Jazda z przyczepą – najważniejsze przepisy na bezpieczną jazdę

Umiejętność jazdy przyczepą jest bardzo przydatna w codziennym życiu. W końcu każdy czasami się przeprowadza, chce kupić nowe meble lub wyjeżdża na wakacje z dużą ilością bagażu.

Z tego tekstu dowiesz się, jak powinna wyglądać jazda samochodem z przyczepą i co grozi za prowadzenie takiego pojazdu bez stosownych uprawnień.

Spis treści
1. Jazda z przyczepą – najważniejsze zasady
2. Jazda z przyczepą i jej tajniki
3. Jazda z przyczepą bez uprawnień – co może grozić?
4. Teraz już wiesz, jak wygląda prawidłowa jazda z przyczepką!

Jazda z przyczepą – najważniejsze zasady

Jazda przyczepą po autostradzie i nie tylko wymaga odpowiednich przygotowań. W innym wypadku możesz napotkać problemy podczas prowadzenia pojazdu oraz spowodować niebezpieczny wypadek. Zanim więc wsiądziesz do samochodu, zadbaj o poniższe elementy.

Hak

Jeśli Twoje auto nie jest wyposażone w hak holowniczy, nie ma możliwości, byś zamontował do niego przyczepy. Najlepszym rozwiązaniem są haki umieszczane fabrycznie w danym modelu samochodu. W przypadku jednak gdy nie posiadasz na wyposażeniu tego elementu, możesz dokupić hak w specjalistycznym sklepie motoryzacyjnym. Najwięcej wygody zapewni Ci rozwiązanie zdejmowane, które montuje się tylko w razie potrzeby, a przez resztę czasu leży w bagażniku. Dzięki zdejmowanemu hakowi Twój pojazd nie będzie oszpecony,  podczas codziennej jazdy po ulicach. 

Pamiętaj, by przed schowaniem haka dokładnie go umyć, a przy ponownym montażu dokładnie posmarować kulę. W przypadku haka stałego czynności konserwacyjne muszą być nieco bardziej rozbudowane, ponieważ jest stale narażony na czynniki zewnętrzne mogące doprowadzić do powstawania korozji. Dobrym zabezpieczeniem przed rdzą jest specjalna osłona dostępna w niemal każdym sklepie z akcesoriami do samochodów. Dzięki temu Twoja jazda z przyczepką będzie odpowiednio zabezpieczona.

jazda-z-przyczepa

Przyczepa

Skoro wiesz już, jak zamontować hak, czas zająć się najważniejszym elementem, czyli przyczepą. Jej samodzielne mocowanie może sprawić Ci trudności, dlatego dobrze będzie, jeśli poprosisz kogoś o pomoc. Uważaj, by przy montażu nie uszkodzić zderzaka. Zaczep Twojej przyczepy powinien bez żadnego kłopotu blokować się w pozycji zamkniętej bezpośrednio na haku. Następny krok to wykorzystanie linki stalowej do zabezpieczenia. Ostatnia czynność, jaką musisz wykonać to podłączenie niezbędnej elektroniki. Bez niej światła przyczepy nie będą działać, a Ty stworzysz zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno. Upewnij się, że widzisz przyczepę w usterkach bocznych samochodu. W razie długiej podróży z szeroką przyczepą świetnie sprawdzają się lusterka z wysięgnikiem montowane na fabrycznych lusterkach samochodowych.

Załadunek

Bagaż układaj na przyczepie blisko dyszla oraz na wysokości osi. Postaraj się też o to, by całe obciążenie było równomiernie rozłożone na powierzchni przyczepy. Jeśli z jednej strony dyszla znajdzie się większy ciężar, możesz nadwyrężyć hak i doprowadzić do jego uszkodzenia. Równomierne obciążenie ma też wpływ na bezpieczeństwo oraz stabilność jazdy.

Trójkąt

Każda podróż z przyczepą powinna być poprzedzona zaopatrzeniem się w dwa trójkąty ostrzegawcze, które w razie awarii lub wypadku pozwolą innym kierującym zauważyć Cię z dalekiej odległości oraz odpowiednio zareagować na sytuację na drodze. Brak trójkątów podlega karze w postaci grzywny, tak samo jak w przypadku samochodu bez przyczepy.

Sprawdź także: Montaż haka holowniczego. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Jazda z przyczepą i jej tajniki

Jazda z przyczepą po autostradzie i nie tylko jest dokładnie opisana w przepisach kodeksu drogowego. Według prawa osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może prowadzisz samochód z:

 • przyczepą lekką o masie całkowitej 750 kg niewyposażoną w hamulec,

 • przyczepą o wyższej masie, ale wyposażonej w hamulec najazdowy (cały zestaw pojazdów nie może jednak przekraczać 3,5 tony).

  jazda-z-przyczepa

Zgodnie z przepisami istnieje wyjątek od tych zasad. Prowadzenie zestawu cięższego niż 3,5 tony jest możliwe dla posiadaczy prawa jazdy z kodem 96. Zestaw pojazdów może wtedy ważyć do 4,25 tony. Co ważne, uzyskanie kodu nie wiąże się z żadnym kursem a tylko egzaminem praktycznym. Wystarczy tylko, że zapłacisz około 170 złotych, by móc przystąpić do sprawdzianu. Kod pozwoli na ciągnięcie przyczepy kempingowej, przyczep dla koni, łodzi czy motocykli.

Jazda z przyczepą dwuosiową – zasady:

 • ruszanie wiąże się z koniecznością wprowadzenia silnika na wyższe obroty,

 • przyśpieszanie wymaga zdecydowane wciśnięcie pedału gazu,

 • droga hamowania samochodu z przyczepą jest dłuższa, a więc musisz z wyprzedzeniem analizować sytuację na drodze,

 • podczas cofania przyczepa powinna stać prosto. Skręt w lewo realizuje się poprzez ruch kierownicą w prawą stronę i odwrotnie,

 • koła przyczepy toczą się na zakrętach po mniejszym łuku,

 • parkowanie może być kłopotliwe, dlatego dobrze będzie, jeśli poćwiczysz ten manewr przed wyjazdem w trasę,

 • wykonywanie manewrów na drodze może skutkować przedwczesnym łamaniem się przyczepy, co oznacza, że na wyprzedzanie potrzebujesz więcej czasu oraz wolnej przestrzeni.

  jazda-z-przyczepa

Jazda z przyczepą bez uprawnień – co może grozić?

W styczniu tego roku drastycznie zmienił się taryfikator kar nakładanych na kierowców łamiących przepisy drogowe. I tak jeśli zostaniesz złapany na jeździe samochodem o przekroczonej masie, na którą zezwala prawo, musisz przygotować się na grzywnę w wysokości do 3000 zł w wymiarze maksymalnym. *

Dodatkowo sąd musi orzec wobec Ciebie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z tego też względu z taryfikatora zostały usunięte mandaty w wysokości 300 i 500 zł za jazdę bez stosownych uprawnień. Jeśli otrzymasz zakaz prowadzenia pojazdów, to musisz przygotować się na odpoczynek przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Pamiętaj, że prowadzenie pojazdu pomimo nałożonego zakazu stanowi przestępstwo, którego konsekwencje mogą sięgać nawet 5 lat więzienia. Nie ma więc wielkiego sensu w ryzykowaniu. Tak wygląda właśnie jazda z przyczepą po autostradzie.

Przeczytaj również: Prawo jazdy kategoria B – czym można jeździć?

Teraz już wiesz, jak wygląda prawidłowa jazda z przyczepką!

Wiesz już, jak wygląda jazda z przyczepą dwuosiową i co grozi za poruszanie się zestawem tego typu pojazdów bez stosownych uprawnień. Pamiętaj też, że zasady prowadzenia auta z przyczepą znacznie różnią się od tego, co możesz znać z codziennej jazdy samochodem osobowym. Przyczepa stanowi bowiem dodatkowe obciążenie, które wpływa na zwrotność oraz możliwości dynamicznej jazdy pojazdu, do którego jest przyczepiona. Dobrze więc będzie, jeśli przed wyjechaniem w trasę poćwiczysz swoje umiejętności oraz nabierzesz stosownej praktyki. W innym wypadku możesz spowodować groźne zdarzenie drogowe. Miej to na uwadze, jeśli interesuje Cię jazda samochodem z przyczepą.

Sprawdź też: ubezpieczenie samochodu Kraków, ubezpieczenie Mercedesa.

Skoro mowa o wypadkach dobrze będzie, jeśli wykupisz OC, które ochroni Cię przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. 

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

*Dz.U. 2021 poz. 2484, Internetowy System Aktów Prawnych,  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002484

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy