Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ile może wystawać ładunek poza obrys samochodu? Wyjaśniamy!

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 24 sek.

Przeprowadzka, remont i duże zakupy to często spotykane sytuacje, w których samochód osobowy wykorzystywany jest do przewożenia dużych ładunków. Zobacz, co zrobić, gdy nie mieści się w samochodzie, i ile może wystawać ładunek poza obrys auta.

Do przewożenia ładunków najczęściej wykorzystywane jest wnętrze pojazdu – bagażnik lub dodatkowa przestrzeń uzyskana po złożeniu tylnych siedzeń. Czasami jednak to za mało i ładunek trzeba umieścić na dachu pojazdu – właściwie zabezpieczony przed spadnięciem podczas jazdy. W ostateczności i to może nie zdać egzaminu. Wtedy pozostaje tylko jedno: umieszczenie ładunku w taki sposób, aby jego część wystawała poza obrys samochodu (przez boczne okna lub po uchyleniu klapy bagażnika). 

Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu osobowego, przyczepy, busa i samochodu ciężarowego? Jak go właściwie zabezpieczyć na czas transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego, ile może wystawać ładunek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź.

Jakie przepisy regulują to, ile może wystawać ładunek z tyłu?

Jeśli zdecydujesz się na przewożenie dużego ładunku, to musisz pamiętać o tym, że jego masa powinna być rozłożona równomiernie w taki sposób, aby nie wpływał negatywnie na sterowność pojazdu. Warto zapoznać się z takimi parametrami, takimi jak maksymalna ładowność samochodu, dopuszczalna masa całkowita oraz maksymalny nacisk osi na drogę. Nigdy nie przekraczaj tych wartości. 

Ładunek powinien być dobrze zabezpieczony, m.in. za pomocą specjalnych gum lub pasów. Przewożony przedmiot nie powinien też ograniczać widoczności niezbędnej do komfortowego kierowania pojazdem. Nie może zatem zasłaniać przedniej szyby ani lusterek.

Pamiętaj też o innych uczestnikach ruchu drogowego. Transportowane przedmioty nie mogą utrudniać im widoczności oraz możliwości swobodnego wymijania, omijania i wyprzedzania pojazdu przewożącego ładunek. Ładunek nie może zasłaniać tablic rejestracyjnych (nie należy też na czas transportu całkowicie otwierać klapy bagażnika, bo to na niej w większości modeli znajduje się tablica) i świateł pojazdu. Przepisy wspominają też o tym, że przewożony ładunek nie może mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać nieprzyjemnej woni.

Te i pozostałe wytyczne dotyczące tego, ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu ciężarowego, osobowego i innego pojazdu, znajdują się w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, a dokładnie w Art. 61.

Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

To, ile może wystawać ładunek, zależy od rodzaju pojazdu. W związku z tym poniżej zebraliśmy wskazówki dla różnych scenariuszy, z którymi możesz się spotkać, przewożąc ładunek o ponadstandardowych wymiarach.

Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy?

Kierowcy mogą przewozić duże ładunki na kilka sposobów:

  • na dachu samochodu,
  • w kabinie i częściowo na zewnątrz pojazdu (z wykorzystaniem okien lub uchylonej klapy bagażnika).

Mogą one wystawać poza obrys samochodu, ale łączna szerokość pojazdu i ładunku nie może przekroczyć 2,55 m (należy jednak pamiętać, że szerokość ładunku po obu stronach pojazdu nie może być większa niż 23 cm), a wysokość – 4 m. Maksymalna długość jest uzależniona od rozmiarów pojazdu, a także sposobu transportu.

  • Ile może wystawać ładunek na bagażniku dachowym? Nie może on przekraczać 2 m od tylnego obrysu samochodu, 0,5 m od przedniego obrysu i 1,5 m od siedzenia kierowcy.
  • Ile może wystawać ładunek z bagażnika? W przepisach sprecyzowano, że powinno to być nie więcej niż 2 metry od tylnego obrysu samochodu.

Takie same przepisy dotyczące przewożenia ładunków odnoszą się również do przyczep samochodowych. W tym przypadku należy wziąć też pod uwagę ładowność samochodu, przyczepy, a także maksymalne obciążenie haka. Co więcej, przyczepy o masie całkowitej większej niż 750 kg wymagają posiadania specjalnych uprawnień.

