Flokowanie wnętrza samochodu. Na czym polega i jak się je wykonuje?

Zastanawiasz się, jak poprawić wizualnie wnętrze Twojego samochodu? W takim razie powinno zainteresować się flokowanie. Co to takiego, jak to wykonać i jaki daje efekt – dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:
1. Co to jest flokowanie?
2. Flokowanie deski rozdzielczej i innych elementów
3. Flokowanie – jak jest przeprowadzane?
4. Teraz już wiesz, czym jest i jak działa flokowanie!

Atrakcyjność pojazdu zależy od wielu czynników, jednym z nich jest rodzaj oraz jakość materiałów zastosowanych do wykończenia jego wnętrza. Luksusowe marki wykorzystują drewno, aluminium oraz pokryte flokiem elementy. Ten miękki i miły w dotyku materiał bardzo dobrze prezentuje się na desce rozdzielczej, podsufitce oraz innych elementach. Jednak nie jest on tylko domeną marek premium, Ty także możesz mieć w swoim aucie flokowane wnętrze.

Co to jest flokowanie?

Flokowanie to proces pokrywania powierzchni flokiem, znanym także jako strzyża tekstylna. Jest to bardzo wytrzymała tkanina składająca się z delikatnych włosków. Zwykle jest to nylon, bawełna lub wiskoza. Charakteryzuje się ona przede wszystkim eleganckim wyglądem oraz doskonałą izolacją cieplną i akustyczną. Dlatego stosowany jest on do produkcji zabawek czy eleganckich tkanin, takich jak te spotykane w sklepach jubilerskich, wewnątrz gablot z produktami. Flok charakteryzuje się delikatną strukturą, która jest miła w dotyku. Materiał ten jest też odporny na ścieranie, choć z czasem może się wycierać. Dlatego też najczęściej stosowany jest do pokrywania elementów, które nie są zbyt często dotykane.

Ze względu na swoje cechy i właściwości, flok znalazł zastosowanie także w motoryzacji. Między innymi jest to materiał ognioodporny. Dlatego też stosowany jest w samochodach wyścigowych, rajdowych oraz wszędzie tam, gdzie istnieje duże ryzyko pożaru. Poza tym flokowane elementy cenione są za elegancki wygląd, dlatego też flok stosowany jest do wykańczania wnętrz luksusowych samochodów. Może on mieć dowolny kolor, dlatego też możliwe jest tworzenie kompozycji na indywidualne zamówienia.

Nałożenie floku na deskę rozdzielczą poprawia także bezpieczeństwo kierowcy. Materiał ten nie odbija światła, w przeciwieństwie do często stosowanych plastikowych elementów. Dzięki temu kierowca nie jest oślepiany odbijającymi się promieniami słonecznymi. Taka deska nie odbija się także w szybie, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. 

Flokowanie deski rozdzielczej to niejedyne zastosowanie tego materiału. Może on zostać użyty do pokrycia podsufitki, wnętrza drzwi, słupków bocznych, czy też półki nad bagażnikiem. W autach sportowych flokowana może być także kierownica oraz dźwignia zmiany biegów. Dzięki temu kierowca ma pewniejszy uchwyt, a jego rękawice nie ślizgają się, tak jak może to dziać się w przypadku tradycyjnych materiałów wykończeniowych.

Zobacz również: Czyszczenie podsufitki domowym sposobem. Poradnik krok po kroku

flokowanie-1

Flokowanie deski rozdzielczej i innych elementów 

Lista elementów wyposażenia samochodu, które mogą zostać poddane flokowaniu, jest naprawdę długa. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście deska rozdzielcza. Taki zabieg znacząco wpływa na poprawę estetyki tego elementu. Bardzo łatwo można zamienić proste i nudne plastiki w luksusowe, miękkie i eleganckie materiały wykończeniowe. Wielu kierowców decyduje się także na flokowanie podsufitki. Zwłaszcza że rozwiązanie to pozwala na zmianę jej koloru, co może spowodować np. rozjaśnienie wnętrza i poprawę jego wyglądu.

Jeżeli chcesz, możesz także zdecydować się na flokowanie tapicerki plastikowej. Elementy takie jak tunel środkowy, obicie drzwi, czy też obudowa systemu audio także często są flokowane. Dzięki temu całe wnętrze można w łatwy sposób odmienić, nie tylko pod względem materiałów, ale także kolorystyki. Ciemne i nieatrakcyjne powierzchnie, mogą stać się jasne, eleganckie i interesujące. Możliwe jest także flokowanie kierownicy, jednak w przypadku samochodów “cywilnych”, jest to niepraktyczne rozwiązanie, gdyż częste dotykanie floku może spowodować jego szybkie zniszczenie. 

Natomiast flokowanie takich elementów jak słupki boczne jest jak najbardziej uzasadnione. Wraz z podsufitką oraz obiciem drzwi, stanowią one elementy, których pokrycie flokiem najbardziej odmienia wnętrze samochodu. Dzięki temu możesz dopasować kolor wnętrza do tapicerki lub odwrotnie, zastosować kontrastowe kolory, by flokowanie plastiku stworzyło eleganckie i stylowe wykończenie kabiny.

Pamiętaj tylko by zachować umiar. Przesadne użycie flokowania może mieć odwrotny skutek od zamierzonego. Wnętrze pojazdu powinno być praktyczne, bezpieczne i funkcjonalne. Oczywiście w przypadku aut tuningowanych, przeznaczonych do prezentacji na targach oraz innych imprezach, ta zasada teoretycznie nie obowiązuje. W takich pojazdach flokowanie desek rozdzielczych, kierownicy oraz innych elementów służy zwiększeniu atrakcyjności wizualnej, a nie praktyczności pojazdu.

flokowanie-3

Flokowanie – jak jest przeprowadzane?

A jak wygląda oraz ile kosztuje flokowanie? Cennik takich usług zależy od tego, jaki element jest poddawany temu procesowi, oraz jak bardzo jest to skomplikowana czynność. Ceny zaczynają się od około 150 złotych, a ich górna granica może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. A oto proces flokowania krok po kroku:

  • Demontaż flokowanego elementu – by móc dokładnie przeprowadzić zabieg, konieczny jest demontaż elementu bez względu na to, czy jest to deska rozdzielcza, obicie drzwi czy też podsufitka.

  • Przygotowanie elementu do flokowania – dany element powinien być dokładnie odtłuszczony, wyszlifowany, a wszystkie ewentualne pęknięcia oraz inne uszkodzenia usunięte. W innym przypadku zabieg flokowania może się nie udać lub będzie trzeba go powtarzać.

  • Nakładanie floku na przygotowany element – element jest pokrywany specjalnym klejem, na który za pomocą pistoletu do floku natryskiwane są drobinki materiału. Dzięki temu cała powierzchnia jest równomiernie pokrywana.

  • Montaż elementu do pojazdu – po wyschnięciu kleju można już umieścić flokowaną część na jej miejscu w samochodzie. 

Tak przedstawia się flokowanie. Cena konkretnej usługi uzależniona jest od jej skomplikowania. Nie polecamy samodzielnego wykonywania takich czynności jak flokowanie deski rozdzielczej. Cena specjalistycznego sprzętu, jak np. pistoletu do floku jest na tyle wysoka, że bardziej opłacalne jest zgłoszenie się do profesjonalisty. Oczywiście, jeżeli masz umiejętności, czas i odpowiednią wiedzę, możesz sam wykonać na przykład flokowanie podsufitki. Cena w takim wypadku będzie niższa, jednak istnieje ryzyko, że nie uda Ci się to za pierwszym razem, co może skutkować zniszczeniem flokowanego elementu.

Sprawdź: Co to jest auto detailing i czy warto z niego korzystać?

flokowanie-2

Teraz już wiesz, czym jest i jak działa flokowanie!

Flokowanie to doskonały sposób na zmianę wyglądu auta bez ponoszenia ogromnych kosztów. Ma także wpływ na poprawę komfortu kierowcy oraz bezpieczeństwa poruszania się po drogach. A jeżeli potrzebujesz polisy komunikacyjnej, zachęcamy do sprawdzenia oferty LINK4. Możesz do nas zadzwonić, umówić się na spotkanie z agentem lub kupić ubezpieczenie OC samochodu przez internet. Jest to wygodny i szybki sposób na zakup polisy, nawet gdy masz mało czasu. Wystarczy kilka minut, by ubezpieczyć auto na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji na drogach. Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4.pl już dzisiaj i ubezpiecz swoje auto!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze