Holowanie motocykla – jak holować motocykl?

Każdemu motocykliście może przydarzyć się w trasie jakaś drobna lub poważna awaria. Co zrobić, jeśli Twój jednoślad całkowicie odmawia współpracy, a skorzystanie z lawety nie jest możliwe?

Holowanie motocykla to skuteczna metoda radzenia sobie w takich sytuacjach. Dzisiaj podpowiemy, jak to zrobić bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Spis treści:
1. Jak holować motocykl?
2. Holowanie motocykla samochodem. Jak to zrobić?
3. Holowanie motocykla motocyklem. O czym należy pamiętać?
4. Już wiesz, jak bezpiecznie holować motocykl!

Holowanie pojazdów takich jak motocykle po drogach publicznych jest legalne i szczegółowo opisane w § 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pamiętaj jednak, aby zachować czujność i ostrożność. Poruszanie się w ten sposób może być niebezpieczne i wymaga ciągłego skupienia i zgodnej współpracy kierowców obu pojazdów.

Jak holować motocykl?

Holowanie motocykla jest ściśle regulowane przez Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 31 ustawy jednoślad może być holowany z wykorzystaniem samochodu, jak i innego motocykla. Pojazd ciągnięty na linie musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.

Zanim zaczniesz holować, sprawdź poziom powietrza w kołach i jeżeli jest taka możliwość, dopompuj je. Zwłaszcza jeśli jeździłeś wcześniej w terenie przy niskim ciśnieniu. Ułatwia to zadanie holującemu kierowcy i jego pojazdowi. Linka do holowania motocykla powinna być umieszana nisko. Najlepszym miejscem są podnóżki.

holowanie-motocykla

Jest jednak jedna zasada: jeśli podłączasz linkę do lewego podnóżka w holowanym pojeździe, to mocujesz ją do prawego w ciągnącym motocyklu. Następnie poruszaj się po prawej stronie holu, a ciągnący po lewej, aby lina na zakrętach nie dotykała koła. Nigdy nie podłączaj kabli do drążków kierowniczych, hamulcowych lub amortyzatorów. Jest to niepraktyczne oraz niebezpieczne. Poza tym w trackie ewentualnej kontroli drogowej możesz zostać ukarany mandatem za nieprawidłowe holowanie pojazdu.

Pamiętaj o tym, że linka powinna być napięta przez całe holowanie motocykla. Dlatego pierwszym, który hamuje, powinien być pojazd holowany. Gdy zbliżasz się do skrzyżowania, zacznij zwalniać. Moment zatrzymania powinien być tak zsynchronizowany, by lina cały czas była napięta.

Warto wspomnieć o bardzo nietypowej metodzie, czyli, pchaniu motocykla przed sobą. Jeżeli nie masz liny, a nie znalazłeś innego sposobu na dojechanie do warsztatu, można z niej skorzystać. Sprawny motocykl staje za uszkodzonym, a jego kierowca opiera nogę na kufrach pojazdu przed sobą i powoli rusza. Oczywiście metoda ta wymaga silnych nóg. Jednak zalecamy stosowanie tego sposobu tylko w ostateczności, na bocznych drogach lub bezdrożach.

Sprawdź również: Holowanie na drodze ekspresowej – czy można to robić?

Holowanie motocykla samochodem. Jak to zrobić?

W układzie samochód-motocykl, także trzeba zachować ostrożność, oraz stosować się do wyżej wymienionych przepisów związanych z holowaniem pojazdów. Do holowania może dojść tylko wtedy, gdy samochód wyposażony jest w hak. W innym przypadku konieczne będzie wezwanie lawety. 

Holowanie motocykla na haku to najbezpieczniejszy sposób transportu unieruchomionego jednośladu. W takim przypadku lina holownicza powinna być przymocowana do podnóżków. Dzięki temu nie tylko zachowana jest równowaga, ale kierujący motocyklem może swobodnie kontrolować tor jazdy pojazdu. Tu także obowiązują ograniczenia prędkości wspomniane wyżej. Kierujący motocyklem, powinien ponadto zachować szczególną ostrożność, i obserwować pojazd, który go holuje.

holowanie-motocykla

Holowanie motocykla motocyklem. O czym należy pamiętać?

Warto wiedzieć, że kierowca musi wykazać się niezbędnymi umiejętnościami i dbałością o bezpieczne prowadzenie pojazdu. Sposób holowania motocykla różni się w zależności od wybranej metody i pojazdu pomocniczego. Bezwzględnie należy jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, prędkość pojazdu, który holuje motocykl, nie może przekraczać 30 km/h na terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Powinien on też mieć włączone światła mijania. Kierowcy muszą mieć odpowiednie uprawnienia do kierowania danym rodzajem pojazdu.

Jak widać, holowanie motocykla jest legalne i można to zrobić na kilka sposobów. Nie zapomnij przestrzegać obowiązujących przepisów w tym zakresie i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Pierwsza możliwość to najbardziej prawdopodobna wersja, czyli holowanie za pomocą innego motocykla. Bo gdy motocyklista jest w trasie, to najczęściej przebywa w towarzystwie innych, podróżujących w ten sam sposób. Wystarczy linka do holowania motocykla, jest ona dostępna na większości stacji benzynowych, aby dojechać do najbliższego mechanika.

Oczywiście możesz improwizować, używając mocnej liny lub odpowiednio długiego pasa do zabezpieczania ładunku. Należy jednak pamiętać, że lina holownicza musi mieć odpowiednią długość, aby umożliwić kierowcy skuteczne kierowanie i hamowanie. Zgodnie z prawem długość liny holowniczej w przypadku motocykla powinna wynosić od 4 do 6 metrów.

Jeżeli chodzi o technikę holowania, to wyróżnia się dwie metody. Pierwsza z nich to przymocowanie liny do podnóżków motocykla. Ten sposób daje kierowcy naturalne poczucie napędu, ponieważ moc jest przekazywana w najniższym możliwym punkcie konstrukcji. Dla Twojego bezpieczeństwa linę należy umocować w taki sposób, aby można ją było łatwo odczepić. Oznacza to, że nie wiążemy jej mocno i solidnie, ale po prostu owijamy kilka razy wokół podnóżków. 

W motocyklu holującym linka jest przymocowana do prawego podnóżka. Musi być ona przytrzymywana stopą. Tymczasem holowany motocykl ma linkę przymocowaną do lewego podnóżka, także kontroluje się ją nogą. W ten sposób kierowca holującego motocykla ma swobodę zmiany biegów i łatwo mu opuścić hol w sytuacji awaryjnej.

Druga metoda jest mniej popularna. Wykorzystuje ona wysokie mocowanie, w którym linka holownicza jest bezpiecznie i centralnie przymocowana do motocykla holowniczego z najwyższej części konstrukcji. Jednocześnie motocykl holowany ma linkę, która jest poprowadzona pośrodku przez kierownicę, a kierowca trzyma ją razem z uchwytem sprzęgła. W ten sposób obie maszyny jadą bezpośrednio za sobą.

holowanie-motocykla

Przeczytaj także: Holowanie automatu. Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Już wiesz, jak bezpiecznie holować motocykl!

Nasz krótki poradnik powinien pomóc Ci zrozumieć, jak holować motocykl by było to bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Podpowiedzieliśmy, jak zabrać się do tego zadania przy pomocy samochodu oraz innego motocykla. Teraz gdy zdarzy Cię się taka sytuacja w trasie, będziesz wiedział, co trzeba zrobić i jak się zachować. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i zachowaj przez cały czas ostrożność. W innym razie może dojść do wypadku, a tego nikt przecież nie chce.

Zobacz także: OC Nysa, OC Siedlce

Pamiętaj też, że motocykl powinien mieć ważne ubezpieczenie OC. Dlatego zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą LINK4. Znajdziesz tutaj nie tylko obowiązkowe polisy, ale także wiele dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Assistance lub NNW. Dzięki temu jesteś w stanie zabezpieczyć się przed konsekwencjami wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Możesz do nas zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub skorzystać z naszej strony internetowej, a także  osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. 

Na pewno znajdziesz polisy spełniające Twoje oczekiwania.

Odwiedź LINK4.pl już dzisiaj i ubezpiecz Twój pojazd!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy