Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Najbardziej ekonomiczne samochody. Oto najtańsze w utrzymaniu auta!

Czas czytania: 4 min. 31 sek.

Koszt utrzymania samochodu to jeden z kluczowych czynników podczas zakupu pojazdu. W końcu podczas jego eksploatacji trzeba się liczyć m.in. z kosztami paliwa i naprawami. Zobacz, jakie są najbardziej ekonomiczne samochody i które czynniki mają na to wpływ.

Spis treści: 
1. Najbardziej ekonomiczne samochody – co jest w nich najważniejsze?
2. Ekonomiczne samochody. Oto 5 najtańszych w utrzymaniu modeli
3. Auto tanie w utrzymaniu to nie wszystko – nie zapomnij też o bezpieczeństwie!
4. Ekonomiczne samochody. Który z nich wybierzesz?

Interesuje Cię auto tanie w utrzymaniu, ale nie do końca wiesz jak je wybrać? To faktycznie bardzo trudny temat. Z jednej strony trzeba przyjrzeć się kwestii zużycia paliwa – to jeden z pierwszych elementów, które analizuje się podczas wyboru auta. Jednak równie ważne okazują się opinie na temat awaryjności, a także koszty i dostępność części. Sprawdź, po czym poznać ekonomiczne auta

banner-link4-kalkulator

Najbardziej ekonomiczne samochody – co jest w nich najważniejsze?

Na początek, dobrze jest określić kryteria, które wpływają na to, że auto może być uznane za ekonomiczne. W końcu każdy ma jakieś wyobrażenia na temat kosztów eksploatacji samochodu – ale jednak jest to często weryfikowane przez rzeczywistość.

Na pewno dla wielu ekonomiczne jest auto, które mało pali. Faktycznie – niskie zużycie paliwa pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania samochodu. W końcu to właśnie paliwo jest jednym z głównych wydatków osób, które na co dzień korzystają z auta. A jakie spalanie powinny mieć najbardziej ekonomiczne samochody – przyjmuje się, że gdy auto pali 5-6 litrów/100 km to jest to już naprawdę imponujący wynik.

Najekonomiczniejsze samochody to dla wielu te, które są wyposażone w instalację LPG. Taka instalacja coraz częściej zakładana jest fabrycznie do wielu modeli. Dzięki niej koszty pokonania danej odległości są o kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku samochodów z jednostkami benzynowymi. 

najbardziej-ekonomiczne-samochody

Pamiętaj jednak, że wybierając samochód z instalacją LPG, musisz liczyć się z kosztami wykonywania przeglądów oraz serwisowania całego systemu, umożliwiającego korzystanie z paliwa gazowego. Przyjmuje się, że instalacja gazowa pozwala na faktyczne oszczędności wtedy, gdy miesięcznie robisz tysiące (a nie setki) kilometrów.

Gdy interesuje Cię auto, które mało pali, na pewno warto zainteresować się silnikami wysokoprężnymi – czyli dieslami. Spalanie w takich autach rzeczywiście jest niższe niż w benzyniakach, a jednocześnie zapewniają one bardzo dobre osiągi i kulturę pracy. Pamiętaj jednak, że w dłuższej perspektywie, koszty napraw silników diesla często są znacznie wyższe niż benzynówek. 

Zatem, jeżeli „zaniedbasz” samochód możesz doprowadzić do pojawienia się naprawdę kosztownych usterek. Jednak, gdy zamierzasz wykonywać duże przebiegi, a przy tym regularnie serwisujesz taką jednostką napędową – to wcale nie musi ona okazać się bardziej awaryjna od silników benzynowych.

Musisz bowiem pamiętać, że spalanie to tylko jeden z elementów mających wpływ na ekonomiczność samochodu. Auto tanie w utrzymaniu powinno mieć także tanie części oraz umożliwiać serwisowanie w kosztach, które nie zrujnują Twojego portfela. 

Zobacz także: Auta na gaz – jaki model warto kupić? Zestawienie

Ekonomiczne samochody. Oto 5 najtańszych w utrzymaniu modeli

Gdy już wiesz o tym, jakie czynniki wpływają na to, jakie są koszty utrzymania auta, warto przyjrzeć się temu, jakie są przykładowe najekonomiczniejsze samochody na rynku. Oczywiście miej świadomość, że to tylko subiektywny wybór – jednak pozwoli Ci mniej więcej określić, na jakie kwestie zwracać uwagę przy wyborze auta. 

Przeglądając używane ekonomiczne samochody, trudno przejść obojętnie obok Opla Astry w wersji H. Na rynku wtórnym znajdziesz wiele tego typu aut w dobrym stanie. Warto zdecydować się przede wszystkim na silniki benzynowe, które cechuje stosunkowo mała awaryjność oraz duża dostępność części w przystępnych cenach. 

banner-link4-skladka

Chcesz mieć samochód, który sprawdzi się podczas przewożenia całej rodziny? Na pewno doskonałą propozycją jest Dacia Lodgy – to jedna z bardziej przystępnych cenowo propozycji na rynku. Silniki 1.3 TCE cechuje niskie zużycie paliwa oraz mała awaryjność. Na uwagę zasługują także wersje z fabrycznie montowaną instalacją LPG. 

Interesują Cię nowe ekonomiczne auta miejskie? Naprawdę trudno jest przejść obok Toyoty Aygo. Auta te stosunkowo mało tracą na wartości. Samochód ten jest dostępny w bardzo dobrze ocenianych, oszczędnych wersjach benzynowych. 

Gdy interesują Cię najbardziej ekonomiczne samochody, wśród modeli, na jakie warto zwrócić uwagę, na pewno trzeba wymienić modele hybrydowe – łączące w sobie silniki elektryczne lub spalinowe. VW Golf Plug-In-Hybrid z silnikiem 1.4 TSI w trasie spali nawet 4,5 litra benzyny. 

Ekonomiczne auta oznaczają także doskonały stosunek ceny do jakości w przypadku zakupu. W związku z tym warto zdecydować się na Fiata Tipo – szczególnie że możesz wybierać z szerokiej gamy wersji silnikowych i wyposażeniowych. Warto przyjrzeć się zwłaszcza modelowi z jednostką 1.4, którą cechuje prosta konstrukcja oraz niskie spalanie. 

najbardziej-ekonomiczne-samochody

Auto tanie w utrzymaniu to nie wszystko – nie zapomnij też o bezpieczeństwie!

To oczywiście bardzo rozsądne, że przed zakupem samochodu chcesz przeanalizować, który model będzie najbardziej ekonomiczny. Świadczy to o tym, że faktycznie chcesz podjąć dobrą decyzję – zamiast decydować się na samochód, którego nie będziesz w stanie utrzymać.

Jednak choć zużycie paliwa i koszty eksploatacji są bardzo ważnym czynnikiem, to podczas wyboru auta musisz pamiętać także o innych kwestiach. Nie zapominaj przede wszystkim o bezpieczeństwie.

Najekonomiczniejsze samochody kuszą niskimi kosztami utrzymania – to fakt. Jednak auto musi zapewniać bezpieczeństwo – zarówno dla Ciebie, jak i Twoich pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też przed zakupem auta, dokładnie przeanalizuj parametry auta w tym zakresie.

Bardzo istotne są poduszki powietrzne. To właśnie one są w stanie zminimalizować ryzyko utraty zdrowia lub życia podczas wypadku samochodowego. Najbezpieczniejsze auta są wyposażone w kurtyny powietrzne, które podczas wypadku zapewniają ochronę z wielu stron.

Wybierając ekonomiczne samochody, dobrze jest upewnić się, że są one wyposażone w chociażby podstawowe systemy zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo podczas jazdy. ABS to absolutna podstawa, gdy chodzi o bezpieczne hamowanie. ESP zapewnia stabilność toru jazdy, co sprawdza się podczas pokonywania zakrętów. System utrzymania pasa ruchu sprawia, że nagłe i niespodziewane przekroczenie „białej linii” ostrzega kierowcę poprzez wibracje lub sygnał dźwiękowy.

To oczywiście tylko kilka systemów, z którymi możesz zetknąć się w bezpiecznych autach. Ważne, aby podczas zakupu pamiętać także o nich. 

Przeczytaj również: Szybkie, tanie, niezawodne. Sportowe auta do 20 tysięcy

najbardziej-ekonomiczne-samochody

Ekonomiczne samochody. Który z nich wybierzesz?

Jak widzisz – wybierając najbardziej ekonomiczne samochody, trzeba analizować wiele czynników. Nie można przy tym zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Przezorny kierowca powinien pamiętać jednak także o… odpowiednim ubezpieczeniu komunikacyjnym.

Oczywiście polisa OC to absolutna podstawa dla każdego kierowcy. Auto bez takiego ubezpieczenia nie ma prawa poruszać się po drogach. Pamiętaj jednak, że Twoje OC ma za zadanie chronić przede wszystkim poszkodowanego w kolizji, która ma miejsce z Twojej winy. A co z zabezpieczeniem dla Ciebie?

Warto wyposażyć się w ubezpieczenie Autocasco. AC ma za zadanie ochronić Twoje auto przed szkodą i kradzieżą. Dzięki niej możesz liczyć na odszkodowanie, gdy auto będzie uczestniczyć w kolizji drogowej, ale często także wtedy, gdy zostanie zniszczone w konsekwencji zalania czy pożaru. Pamiętaj, aby decydując się na taką polisę, dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Ogromną pomocą dla każdego kierowcy jest także pakiet Assistance. Dzięki niemu możesz liczyć na fachowe wsparcie w przypadku sytuacji awaryjnej. Takie wsparcie wygląda różnie – może to być np. wymiana koła, holowanie, naprawa w miejscu zdarzenia czy nawet dostarczenie paliwa. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21