Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

Czas czytania: 3 min. 42 sek.

Sam kolor wyświetlanych kontrolek określa ich funkcję oraz znaczenie. W związku z tym odczytanie problemu, z którym mamy do czynienia nie stanowi trudności. Są one bardzo pomocne, ostrzegają przed możliwymi zagrożeniami.

Spis treści: 
1. Kontrolki w samochodzie a kolor podświetlenia. Co on oznacza?
2. Kontrolki w samochodzie – czy żółta to konieczność wizyty w serwisie?
3. Kontrolki samochodowe. Co zrobić, gdy zapali się czerwona?
4. Kontrolki w samochodzie. Kilka słów na koniec

Kontrolki samochodowe dzięki swoim kolorom mają określone znaczenie. Są alertem wysyłanym przez nasz pojazd, który może być informacyjny lub ostrzegawczy. Aby należycie odczytać te sygnały, przyjrzymy się dokładnie temu zagadnieniu.

Kontrolki w samochodzie a kolor podświetlenia. Co on oznacza?

Oznaczenie kontrolek w samochodzie jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku kolorów. Ze względu na nie możemy dokonać ich podziału na następujące grupy:

  • Kolory niebieski lub zielony – znaczenie ikonek o tych kolorach ma znaczenie informacyjne. Są sygnałem dla kierowcy o działaniu poszczególnych zespołów w pojeździe takich jak: światła, kierunkowskazy, tempomat czy prawidłowe działanie poduszki powietrznej

  • Kolor żółty lub pomarańczowy – stanowią dla kierującego sygnał informacyjno-ostrzegawczy. Poza funkcją pokazania prawidłowego działania niektórych zespołów mogą ostrzegać o niegroźnej usterce w pojeździe. Dotyczą one uszkodzenia żarówek, systemu ESP, układu wtryskowego. Ostrzegają o niskim poziomie paliwa, malejącym ciśnieniu w oponach, oblodzonej nawierzchni czy otwartej klapie bagażnika lub drzwiach.
    W tej grupie kolorystycznej znajduje się kontrolka „check engine”. Informuje o wykryciu błędów w pracy silnika, najczęściej spowodowanych problemem z układem wtryskowym lub sterowaniem. Warto jej nie ignorować, szczególnie gdy nie znika po ponownym uruchomieniu. W takiej sytuacji warto udać się do mechanika.

  • Kolor czerwony – kontrolki w samochodzie o tym kolorze świadczą o wykryciu znaczącej awarii, która najczęściej uniemożliwia dalsze prowadzenie pojazdu. Wśród nich warto wyróżnić awarię ABS, układu silnikowego

Przeczytaj również: Jak obliczyć spalanie samochodu? Poradnik krok po kroku

kontrolki-w-samochodzie

Kontrolki w samochodzie – czy żółta to konieczność wizyty w serwisie?

Gdy na desce rozdzielczej pojawia się jakakolwiek świecąca ikonka, automatycznie powoduje to stres. Jednakże nie należy od razu ulegać zdenerwowaniu, ponieważ nie każda z nich jest powodem wizyty u mechanika czy tym bardziej przerwy w jeździe – już tłumaczymy dlaczego.

Kontrolki w aucie o kolorach żółtym i pomarańczowym pełnią wspomnianą wyżej funkcję ostrzegawczo–informacyjną. Nie musi to więc oznaczać zbliżającej się awarii samochodu. Głównym zadaniem kontrolek w tych właśnie kolorach jest informowanie i ostrzeganie kierowcy o możliwym niebezpieczeństwie. Takimi sytuacjami mogą być kończące się płyny eksploatacyjne, zmiany zachodzące w aucie czy nieprawidłowe działanie niektórych podzespołów. 

Jeśli podczas jazdy zobaczymy ikonę informującą nas o kończącym się paliwie, nie oznacza to, że samochód w tym momencie zostanie unieruchomiony. Najczęściej w tej chwili mamy do dyspozycji około 10 litrów paliwa. Taka ilość z pewnością pozwoli dotrzeć do najbliższej stacji benzynowej. Podobnie to wygląda w przypadku wyświetlenia monitu o otwartym wlewie paliwa. Taka sytuacja wymaga od nas najczęściej zjechania na pobocze drogi oraz sprawdzeniu, czy poprawnie zabezpieczyliśmy klapkę oraz korek do wlewu. W niektórych przypadkach może się okazać, że nie zobaczymy żadnych nieprawidłowości. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo, że kontrolka działa nieprawidłowo, ponieważ uszkodzeniu uległ czujnik w miejscu potencjalnej awarii.

Podczas jazdy w niskich temperaturach prawdopodobne jest ukazanie się kontrolki informującej o oblodzeniu nawierzchni. Pełni ona funkcję informacyjno-ostrzegawczą. Warto w takiej sytuacji zmniejszyć prędkość oraz zwiększyć naszą czujność. W ten sposób zapobiegniemy wpadnięciu w poślizg, z którego wyjście nie zawsze kończy się fortunnie.
Inną kontrolką w naszym pojeździe jest ta informująca o awarii żarówki lub niskim ciśnieniu w oponach. Aby nasza jazda była bezpieczna, warto zatrzymać się na poboczu i sprawdzić ciśnienie oraz stan techniczny opon. Zdarza się nieraz, że kontrolka uaktywnia się po zmianie opon, co jest wynikiem pracy czujnika ciśnienia. W takiej sytuacji nie ma powodów do obaw.

kontrolki-w-samochodzie

Kontrolki samochodowe. Co zrobić, gdy zapali się czerwona?

Kontrolki w samochodzie interpretujemy za pomocą ich kolorów. Te oznaczone barwą czerwoną są najpoważniejsze. Oznaczają one awarię, najczęściej jednego z głównych podzespołów. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek z nich nie można bagatelizować problemu. Może to bowiem doprowadzić do poważnej awarii, która odbije się skutkiem na bezpieczeństwie naszym i innych.

Najczęściej wyświetlające się kontrolki w aucie o kolorze czerwonym:

- niski poziom oleju; należy jak najszybciej uzupełnić jego niedobór, długotrwały brak skutkuje zatarciem się silnika

- wysoka temperatura płynu chłodniczego; musisz bezzwłocznie dolać płynu, ponieważ jego brak może spowodować przegrzanie się instalacji silnika i innych podzespołów

- słaby akumulator; należy naładować akumulator lub udać się do serwisu

- awaria poduszki powietrznej; w tej sytuacji konieczna jest wizyta w serwisie samochodowym. Podczas kolizji poduszki zapewniają nam i pasażerom bezpieczeństwo.

- awaria ABS; polega ona na uszkodzeniu systemu odpowiadającego za zmniejszenie siły hamowania podczas wykrytej blokady kół. Jest bardzo pomocny szczególnie podczas poślizgów.

- zaciągnięty hamulec ręczny; po odblokowaniu hamulca ręcznego możemy kontynuować podróż. Jeśli zostanie pominięta czynność odciągnięcia hamulca, może to doprowadzić do zagotowania się płynu hamulcowego i awarii całego układu.

Znaczenie kontrolek w aucie o kolorze czerwonym jest najistotniejsze. Nie należy nigdy próbować wyłączania ich różnymi metodami. Ich zadaniem jest ostrzeganie nas o grożących niebezpieczeństwach, których w żaden sposób nie można bagatelizować.

Zobacz także: Oświetlenie LED do samochodu. Gdzie można je zamontować legalnie?

kontrolki-w-samochodzie

Kontrolki w samochodzie. Kilka słów na koniec

Zapewne każdy z kierowców wie, do czego służą kontrolki w samochodzie. Opis poszczególnych grup tych sygnałów może jednak często zaskoczyć nawet dobrze wprawionych podróżnych.

Podział kontrolek w pojeździe na kilka kolorów czyni odczytanie danego sygnału za łatwiejsze, intuicyjne. Widząc kolor zielony czy żółty mamy świadomość, że nie dzieje się nic niepokojącego. Jednak, gdy naszym oczom ukazują się ikonki w samochodzie o barwie czerwonej, podświadomie wyczuwamy sytuację awaryjną. To bardzo ważne, aby nie lekceważyć tych sygnałów wysyłanych przez nasze pojazdy. Służą one bezpieczeństwu nas oraz innych użytkowników drogi.

Warto również zatroszczyć się o najlepsze ubezpieczenie swojego pojazdu. Podczas dobierania oferty podziel się z nami informacją, na czym najbardziej Ci zależy.  W LINK4 polisy OC i AC są zawsze dostosowywane indywidualnie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21