Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?

Czas czytania: 4 min. 51 sek.

Zastanawiasz się, ile może Cię kosztować mandat za przekroczenie prędkości? A może nie wiesz, od kogo możesz go dostać oraz jakie ograniczenia spotyka się najczęściej na polskich drogach? Wyjaśniamy to w artykule!

Spis treści:
1. Prędkość na drogach – jak szybko możesz jeździć?
2. Mandat za przekroczenie prędkości. Kiedy możesz go dostać?
3. Mandaty za prędkość. Ile wynoszą?
4. Mandat za przekroczenie prędkości. Podsumowanie

Zbyt duża prędkość na drogach to jedna z głównych przyczyn wypadków w Polsce. Według informacji rzecznika Komendy Głównej Policji tylko w 2020 roku zginęło w nich aż 2480 osób, a 26 456 zostało rannych. Wielu z tych wypadków można byłoby uniknąć, stosując się do ograniczeń prędkości. Dzisiaj dowiesz się, jakie limity obowiązują na różnego rodzaju drogach i co grozi za ich przekroczenie. 

Prędkość na drogach – jak szybko możesz jeździć? 

To, z jaką prędkością możesz się poruszać po danej drodze, opisane zostało w ustawie Prawo o ruchu drogowym w artykułach 20. i 21. Wszystkie drogi w naszym kraju podzielone są na dwa rodzaje, czyli na te, które znajdują się w terenie zabudowanym oraz poza nim. 

Każdy rodzaj ma swoje podkategorie. Prędkość poruszania się powinna być dostosowana do znaków drogowych oraz warunków panujących na drodze.

Przeczytaj również: Punkty karne. Kasowanie i wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Prędkość w terenie zabudowanym

Za teren zabudowany uważa się strefę wokół drogi, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa i w której może występować wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Krótko mówiąc, tereny miejskie, osiedla, parki przemysłowe – wszystko to należy do tej kategorii. 

Dodatkowo w obrębie terenu zabudowanego wyodrębniono strefę zamieszkania. Na jej obszarze piesi mogą poruszać się po całej szerokości jezdni. Na takim terenie kierowcy często otrzymują mandaty za prędkość powyżej dopuszczalnych limitów.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Pamiętaj, że w strefie zamieszkania dopuszczalna prędkość przez całą dobę to 20 km/h.

mandat-za-przekroczenie-predkosci

Prędkość poza terenem zabudowanym

Poza obszarem miejskim mamy do czynienia z pięcioma rodzajami dróg. Każda z nich ma własne ograniczenia. Warto je znać, by uniknąć drogiego mandatu i punktów karnych. Rodzaje dróg to: droga zwyczajna, dwujezdniowa o dwóch pasach w każdą stronę, droga ekspresowa jednojezdniowa, ekspresowa dwujezdniowa oraz autostrada. Różnice w dopuszczalnej prędkości są duże, więc warto je zapamiętać.

Dopuszczalna prędkość na drodze zwyczajnej wynosi przez całą dobę 90 km/h. Na drodze dwujezdniowej, niebędącej autostradą ani drogą ekspresową, obowiązuje maksymalna prędkość 100 km/h przez całą dobę. 

A jaką szybkość dopuszcza droga ekspresowa? Prędkość maksymalna na jednojezdniowej drodze tego rodzaju to 100 km/h. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej jest to 120 km/h przez całą dobę. Natomiast dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h.

Oczywiście takie ograniczenia nie obowiązują na całej długości danej drogi. Zarządca dróg sam decyduje, jaka prędkość na danym odcinku jest bezpieczna i za pomocą znaków drogowych informuje o tym kierowców. Ograniczenia znajdują się przed niebezpiecznymi zakrętami, skrzyżowaniami czy też obiektami takimi jak szkoły, szpitale oraz inne budynki użyteczności publicznej. Prędkość na autostradzie może być ograniczona ze względu na roboty budowlane.

Mandat za przekroczenie prędkości. Kiedy możesz go dostać? 

W obecnych czasach to, że w zasięgu Twojego wzroku nie ma policjanta, wcale nie oznacza, że nie możesz otrzymać mandatu. Dobrym przykładem tego jest droga ekspresowa. Prędkość na takim obszarze może być mierzona na wiele sposobów. Nieoznakowane radiowozy, drony czy też systemy odcinkowego pomiaru prędkości, to tylko niektóre ze sposobów na wyłapywanie piratów drogowych. 

A oto w jaki sposób może zostać nałożony na Ciebie mandat karny.

Kontrola drogowa – twarzą w twarz z Policjantem

Policjanci mogą zmierzyć Twoją prędkość na dwa sposoby. Jest to możliwe za pomocą ręcznego fotoradaru, zwanego przez kierowców suszarką. Mogą też korzystać z fotorejestratora, jaki umieszczony został w radiowozie. 

W każdym z tych przypadków, gdy policjant stwierdzi przekroczenie prędkości, zostaniesz zatrzymany. Jeżeli Twoje wykroczenie zostało zarejestrowane na wideorejestratorze, to będziesz mógł obejrzeć nagranie. W przypadku ręcznego fotoradaru policjant pokaże ci zarejestrowany odczyt.

Masz oczywiście prawo nie przyjąć mandatu. Wówczas sprawa skierowana zostanie do sądu rejonowego. W ten sposób unikniesz zapłaty mandatu na jakiś czas, jednak punkty za wykroczenie i tak zostaną przypisane na Twoje konto. Jeżeli sąd stwierdzi, że nie doszło do przekroczenia przepisów, punkty zostaną anulowane. Jednak w przeważającej większości przypadków sądy dysponują nagraniem, opiniami rzeczoznawców i zeznaniami policjantów, uznają winę kierowcy.

mandat-za-przekroczenie-predkosci

Fotoradar – mandat z automatu

W tej chwili na polskich drogach działa około 500 fotoradarów oraz 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości. Tak gęsta sieć jest bardzo skuteczna. Działa przez 24 godziny, 365 dni w roku. Dlatego, jeżeli często przekraczasz prędkość, jest bardzo prawdopodobne, że któregoś dnia znajdziesz w skrzynce list z Twoim zdjęciem.

Możesz uznać swoją winę i zapłacić mandat. Jeśli to nie Ty prowadziłeś auto, możesz wskazać osobę winną. Możesz także nikogo nie wskazywać i zapłacić wyższy mandat, ale bez przyjmowania punktów karnych. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne wśród kierowców, których często fotografuje fotoradar. Mandat taki uszczupli może portfel, ale ochroni przed punktami karnymi.

“Na odwołanie się od mandatu drogowego, którego podstawą jest zapis fotoradaru, który przyszedł do Ciebie drogą pocztową, masz 7 dni od dnia jego doręczenia. Wniosek o uchylenie mandatu składa się na piśmie do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce, w którym wystawiono Ci mandat (a nie do sądu właściwego ze względu na Twój adres zamieszkania!). Sąd orzeka na posiedzeniu jawnym, w którym może uczestniczyć ukarany oraz przedstawiciel organu, który mandat wydał. Przed posiedzeniem sąd może zarządzić przeprowadzenie czynności, które sprawdzą zasadność mandatu (na podstawie Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia)”.
- komentuje Aleksandra Wolska, mgr prawa.

Mandaty za prędkość. Ile wynoszą?

Ciekaw jesteś, jaki mandat za przekroczenie prędkości możesz otrzymać? Wszystkie wykroczenia drogowe zostały skatalogowane w tak zwanym taryfikatorze. Dotyczy to także tych związanych z przekroczeniem prędkości. Każde z nich ma na stałe przypisaną ilość punktów karnych oraz widełki finansowe. Policjant decyduje o tym, jaki wymiar kary na Ciebie nałoży.

Jeżeli przekroczyłeś dopuszczalną prędkość o mniej niż 10 km/h to zostaniesz ukarany mandatem 50 zł, bez punktów karnych. Między 11 a 20 km/h ustawodawca przewidział karę 2 punktów oraz mandat w kwocie od 50 do 100 złotych. Przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h skutkuje mandatem w przedziale od 100 do 200 złotych oraz 4 punktami karnymi. Prędkość większa od dopuszczalnej o 31 do 40 km/h, to 6 punktów oraz mandat w wysokości od 200 do 300 złotych.

Gdy będziesz jechał za szybko o 41 do 50 km/h, musisz liczyć się z mandatem od 300 do 400 złotych oraz dopisaniem 8 punktów karnych. Natomiast gdy dopuszczalną na danej drodze prędkość przekroczysz o 51 i więcej km/h, to zostaniesz ukarany aż 10 punktami karnymi, oraz mandatem między 400 a 500 złotych. Pamiętaj także, że tak duże przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym automatycznie skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Zobacz także: Jazda na suwak. Przepisy, prawa i obowiązki kierowcy

mandat-za-przekroczenie-predkosci

Mandat za przekroczenie prędkości. Podsumowanie 

Teraz już wiesz, jaki mandat za przekroczenie prędkości grozi na każdym rodzaju dróg, a także kto i kiedy może Ci taki mandat wystawić, oraz jakie konsekwencje grożą za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Jak widzisz, chwila nieuwagi może Cię dużo kosztować. Zwłaszcza gdy w wyniku nadmiernej prędkości spowodujesz wypadek. Wtedy mandat jest najmniejszym ze zmartwień.

Dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę i ubezpieczyć się w LINK4. Polisa OC, AC czy NNW pomogą Ci w razie zdarzeń, jakie się w takiej sytuacji mogą pojawić. Ubezpieczenia OC Assistance i NNW zostały także docenione w rankingu „Rzeczpospolitej” jako najlepsze na rynku. Sprawdź naszą ofertę i za pomocą kalkulatora online oblicz, ile wynosić będzie Twoja składka. Możesz tam także wygodnie zakupić polisę online, bez wychodzenia z domu.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20