Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak zdać prawo jazdy? 10 porad, jak zdać egzamin za pierwszym razem

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 10 min. 39 sek.

Przed Tobą egzamin na prawo jazdy i nieco się stresujesz? Nic dziwnego – to niełatwe zadanie. Dzięki poniższym wskazówkom będzie jednak znacznie prostsze. Sprawdź 10 porad, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem.

Egzamin na prawo jazdy zazwyczaj wiąże się z dużą presją i stresem. Konieczność nauczenia się wielu zagadnień teoretycznych, a także praktycznych umiejętności na drodze to niełatwe i czasochłonne zadanie. Do tego dochodzą niezbyt optymistyczne statystyki zdawalności, które często działają paraliżująco na kandydatów. Dlatego warto postarać się i zdać egzamin za pierwszym razem. Dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów związanych z koniecznością powtórnego podchodzenia do egzaminu. Zaoszczędzisz też pieniądze, ponieważ każde przystąpienie do egzaminu wiąże się kolejnymi kosztami. Na szczęście zdanie egzaminów i uzyskanie prawa jazdy już za pierwszym razem jest możliwe. Odpowiednie przygotowanie i skupienie pomoże Ci uzyskać jak najlepsze wyniki na egzaminie. Zapoznaj się z 10 praktycznymi poradami, które również podpowiedzą Ci, jak zdać egzamin praktyczny i teoretyczny na prawo jazdy.

Znaczenie przygotowania teoretycznego

Solidna, gruntowna wiedza teoretyczna jest kluczowa nie tylko do zdania egzaminu na prawo jazdy, ale przede wszystkim do pewnego poruszania się po drogach. Kompleksowa znajomość znaków i przepisów drogowych zwiększa poczucie bezpieczeństwa kierowcy, a także innych uczestników ruchu drogowego. Jest też niezbędna do ukończenia z sukcesem egzaminu teoretycznego, co z kolei uprawnia do przystąpienia do egzaminu praktycznego.

Aby zatem z sukcesem zdać teorię, konieczne są intensywne przygotowania do egzaminu. Nie warto odkładać nauki na ostatnią chwilę. Opanowanie wielu zagadnień w ciągu paru dni może zająć sporo czasu, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i zaplanować harmonogram pracy. Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Przede wszystkim warto stopniowo przyswajać wiedzę, poświęcając na to przykładowo 1-2 godziny dziennie.

Ucząc się do egzaminu, warto uczęszczać na wykłady, przeczytać podręcznik i zapoznać się z bazą oficjalnych pytań egzaminacyjnych, które znajdziesz na przykład na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Pomocne mogą się również okazać e-kursy przygotowujące do testów.

Jeśli zastanawiasz się, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem, koniecznie zwróć uwagę na tryb nauki. Ucząc się w trybie rozwiązywania testów, zwróć uwagę na to, żeby Twoje materiały (czy program do nauki) zawierały pulę wszystkich pytań, które mogą pojawić się na egzaminie. Możesz też poznać teorię z książek, a dopiero potem sprawdzić wiedzę, rozwiązując próbny test. 

Dokładnie i powoli czytaj pytania i oglądaj obrazki. Zdarza się, że grafiki są identyczne lub bardzo do siebie podobne, a pytania niekiedy różnią się jednym słowem, które zmienia sens. Ucząc się ich „na pamięć”, możesz się łatwo pomylić i podać błędną odpowiedź. Warto też czytać uzasadnienia do odpowiedzi – dzięki wyjaśnieniom poszerzysz wiedzę.

Jeśli rozwiązujesz testy w domu, korzystając z różnych narzędzi i programów, śledź statystyki odpowiedzi na pytania. Wyniki pokażą Ci, które działy albo pytania są dla Ciebie trudne, nie zostały jeszcze dobrze opanowane i do których należy wrócić. 

Wybór odpowiedniej szkoły jazdy

Na to, jak zdać egzamin na prawko i czy egzamin zakończy się sukcesem, wpływa również wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy. To szczególnie istotne, zwłaszcza w kontekście nauki jazdy. Najłatwiej zdecydować się na firmę z polecenia. Jeśli Twoi znajomi korzystali z usług konkretnej szkoły i są z niej zadowoleni, możesz rozważyć wybór tej samej placówki. 

Podczas poszukiwania szkoły dla Ciebie, zwróć uwagę na jej doświadczenie. Sprawdź, od kiedy szkoła istnieje. Jeśli ma swoją stronę w sieci lub konto w mediach społecznościowych, poczytaj komentarze byłych kursantów. Postaw na szkołę, która ma przejrzystą, czytelną ofertę i cennik – ważny jest zwłaszcza brak ukrytych kosztów za egzaminy wewnętrzne i materiały do nauki. Dowiedz się, jakimi samochodami dysponuje szkoła – powinny to być pojazdy takie same jak na egzaminie WORD.

Dla niektórych osób istotna jest też odległość placówki od domu. Jeśli wybrana przez Ciebie szkoła jest na końcu miasta, rozważ, czy będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na dojazdy i czy podróż nie będzie zbyt męcząca. Weź pod uwagę także odległość miejsca rozpoczęcia jazd od ośrodka egzaminacyjnego – im jest ona krótsza, tym lepiej. Czas, który poświęcisz na dojazdy, lepiej przeznaczyć na naukę. Ta sama zasada dotyczy także placu manewrowego, który powinien znajdować się możliwie najbliżej miejsca spotkań z instruktorem.

Wybór nie tylko szkoły, ale i kursu może mieć wpływ na to, jak zdać egzamin na prawo jazdy. Zadecyduj zatem, w jakim systemie chcesz się uczyć. Wiele szkół oferuje różne rodzaje kursów. Oprócz standardowego, obejmującego zarówno lekcje teoretyczne, jak i praktyczne oraz pierwszą pomoc, zwykle możesz zdecydować się na:

  • kurs eksternistyczny – bez zajęć teoretycznych. Uczysz się sam, a w szkole korzystasz tylko z lekcji jazdy i pierwszej pomocy;
  • kurs e-learningowy – zajęcia teoretyczne przerabiasz na specjalnej platformie e-learningowej;
  • kurs weekendowy – wykłady z teorii odbywają się w weekendy w szkole;
  • kurs online na żywo – wykłady teoretyczne prowadzone są przez wykładowcę w czasie rzeczywistym. Oglądasz je na własnym komputerze w domu. Możesz na bieżąco zadawać pytania wykładowcy;
  • kurs ekspresowy – zarówno zajęcia z teorii, jak i nauki jazdy odbywają się w przyspieszonym tempie, zazwyczaj całość w ciągu ok. 2-3 tygodni.

Rozbudowana oferta szkoleniowa pozwoli Ci dostosować sposób nauki i prowadzenia kursu do indywidualnych potrzeb.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Praktyczne ćwiczenia i jazdy treningowe

Jak zdać prawo jazdy na egzaminie praktycznym? Ta część jest równie ważna, co egzamin teoretyczny. Jest też nieco trudniejsza – według statystyk egzaminy teoretyczne są zdawane na poziomie ok. 50-60%, z kolei praktyczne na poziomie nieprzekraczającym 40%2. Aby czuć się pewnie na egzaminie, dobrze się do niego przygotuj. Pamiętaj, że zajęcia w szkole nauki jazdy na placu manewrowym i w mieście mają za zadanie jak najlepiej przygotować Cię nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do późniejszego poruszania się po drogach. Wykorzystaj więc ten czas dobrze i efektywnie. Jeśli nie czujesz się pewnie podczas wykonywania konkretnych manewrów, ćwicz je dotąd, aż nie staną się proste i naturalne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, od razu wyjaśniaj je z instruktorem.

Uwaga! Kurs na prawo jazdy kategorii B to obowiązkowe 30 godzin zajęć teoretycznych i tyle samo praktycznych. Jeśli jednak po tym czasie nadal nie czujesz się pewnie za kierownicą, możesz wykupić dodatkowe godziny jazdy. 

W internecie dostępnych jest wiele rzetelnych poradników w formie wideo, w których doświadczeni instruktorzy doradzają, jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy. Znajdziesz w nich sporo przydatnych wskazówek.

Znaczenie stanu psychicznego

Data egzaminu zbliża się wielkimi krokami, a Ty czujesz, jak stres przejmuje nad Tobą kontrolę? Jeśli tak, to oznacza, że potrzebujesz pomocy w zrelaksowaniu się, skupieniu myśli i skoncentrowaniu na zadaniu, jakie Cię czeka. Duże znaczenie zarówno podczas nauki, jak i samego egzaminu, ma właściwe nastawienie psychiczne. Niekiedy stres może działać mobilizująco, jednakże znacznie częściej bywa paraliżujący. Należy zatem nie dopuścić do tego, aby stres mobilizujący został zdominowany przez obezwładniający. Na szczęście istnieją sposoby na opanowanie emocji.

  • Dzień przed wizytą w WORD-zie zapewnij sobie sporą dawkę aktywności fizycznej, którą najbardziej lubisz. Długi spacer, pływanie, bieganie, taniec czy jazda na rowerze pomogą Ci dotlenić mózg i dadzą odpocząć ciągle skoncentrowanemu i poddawanemu presji umysłowi. Dzięki temu obniżysz też poziom adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów działających paraliżująco na organizm.
  • Porządnie się wyśpij. Twój mózg lepiej przyswaja informacje, gdy jest wypoczęty. Zdrowy sen pozwala ponadto na ich przeniesienie do pamięci długotrwałej. Zamiast więc uczyć się na ostatnią chwilę i stresować, czy zapamiętałeś wszystko, lepiej postaw na długi, zdrowy wypoczynek.
  • W dzień egzaminu jedz pożywne, lekkie posiłki z dużą ilością warzyw. Unikaj słodyczy i tłustych potraw, które ograniczają koncentrację i powodują senność. 
  • Pij dużo wody małymi łykami. Zrezygnuj z napojów energetycznych i napojów z kofeiną. 
  • Przed samym egzaminem możesz ograniczyć kontakt z innymi kursantami. Oddal się od nich, nie słuchaj ich, aby ich zdenerwowanie i napięcie nie udzieliło się Tobie. 

Skorzystaj z technik relaksacyjnych, np. ćwiczeń oddechowych i medytacji. Głębokie, systematyczne oddechy działają relaksująco. Możesz je dodatkowo liczyć, co również wpływa na uspokojenie myśli. Staraj się oddychać przeponą – w ten sposób uregulujesz nerwy.

10 porad, jak zdać egzamin za pierwszym razem

Na to, jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem, wpływa przede wszystkim odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Nie zawsze jednak okazuje się wystarczające. Dlatego przygotowaliśmy 10 porad, które podpowiedzą Ci, jak zdać egzamin na prawko za pierwszym razem.

  1. Bądź punktualny i zawczasu przygotuj dokumenty – nie spóźnij się! Na egzamin przyjdź przed czasem. Dzięki temu będziesz spokojniejszy, co jest bardzo ważne podczas testu. Przed wyjściem z domu sprawdź, czy masz przy sobie aktualny dokument potwierdzający tożsamość.
  2. Opanuj emocje, stosując techniki relaksacyjne – zrelaksuj się i opanuj stres, korzystając z technik relaksacyjnych, np. głębokich oddechów.
  3. Przed jazdą sprawdź ustawienie lusterek oraz fotela - to bardzo ważna część egzaminu, za którą będziesz oceniany. 
  4. Bądź wyczulony na popełniane błędy podczas jazdy– najczęściej powtarzane błędy, które mogą zakończyć Twój egzamin negatywnym wynikiem to wymuszenie pierwszeństwa, niezatrzymanie się na znaku STOP, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu czy niewłaściwe zachowanie wobec rowerzysty i pieszego. Dowiedz się, jak ich nie popełniać i radzić sobie z nimi, gdy będziesz działać pod presją i pod wpływem stresu. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych problemów i nerwów.
  5. Stosuj się do poleceń egzaminatora – słuchaj dokładnie poleceń egzaminatora i stosuj się do nich. Bądź uważny i skoncentrowany. W przypadku wątpliwości, nie bój się dopytać.
  6. Skup się na zadaniu – wysłuchaj dokładnie polecenia egzaminatora, ale później skup się na wykonaniu zadania i sytuacji na drodze, a nie na jego reakcjach. W ten sposób skoncentrujesz się na tym, co najważniejsze i unikniesz niepotrzebnego stresu.
  7. Uważnie obserwuj otoczenie i korzystaj z lusterek – dobry kierowca powinien bacznie obserwować otoczenie – nie tylko to, co przed nim, ale również z boku i z tyłu. Dlatego często zerkaj w lusterka boczne oraz wewnętrzne. Przed rozpoczęciem jazdy ustaw je prawidłowo, aby dokładnie widzieć otoczenie.
  8. Działaj płynnie i pewnie – masz za sobą kilkadziesiąt godzin za kółkiem – nie jesteś więc nowicjuszem. Wykorzystaj swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas kursu. Działaj pewnie, rozsądnie i płynnie, bez stresu i gwałtownych ruchów.
  9. Nie panikuj, gdy nie będziesz pewien, co zrobić – rozmaitych stresujących sytuacji, które mogą przydarzyć się na drodze podczas egzaminu, jest wiele. Nigdy nie wiesz, co może Ci się przytrafić. Weź zatem pod uwagę możliwość wystąpienia zdarzeń, w których nie będziesz pewien, co zrobić. W takich przypadkach najgorszym doradcą jest stres rodzący paniczną reakcję. Zachowaj spokój, skoncentruj się na obserwacji otoczenia i w miarę możliwości postaraj się przewidzieć możliwości, jakie daje konkretna sytuacja.
  10. Dbaj o prawidłową dynamikę jazdy – dobierz optymalną prędkość do warunków panujących w ruchu miejskim i na drodze. Nie przekraczaj dozwolonej szybkości. Nawet jeśli znasz daną trasę, nigdy nie jedź “na pamięć”, ale zwracaj baczną uwagę na otoczenie.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Co robić w przypadku niepowodzenia?

Zdarza się, że nawet najlepsze przygotowanie oraz stosowanie się do powyższych wskazówek kończy się niezdaniem egzaminu. Oblanie egzaminu jest przykre, ale to jeszcze nie koniec świata i na szczęście można do niego ponownie podejść. Jeżeli był to Twój pierwszy, drugi lub trzeci niezdany egzamin, możesz właściwie niemal od razu zapisać się na nowy termin. Po 3 niezdanych egzaminach praktycznych masz obowiązek zaliczenia jazd doszkalających. 

Wykorzystaj czas, jaki pozostał do kolejnej próby, na staranne przygotowania. Przeanalizuj błędy, które popełniłeś. Jeśli oblałeś teorię, koniecznie uzupełnij braki wiedzy, korzystając z podręczników i testów egzaminacyjnych. Kiedy natomiast Twoim problemem jest jazda na placu manewrowym albo w mieście, wykup kilka dodatkowych godzin w szkole nauki jazdy. 

Ubezpiecz swój pierwszy samochód z LINK4

Jeżeli jednak zastosowałeś się do powyższych wskazówek mówiących o tym, jak zdać egzamin praktyczny i teoretyczny, a Twoja wiedza i umiejętności okazały się być dostatecznie wysokie i ukończyłeś testy z sukcesem, możesz sobie pogratulować. Możliwe, że Twoim kolejnym krokiem po otrzymaniu prawa jazdy będzie zakup samochodu.

Niezależnie od tego, jakie auto kupisz, pamiętaj o jego ubezpieczeniu. Podstawą jest obowiązkowa polisa OC. W LINK4 dostępny jest Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki temu jako ubezpieczony możesz liczyć nie tylko na regulowany ustawą zakres OC, ale też m.in. możliwość skorzystania z naprawy pojazdu na miejscu wypadku, uruchomienie silnika po rozładowaniu akumulatora, auto zastępcze do 3 dni czy holowanie do 100 km.

Rozważ również zakup ubezpieczeń dobrowolnych. Dodatkowe polisy zwiększą zakres ochrony kierowcy i samochodu. 

Posiadając ubezpieczenie AC w LINK4, otrzymasz odszkodowanie w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku albo kolizji z Twojej winy, w efekcie której uszkodzisz Twój samochód. Odszkodowanie jest też przyznawane za szkody powstałe w wyniku zdarzeń wywołanych działaniem sił natury czy osób trzecich. Polisa obejmuje ponadto ubezpieczenie bagażu podręcznego i fotelików dziecięcych.

Ubezpieczenie NNW w LINK4 zapewnia z kolei wsparcie finansowe w przypadku wypadku komunikacyjnego dla kierowcy oraz znajdujących się w ubezpieczonym pojeździe osób, jeżeli doznają oni uszczerbku na zdrowiu. Wypłacone świadczenie może pomóc m.in. w powrocie do zdrowia, np. opłaceniu rehabilitacji.

Na wsparcie od LINK4 możesz też liczyć w razie kradzieży albo nagłej awarii auta. Dzięki polisie Assistance uzyskasz pomoc w takich sytuacjach jak m.in. awaria samochodu czy wypadek komunikacyjny. 

Już wiesz, jak zdać prawo jazdy

Dzięki przedstawionym wskazówkom i poradom już wiesz, jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy - i to za pierwszym razem! Właściwe podejście psychiczne, spokój, uważność i przede wszystkim wiedza teoretyczna oraz praktyczna są niezastąpione na egzaminie. 

Gdy już zdasz egzamin i zapragniesz kupić samochód, nie zapomnij o jego ubezpieczeniu. LINK4 oferuje polisy OC, AC, NNW, Assistance oraz inne, które poprawią Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze i dadzą pewność, że w razie rozmaitych zdarzeń uzyskasz pomoc od ubezpieczyciela.

Sprawdź kalkulator online i oblicz składkę ubezpieczenia dopasowanego do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej na temat oferty LINK4, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44 albo spotykając się osobiście z agentem współpracującym z naszą firmą.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Ubezpieczenie auta od szkód

FAQ

Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzenia na egzaminie na prawo jazdy?

Statystycznie zdawalność egzaminu praktycznego na prawo jazdy wynosi zaledwie ok. 40%. Do najczęstszych błędów należą m.in.: brak ustawienia fotela i lusterek oraz zapięcia pasów przed rozpoczęciem jazdy, nieustąpienie bądź wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach. Czynności te skutkują zazwyczaj przerwaniem egzaminu.

Czy warto korzystać z dodatkowych materiałów do nauki, oprócz tych dostarczonych przez szkołę jazdy?

Tak. Dodatkowe podręczniki, testy czy filmy nagrane przez specjalistów mogą zwiększyć Twoją wiedzę, co z pewnością zaowocuje na egzaminie.

Czy praktyka na symulatorze jazdy może pomóc w zdaniu egzaminu?

Symulator jazdy może być pomocny w zdaniu egzaminu praktycznego, jednak najważniejsze podczas zdobywania umiejętności powinny być jazda na placu manewrowym i w mieście.

Jakie są najważniejsze zasady, na które egzaminator zwraca uwagę podczas jazdy?

Egzaminator zwraca uwagę na wiele aspektów podczas egzaminu. Do najważniejszych należą m.in.: sprawdzanie, czy zachowania osoby egzaminowanej nie stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy zdający dwukrotnie wykonał nieprawidłowo to samo zadanie i czy naruszył przepisy ruchu drogowego. Ponadto egzaminator ocenia m.in. dynamikę i kulturę jazdy, zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego, sposób wykonywania manewrów na drodze oraz skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia.

Jak przygotować się mentalnie do egzaminu na prawo jazdy, aby zwiększyć swoje szanse na zdanie za pierwszym razem?

Odpowiednie nastawienie psychiczne jest bardzo ważne podczas przygotowań i zdawania egzaminu. Bardzo pomocne są techniki relaksacyjne, np. głębokie oddychanie czy medytacja. Dzień przed egzaminem warto zapewnić sobie dawkę ulubionej aktywności fizycznej (spacer, bieganie, jazda na rowerze, taniec itp.) oraz porządnie się wyspać. W dzień egzaminu zaleca się ograniczenie kontaktu z innymi zdającymi – ich niepokój i stres mogą przenieść się na Ciebie, dlatego warto temu zapobiec.

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/infrastruktura/prawo-jazdy
  2. https://www.money.pl/gospodarka/zdac-za-pierwszym-razem-to-sztuka-egzaminy-na-prawo-jazdy-oblewane-na-potege-6485995135030913a.html

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21