nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. 

Sprawdź również: ubezpieczenie samochodu Stalowa Wola, OC Jeep

Jeżeli jesteś zainteresowany wykupieniem ubezpieczenia NNW w LINK4, skorzystaj z Kalkulatora online, dzięki któremu sprawnie przeliczysz Twoje ubezpieczenie. Możesz także porozmawiać z konsultantami pod numerem 22 444 44 23 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, by wykupić ubezpieczenie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i do kontaktu z LINK4!

FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia NNW

Kogo dotyczy NNW?

NNW są objęci zarówno kierowca, jak i pasażerowie pojazdu – niezależnie od tego, czy kierowca był sprawcą, czy poszkodowanym w wypadku. Nie dotyczy to sytuacji, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu, środków odurzających albo celowo spowodował szkodę. 

Kiedy obowiązuje NNW?

NNW to dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zabezpieczające Ciebie i podróżujące z Tobą osoby. Zapewnia wsparcie finansowe w razie uszczerbku na zdrowiu albo śmierci, będących wynikiem wypadku komunikacyjnego z udziałem ubezpieczonego pojazdu. Chroni zarówno kierowcę, jak i pasażerów samochodu, nie tylko w czasie jazdy, ale też wsiadania, wysiadania, załadunku lub postoju auta.

Jakie sytuacje nie są objęte ubezpieczeniem NNW?

Jak każde ubezpieczenie, również NNW ma swoje wyłączenia. Są one szczegółowo określone w OWU. Dotyczą sytuacji, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Należą do nich m.in. spowodowanie szkody przez kierowcę celowo, pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Czy ubezpieczenie na życie to to samo co NNW?

NNW komunikacyjne nie jest tym samym, co ubezpieczenie na życie.

Czy można wykupić ubezpieczenie NNW na miesiąc?

Zazwyczaj NNW komunikacyjne jest kupowane wraz z ubezpieczeniem OC bądź OC AC na 12 miesięcy. Czasami można jednak nabyć je osobno, na krótszy okres. W takim przypadku będzie ono obowiązywało do końca ważności umowy ubezpieczenia OC lub OC AC. Wszystko zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21