Jazda pod prąd. Konsekwencje i mandaty

Jedną z głównych zasad, do których należy stosować się podczas poruszania się autem, jest trzymanie się swojego pasa. Jazda pod prąd jest bowiem niezwykle niebezpieczna. Niestety tego typu sytuacja wciąż przytrafia się wielu kierowcom.

Spis treści:
1. Jazda pod prąd – co to oznacza?
2. Czym grozi jazda pod prąd?
3. Jaki mandat za jazdę pod prąd w 2022 roku?
4. Mandat za jazdę pod prąd. Podsumowanie

Bez wątpienia jazda pod prąd stanowi jedno z najbardziej niebezpiecznych zachowań na drodze. W końcu w ten sposób samochody jadą prosto na siebie i występuje ryzyko zderzenia czołowego. Zobacz, na czym polega jazda pod prąd i jakie są jej konsekwencje. 

jazda-pod-prad-2

Jazda pod prąd – co to oznacza?

Jazda pod prąd to potoczna nazwa zachowania, podczas którego kierowca porusza się niezgodnie z kierunkiem ruchu na drodze. Może to dotyczyć jazdy na przeciwległym pasie, może także odnosić się do wjazdu w nieprawidłowy zjazd na rondzie itd.

Sformułowanie jazda pod prąd jest bez wątpienia kojarzone z poruszaniem się samochodami. Prawda jest jednak taka, że samo określenie może kojarzyć się z… rzekami. W końcu to właśnie one mają prąd, który zmierza w jednym kierunku. Płynąć pod prąd – znaczy zmierzać w przeciwległym kierunku. W przypadku ruchu samochodowego obowiązujący kierunek jest ustalany przez przepisy ruchu drogowego. Co do zasady, kierowca powinien trzymać się prawej strony – w Polsce bowiem obowiązuje ruch prawostronny.

Jechać pod prąd można nieświadomie lub świadomie. To pierwsze – oznacza np. przypadkowy wjazd w zły zjazd lub skręcenie w ulicę jednokierunkową (ale w niewłaściwym kierunku). Taka sytuacja najczęściej jest wynikiem niewielkiego doświadczenia młodego kierowcy, stresem podczas jazdy w innym mieście czy też niewystarczającą uwagą poświęconą obserwacji znaków oraz sytuacji na drodze.

Może się jednak zdarzyć, że jazda pod prąd będzie świadoma. Tak jest np. w sytuacji, gdy kierowca chce po prostu skrócić sobie drogę – czy to na parkingu, na drodze jednokierunkowej czy nawet niekiedy na „ekspresówce”.

Niezależnie od tego, w jaki sposób przebiega jazda pod prąd, mandat od policji, która dostrzeże takie zachowanie, jest nieunikniony. Jednak prawda jest taka, że jego wysokość może wyglądać inaczej w zależności od konkretnej sytuacji. Warto się temu bliżej przyjrzeć.

Przeczytaj: Przejazd na czerwonym świetle. Jakie kary grożą kierowcy?

Czym grozi jazda pod prąd?

Choć na drogach często spotkasz się ze znakami, które jasno wskazują na zakaz wjazdu w danym kierunku, to jednak jazda pod prąd zdarza się stosunkowo często. Jest to zjawisko wyjątkowo niebezpieczne. Auto jadące w przeciwległym kierunku może doprowadzić do zderzenia czołowego, którego skutki mogą być fatalne. Niestety niekiedy nie pomagają w tym nawet duże tablice informujące o zakazie wjazdu itd.

Gdy ma miejsce jazda pod prąd, mandat – taryfikator nie pozostawia tutaj żadnych złudzeń – może wyglądać inaczej w zależności od konkretnego zdarzenia.

A co zrobić, gdy omawiana sytuacja przytrafi się Tobie? To także zależy od konkretnej sytuacji. Jazda pod prąd w mieście przeważnie jest mniej brzemienna w skutkach. Gdy zorientujesz się, że poruszasz się nieprawidłowo, najczęściej wystarczy po prostu zawrócić (o ile oczywiście sytuacja to umożliwia) z zachowaniem zasad szczególnej ostrożności.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy to właśnie na autostradzie czy drodze ekspresowej przytrafi Ci się jazda pod prąd. Taryfikator kar w takiej sytuacji na pewno znajdzie zastosowanie. Dlaczego? Otóż w momencie, gdy wjedziesz pod prąd na autostradę, masz obowiązek zjechać na pobocze, zabezpieczyć miejsce zatrzymania auta (światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy) oraz zadzwonić po policję lub służbę drogową. W takiej sytuacji absolutnie nie można samodzielnie nawracać – skutki takiego zachowania mogłyby tragiczne w skutkach.

jazda-pod-prad-3

Jaki mandat za jazdę pod prąd w 2022 roku? 

Zastanawia Cię, czym grozi jazda pod prąd? Mandat (taryfikator ustalany jest na drodze ustawowej) może wynosić od 200 do 2000 zł. Jak to możliwe? Otóż jazda pod prąd w mieście może zostać uznana za inne wykroczenie niż na autostradzie. Nie powinno to dziwić – w końcu to ostatnie jest wyjątkowo niebezpieczne. Jeżeli jedziesz z wysoką prędkością, trudno jest zareagować, gdy prosto na Ciebie jedzie auto z naprzeciwka. 

Co do zasady, mandat za jazdę pod prąd na autostradzie wynosi obecnie 2000 zł. Tak wysoka kara nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem – w końcu takie działanie jest faktycznie niezwykle niebezpieczne. Wysoki mandat powinien więc działać odstraszająco. Gdy to na ekspresówce przytrafi Ci się jazda pod prąd, mandat także wynosić będzie 2000 zł.

Jeszcze większej kary musi oczekiwać kierowca, który zdecyduje się na zawracanie w tzw. korytarzu życia. Jeżeli próbujesz wydostać się z korka, spowodowanego kolizją na drodze i wykorzystasz do tego przestrzeń dedykowaną dla pojazdów służb ratowniczych – mandat może wynieść nawet 2500 zł.

A czym jeszcze grozi jazda pod prąd? Mandat może być różny w zależności od tego, jak zakwalifikowane zostanie dane wykroczenie. Zawracanie na drodze jednokierunkowej jest zagrożone karą w wysokości 200 zł. Jednocześnie za taki manewr można zapłacić nawet 2 razy więcej, gdy będzie on szczególnie zagrażał bezpieczeństwu ruchu.

Pamiętaj oczywiście, że wszystkie powyższe kary są przeznaczone dla osób, które prowadzą pojazd w stanie trzeźwości. Gdy kierowca jest nietrzeźwy i przydarzy mu się jazda pod prąd – taryfikator wskazuje na znacznie wyższe kary. Trzeba bowiem pamiętać, że prowadzenie samochodu w takim stanie skutkuje odebraniem prawa jazdy. Do tego kara pieniężna może wynosić od 5000 do 60000 zł.

Zobacz: Jazda pod wpływem alkoholu. Co grozi kierowcy poza mandatem?

jazda-pod-prad

Mandat za jazdę pod prąd. Podsumowanie

Jak widzisz – jazda pod prąd to zdarzenie, które przytrafia się dość często. Może to być spowodowane nieuwagą, ale niekiedy jest działaniem podejmowanym z premedytacją. Aby przeciwdziałać zachowaniom takim jak jazda pod prąd, taryfikator kar pieniężnych przewiduje dość wysokie kary. Dlatego też zawsze podczas poruszania się samochodem należy szczególną uwagę poświęcać znakom i oznaczeniom na drodze, aby nie dopuścić do takiej niebezpiecznej sytuacji.

Mandat za jazdę pod prąd oczywiście nie jest najgorszym, co może zdarzyć się w takiej sytuacji. Znacznie bardziej dotkliwa może być kolizja – szczególnie że w przypadku gdy dwa auta jadą na siebie, może dojść do zderzenia czołowego. Dlatego też tak bardzo istotne jest odpowiednie ubezpieczenie.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC – musi być wykupione przez każdego właściciela pojazdu. To właśnie z takiej polisy wypłacone zostanie odszkodowanie dla osoby poszkodowanej w kolizji drogowej.

Jednak OC to nie wszystko. Warto zadbać także o dodatkową ochronę. Polisa Autocasco to sposób na uzyskanie wsparcia finansowego w m.in. momencie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży Twojego samochodu. Ile kosztuje taka polisa AC? Kalkulator na stronie LINK4 pozwoli Ci na orientacyjne określenie wysokości składki.

Z kolei pakiet Assistance to rozwiązanie, które zapewnia dodatkową ochronę ze strony ubezpieczyciela w przypadku np. awarii samochodu na drodze (pomoc może obejmować np. holowanie, naprawę na miejscu czy zorganizowanie auta zastępczego). Zapoznaj się z pełną ofertą produktów ubezpieczeniowych w LINK4 i znajdź ochronę dla siebie. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Ubezpieczenie Autocasco lub wybrany wariant Assistance w LINK4 dostępne tylko w pakiecie OC, lub OC/AC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze