Prędkość w terenie zabudowanym – jakie jest ograniczenie i czy zawsze wynosi tyle samo?

W kwestii przepisów drogowych najlepiej być na bieżąco i pilnować zachodzących zmian. Od września 2022 roku obowiązują nowe, surowsze zasady, określające dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym.

Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć grzywny i punktów karnych.

Spis treści:

1. Znak teren zabudowany – ograniczenia prędkości
2. Prędkość w terenie zabudowanym. Ile wynosi dopuszczalna wartość?
3. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Jakie mandaty grożą za przekroczenie?
4. Teraz wiesz, jakie prędkości obowiązują w terenie zabudowanym!

Od jakiegoś czasu w naszym kraju obowiązują zaostrzone przepisy drogowe. Prędkość w terenie zabudowanym w nocy nie może przekroczyć 50 km/h, a nie jak miało to miejsce wcześniej – 60 km/h. Dzięki temu wydłuży się droga hamowania pojazdów. Auto, które porusza się z prędkością 50 km/h zatrzyma się po 28 m. Natomiast przy 60 km/h droga hamowania wyniesie aż 36 m. Ta niewielka z pozoru różnica wynosząca zaledwie 10 km/h w wielu przypadkach może decydować o życiu lub śmierci.

Znak teren zabudowany – ograniczenia prędkości

Znak D-42 oznacza teren zabudowany. Prędkość na tym odcinku powinna być ograniczona do 50 km/h. Oznaczenie powinno się znajdować po prawej stronie drogi, a niekiedy towarzyszą mu też inne znaki, wyznaczające limit prędkości. Obszar zabudowany jest to teren, który znajduje się wzdłuż drogi. Może na nim występować zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa. Na odcinku takim występuje też zazwyczaj wzmożony ruch pieszych i pojazdów.

Limit prędkości obowiązuje na terenie całego obszaru zabudowanego, aż do miejsca, w którym znajduje się znak D-43. Oznacza on odwołanie ograniczenia. Zazwyczaj jest on umieszczony po przeciwnej stronie drogi niż znak D-42, odpowiednio do kierunku jazdy. Niekiedy zdarza się, że obszar zabudowany obejmuje znajdujące się obok siebie miejscowości. Wówczas po wkroczeniu na teren kolejnej z nich, zamiast odwołania ograniczenia, kierujący prawdopodobnie spotka kolejny znak: teren zabudowany ograniczenie prędkości (czyli D-42), który oznacza kontynuację limitu.

predkosc-w-terenie-zabudowanym

Sprawdź również: Przekroczenie prędkości o 50 km/h. Kiedy jeszcze grozi utrata prawa jazdy?

Prędkość w terenie zabudowanym. Ile wynosi dopuszczalna wartość?

Obecnie limit prędkości do 50 km/h na terenie zabudowanym obowiązuje przez całą dobę, także po godzinie 23. Jest to zmiana w stosunku do wcześniej obowiązujących przepisów, które pozwalały na zwiększenie prędkości nocą do 60 km/h. W zamierzeniu ustawodawcy ma to zmniejszyć ilość śmiertelnych wypadków na obszarach zamieszkanych. Mniejsza prędkość pojazdu oznacza krótszą drogę hamowania i zwiększa szanse pieszego na przeżycie. Zwłaszcza w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, gdy asfalt jest mokry lub pokryty lodem.

Ograniczenie prędkości w zabudowanym do 50 km/h obowiązuje wtedy, gdy znak D-42 stoi pojedynczo. Jeśli towarzyszy mu dodatkowe pionowe oznakowanie, to ono wyznacza limit prędkości. Ograniczenie takie może wynosić np. 30 lub 40 km/h. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanymzależy też od innych znaków pionowych. Może się tam pojawić np. znak D-40 oznaczający strefę zamieszkania. Znajduje się on przeważnie na osiedlach mieszkaniowych i oznacza między innymi ograniczenie prędkości do 20 km/h. 

predkosc-w-terenie-zabudowanym

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Jakie mandaty grożą za przekroczenie?

Za duża prędkość w obszarze zabudowanym nie tylko zwiększa ryzyko wypadku. Kierowca, który lekceważy znaki drogowe, naraża się na mandat. Na początku 2022 roku pojawił się nowy taryfikator za tego rodzaju wykroczenia. Obecnie przekroczona prędkość w terenie zabudowanym o 40 km/h karana jest grzywną w wysokości 800 zł. Recydywiści, czyli osoby, które popełniły to wykroczenie po raz kolejny, zapłacą jeszcze więcej.

Od 17 września 2022 roku weszły w życie także surowe przepisy dotyczące punktów karnych za wykroczenia związane z przekroczeniem prędkości. Punkty, które trafiają na konto kierowcy, pozostają na nim 2 lata, a nie rok, jak miało to miejsce wcześniej. Nie ma też możliwości zredukowaniu ich liczby poprzez wzięcie udziału w dodatkowym szkoleniu. Gdyż takie rozwiązanie zostało zlikwidowane.

Oto jakie mandaty grożą za przekroczenie prędkości od 1 stycznia 2022: 

  • do 10 km/h – kierowca otrzyma 1 punkt karny, oraz grzywnę w wysokości 50 zł;

  • o 11-15 km/h – kierowca otrzyma 2 punkty karne, oraz grzywnę w wysokości 100 zł; 

  • o 16-20 km/h – kierowca otrzyma 3 punkty karne, oraz grzywnę w wysokości 200 zł; 

  • o 21-25 km/h – kierowca otrzyma 5 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 300 zł;

  • o 26-30 km/h – kierowca otrzyma 7 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 400 zł; 

  • o 31-40 km/h – kierowca otrzyma 9 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 800 zł;

  • o 41-50 km/h – kierowca otrzyma 11 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 1 000 zł; 

  • o 51-60 km/h – kierowca otrzyma 13 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 1 500 zł. 

  • o 61-70 km/h – kierowca otrzyma 14 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 2 000 zł;

  • powyżej 71 km/h – kierowca otrzyma 15 punktów karnych, oraz grzywnę w wysokości 2 500 zł. 

Recydywiści zapłacą jeszcze więcej, i tak np. kolejne przekroczenie prędkości o 31-40 km/h będzie skutkować grzywną w wysokości 1600 zł. Kierowca, który dwukrotnie w ciągu dwóch lat przekroczy prędkość o 41-50 km/h, zapłaci 2000 zł. Kara za zbyt szybką jazdę, i ponowne zlekceważenie limitu o 51-60 km/h, pociągnie za sobą grzywnę w wysokości 4000 zł. Natomiast powyżej 71 km/h, jest to już 5000 zł. Większa jest także kara za skumulowanie kilku wykroczeń. W tym przypadku nieostrożny kierowca zapłaci od 500 zł, do 5 000 zł. Natomiast maksymalna liczba punktów karnych przyznawanych podczas jednej kontroli to aż 15, co w wielu przypadkach oznacza utratę prawo jazdy. 

A co jeśli kierowca nie zwróci uwagi na ograniczenie prędkości? Teren zabudowany to odcinek, na którym dochodzi do bardzo wielu wykroczeń. Znaczna ich liczba skutkuje odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu. Według nowych przepisów kierowca straci prawo jazdy, jeśli przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Kierowca ma prawo nie przyjąć mandatu za przekroczenie prędkości. Wówczas sprawa trafi do sądu. Jeśli ten nie przychyli się do zdania kierowcy, wówczas może on zostać dodatkowo ukarany grzywną w wysokości nawet do 30 000 zł. Jest to maksymalna wysokość kary, jaką sąd ma prawo nałożyć na sprawcę wykroczenia drogowego. 

predkosc-w-terenie-zabudowanym

Przeczytaj także: Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?

Teraz wiesz, jakie prędkości obowiązują w terenie zabudowanym!

Z naszego krótkiego artykułu dowiedziałeś się, jak oznaczony jest teren zabudowany. Ograniczenie prędkości na tym odcinku zwykle wynosi 50 km/h, chyba że poniżej znajduje się inny znak poziomy. Warto stosować się do tych limitów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze i surowego mandatu, który może być bardzo dotkliwy dla kieszeni, punktów karnych, a w niektórych sytuacjach także utraty prawo jazdy.

Sprawdź też: rejestracja samochodu w Lublinie, OC Legnica

Chociaż wiesz już, jaka prędkość w terenie zabudowanym jest dozwolona, to nie masz wpływu na styl jazdy innych kierowców. Nie każdą sytuację na drodze można przewidzieć. Dlatego oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC warto wykupić też dodatkowe. W przypadku różnych nieprzewidzianych okoliczności i uszkodzeń auta niezwykle pomocna okazuje się polisa AC.

Kalkulator, który znajduje się na stronie LINK4, pozwoli Ci w kilka minut wyliczyć koszt składki i wybrać najkorzystniejszą opcję ubezpieczenia. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Wykup polisę AC w LINK4 i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy