Kontrolka silnika check engine. Znaczenie, możliwe usterki i inne objawy

Jedną z pierwszych oznak problemów z samochodem jest często świecąca się kontrolka check engine. Może ona oznaczać wiele usterek: od tych łatwych aż po naprawdę poważne.

Z tego powodu nie możesz jej ignorować i powinieneś jak najszybciej ustalić źródło problemu.

Spis treści:
1. Świecący się check engine – co to oznacza?
2. Co zrobić, gdy zapali się kontrolka check engine?
3. Check engine – jak „skasować” świecącą kontrolkę?
4. Check engine. Kilka słów na koniec

Zadaniem kontrolek w samochodzie jest informowanie kierowcy na bieżąco o stanie pojazdu. Mowa tu zarówno o kontrolkach, które widujesz na co dzień, jak np. informacja o zaciągniętym hamulcu postojowym, jak i tych, które mają za zadanie przekazać informację o tym, że któryś z podzespołów auta uległ awarii.

Do tych drugich należy dobrze znana kierowcom kontrolka check engine. Większości zmotoryzowanych kojarzy się ona z poważną awarią silnika, która narazi ich na bardzo duże koszty. Na szczęście nie zawsze tak jest. Żółta kontrolka silnika często oznacza też niegroźną awarię, której usunięcie jest niedrogie i szybkie

Niemniej jednak z całą pewnością nie powinieneś jej ignorować. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co może oznaczać świecący się check engine, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym przedstawimy m.in. najczęstsze przyczyny zapalenia się tej kontrolki.

 check-engine-2

Świecący się check engine – co to oznacza?

Nowoczesne samochody wyposażone są we własne układy diagnostyczne, nad którymi nadzór sprawuje sterownik silnika. Dzięki coraz większej liczbie czujników znajdujących się w samochodach układy diagnostyczne są w stanie coraz lepiej i skuteczniej rozpoznawać nieprawidłowości w działaniu poszczególnych podzespołów pojazdu. Rozpoznane przez czujniki problemy zapisywane są w sterowniku silnika pod postacią ujednoliconych kodów błędów.

Jednym z elementów układu autodiagnostyki jest właśnie kontrolka silnika „check engine”. Ma ona zwykle postać świecącego się zarysu silnika lub napisu. Czasami można spotkać połączenie obu rozwiązań, czyli zarówno silnik, jak i napis. 

System diagnostyczny jest w stanie zarejestrować niemalże każde odchylenie od normy w pracy silnika. Jednak nie każda usterka wywołuje od razu check engine. Kontrolka pojawi się tylko wtedy, gdy mało ważna nieprawidłowość powtórzy się wielokrotnie. Jeżeli jednak sterownik rozpozna poważną usterkę, to wyświetli kontrolkę od razu i nie zniknie ona samoczynnie.

Jak możesz rozpoznać, czy migający check engine oznacza poważniejszą, czy marginalną usterkę? Duże znaczenie mają w tym wypadku kolory kontrolki. Żółta kontrolka silnika oznacza zwykle, że sterownik wykrył jakąś powtarzającą się cyklicznie nieprawidłowość. Jeżeli jej zapalenie się nie wpłynęło w żaden sposób na pracę samochodu, to prawdopodobnie spokojnie możesz dokończyć jazdę. Pamiętaj jednak, że jeśli kontrolka zapali się ponownie, to powinieneś udać się niezwłocznie do mechanika celem odczytania kodów błędów i ustalenia źródła problemu.

Kłopoty zwiastuje zwykle pomarańczowa kontrolka silnika. Jej pojawienie się oznacza prawdopodobnie poważną awarię i nie powinieneś kontynuować podróży nawet wtedy, gdy samochód na pozór pracuje normalnie. Paląca się na pomarańczowo kontrolka check engine towarzyszy często przejściu silnika w tryb awaryjny, w którym dysponuje on zdecydowanie mniejszą mocą, by zabezpieczyć go przed dalszymi uszkodzeniami, które mogłyby powstać w wyniku usterki.

Sprawdź także: Co to jest wodorowanie silnika? Korzyści, cena i opinie

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka check engine?

Co powinieneś zrobić w sytuacji, w której w Twoim samochodzie zapaliła się kontrolka silnika? Tak, jak już wspomnieliśmy, nie zawsze oznacza ona poważną usterkę, dlatego przede wszystkim musisz zachować spokój. Może okazać się, że to niegroźna nieprawidłowość, która wystąpiła kilka razy i z tego powodu sterownik Cię o niej poinformował.

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, gdy na tablicy rozdzielczej pojawił się migający check engine, jest zatrzymanie samochodu i zgaszenie silnika. W przypadku mniej istotnych usterek lub błędów, do usunięcia kontrolki silnika wystarcza bardzo często samo włączenie i wyłączenie silnika. Jeżeli po wykonaniu tych kroków kontrolka nadal świeci się na żółto, ale silnik pracuje normalnie, to spokojnie możesz kontynuować jazdę.

Pamiętaj jednak, że jeżeli migająca kontrolka silnika, która znika po wyłączeniu silnika, pojawia się częściej, to, tak czy inaczej, powinieneś niezwłocznie umówić się na wizytę u mechanika. Ignorowanie objawów nawet niegroźnej usterki może w dłuższej perspektywie doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów z autem.

Jeżeli pali się pomarańczowa kontrolka silnika, to niemal na pewno włączenie i wyłączenie samochodu nie przyniesie żadnego skutku. Jeżeli pojawienie się kontrolki połączone jest z przejściem silnika w tryb awaryjny, to bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej i transport auta do warsztatu, który zdiagnozuje źródło problemu.

 check-engine-3

Check engine – jak „skasować” świecącą kontrolkę?

Jeżeli po wizycie u mechanika, spowodowanej świecącą się kontrolką check engine ustaliłeś, że jej źródłem nie była awaria lub została już ona usunięta, to konieczne może być skasowanie błędów zapisanych w sterowniku silnika. Dopiero wtedy z tablicy rozdzielczej lub wyświetlacza Twojego samochodu zniknie kontrolka check engine. Jak skasować błędy, które ją wywołują?

Potrzebny do tego będzie interfejs diagnostyczny, który wpinany jest w gniazdo OBD pojazdu. Obecnie nie jest już konieczne zastosowanie bardzo drogiego komputera diagnostycznego, który na swoim wyposażeniu mają jedynie warsztaty. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń w przystępnych cenach, dzięki którym błędy usunąć można np. za pomocą smartfona. 

Pamiętaj jednak, że usuwanie błędów bez wcześniejszego znalezienia i wyeliminowania ich źródła to żadne rozwiązanie. Bardzo możliwe, że po ich skasowaniu silnik wyjdzie na jakiś czas z trybu awaryjnego, ale użytkując samochód z „ukrytą” usterką, narażasz się na to, że z czasem może stać się ona dużo poważniejsza lub wywołać problemy z innymi układami auta.

Przeczytaj również: Przegrzanie silnika. Objawy, skutki i postępowanie

check-engine-4

Check engine. Kilka słów na koniec

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już, co oznacza check engine. Kontrolka ta jest jednym z elementów układu diagnostycznego samochodu, za którego pośrednictwem sterownik silnika informuje kierowcę o wykryciu nieprawidłowości w funkcjonowaniu podzespołów pojazdu. Migająca kontrolka silnika może oznaczać zarówno wystąpienie niegroźnego błędu, który nie ma wpływu na działanie samochodu, jak i poważną usterkę, która jest w stanie unieruchomić auto.

O tym, czy awaria jest poważna, czy raczej marginalna informuje kolor kontrolki oraz częstotliwość jej pojawiania się. Żółta kontrolka silnika, która znika po ponownym wyłączeniu i włączeniu silnika, najprawdopodobniej oznacza wykrycie drobnej nieprawidłowości przez sterownik. Z kolei pomarańczowa kontrolka silnika, która zagościła w samochodzie na stałe, zwiastuje zwykle poważniejszą usterkę.

Jeżeli w najbliższym czasie kończy się polisa Twojego samochodu, to zachęcamy Cię do zapoznania się z szeroką ofertą ubezpieczeń od LINK4. Kalkulator OC, który znajdziesz na naszej stronie internetowej www.link4.pl, pozwoli Ci już teraz dowiedzieć się, ile będzie wynosiła wysokość Twojej nowej składki. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić z LINK4!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze