Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Numer VIN pojazdu - co warto o nim wiedzieć?

Czas czytania: 4 min. 13 sek.

Numer VIN pojazdu to unikatowy i niepowtarzalny kod dla każdego samochodu lub innego środka transportu, poruszającego się po drodze. Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego (Vehicle Identification Number) i oznacza numer identyfikacyjny pojazdu.

Spis treści:
1. Numer VIN – co to jest i co oznacza?
2. Gdzie można znaleźć numer VIN pojazdu?
3. Dlaczego warto sprawdzić numer nadwozia przed zakupem używanego auta?
4. Numer VIN – podsumowanie

Numer VIN może przypominać nasz numer PESEL lub kod DNA. Podobnie jak one jest on niepowtarzalny i unikatowy, niemożliwy do podrobienia. Z jego pomocą możesz sprawdzić dokładną historię pojazdu, jego przeglądy czy serwis. Jest to szczególnie istotne w przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy, których historii nie możesz być pewien, wierząc jedynie w słowa sprzedawcy.

Numer VIN – co to jest i co oznacza?

Numer nadwozia, bo tak zamiennie nazywany jest numer VIN, to kod składający się z 17 znaków. Powyższa standaryzacja dotycząca samego kodu pojawiła się po roku 1981. Od tamtej pory numer VIN składa się z trzech części, które mają swoje dokładne znaczenie. Co ciekawe, w nr vin pominięte są litery „O” oraz „I”, które mogą być nieraz mylone z cyframi, odpowiednio z „0” i „1”.

Każdy pojazd poruszający się po drodze musi posiadać taki numer. Jest on nadawany tylko raz, przez producenta i służy identyfikacji pojazdu. Nawet w sytuacji, gdy dany środek transportu zmienia swojego właściciela, a co za tym idzie, dowód i tablice rejestracyjne, numer VIN pozostaje taki sam. Dzięki niemu możemy prześledzić całą historię danego pojazdu, datę produkcji, kolejne etapy eksploatacji. Nie pozostawia złudzeń fakt, że jest to pewne zabezpieczenie przed próbą kupna czy zarejestrowania skradzionego samochodu.

Za pomocą różnych serwerów jesteśmy w stanie sprawdzić dokładną historię naszego pojazdu. I nie chodzi tylko o wspomniany proceder możliwości kradzieży. Dzięki numerowi nadwozia jesteśmy w stanie prześledzić wszystkie kontrole stanu technicznego oraz zawierane umowy ubezpieczeniowe. Warto więc, poza znajomością numeru rejestracyjnego własnego środka transportu, znać również jego numer VIN. W wielu sytuacjach może być to bardzo pomocne.
Numer VIN zgodnie z normą ISO składa się z 3 części:

  • WMI – w jego skład wchodzą informacje dotyczące regionu, w którym znajduje się producent oraz nazwa producenta (oznakowana kodem). Pojazdom wyprodukowanym w Polsce WMI przyznaje Łukasiewicz-PIMOT.

  • VDS – określa typ pojazdu dla każdego producenta. Często zawiera informacje o rodzaju nadwozia czy konstrukcji samego pojazdu. Każdy z producentów ma swobodę w wykorzystaniu tego pola.

  • VIS – to numer własny egzemplarza. Każdy wyprodukowany pojazd otrzymuje ten unikatowy kod. Są w nim zawarte specyfikacje techniczne np. rodzaj silnika, napędu lub inne zainstalowane udogodnienia. W tym miejscu znajdziemy także informacje o roku produkcji oraz miejscu montażu pojazdu

Dla pojazdów z Ameryki Północnej numer nadwozia podzielony jest na 6 części. Zawierają one odpowiednio informacje o producencie, atrybutach pojazdu, roku produkcji, zakładzie produkcyjnym i numerze identyfikacyjnym. Dodatkowy 9 znak z kolei to tzw. liczba kontrolna. Uniemożliwia ona ingerencję w sam numer VIN, a co za tym idzie w próbę jego podrobienia lub zatarcia.

Przeczytaj również: Oznaczenia opon. Jak je czytać? Instruktaż

numer-vin-pojazdu

Gdzie można znaleźć numer VIN pojazdu?

Chcąc przejrzeć dokładniejsze informacje o danym pojeździe, potrzebny jest nam numerVIN. Gdzie go jednak szukać?

Pierwszym, podstawowym miejscem, w którym numer nadwozia musi być uwzględniony, jest dowód rejestracyjny pojazdu. Znajduje się on w rubryce oznaczonej literą „E”. To miejsce nigdy nie może pozostać puste, dlatego niemożliwa jest rejestracja pojazdu bez podania w urzędzie numeru VIN. Kupując używane auto, koniecznie sprawdź, czy numer nadwozia w dowodzie zgadza się z tym umieszczonym w pojeździe. Jeśli tylko coś wzbudza twoje podejrzenia, możesz z łatwością dokonać weryfikacji tego numeru np. za pomocą witryny CEPiK. Jest to bezpłatna strona służąca poznaniu historii każdego pojazdu dzięki podaniu owego numeru.

Kolejnym miejscem, w którym w przypadku większości pojazdów znajdziemy numer VIN, jest podszybie. Kod jest umieszczony po stronie kierowcy w dolnej części przedniej szyby. Numer nadwozia umieszczony w tym miejscu jest wbudowany w szkło, dlatego niemożliwe jest jego zasłonięcie. Dodatkowo do odczytania numeru nie będzie nam potrzebna pomoc właściciela, ponieważ z łatwością możemy to zrobić z zewnątrz pojazdu.

Trzecim i zarazem ostatnim miejscem, gdzie jest VIN to tabliczka znamionowa. To, gdzie jest VIN na elementach nadwozia, zależy od producenta danego pojazdu. W przypadku Skody czy Seata numer naniesiony jest na dolnej części słupka, przy przednim siedzeniu pasażera. W Audi najczęściej jest umieszczany przy zawiasach przednich drzwi, natomiast w BMW czy Volvo w przegrodzie czołowej.

Bardzo ważne, aby numer VIN był zawsze możliwy do odczytania. Jeśli więc w naszym pojeździe znajduje się metalowa tabliczka znamionowa, która uległa erozji, musimy zwrócić się do Wydziału Komunikacji z wnioskiem o wydanie nowego numeru. Podobnie, jeśli zniszczeniu uległa etykietowa forma tabliczki.

numer-vin-pojazu

Dlaczego warto sprawdzić numer nadwozia przed zakupem używanego auta?

Przed kupnem samochodu, szczególnie tego używanego, warto przyjrzeć się kilku kwestiom. Poza ogólnym stanem technicznym, najlepiej zbadanym przez diagnostę, nie zapomnijmy o sprawdzeniu numeru VIN. Dzięki temu unikniemy zakupienia auta kradzionego powypadkowego lub będącego po prostu w złym stanie technicznym.

Dzięki sprawdzeniu numeru nadwozia pojazdu, którego zakupu chcemy dokonać, będziemy mieli dostęp do wielu kluczowych informacji. Przede wszystkim dowiemy się, czy dany pojazd nie był skradziony. Jest to możliwe dzięki połączeniu rejestrów policji z całego świata. Niemożliwe jest więc, aby jakakolwiek ważne dane czy informacje zostały zagubione.

Sprawdzenie danego pojazdu po jego numerze nadwozia może nas uchronić przed kupnem auta z „przekręconym licznikiem”. Niestety jest to dość częsty proceder. Cofnięcie licznika sprawia, że dany model wydaje się atrakcyjniejszy ze względu na mały przebieg. Nie dajmy jednak zwabić się w pułapkę oszustom. Powinien nas poważnie zastanowić stan drogomierza 10-letniego pojazdu, który liczy np. 70000 km. W takiej sytuacji możliwość sprawdzenia danych auta jest nieodzownym elementem podczas kupna.

Kolejnymi danymi, do których mamy dostęp dzięki numerowi VIN jest historia ubezpieczeniowa. Serwery, za pomocą których możemy zweryfikować każdy pojazd za pomocą numeru nadwozia, posiadają bazy ubezpieczycieli z całego świata. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście pojazd jest bezwypadkowy. Nie wierzmy na każde słowo sprzedających, ponieważ często kierują się oni zasadą: reklama dźwignią handlu. Mamy bezpłatny dostęp do bezpłatnych narzędzi, dzięki którym przechytrzymy potencjalnego oszusta.

Zobacz także: Jak złożyć zgłoszenie sprzedaży samochodu? Podpowiadamy! 

numer-vin-pojazdu

Numer VIN – podsumowanie

Każdy pojazd posiada przyporządkowany numer nadwozia, który dzięki swej unikatowości jest niemożliwy do podrobienia. Są to dane możliwe do sprawdzenia za pomocą różnych serwerów. Nie bójmy się więc po nie sięgać, szczególnie podczas kupna samochodu używanego. Zwróć uwagę na zgodność numeru nadwozia znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym z tym umieszczonym na pojeździe.

Jeśli bezpieczeństwo jest dla ciebie priorytetem, zapoznaj się z ofertą ubezpieczeniową LINK4.  Warunki umowy możesz dostosować do siebie, wybierając samo OC lub dodatkowe opcje ubezpieczeniowe.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21