Oznakowanie ładunku jest konieczne w przypadku, gdy wystaje on poza przedni lub boczny obrys pojazdu, a także poza tylny obrys pojazdu na więcej niż 0,5 m. Jeśli przewozisz przedmiot w bagażniku i wystaje z niego na mniej niż 0,5 m, to oznakowanie go nie jest konieczne, chociaż można zrobić to dobrowolnie, dla większego bezpieczeństwa.

Ładunek wystający poza przedni obrys pojazdu powinien być oznaczony z przodu chorągiewką o wymiarach 50 × 50 cm w kolorze pomarańczowym. Dopuszczone jest też stosowanie naprzemiennie ułożonych pasów – dwóch białych i dwóch czerwonych. W przypadku przewożenia ładunku w warunkach ograniczonej widoczności na jego przedniej części należy umieścić światło barwy białej.

Oznaczenie ładunku wystającego z tyłu (na więcej niż 0,5 m) powinno zostać wykonane za pomocą chorągiewki o wymiarach 50 × 50 cm w kolorze czerwonym. W przypadku utrudnionej widoczności należy umieścić na nim światło o czerwonej barwie.

Ile może wystawać ładunek z busa?

W przypadku samochodów dostawczych szerszych niż 2,55 m, łączna szerokość ładunku i pojazdu może wynosić maksymalnie 3 m. Konieczne jest również zadbanie o to, aby z jednej strony ładunek nie wystawał na więcej niż 23 cm. Ponadto należy umieścić go w taki sposób, by ciężar rozkładał się równomiernie. 

Ile może wystawać ładunek z busa, jeśli przewozi drewno? W przypadku jego transportu maksymalna długość ładunku wystająca poza tylny obrys samochodu wynosi 5 m. Przewożenie tego surowca stanowi zatem wyjątek od wyżej wymienionych zasad przewozu towarów o ponadstandardowych gabarytach. 

Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu ciężarowego?

W przypadku zespołu pojazdów, na który składają się ciągnik siodłowy i naczepa, obowiązują dokładnie takie same zasady, jak dla aut osobowych i busów. Wystarczy tylko zadbać o nieprzekraczanie dozwolonych limitów, aby uniknąć przykrych konsekwencji. 

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Co grozi za przekroczenie norm odnośnie tego, ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Pojazd transportujący ładunek wystający poza obrys zwraca na siebie uwagę – również policji. Za niestosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów, przewidziane są mandaty karne.

Karę zapłacisz m.in. za: nieoznaczenie ładunku lub oznaczenie go w niewłaściwy sposób, umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający tablice, zasłonięcie świateł lub innych urządzeń sygnalizacyjnych, brak odpowiedniego zabezpieczenia ładunku, nieprzestrzeganie przepisów o przewozie ładunków sypkich. Kara finansowa grozi Ci także za ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego rodzaju pojazdu ciągnącego.

Czy istnieją wyjątki od tego, ile może wystawać ładunek z tyłu?

Przyglądając się wyżej wyszczególnionym normom dotyczącym przewozu dużych ładunków, można pomyśleć tylko o jednym: a co z transportem ponadgabarytowym, który je przekracza? Oczywiście, takie towary również mogą być przewożone za pomocą transportu drogowego. Ich przewóz wiąże się jednak z koniecznością posiadania określonych uprawnień i spełnienia dodatkowych wymagań.

Zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.  Prawo o ruchu drogowym, aby zrealizować transport ponadgabarytowy (zwany też nienormatywnym) należy również uzyskać urzędowe zezwolenia, które występują w trzech wariantach:

  • kategoria II – gdy pojazd ma szerokość mniejszą niż 3,2 m, długość mniejszą niż 15 m (23 m dla zespołu pojazdów) i wysokość mniejszą niż 4,3 m; 
  • kategoria III – gdy pojazd ma szerokość mniejszą niż do 3,4 m, wysokość mniejszą niż 4,3 m i długość mniejszą niż 15/23 lub 30 m (pojedyncze pojazdy/zespół pojazdów/zespół pojazdów wyposażonych w osie skrętne);
  • kategoria IV – gdy pojazd ma masę całkowitą do 60 t, długość i wysokość jak powyżej, a także szerokość do 3,4 lub 4 m (drogi jednojezdniowe/drogi dwujezdniowe klasy A lub S).

Ile może wystawać ładunek? Właściwe zabezpieczenie przewożonych przedmiotów

Przewożony ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony. Służą do tego specjalne taśmy do mocowania bagażu o różnej długości, które wykonuje się z trwałych i odpornych na przetarcia materiałów. Pozwalają one skutecznie zabezpieczyć przedmiot przed przemieszczaniem się podczas jazdy, a co za tym idzie – przed uszkodzeniem go, wypadnięciem z pojazdu, a także nierównomiernym ułożeniem wpływającym na sterowność pojazdu. Alternatywnym rozwiązaniem dla taśm są mocowania z hakami. Najczęściej wykorzystuje się je do zabezpieczenia ładunku m.in. na bagażniku dachowym i przyczepie.

Ładunek należy odpowiednio zamocować również w przypadku przewożenia go na przyczepie. W tym celu najczęściej używa się taśm i siatek do bagażu. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie zabezpieczenia do rozmiaru i kształtu bagażu.

Pamiętaj, że niewłaściwe zabezpieczenie ładunku może doprowadzić nie tylko do jego uszkodzenia. Wystarczy chwila nieuwagi, by spadł na samochód, który jedzie zaraz za Tobą, doprowadzając do bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia znajdujących się w nim osób, jak również innych uczestników ruchu drogowego. 

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Ubezpieczenie OC – przydatne nie tylko przy przewożeniu ładunków

Samo przestrzeganie norm dotyczących przewozu ładunków i ich właściwe zabezpieczenie to jeszcze nie koniec obowiązków, które należy spełnić. Konieczne jest również  posiadanie ubezpieczenia OC. W LINK4 znajdziesz produkt, który zapewni Ci optymalne poczucie bezpieczeństwa. Jest nim Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

W ramach niego możesz korzystać nie tylko z ochrony ubezpieczeniowej w zakresie regulowanym przez polskie prawo. Do dyspozycji masz również szereg doraźnych świadczeń przydatnych w wielu sytuacjach, jak chociażby holowanie do 100 km w razie wypadku, próba usprawnienia auta na miejscu czy też pomoc w wymianie koła. Po wypadku lub kradzieży pojazdu możesz też skorzystać z auta zastępczego, który zostanie Ci udostępniony na maksymalnie 3 dni. Przez cały czas masz również dostęp do pomocy informacyjnej, która działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Podsumowanie

Ładunek przewożony niezgodnie z obowiązującymi przepisami stwarza zagrożenie zarówno dla przewożącego go kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Może on wypaść z samochodu w kierunku pojazdów znajdujących się za nim, powodując w ten sposób wypadek drogowy. Może też przemieścić się, wpływając na sterowność i możliwość prowadzenia pojazdu przez kierowcę.

Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pamiętać, jak duży przedmiot możesz transportować oraz w jaki sposób go zabezpieczyć i oznaczyć dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Warto też zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które chroni kierowcę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, którą musi mieć każdy właściciel pojazdu. Warto też rozważyć autocasco (ochrona w przypadku uszkodzenia pojazdu, a także wtedy, gdy samochód zostanie skradziony) i Assistance (dodatkowa pomoc w awaryjnych sytuacjach – jak np. awaria, uszkodzenie, unieruchomienie samochodu).

Niezależnie od tego, na jakie ubezpieczenia komunikacyjne się zdecydujesz, w LINK4 znajdziesz korzystną ofertę. Wysokość składki sprawdzisz online w kalkulatorze znajdującym się na stronie link4.pl. Możesz też zadzwonić na infolinię dostępną pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się stacjonarnie z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Jakie przepisy regulują przewożenie ładunku poza obrys samochodu?

Jest to  Art. 61 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Ile ładunku może wystawać poza obrys samochodu?

W przypadku samochodów osobowych łączna szerokość auta i ładunku nie powinna przekraczać 2,55 m, a wysokość 4 m. Co do długości, nie powinien wystawać na więcej niż 2 m od tylnego obrysu samochodu.

Jakie mandaty grożą za przekroczenie limitów przewożenia ładunku poza obrys pojazdu?

Zgodnie z taryfikatorem – od 100 do 300 zł, w zależności od tego, na czym dokładnie polega wykroczenie. 

Czy istnieją wyjątki od tych przepisów, na przykład w przypadku przewozu specjalistycznego ładunku?

Przewożenie takich ładunków wymaga posiadania uprawnień, a także urzędowych zezwoleń. 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21