Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Oznaczenia opon. Jak je czytać? Instruktaż

Czas czytania: 4 min. 45 sek.

Oznaczenia opon tylko z pozoru mogą wydawać się skomplikowane. To jednak właśnie dzięki nim możesz poznać najważniejsze parametry opony. Co oznaczają i jak je czytać? Dowiesz się tego z artykułu!

Spis treści

1. Po co są oznaczenia opon?
2. Jak czytać oznaczenia opon?
3. Dlaczego warto znać oznaczenia na oponach?
4. Symbole na oponach – zadbaj o swoje 4 kółka!

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące parametrów opony są umieszczone na niej samej. Nie są do tego potrzebne żadne naklejki czy opakowania ze specyfiką produktu. Nawet kupując samochód z drugiej ręki, jesteś w stanie określić najważniejsze parametry opony. Oznaczenia wskażą Ci nie tylko jej rozmiar, ale także zastosowanie i data produkcji. Co oznaczają konkretne symbole? Dzięki naszej instrukcji z łatwością je odczytasz?

Po co są oznaczenia opon?

Oznaczenia opon służą do zidentyfikowania, z jakim typem ogumienia masz do czynienia. Na rynku istnieje mnóstwo tego typu produktów. Różnią się one szerokością, średnicą i przeznaczeniem. Czytając oznaczenia na oponach, jesteś w stanie szybko sprawdzić, czy dany element jest kompatybilny z Twoim autem. 

Także kupując ogumienie przez Internet, wystarczy wpisać kilka liczb i skrótów, by móc zapoznać się z produktami, które na pewno pasują do Twojego pojazdu. Dzięki dokładnej analizie oznaczenia opon samochodowych możesz dowiedzieć się wiele na temat klasy produktu. Napisy takie jak np. Run Flat świadczą o tym, że opona może być wykorzystywana nawet po utracie ciśnienia. 

Polecamy również: Ile lat mogą mieć opony? Dowiedz się, kiedy wymienić opony na nowe

Opony z daleka mogą wyglądać do siebie podobnie. Nie mają one dobrze widocznych elementów, które wyraźnie wyróżniałyby je wśród innych produktów tej samej klasy. W związku z tym stosuje się rozmaite skróty i symbole na oponach, które pozwalają na szybkie określenie najważniejszych parametrów gumy. Takie oznaczenia są międzynarodowym standardem – każdy, kto przyjrzy się bliżej ogumieniu, będzie w stanie uzyskać o nim więcej informacji. Jednak, by zrobić to skutecznie – trzeba wiedzieć, jak czytać oznaczenia opon.

oznaczenia opon

Jak czytać oznaczenia opon?

Jedno z najbardziej widocznych oznaczeń na oponach to przeważnie nazwa producenta i modelu produktu. Choć jest to ważna informacja, to nie powie jednak ona zbyt wiele na temat właściwości jezdnych modelu. Chyba że w samej nazwie znajduje się także informacja o jej przeznaczeniu, np. „winter” w przypadku opon zimowych, czy też „all-season” dla ogumienia wielosezonowego.

Znacznie istotniejszy jest rozmiar ogumienia. To właśnie czytając te oznaczenia opon, jesteś w stanie ocenić, czy będzie ona pasować do Twojego auta. Przykładowo może to być 195/65/R/15. Co z tego wynika?

Pierwsza wartość – w tym wypadku 195 – to szerokość wyrażona w milimetrach. Druga – 65 – określa profil opony. To odległość pomiędzy krawędzią felgi a bieżnikiem – jest ona wyrażona w procentach szerokości (w tym wypadku jest to 65% z 195 mm). Litera R świadczy o tym, że opona ma konstrukcję radialną (a nie np. diagonalną), a wartość po tej literze odnosi się do średnicy felgi, na której może być zamontowana opona (w tym wypadku opona przeznaczona jest do felg o rozmiarze 15). 

Po tych podstawowych parametrach pojawia się indeks nośności, określający maksymalne obciążenie opony. Pamiętaj jednak, że indeks nie przedstawia kwotowo wagi – a odnosi się do konkretnej wytrzymałości na obciążenie. Przykładowo indeks 75 oznacza nośność 387 kg, a 86 – 530 kg. Przy wyborze opony zadbaj o to, aby suma ich maksymalnego obciążenia była większa niż maksymalna masa całkowita pojazdu.

Po indeksie nośności znajduje się indeks prędkości – wyrażony w formie litery. Takie oznaczenie opon pokazuje, przy jakiej maksymalnie prędkości możesz korzystać z ogumienia. Przykładowo: produkt z indeksem S pozwoli na jazdę maksymalnie przy 180 km/h, a W – aż do 270 km/h. Jeśli znajdziesz dwie litery obok siebie – niższy indeks wskazuje na dopuszczalną prędkość przy pełnym obciążeniu.

oznaczenia opon

Symbol DOT zawiera informacje o homologacji, miejscu produkcji oraz dacie produkcji. Z perspektywy kierowcy najbardziej istotna jest informacja o dacie produkcji – świadczą o niej ostatnie 4 cyfry. Ostatnie dwa znak to rok wytworzenia ogumienia, a cyfry poprzedzające określają tydzień roku, w którym zostało ono wyprodukowane – przykładowo 5220 oznaczają serię z grudnia 2020 r. (52 tydzień roku).

A jak wyglądają oznaczenia opon samochodowych zimowych? 3PMSF (skrót od Three-Peak Mountain Snowflake) to skrót, który wskazuje na to, że są one przystosowane do jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Możesz spotkać się jeszcze z literami M+S (Mud and Snow), które wskazują, że opona nadaje się do jazdy po błocie i śniegu, ale nie jest to zimówka do jazdy po lodzie. W związku z tym, jeżeli planujesz wyjazdy w góry, może ona być niewystarczająca.

Prawidłowe ciśnienie w danym pojeździe powinno być umieszczone w dokumentacji technicznej pojazdu – i to powinny być dla Ciebie kluczowe wytyczne. Jednak na oponach także znajdziesz informacje o maksymalnym ciśnieniu, którego nie możesz przekraczać. Może być ono wyrażone w kPa (kilopaskalach) lub funtach na cal kwadratowy (PSI). 

Przeczytaj także: Układ ASR – co to jest oraz jak działa system kontroli trakcji?

Co jeszcze może znaleźć się na powierzchni opony? Oznaczenia mogą wskazywać jeszcze na różnego rodzaju określenie opon kierunkowych, zastosowanych wzmocnień czy innych technologii wpływających na trwałość produktu, a także na homologacje poszczególnych marek samochodowych.

oznaczenia opon

Dlaczego warto znać oznaczenia na oponach?

Niestety podczas kursów na prawo jazdy zbyt mało czasu poświęca się trosce o opony. Oznaczenia umieszczone na nich powinny być jednak czytelne dla każdego kierowcy. Ma to bardzo duże znaczenie na bardzo wielu etapach korzystania z samochodu.

Trzeba wiedzieć, jak czytać symbole na oponach – przyda Ci się to przede wszystkim podczas ich zakupu. W końcu musisz wiedzieć, jakie ogumienie będzie pasować do Twojego auta. Możesz zdecydować się na opony wielosezonowe, letnie lub zimowe. Jednak zła średnica czy szerokość nie pozwolą Ci na ich montaż na feldze. 

Dobre ogumienie pozwoli na komfortową i bezpieczną jazdę przez wiele sezonów – nie kupuje się go co roku. Jednak sytuacja może skomplikować się, gdy dysponujesz dwoma kompletami felg o różnych średnicach. Wówczas pojawia się pytanie: jakie opony założyć przy ich wymianie? W takiej sytuacji – jeśli nie wiesz, jak czytać oznaczenia opon – może być Ci trudno dopasować te elementy do siebie.

Wyobraź sobie sytuację: wypożyczasz lub kupujesz samochód w słoneczny dzień. Okazuje się, że po kilku dniach spada śnieg. Jako kierowca musisz wiedzieć, czy wyposażenie Twojego auta pozwala na jazdę w takich warunkach. Jeżeli nie umiesz rozpoznać bieżnika, to znajomość symboli na oponach pozwoli na ocenę, czy dane opony pozwalają na jazdę zimą. Jeżeli nie – możesz je wymienić albo… zostać w domu.

oznaczenia opon

Symbole na oponach – zadbaj o swoje 4 kółka!

Ogumienie to bardzo istotny element, który wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy. To właśnie ono zapewnia pewny styk pojazdu z podłożem. W związku z tym – ma ogromny wpływ na przyczepność, kierowanie czy hamowanie autem.

Gdy znasz oznaczenia na oponach samochodowych, jesteś w stanie wybrać takie rozwiązania, które będą najlepiej dopasowane do Twojego pojazdu. Jednak nawet najlepsze opony nie zapewniają pełnej ochrony. W związku z tym zadbaj także o odpowiednią polisę ubezpieczeniową z Assistance, które zapewni Ci wsparcie podczas wielu nieprzewidzianych sytuacji na drodze. 

Takie ubezpieczenie kupisz w LINK4 – do wyboru masz aż trzy warianty polisy! A wraz z zakupem OC w naszym towarzystwie, otrzymasz unikalny Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony! W ramach tego pakietu możesz liczyć m.in. na samochód zastępczy, pomoc drogową czy wymianę uszkodzonego koła na miejscu, jeśli w aucie znajduje się opona zapasowa. 

Poznaj ofertę i zakres ubezpieczenia w LINK4 na www.link4.pl i wybierz pakiet dla siebie – najszybciej zrobisz to, korzystając z naszego kalkulatora, który w minutę wyliczy wysokość składki!

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21