Jak sprawdzić kod lakieru po VIN? Poradnik

Nie wiesz, jak sprawdzić kod lakieru po VIN? Dobrze jest wiedzieć, jak to zrobić. Przyda Ci się to np. wtedy, gdy będziesz chcieć dokonać poprawek lakierniczych i dobrać odpowiedni kolor lakieru.

Spis treści:
1. Kod lakieru po VIN. Jak to możliwe?
2. Jak sprawdzić kod lakieru po numerze VIN?
3. Dlaczego i kiedy warto sprawdzać kolor lakieru po VIN?
4. VIN i kod lakieru. Kilka słów na koniec

Zastanawiasz się, jak sprawdzić kod lakieru po numerze VIN? W wielu sytuacjach nie uda Ci się zrobić tego samodzielnie – w końcu do tej czynności potrzebne jest rozszyfrowanie długiego numeru identyfikacyjnego. Nie oznacza to jednak, że masz związane ręce – możesz korzystać z różnych narzędzi, które Ci w tym pomogą. Poza tym pamiętaj, że kod lakieru po numerze VIN to nie jest jedyny sposób na poznanie dokładnego koloru lakieru Twojego samochodu.

Kod lakieru po VIN. Jak to możliwe?

Jak sprawdzić kod lakieru po VIN? I dlaczego warto wiedzieć, jak go sprawdzić? Zacznijmy od początku. VIN (Vehicle Identification Number) to kod identyfikacyjny samochodu. Nie jest to losowy ciąg cyfr, a zaszyfrowane informacje dotyczące każdego pojazdu. Jest on nadawany przez producenta i musi zgadzać się z obowiązującymi normami i standardami dotyczącymi tego kodu. Zapisane są w nim najważniejsze informacje dotyczące samochodu – zarówno marka, model, rok produkcji, jak i wersja nadwozia pojazdu. To jednak nie wszystkie informacje, które są zaszyfrowane w takim kodzie.

Co jeszcze znajduje się w numerze VIN? Kolor lakieru jest jedną z takich informacji. Jednak nie ma ona na celu wyłącznie identyfikacji samochodu. To także bardzo istotny czynnik podczas usuwania szkód lakierniczych. Analizując VIN, kod lakieru uzyskany w ten sposób może być jak najlepiej dopasowany do aktualnej powłoki lakierniczej. 

Gdy rozkodujesz kod VIN, kolor lakieru zapisany w takiej informacji to dokładna nazwa barwy stosowanej podczas produkcji samochodu. W niektórych samochodach taki kod znajduje się także na tabliczce znamionowej samochodu. Mając taki kod lakieru (po VIN czy z tabliczki) łatwiej będzie znaleźć Ci odpowiedni zamiennik. Lakiernik w warsztacie na podstawie symbolu jest w stanie dobrać odpowiedni skład i proporcje lakieru.

Z kolei, gdy zamierzasz jedynie pozbyć się drobnych zarysowań – na podstawie oznaczenia lakieru możesz zamówić (także przez Internet) niewielkie opakowanie lakieru, które da się wykorzystać do poprawek lakierniczych. Jeżeli ma to miejsce w Twoim przypadku, to możesz nawet własnoręcznie przywrócić atrakcyjny wygląd Twojemu samochodowi.

To może Cię zainteresować: Korekta lakieru. Na czym polega i ile kosztuje?

kod-lakieru-po-vin-3

Jak sprawdzić kod lakieru po numerze VIN?

Żeby sprawdzić kod koloru po VIN trzeba go najpierw… zlokalizować. W jaki sposób to zrobić? Najlepiej jest spojrzeć do dowodu rejestracyjnego. Taki kod musi być zawarty w każdym dokumencie. 

A co w sytuacji, gdy nie masz dowodu rejestracyjnego pod ręką? Otóż by móc sprawdzić kolor lakieru po VIN można także znaleźć tabliczkę znamionową pojazdu, w której to właśnie jest zapisany taki numer identyfikacyjny pojazdu. Może ona znajdować się w różnych miejscach – np. pod maską, obok drzwi kierowcy, na podszybiu auta.

Gdy już zdobędziesz sam numer VIN, jest to dopiero połowa sukcesu. Jak zapewne wiesz, taki kod jest zaszyfrowany i nie jesteś w stanie samodzielnie go odczytać. Możesz jednak skorzystać z kilku opcji.

Pierwsza z nich to kontakt z autoryzowanym serwisem. Wystarczy, że podasz numer identyfikacyjny pojazdu, a otrzymasz kolor lakieru po VIN

Druga opcja to skorzystanie z jednego z dekoderów, które dostępne są online. Po wpisaniu numeru identyfikacyjnego pojazdu otrzymasz zakodowane w nim informacje. Tam też powinno znaleźć się oznaczenie lakieru.

Gdy już przeanalizujesz numer VIN, kod lakieru będzie Ci znany. Jednak… co zrobić z taką wiedzą? W takim momencie najlepiej jest udać się do lakiernika, który dobierze odpowiedni lakier do powłoki lakierniczej w Twoim pojeździe. Dzięki temu uzyskasz najlepiej dobrany kolor.

kod-lakieru-po-vin-2

Dlaczego i kiedy warto sprawdzać kolor lakieru po VIN?

A kiedy w ogóle przydaje się wiedza dotycząca tego, jak sprawdzić numer lakieru po numerze VIN? To niezbędne… po każdej kolizji czy innym zdarzeniu na drodze. Może być także niezbędne, gdy potrzebujesz pozbyć się skutków aktów wandalizmu – pod postacią zarysowań przy użyciu twardego przedmiotu. Dobór lakieru jest bardzo ważny podczas wszelkiego rodzaju prac blacharsko-lakierniczych. Brak skrupulatności na tym etapie może doprowadzić do tego, że wizualny efekt zostanie zaprzepaszczony. 

Teraz gdy już wiesz, jak sprawdzić kod lakieru po VIN. Warto zastanowić się, czy faktycznie jest to najlepsze rozwiązanie. W niektórych samochodach kod lakieru może być także zapisany na tabliczce znamionowej w samochodzie. Wówczas uzyskany kod lakieru będzie tożsamy z tym, który poznasz po rozszyfrowaniu numeru VIN.

Pamiętaj przy tym, że nawet wybierając numer lakieru po VIN, nie masz gwarancji, że będzie on perfekcyjnie dopasowany do Twojego pojazdu. Dlaczego? Otóż powłoka lakiernicza zmienia się pod wpływem działania warunków atmosferycznych czy promieniowania UV. Po kilku latach może ona odbiegać od tej nałożonej fabrycznie.

Jednak nawet wiedząc, jak sprawdzić numer lakieru po numerze VIN i stosując go w nowym aucie, można narazić się na pewne niedoskonałości. Dlaczego? Otóż może się okazać, że jeden lakier będzie wyglądać inaczej w zależności od… techniki jego nakładania. Jeżeli zależy Ci na tym, aby powłoka była idealnie dopasowana, kluczowy jest dobór lakiernika z doświadczeniem

Istnieje jeszcze jeden sposób na upewnienie się, czy lakier będzie pasował do powłoki w samochodzie. Co to takiego? Otóż mowa o profesjonalnym badaniu lakieru przy użyciu spektrofotometru. Po takim badaniu urządzenie dostarczy lakiernikowi informacji dotyczących szczegółowego składu lakieru. 

Sprawdź również: Dekontaminacja lakieru. Co to jest i jak wykonać ją prawidłowo?

kod-lakieru-po-vin-1

VIN i kod lakieru. Kilka słów na koniec

Jak sprawdzić kod lakieru po VIN? To już wiesz. Jak widzisz, jest to bardzo przydatna metoda na sprawdzenie, jaki jest dokładny kolor lakieru zastosowanego w Twoim samochodzie. Pamiętaj jednak, że kod koloru po VIN nie jest jedynym sposobem na poznanie takiej barwy. Możesz bowiem sprawdzić go także, badając tabliczkę znamionową w aucie. Jeżeli kod lakieru po VIN to dla Ciebie za mało, bardzo dobrym wyjściem jest także dokonanie profesjonalnego badania powłoki lakierniczej przy użyciu spektrofotometru przez lakiernika.

Dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić numer lakieru po VIN. Taka wiedza przyda Ci się nie tylko wtedy, gdy Twoje auto wymaga prac blacharskich “w całości”, ale także przy mniejszych poprawkach lakierniczych – również tych robionych domowym sposobem.

Skoro jednak został już przywołany temat napraw pokolizyjnych – trzeba zaznaczyć, jak bardzo istotnym tematem dla każdego kierowcy jest odpowiednie ubezpieczenie. Każdy kierowca powinien mieć wykupioną polisę odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli interesuje Cię najtańsze OC – skorzystaj z naszego kalkulatora online i sprawdź, ile zapłacisz za to ubezpieczenie.

Wiedz przy tym, że taka polisa skupia się przede wszystkim na ochronie osoby poszkodowanej w kolizji drogowej. W przypadku gdy to Ty będziesz sprawcą wypadku – nie możesz liczyć na uzyskanie odszkodowania. Dlatego przezorny kierowcy powinien zadbać także o dodatkowe ubezpieczenia. Zapoznaj się z ofertą Autocasco oraz Smart Casco w LINK4. Pozwoli Ci to znaleźć ochronę dopasowaną do Twoich indywidualnych oczekiwań.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze