Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kaskadowy pomiar prędkości – co to jest i na czym polega?

Czas czytania: 4 min. 23 sek.

Piraci drogowi muszą mieć się na baczności. Kaskadowy pomiar prędkości stosowany przez drogówkę jest skuteczny i bezwzględny, jeśli chodzi o wychwytywanie osób niestosujących się do ograniczeń. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega ten rodzaj pomiaru. 

Spis treści:
1. Co to jest kaskadowy pomiar prędkości?
2. Kaskadowy pomiar prędkości – gdzie możesz się na niego natknąć?
3. Kaskadowy pomiar prędkości – jak się przed nim bronić?
4. Czy pomiar kaskadowy może dawać błędne informacje?
5. Kontrola kaskadowa: o czym warto pamiętać?

Osoby przekraczające prędkość są od zawsze na celowniku drogówki, która na przestrzeni lat ma coraz większą skuteczność w ich wychwytywaniu i karaniu. Od jakiegoś czasu funkcjonuje nowy sposób wyłapywania kierowców “z ciężką nogą” – chodzi o kaskadowy pomiar prędkości. Gdzie możesz się na niego natknąć i co zrobić, żeby nie dać się złapać? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć.

Co to jest kaskadowy pomiar prędkości?

Nadmierna prędkość jest przyczyną wielu wypadków, kolizji i innych niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kierowcy, którzy jeżdżą nieprzepisowo muszą liczyć się z nałożeniem kar pod postacią mandatów, punktów karnych czy czasowego zatrzymania prawa jazdy. Obok fotoradarów i kontroli drogowych skupiających się na prędkości w momencie samego pomiaru, coraz częściej pojawia się także kontrola analizująca średnią prędkość pojazdu. Jest to tzw. kaskadowy pomiar prędkości. Na czym polega ten sposób mierzenia?

Kaskadowy pomiar prędkości to zorganizowana akcja kontroli prędkości na drogach. W jej ramach przynajmniej dwa patrole policyjne dokonują pomiaru szybkości pojazdu. Następnie wyliczana jest średnia prędkość – i to właśnie ona jest przedmiotem kontroli. Jeżeli jest zbyt duża, skutkuje to zatrzymaniem kierowcy i nałożeniem na niego kary pod postacią mandatu.

Taka kontrola kaskadowa ma na celu przeciwdziałać sytuacjom, w których kierowcy jeżdżą przepisowo wyłącznie na widok fotoradaru czy policyjnej kontroli. Dzięki pomiarowi w przynajmniej dwóch miejscach nie jest ważna jednostkowa prędkość, z którą przejeżdżasz obok urządzenia pomiarowego – istotna jest średnia szybkość, z jaką się poruszasz. 

Rozwiązanie to jest zbliżone do odcinkowych pomiarów prędkości. Jednak choć sama idea jest dość podobna – kontroli podlega średnia prędkość – to inne są metody dokonywania pomiaru. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości jest on dokonywany przez fotoradary – czyli urządzenia pomiarowe umieszczone na stałe w danym miejscu. Takie pomiary są także odpowiednio oznakowane.

Natomiast kaskadowy pomiar prędkości może być podejmowany w różnych miejscach, o wiele łatwiej zmienić punkty kontroli. Poza tym – policja nie informuje o takiej kontroli i nie wskazują na to żadne znaki drogowe. W związku z tym widać, że kaskadowy pomiar prędkości to jednak coś innego – i wydaje się – o wiele bardziej skutecznego w wyłapywaniu kierowców “z ciężką nogą”.

Zobacz także: Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?

kaskadowy-pomiar-predkosci

Kaskadowy pomiar prędkości – gdzie możesz się na niego natknąć?

Gdzie napotkasz się na kaskadowy pomiar prędkości? A1 – to tylko jeden z wielu przykładów drogi, na którym możesz się z nim spotkać. Taka kontrola kaskadowa pojawia się obecnie coraz częściej na licznych drogach krajowych.

Ale czy jest jakakolwiek szansa na przygotowanie się na taką kontrolę? W tym celu możesz spróbować wpisać w sieci miejsce, które Cię interesuje, przykładowo: “kaskadowy pomiar prędkości A1” – i zapoznać się z informacjami, na jakich odcinkach możesz liczyć się z tego typu kontrolą. Oczywiście informacje te nie gwarantują, że kontrola odbywa się w danym momencie. Dlatego najlepszym sposobem uniknięcia problemu jest po prostu jazda zgodna z przepisami.

Pamiętaj, że ciężko jest powiedzieć, w jakich miejscach przeprowadzana jest kontrola drogowa. Poszczególne odcinki typowane są przez policję – mają one na celu wyłapanie przekraczających prędkość kierowców w miejscach szczególnie niebezpiecznych (o dużych statystykach zdarzeń drogowych). 

Kaskadowy pomiar prędkości może pojawiać się w różnych miejscach. Jeżeli np. na danym odcinku wprowadzono ograniczenie w związku z prowadzonym remontem, po jego zakończeniu kontrola może zacząć pojawiać się na innym odcinku. W związku z tym “jazda na pamięć” raczej nie zda egzaminu. 

Niekiedy jednak policja organizuje podobne pomiary w ramach szerszej akcji. W takiej sytuacji w prasie lub w Internecie mogą pojawić się informacje, że np. w dany weekend będzie przeprowadzony pomiar kaskadowy na ulicach miasta. Jednak oczywiście informacje na temat dokładnych lokalizacji i harmonogramu nie są upubliczniane. 

kaskadowy-pomiar-predkosci

Kaskadowy pomiar prędkości – jak się przed nim bronić?

Oczywiście najlepszym sposobem na ochronę przed kaskadowym pomiarem prędkości jest bezpieczna i przepisowa jazda. Kaskadowe pomiary prędkości są nieoznakowane, więc można śmiało powiedzieć, że pojawiają się one “z zaskoczenia”. 

Jednak czy można w jakikolwiek sposób ominąć kaskadowy pomiar prędkości? Gdzie zjechać, aby go uniknąć? Taka kwestia powinna być zawsze analizowana w odniesieniu do konkretnego miejsca, w którym nastąpił pomiar. Musisz bowiem mieć świadomość, że niekiedy takie pomiary są przeprowadzane w miejscach, w których można np. zjechać na stację benzynową lub po prostu zjechać na inną drogę. Zatem – nawet jeżeli przekroczysz prędkość na pierwszym pomiarze, drugi pomiar może w ogóle Cię nie zarejestrować. 

Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że minięcie jednej kontroli drogowej nie sprawia, że już możesz zacząć lekceważyć ograniczenia prędkości. Po prostu miej świadomość, że kolejny patrol policji może być kilka kilometrów dalej i wtedy hamowanie na widok radiowozu już Cię nie uratuje. 

Wiedząc już, czym jest kaskadowy pomiar prędkości – na czym polega i jak się odbywa, znacznie łatwiej Ci będzie uchronić się przed mandatem, a także samym stresem wynikającym z braku wiedzy. 

Przeczytaj również: Tempomat. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

Czy pomiar kaskadowy może dawać błędne informacje?

Istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o dokładność i poprawność pomiaru jest kwestia tolerancji urządzenia pomiarowego. Jeżeli prędkość została przekroczona zaledwie o kilka km/h, to na pewno jest to sytuacja, której warto się lepiej przyjrzeć

Jeżeli pomiar został wykonany w warunkach dużego ruchu na drodze, może pojawić się wątpliwość, czy faktycznie dotyczył on Twojego samochodu. Zawsze można to potraktować jako podstawę do odwołania.

Żeby kaskadowe pomiary prędkości nie zrujnowały Twojego domowego budżetu, trzeba być czujnym. Nie możesz sugerować się tym, że inni uczestnicy drogowi nie respektują danego ograniczenia prędkości – miej świadomość, że te samochody mogą zjechać na najbliższym zjeździe, przez co pomiar kaskadowy zupełnie ich nie dotknie.

kaskadowy-pomiar-predkosci

Kontrola kaskadowa: o czym warto pamiętać?

Choć kaskadowy pomiar prędkości ma swoich zwolenników i przeciwników – to jednak trzeba przyznać, że ma on na celu wyłapywanie kierowców, którzy jeżdżą w sposób nieprzepisowy. W związku z tym – przyczynia się on do zwiększenia bezpieczeństwa podczas podróżowania.

Jeżeli chcesz zapewnić sobie jak najwyższe bezpieczeństwo podczas podróżowania, pamiętaj o tym, jak ważne jest ubezpieczenie. Polisa odpowiedzialności cywilnej ma za zadanie chronić osoby poszkodowane w kolizji drogowej. Jednak takie ubezpieczenie nie chroni sprawcy zdarzenia drogowego. Jeżeli chcesz uchronić się przed uszkodzeniem swojego samochodu – konieczne będzie także Autocasco.

W LINK4 możesz liczyć na szeroki pakiet ubezpieczeń. Wybierz takie, które pozwolą Ci czuć się bezpiecznie podczas podróżowania. Poznaj ofertę polis OC, AC oraz pakietu Assistance, które są ogromnym wsparciem dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21