Czyszczenie końcówki wydechu. Jak je wykonać?

Kierowcy, w większym lub mniejszym stopniu dbają o kondycję swojego pojazdu. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczać części Twojego samochodu, przygotowaliśmy poniższy artykuł.

Dowiesz się z niego, jak wygląda czyszczenie końcówki wydechu. Sprawdź, jak zabrać się za ten zabieg pielęgnacyjny. 

Spis treści:

1. Czyszczenie końcówki wydechu – jak często powinno się je wykonywać?
2. Czyszczenie wydechu w środku – jak je wykonać?
3. Preparat do czyszczenia wydechu – czym najskuteczniej wyczyścić wydech z zewnątrz?
4. Uszkodzony wydech – co robić?
5. Czyszczenie końcówki wydechu – podsumowanie

Czyszczenie końcówki wydechu – jak często powinno się je wykonywać?

W tej kwestii mamy do czynienia z dwoma szkołami. Jedna mówi, że czyszczenie wydechu w środku powinno być przeprowadzane przy każdym myciu auta. Druga z kolei twierdzi, że nie ma co zbyt często przejmować się tego rodzaju zabiegiem. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. 

Wszystko zależy od Twojego podejścia oraz dostępnego czasu. Musisz bowiem wiedzieć, że bywają przypadki, gdy dostęp do końcówki wydechu nie jest prosty i wymaga nieco zachodu. Ciemne naloty bezsprzecznie powinny być regularnie czyszczone, by przedłużyć życie końcówki wydechu oraz zadbać o atrakcyjną stronę wizualną tego elementu.

Przeczytaj także: Końcówki wydechu. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

czyszczenie-koncowki-wydechu

Czyszczenie wydechu w środku – jak je wykonać?

Czyszczenie końcówki wydechu wymaga zastosowania specjalnych preparatów, o których dowiesz się więcej z dalszej części tekstu. Sam proces czyszczenia nie jest zbytnio skomplikowany i zamyka się w dwóch prostych krokach:

  • Nałożenie pasty na bawełnianą szmatkę.

  • Szorowanie wydechu aż do momentu zniknięcia wszystkich uporczywych zabrudzeń.

Co, jednak gdy czyszczony wydech nijak nie chce poddać się zabiegowi, a przebarwienie wciąż zostają na powierzchni tej części? Odpowiedź na tak zadane pytanie jest bardzo prosta – trzeba przecierać do skutku. W końcu osad zacznie znikać, a Ty będziesz mógł cieszyć się końcówką wydechu wolną od sadzy i nalotów. 

Bywają przypadki, gdy zastosowanie pasty nie pomaga. W takiej sytuacji końcówka wydechu powinna być przetarta szmatką z wełny lub watą stalową. Wata poradzi sobie nawet z uporczywą rdzą, wygładzi oraz usunie przebarwienia. Zwróć też uwagę, że wata stalowa jest w większości przypadków sprzedawana w zestawach, w których można znaleźć waty o różnych granulacjach w zależności od potrzeb danego samochodu. Zasada przy wyborze tej metody mówi, że na końcu powinno stosować się watę o najniższej granulacji. To dzięki niej bowiem dokonasz ostatecznego wypolerowania wydechu oraz nadaniu mu efektownego połysku. 

Rysy i osady można usunąć poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów. Dostępność rozwiązań przeznaczonych do czyszczenia wydechu sprawia, że wykonanie tego zabiegu nie powinno sprawić Ci żadnego problemu. 

W sytuacji, gdy nie masz dostępu do specjalistycznych preparatów, możesz wykonać czyszczenie wydechu z sadzy przy pomocy popularnego środka WD-40. Wystarczy, że naniesiesz go na szmatkę lub gąbkę, by pozbyć się zabrudzeń. Pamiętaj jednak, żeby traktować tę metodę jako zastępczą. Nic nie sprawdzi się bowiem lepiej niż środek przeznaczony typowo do rozpuszczania rdzy i sadzy.

czyszczenie-koncowki-wydechu

Preparat do czyszczenia wydechu – czym najskuteczniej wyczyścić wydech z zewnątrz?

Opinii jest tyle, co kierowców, którzy wzięli się za czyszczenie kolektora wydechowego. Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań do metalowych części, których głównym składnikiem jest nikiel, stal nierdzewna, mosiądz oraz chrom. Zazwyczaj w dobrych środkach znajdziesz chociaż jedną substancję aktywną. 

Ciekawą propozycją są również preparaty zapewniające efekt połysku oraz zapobiegające matowieniu powierzchni wydechu. Cena produktów przeznaczonych do czyszczenia zazwyczaj nie przekracza 50 złotych. Wiele zależy jednak od gramatury, producenta oraz renomy, jaką cieszy się dany preparat do czyszczenia wydechu. 

Chemia jest oczywiście bardzo ważna, ale nie pomoże Ci, jeśli nie skorzystasz również z wysokiej jakości bawełnianej szmatki. Z jej pomocą o wiele łatwiej będzie Ci usunąć zalegające osady oraz zwiększyć skuteczność preparatów, na jakie się zdecydowałeś. Miej to na uwadze podczas zakupu konkretnego rozwiązania i szukaj kompletów do czyszczenia. W ramach tego typu produktów otrzymasz wszystko, co może Ci się przydać podczas czyszczenia wydechu.

Uszkodzony wydech – co robić?

Uporczywe unikanie czyszczenia końcówki wydechu oprócz tego, że nadaje nieestetycznego efektu wizualnego, to jeszcze może prowadzić do różnych, kosztownych w naprawie usterek. Z czasem brud zamieni się w korozję, a to już prosta droga do trwałego uszkodzenia wydechu. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest, by ograniczyć ryzyko wystąpienia tego typu problemów. 

Co jednak zrobić, gdy zaniedbany wydech odezwał się podczas jazdy i sprawił, że dalsza podróż przestała być możliwa? Nie pozostaje Ci nic innego niż zadzwonienie po pomoc drogową, która zajmie się holowaniem Twojego samochodu do wybranego mechanika.

Obowiązujące przepisy nakazują, by każdy właściciel pojazdu mechanicznego posiadał OC, ale zaleca się wykupienie także Assistance. Dzięki niemu będziesz miał możliwość naprawy samochodu w warsztatach ASO, gdy w trasie oprócz awarii wewnętrznych zaskoczą Cię także działania natury, takie jak grad czy burza. Jeśli chodzi o idealny scenariusz oraz zapewnienie sobie pełnej ochrony to nie ma niczego skuteczniejszego niż pakiet OC i AC, oraz dodatkowego Assistance

Wejdź na stronę LINK4, skorzystaj z kalkulatora i sprawdź dostępne możliwości. W razie pytań lub wątpliwości zawsze możesz zadzwonić na infolinię 22 444 44 44. Konsultanci pomogą Ci wybrać odpowiednią polisę i opowiedzą o zakresie ochrony rozwiązania, które Cię interesuje. Warto też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Pamiętaj, by przy ostatecznym zakupie kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Dobrze będzie też, jeśli postawisz na rozwiązania charakteryzujące się szerokim zakresem gwarantowanej ochrony. W razie problemów będziesz przygotowany na najgorsze sytuacje. 

Sprawdź również: Ile kosztuje holowanie auta i o czym warto jeszcze wiedzieć?

czyszczenie-koncowki-wydechu

Czyszczenie końcówki wydechu – podsumowanie

Wiesz już, czym wyczyścić końcówkę wydechu i jak przeprowadzić cały zabieg pielęgnacyjny. Zanim weźmiesz się do pracy, wybierz pasujący preparat do czyszczenia wydechu, który będzie odpowiedni do Twojego pojazdu i poziomu zabrudzeń znajdujących się na wydechu. Nie bagatelizuj czyszczenia, ponieważ z czasem zaniedbania mogą przerodzić się w poważne usterki i zmusić Cię do skorzystania z kosztownej pomocy profesjonalnego mechanika. 

Sprawdź także: ubezpieczenie w Rzeszowie, OC Fiat

Jeśli nie masz dostępu do specjalistycznych preparatów, spróbuj usunąć osad i sadzę przy pomocy WD-40. Pamiętaj jednak, że ta metoda powinna być traktowana jako tymczasowa. Nie zastąpi bowiem środków dostępnych na rynku i wzbogaconych o substancje ułatwiające czyszczenie. Zadbaj już dzisiaj o końcówkę wydechu i doprowadź ją do idealnego stanu. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy