Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Karta paliwowa – 5 najważniejszych zalet, które musisz znać!

Czas czytania: 3 min. 56 sek.

Karta paliwowa umożliwia bezgotówkowe tankowanie aut lub płacenie za przejazdy autostradami. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się we flotach transportowych oraz firmach posiadających pojazdy służbowe.

Spis treści: 
1. Czym jest karta paliwowa?
2. Karta paliwowa – najważniejsze zalety
3. Czy karta paliwowa zawsze ma sens?
4. Karta flotowa – zapamiętaj!

Chciałbyś ograniczyć wydatki na paliwo i uprościć rozliczenia kosztów w firmie? Umożliwi Ci to karta flotowa. Szacuje się, że rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić nawet do 41% na kosztach paliwa. Im więcej kupuje go dana firma, tym wyższe zyskuje zniżki. Niekiedy mogą one sięgać nawet do kilkudziesięciu groszy na litrze. Dzisiaj dowiesz się, jakie jeszcze zalety posiada karta paliwowa dla małej firmy.

Czym jest karta paliwowa? 

Karta paliwowa to sposób na szybkie i bezgotówkowe tankowanie. Dzięki niej zapłacisz za przejazd autostradą, parkowanie, uiścisz opłaty drogowe i skorzystasz z myjni. Możesz korzystać z atrakcyjnych rabatów na zakup akcesoriów samochodowych. Karta może  być przypisana do konkretnej osoby lub danego auta. Wówczas podane jest na niej imię i nazwisko pracownika lub numer rejestracyjny pojazdu. Może też być ona wystawiona na okaziciela, wówczas korzystać będzie mógł z niej każdy użytkownik firmowego auta.

Karty paliwowe wydawane są zazwyczaj bez dodatkowych opłat, a uzyskać można je na stacji benzynowej lub zakupić w sieci. W zależności od operatora możesz zamówić ich kilka i ustalić dla nich osobne kategorie zakupowe, które określają szczegółowo, co można kupić. Wygodna jest możliwość przeglądania on-line historii transakcji oraz otrzymywanie faktur drogą elektroniczną. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł wygodnie monitorować wydatki w Twojej firmie. 

Zobacz także: Benzyna 95 czy 98? Którą wybrać i jakie są różnice?

karta-paliwowa

Karta paliwowa – najważniejsze zalety

  • Korzyści finansowe

Korzystając z kart paliwowych, w zależności od operatora możesz zaoszczędzić nawet 25 groszy na litrze paliwa. Upusty naliczane są indywidualnie, w zależności od tego ile benzyny kupuje dana firma. Osobne zniżki dotyczą też często zwykłego paliwa lub premium. Posiadacze kart flotowych mogą liczyć również na zwrot podatku VAT za paliwo oraz  różnego rodzaju promocje cenowe. 

Zniżki obowiązują zazwyczaj na korzystanie z myjni, zakup olejów lub płynów do spryskiwaczy. Na karcie możesz zbierać punkty lojalnościowe, a z czasem wymieniać je na różne upominki. Podarunki można wybierać z katalogów dostępnych na stacjach benzynowych. Punkty możesz zbierać nie tylko za zakup paliwa, ale także innych produktów.

  • Oszczędność czasu

Płatności bezgotówkowe oznaczają także oszczędność czasu. Kierowca nie musi czekać na wystawienie faktury po każdorazowym tankowaniu. Dokumenty takie wystawiane są raz na jakiś czas i przesyłane mailowo na wskazany adres. Każda transakcja kartą paliwową jest zapisywana w systemie elektronicznym. Dostęp do danego konta ma jego właściciel.

  • Łatwe fakturowanie wydatków w firmie

Wszystkie płatności naliczane są w systemie, a na ich podstawie wystawiana jest zbiorcza faktura. Może mieć to miejsce raz, kilka razy w miesiącu lub na koniec okresu rozliczeniowego. Stanowi to znaczne ułatwienie dla działu księgowego, ponieważ poszczególnych faktur nie trzeba już księgować ani archiwizować. Rozwiązanie takie oznacza oszczędność, jeśli Twoja firma korzysta z usług zewnętrznego biura księgowego, które nalicza opłaty za liczbę dokumentów

  • Bezpieczeństwo transakcji

Każda transakcja kartą paliwową odnotowana jest w elektronicznym rejestrze. Rozwiązanie takie jest nie tylko wygodne, ale eliminuje także ryzyko powstawania nadużyć. Ma to duże znaczenie, gdy z pojazdów służbowych korzysta wielu pracowników, których tankowania trudno jest kontrolować. Karty paliwowe są akceptowane tylko na stacjach paliw i punktach poboru opłat autostradowych wskazanych przez właściciela firmy. 

  • Uniwersalne wykorzystanie

Z kart paliwowych można korzystać w Polsce, ale także za granicą. W jakich konkretnie krajach są one respektowane, zależy od operatora danej karty. I tak np. korzystając z oferty Orlenu, możesz tankować na ponad 2500 stacjach benzynowych w Polsce, a także w Czechach, Niemczech lub na Litwie. Karty międzynarodowe takie jak DKV Card respektowane są w kilkudziesięciu państwach w Europie.

karta-paliwowa

Czy karta paliwowa zawsze ma sens?

Karta paliwowa dla małej firmy oznacza liczne korzyści. Rozwiązanie to jest szczególnie opłacalne w przypadku firm dysponujących własną flotą pojazdów, których pracownicy pokonują wiele kilometrów każdego dnia. Cenią je zwłaszcza właściciele korporacji budowlanych, transportowych, gastronomicznych lub kurierskich, taksówkarskich, a także przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych. 

Karty flotowe pozwalają zoptymalizować wydatki firmowe na paliwo, kontrolować je w wygodny i przejrzysty sposób. Eliminują ryzyko nadużyć finansowych przez nieuczciwych pracowników i pozwalają osiągnąć oszczędności finansowe. Podsumowując, można stwierdzić, że są one bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Zastanawiasz się, czy karta paliwowa dla osoby prywatnej ma sens? Oczywiście możesz ją wykupić, jednak korzyści płynące z jej użytkowania będą znacznie mniejsze niż w przypadku firm. Zasadniczą różnicą jest brak stałych, cyklicznych zniżek na ceny paliwa dla klientów prywatnych. Sieci kierują karty paliwowe raczej do przedsiębiorców. Osoby prywatne mogą zbierać punkty, a z czasem wymieniać je na nagrody. A pracodawcy mogą nabyć dla pracowników jednorazowe karty upominkowe na paliwo lub zakupy.

Na rynku dostępnych jest wiele kart paliwowych. Jakimi względami kierować się, by wybrać najlepszą dla siebie opcję? Przed dokonaniem wyboru weź pod uwagę kilka aspektów. Sprawdź, jaki jest limit minimalnego tankowania. Dobierz ofertę odpowiadającą potrzebom Twojej firmy. Możesz zdecydować się na kartę z limitem tankowania np. 400 lub 1000 litrów miesięcznie. Sprawdź też, jaki jest jej zasięg terytorialny. Może ona obejmować nawet kilkadziesiąt krajów.  Ważną kwestią jest też zakres usług, za które można zapłacić kartą. 

Przeczytaj również: Najbardziej ekonomiczne samochody. Oto najtańsze w utrzymaniu auta!

karta-paliwowa

Karta flotowa – zapamiętaj!

Dowiedziałeś się dzisiaj, co to jest karta paliwowa i kiedy takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Podsumowując ten wątek, można stwierdzić, że:

  • Karta paliwowa dobrze sprawdzi się przypadku firm, które posiadają flotę pojazdów;

  • Dzięki niej możliwe jest tańsze tankowanie paliwa;

  • Przedsiębiorca może uzyskać liczne dodatkowe korzyści, takie jak:  zwrot podatku VAT za paliwa, rabaty za korzystanie z myjni;

  • Transakcje są bezgotówkowe, a faktura wystawiana zbiorczo.

Kartę paliwową możesz uzyskać na stacji benzynowej lub od operatora, a wystawienie jej jest zazwyczaj bezpłatne. Dlatego, jeżeli prowadzisz firmę, nie wahaj się i przejrzyj oferty. Z pewnością znajdziesz taką, która odpowie na Twoje potrzeby. 

Pamiętaj też, że niezależnie od tego, jak ostrożnie jeździsz Ty lub Twoi pracownicy, na drodze może zdarzyć się wypadek. Dlatego warto ubezpieczyć samochody firmowe. Dzięki temu w razie wypadku uzyskasz odszkodowanie, a Twoi pracownicy będą chronieni. 

W LINK4 znajdziesz szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, w bardzo atrakcyjnych cenach. Od obowiązkowego OC, poprzez Autocasco, Smartcasco, NNW, oraz uzupełniające pakiety dodatkowe. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20