Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Gaz w samochodzie. Czy instalacja LPG się opłaca?

Czas czytania: 3 min. 59 sek.

W obecnych czasach kierowcy mają do wyboru coraz więcej rodzajów napędów. Są do nich wykorzystywane także różne paliwa. Jak sprawdza się gaz w samochodzie? Czy jest opłacalny? Z jakich elementów składa się instalacja gazowa? I czy warto zmienić benzynę, czy diesla na LPG? Poniższy tekst rozwieje Twoje wątpliwości i odpowie na najważniejsze pytania.

Spis treści

1. Gaz w samochodzie. Zalety i wady instalacji
2. Instalacja gazowa w samochodzie. Jak ją założyć?
3. Zakładanie gazu do samochodu. Ile kosztuje?
4. Gaz w aucie. To musisz wiedzieć!
5. Gaz w samochodzie. Podsumowanie

Od lat trwa spór o gaz w samochodzie. Jedni uważają, że nadaje się on tylko do kuchenek. Inni sądzą, że w stosunku do benzyny czy diesla można w ten sposób tanio jeździć wygodną limuzyną lub terenówką z dużym silnikiem. Jest to rozwiązanie, które na przestrzeni lat zyskało zwolenników nawet wśród właścicieli flot! Czy warto się na nie zdecydować?

Gaz w samochodzie. Zalety i wady instalacji

Każde rozwiązanie jest dobre, pod warunkiem, że odpowiada na potrzeby użytkownika. Zakładanie gazu do samochodu także ma sens, ale nie brak tu zalet, jak i wad. I tylko od właściciela pojazdu zależy, które z nich jest w stanie zaakceptować, a które nie. 

Zalety gazu w samochodzie:

 • LPG jest nawet dwukrotnie tańsze od benzyny;

 • Jest o rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne niż diesel czy benzyna – nie przyczynia się do powstawania smogu;

 • W przypadku braku LPG w zbiorniku można jeździć na benzynie bez konieczności nagłego tankowania;

 • LPG można zainstalować w zdecydowanej większości modeli pojazdów.

Wady gazu w samochodzie:

 • Wielkość zbiorników LPG często nie zapewnia dużego zasięgu;

 • Wyższe koszty obsługi serwisowej;

 • Droższe ubezpieczenie;

 • Brak możliwości wjazdu na większość zabudowanych parkingów;

 • Zmniejszona przestrzeń bagażowa (butla w miejscu koła zapasowego lub w bagażniku).

Należy także pamiętać, że instalacja gazowa w samochodzie ma największy sens, gdy pojazd pokonuje stosunkowo długie dystanse. W najczęściej spotykanych samochodach z gazem w początkowej fazie silnik pracuje na benzynie, a przejście w tryb pracy LPG następuje po uzyskaniu nieco wyższej temperatury silnika. Gdy jedziesz 3 czy 5 kilometrów i zgasisz pojazd na kolejnych kilka godzin, silnik w dużej mierze pracuje na benzynie, a załączenie się instalacji gazowej następuje chwilę przed unieruchomieniem auta. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje założenie gazu do samochodu, ma to ogromne znaczenie.

Zobacz także: System ABS. Co to jest i jak działa? Wyjaśniamy!

A kto najczęściej decyduje się na LPG? Gaz w aucie zyskał swoich zwolenników wśród firm. Swego czasu duża liczba pojazdów flotowych posiadała instalację LPG. Producenci samochodów oferowali najbardziej popularne modele właśnie z tym rodzajem napędu. Użytkownicy musieli je tankować znacznie częściej, ale przynosiło to wymierne korzyści dla właścicieli firm. 

Kolejną grupą kierowców, którzy chętnie korzystają z tego rozwiązania, są właściciele pojazdów sportowych, terenowych oraz wygodnych limuzyn z dużymi silnikami. To wybór dyktowany oszczędnością – spalanie tych pojazdów nierzadko wynosi nawet do 20 litrów na 100 kilometrów, dlatego gaz w samochodzie zdecydowanie bardziej się opłaca.

gaz w samochodzie

Instalacja gazowa w samochodzie. Jak ją założyć?

Gaz w samochodzie to niewątpliwie dobry wybór. Przejście na to paliwo znacząco ingeruje jednak w napęd. Niezbędny jest montaż dodatkowych wtryskiwaczy, które dobiera się odpowiednio do danej jednostki. Równie istotny element to sterownik. On także dobierany jest w odniesieniu do stopnia skomplikowania silnika. Pozostałymi częściami wyposażenia instalacji LPG są:

 • zbiornik – umieszcza się go w bagażniku lub w niszy na koło zapasowe,

 • elektrozawór – zazwyczaj wyposażony w filtr,

 • czujnik ciśnienia,

 • reduktor – rozpręża i zmienia paliwo w stan lotny,

 • filtr gazu,

 • przełącznik – montowany w kabinie pojazdu umożliwia przejście z jednego rodzaju paliwa na drugi,

 • wlew paliwa.

Zakładanie gazu do samochodu to skomplikowane zadanie, dlatego warto je zlecić specjalistom. Zazwyczaj firmy montujące instalacje LPG zajmują się tylko tą dziedziną i oferują usługi serwisowe układów. Montaż zrealizowany przez dobrych fachowców zapewni bezproblemową pracę jednostki napędowej – bez szarpnięć i gaśnięcia na wolnych obrotach. Jest to także istotne z perspektywy awaryjności pojazdu. Zbyt uboga mieszanka przyspieszy zużycie zaworów, gniazd zaworowych oraz głowicy.

Zakładanie gazu do samochodu. Ile kosztuje?

Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja gazowa do samochodu? Odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od silnika, liczby cylindrów oraz stopnia skomplikowania jednostki napędowej. Dolna granica to około 3000 złotych dla prostego, czterocylindrowego silnika. Ceny mogą osiągnąć jednak znacznie wyższy poziom – od 5000 do 10 000 złotych. Sam gaz w aucie to nie wszystko. Część tych kosztów to także tzw. robocizna. Należy zaznaczyć, że instalacja oraz regulacja trwają często minimum jeden dzień. 

Koszt instalacji jest w stanie zwrócić się stosunkowo szybko. Można przyjąć, że przy rocznym przebiegu 30 000 kilometrów zaoszczędzisz od 3500 do nawet 5000 złotych! Wiesz już, ile kosztuje założenie gazu do samochodu, łatwo zatem przeliczysz, czy ta inwestycja opłaci się w Twoim przypadku. Weź pod uwagę posiadany pojazd oraz to, po jakim terenie i na jakich dystansach się przemieszczasz.

gaz w samochodzie

Gaz w aucie. To musisz wiedzieć!

Gaz w samochodzie to nie tylko korzyści, ale także dodatkowe obowiązki i koszty. Po pierwsze – musisz liczyć się z droższymi przeglądami – 162 złote rocznie w stosunku do 99 złotych dla samochodu bez instalacji gazowej wydaje się niewielką różnicą. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że to za dużo. Kolejnym elementem jest legalizacja butli. Należy ją przeprowadzać co 10 lat. Po trzecie – wyższe OC, które wynika z ingerencji w konstrukcję pojazdu oraz zazwyczaj większej liczby przejechanych kilometrów.

Zanim zdecydujesz się na montaż instalacji lub zakup pojazdu z gazem, sprawdź, co ile kosztuje. Założenie gazu do samochodu to wymierne oszczędności, ale także zmiany w kwestii serwisowania, ubezpieczenia czy dokumentacji. Instalacja LPG to także dodatkowe elementy eksploatacyjne. Prędzej czy później ulegną one zużyciu i przyjdzie czas na ich wymianę. W takim przypadku korzystaj tylko ze sprawdzonych warsztatów.

Przeczytaj również: Chiptuning, czyli sposób na to, jak zwiększyć moc silnika

Gaz w samochodzie. Podsumowanie

LPG to wciąż popularne rozwiązanie. Warto przeliczyć, ile kosztuje instalacja gazowa do samochodu. Im więcej kilometrów przejeżdżanych w roku, tym bardziej opłaca Ci się ta inwestycja. Zakaz wjazdu na parkingi zamknięte i wyższy o około 60 złotych koszt przeglądu to niewielka cena, jeśli robisz samochodem 32 czy 30 tysięcy kilometrów rocznie. 

Przy dobrze wykonanym montażu LPG ryzyko awarii nie wzrasta, jednak na wszelki wypadek warto być gotowym na wszelkie drogowe niespodzianki. Zapoznaj się z pakietami Assistance od LINK4 i podróżuj bezpiecznie. Dostarczenie paliwa, holowanie czy wymiana opony – pozwól, że my się tym zajmiemy!

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU, dostępnym na www.link4.pl 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21