Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Image
Ikona klienta
352zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
352zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 12 sek.

Możliwość montażu haka w samochodzie to bardzo użyteczne rozwiązanie. Po założeniu i dopisaniu tego elementu do dowodu rejestracyjnego można bez przeszkód korzystać z takich elementów jak np. przyczepa kempingowa czy lekka przyczepka transportowa. A jak ma się to do przepisów? Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym? O tym w dzisiejszym materiale.

Sam fakt posiadania haka holowniczego nie oznacza, że do auta możemy podpiąć jakikolwiek pojazd czy przyczepę. Istnieją pewne założenia i ograniczenia, do których użytkownik musi się stosować pod groźbą surowych konsekwencji w razie kontroli. Nieodpowiednie używanie haka i przewożenie np. zbyt ciężkiego ładunku, który jest poza normami, może skutkować nieszczęściem na drodze. W końcu, po to są ograniczenia, aby o nich pamiętać i do nich się stosować. 

Warto wiedzieć, że na ciągnięcie przyczepki pozwala już standardowa kategoria B. Jaka przyczepa będzie więc odpowiednia? Wbrew pozorom do auta osobowego można podpiąć bardzo wiele rodzajów różnych przyczep. Od jednoosiowej lekkiej, przez specjalistyczne, do przewożenia np. łodzi czy motorówek, przyczepy z możliwością montażu reklamy, na największych kempingowych kończąc. 

Zanim ruszysz w trasę, dowiedz się, jak wygląda prawidłowa jazda z przyczepą. Przepisy określają, co wolno, a co jest zakazane podczas poruszania się z nią po drodze. Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze zasady!

Przyczepa a naczepa – jakie są różnice?

Na samym początku warto przytoczyć też odpowiedź na często zadawane pytanie. Czym się różni naczepa od przyczepy? To dwa zupełnie inne rodzaje pojazdów drogowych. O naczepie mówimy wtedy, kiedy duża jej część spoczywa na pojeździe, który ją ciągnie. Czyli praktycznie zawsze na ciągniku siodłowym, który jest samochodem przystosowanym do ciągnięcia dużych ładunków. Zatem wszystkie samochody ciężarowe mijane na drodze ciągną za sobą właśnie naczepę. 

Przyczepa natomiast posiada dyszel, czyli sztywny element, którego koniec mocuje się na haku. Oznacza to, że wszystkie samochody osobowe są przystosowane właśnie do ciągnięcia przyczep. Jeśli już znasz te różnice, powinieneś teraz poznać odpowiedź na pytanie z artykułu, czyli, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym.

Podstawowe zasady przewożenia przyczep

Zacznijmy od tego, jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B, aby odbywało się to w sposób legalny. Ta kwestia jest szczegółowo i dokładnie wyjaśniona w przepisach. Otóż na prawo jazdy na samochód, czyli pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t, można ciągnąć tzw. przyczepę lekką, czyli taką, która nie posiada hamulca najazdowego i jej maksymalna masa wynosi 750 kg. A więc razem możesz prowadzić zestaw o łącznej masie nieprzekraczającej 4250 kg. 

Jeśli chcesz podłączyć do auta przyczepę inną niż lekka (np. kempingową albo lawetę), to masa zestawu nie może przekroczyć 3,5 t oraz taka przyczepa musi być wyposażona we własny hamulec najazdowy. Co to oznacza w praktyce? Wszelkie przyczepki, które nieraz można nawet wypożyczyć pod marketami czy na stacjach benzynowych, można bez przeszkód podłączać do samochodu, jednak całkowita masa nie może przekroczyć maksymalnego łącznego DMC (dopuszczalna masa całkowita). 

A co na przykład z przyczepami kempingowymi? Po pierwsze, łączna dopuszczalna masa nie może przekroczyć 3,5 tony. Może wydawać się to dziwne, zwłaszcza że przecież z przyczepą lekką łączna masa może być większa. Ten fakt jest jednak spowodowany tym, że jazda z dużą przyczepą inną niż lekka jest uznawana za znacznie trudniejszą. Obciążenia i gabaryty są inne i z tego powodu zdecydowano o ograniczeniu mas. 

Drugim obowiązkiem do spełnienia w przypadku innych przyczep jest kwestia stosunku DMC samochodu do DMC przyczepy. Przepisy wyraźnie mówią o tym, że dopuszczalna masa całkowita pojazdu musi być większa o 1/3 w stosunku do dopuszczalnej masy przyczepy. Na przykład auto o DMC 1500 kg, może pociągnąć przyczepę o DMC 1127 kg. Możesz zajrzeć również w dowód rejestracyjny samochodu, aby sprawdzić rubryki F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu oraz O.1 – masa przyczepy z hamulcem, a także O.2 – bez hamulca.

W przypadku, kiedy chciałbyś zbudować zestaw do ciągnięcia o DMC powyżej 3,5 tony, ale do 4,25 t, to z pomocą przychodzi kod 96 wpisywany do prawa jazdy kat. B. Pozwala on ciągnąć przyczepę inną niż lekka, której DMC przekracza 750 kg. Dzięki temu umiejętnie dopasowując przyczepę do auta, możesz ciągnąć na przykład większą „kempingówkę”, czego nie pozwala zwykła kategoria B. Przyczepa ciągnięta z kodem 96, może być cięższa, jednak wiąże się to w Polsce z obowiązkowym zdaniem egzaminu praktycznego, potwierdzającego Twoje umiejętności jazdy z takim zestawem. Nie jest wymagane natomiast przejście kursu. Wystarczy zapisać się na egzamin i go zdać.

Co, jeśli chciałbyś ciągnąć jeszcze cięższą przyczepę? Wtedy pozostaje kurs prawa jazdy B+E. Składa się on z pełnego szkolenia oraz egzaminu, ale pozwala na prowadzenie zestawu składającego się z przyczepy o DMC aż 3,5 tony. W tym przypadku również obowiązuje zasada o 1/3 większej dopuszczalnej masy całkowitej auta względem przyczepy. Praktycznie więc maksymalna masa zestawu może wynieść 6125 kg, a to pozwala na ciągnięcie bardzo ciężkich ładunków. 

Nic więc dziwnego, że w wielu kierowców zastanawia się, jakie uprawnienia w kwestii przyczep daje kategoria B i jaka przyczepa będzie odpowiednia. Zanim ruszysz w podróż, sprawdź, czy wszystkie masy mieszczą się w normie danego prawa jazdy.

Przykłady przyczep, które można ciągnąć samochodem osobowym
 

Co właściwie można ciągnąć samochodem na haku? Rodzajów przyczep dostępnych na rynku jest mnóstwo. Skupmy się jednak na tej najpopularniejszej – klasycznej jednoosiowej o DMC do 750 kg. To uniwersalny rodzaj, który na polskich drogach można spotkać bardzo często. Jest stosowana w różnych celach, takich jak np. przeprowadzka, przewóz materiałów sypkich czy ziemi. Krótko mówiąc, przydaje się, jeśli bagażnik Twojego auta nie zmieści zbyt wiele albo po prostu nie chcesz zniszczyć wnętrza samochodu brudzącymi materiałami. 

Innym rodzajem przyczepki może być np. lekka przyczepa dwuosiowa, czyli posiadająca dwie pary kół. Z reguły powierzchnia ładunkowa takiej przyczepki jest dużo większa niż małej, z dwoma kołami. Poza tym przyczepka dwuosiowa ma jeszcze jedną zaletę – jest dużo stabilniejsza na drodze przez dodatkową oś. Dlatego podczas jazdy np. w trasie, maleje ryzyko utraty kontroli nad samochodem.

Uwaga! Po zakupie przyczepki pamiętaj o jej zarejestrowaniu oraz ubezpieczeniu. To obowiązkowe również dla tego rodzaju pojazdów!

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jazda z przyczepą – najważniejsze zasady

Zakup przyczepki to jedno, a odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne podłączenie to inna kwestia. Podjedź samochodem z hakiem najbliżej dyszla jak to tylko możliwe, następnie ręcznie dociągnij zaczep nad hak. Po wykonaniu tych czynności możesz rozpocząć opuszczanie dyszla wprost na kulę haka. 

Większość przyczepek ma dodatkowe składane koło podporowe, co znacznie ułatwia precyzyjne podłączanie. Wystarczy tylko kręcić kołowrotkiem, a dyszel sam opadnie na hak. Klamra od przyczepki powinna charakterystycznie „kliknąć” i zacisnąć się na haku. Oznacza to, że połączenie przebiegło pomyślnie i przyczepka jest odpowiednio i bezpiecznie zapięta. 

Następnym krokiem jest założenie stalowej linki zabezpieczającej i zapięcie jej wokół haka. Służy ona jako dodatkowe zabezpieczenie w razie wypięcia się dyszla z haka. Bardzo ważną czynnością, którą powinieneś wykonać, jest również podłączenie układu elektrycznego w przyczepce. Służy on do zasilania tylnych świateł przyczepki, które obowiązkowo muszą się świecić. Zwróć uwagę na wtyki – wyróżniamy 7- i 13-pinowe. Czasem wymagana jest więc przejściówka. Po podłączeniu elektryki sprawdź dokładnie wszystkie światła i zweryfikuj, czy działają poprawnie.

Jeżdżąc z przyczepką, ważne jest także odpowiednie rozłożenie ładunku. Ciężkich przedmiotów nie powinieneś umieszczać za tylną osią. Powoduje to ryzyko gwałtownego zachwiania stateczności podczas jazdy, co może okazać się katastrofalne w skutkach. Bagaż powinien być umieszczony najlepiej między dyszlem a osią pojazdu, z przodu przyczepki.

Sama jazda z przyczepką na wprost nie jest wymagająca. Problemy mogą pojawić się przy manewrowaniu i cofaniu. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej kwestii, warto pojechać na pusty plac i poćwiczyć parę manewrów, żeby nabrać umiejętności.

Jazda z przyczepą – prędkość

Na samochód, który ciągnie za sobą przyczepę, są nałożone odrębne ograniczenia dotyczące prędkości. W terenie zabudowanym nie zmienia się nic – w tym miejscu maksymalnie możesz poruszać się 50 km/h. Sytuacja wygląda inaczej poza obszarem zabudowanym. Na jednojezdniowej drodze w takim miejscu możesz jechać maksymalnie 70 km/h. Na drogach dwujezdniowych poza obszarem zabudowanym oraz na autostradach możesz jechać maksymalnie 80 km/h.

Jakie ubezpieczenie kupić?

Przyczepka samochodowa jest traktowana jako pojazd mechaniczny, a więc musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Pamiętaj o tym, gdyż za brak ważnej polisy OC grożą kary, których wysokość zależy od płacy minimalnej brutto. Od 01.07.2023 do 31.12.2023 kary te wynoszą: 240 zł (brak OC do 3 dni), 600 zł (brak OC od 4 do 14 dni) lub 1200 zł (brak OC powyżej 14 dni)1. Dlatego, zanim wyruszysz w drogę samochodem z przyczepką, upewnij się, że masz wykupione OC na oba pojazdy.

Jeśli chcesz kupić OC w LINK4, możesz zrobić to nawet bez wychodzenia z domu. Zrobisz to za pomocą bezpłatnego Kalkulatora, telefonicznie lub podczas osobistego spotkania z agentem. Kupując ubezpieczenie komunikacyjne online, możesz dodatkowo liczyć na zniżkę.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym – kilka słów na koniec

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie, jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B. Nawet w przypadku ciągnięcia przyczepy kempingowej czy lawety samochodowej możesz bez przeszkód poruszać się całkiem sporym zestawem – o ile mieścisz się w dopuszczalnych masach. Ciekawostką jest fakt, że w przepisach oprócz określonej masy, wyszczególniona jest również maksymalna długość zestawu – wynosi ona 18,75 m. Pamiętaj też o przestrzeganiu dopuszczalnych prędkości na drogach, które w niektórych przypadkach różnią się od tych dla samochodów osobowych. Mamy nadzieję, że wykorzystasz te porady w praktyczny sposób podczas poruszania się samochodem z przyczepą. Życzymy bezproblemowej jazdy!

Zakup przyczepki i chęć jazdy z nią samochodem wiąże się z obowiązkowym ubezpieczeniem każdego z elementów zespołu pojazdów. Dlatego skorzystaj z Kalkulatora LINK4 i oblicz składkę OC dla Twojego samochodu dostosowaną do Twoich potrzeb. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące ubezpieczenia, zadzwoń pod 22 444 44 44, a nasi konsultanci udzielą dodatkowych informacji i pomogą w zakupie polisy Możesz również osobiście spotkać się z jednym ze współpracujących z nami agentów. Skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać polisę do Twoich potrzeb!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Rejestracja samochodu Opole

FAQ – często zadawane pytania 

Czy przyczepka musi posiadać ubezpieczenie OC?

W myśl polskich przepisów przyczepka ciągnięta przez samochód jest pojazdem mechanicznym i – mimo że nie posiada własnego napędu – musi być ubezpieczona. Bardzo ważne, abyś o tym pamiętał, gdyż od 01.07 do 31.12. 2023 roku za brak ważnej polisy grozi mandat w wysokości2: 240 zł (brak OC do 3 dni), 600 zł (brak OC od 4 do 14 dni) lub 1200 zł (brak OC powyżej 14 dni). Jak widzisz, kary nie są małe, dlatego, jeśli przyczepka nie była używana przez długi czas, to warto sprawdzić, czy ubezpieczenie jest aktualne.

Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową samochodem z kategorią B?

Tak. Samochodem osobowym można ciągnąć przyczepę dwuosiową, o ile zespół pojazdów nie przekracza 3,5 t, a doczepka nie jest cięższa niż samochód.

Jaka jest kara za przekroczenie DMC przyczepy?

Za ciągnięcie przyczepy cięższej niż DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) grozi mandat w wysokości od 100 do 300 zł3. Zwróć więc uwagę na to, jaką przyczepę możesz ciągnąć swoim pojazdem.

Jak sprawdzić, jaką przyczepę można ciągnąć?

Informacje o tym, jak ciężką przyczepę można ciągnąć danym pojazdem, można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Pod pozycją O.1 znajduje się informacja o dopuszczalnej masie całkowitej przyczepy.

Czy można wynająć przyczepkę?

Oczywiście! Taka możliwość jest idealna dla osób, które nie chcą kupować jej na własność, bo nie mają takich potrzeb, a mimo wszystko czasem potrzebują większej przestrzeni niż tylko bagażnik samochodu. Wynająć przyczepkę możesz już od kilkudziesięciu złotych za dobę. Przed rozpoczęciem użytkowania wynajętej przyczepki sprawdź dokładnie warunki umowy oraz zgodność dokumentów – dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. Do ciągnięcia większości z nich wystarczy standardowa kategoria B. Przyczepa powinna być też sprawna technicznie. Zwróć na to uwagę przy wynajmie!

Źródła:

  1. Opłata za brak OC, https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page259.jspx?_afrLoop=6226278879054757&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=ywjcya0po_326 

  2. https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page259.jspx?_afrLoop=6226278879054757&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=ywjcya0po_326 

  3. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002484/O/D20212484.pdf 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21